>

Oto zespół selekcjonerów 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Przed nimi niełatwe zadanie. Szesnaście osób związanych z kinem, dziennikarzy, krytyków, twórców i filmoznawców pod przewodnictwem dyrektora festiwalu Krzysztofa Gierata, obejrzą setki dokumentów, krótkich animacji i fabuł z całego świata. Wybrane przez nich tytuły będzie można zobaczyć w krakowskich kinach w dniach 26 maja – 2 czerwca 2024 na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Siadamy przed domowymi ekranami jak odbiorcy wieczornych programów informacyjnych przed telewizorami. Ale my nie po to, by dowiedzieć się czym żyje świat. To wiemy aż nadto z atakujących nas zewsząd newsów. W nadesłanych filmach chcemy znaleźć przyczyny zdarzeń i nadzieję, że będzie lepiej. Przyglądamy się niepospolitym bohaterom i ich wyjątkowym historiom. Dajemy się porwać misternym środkom filmowym. Jak w lustrze dostrzegamy w tych obrazach nasze lęki, zmagania, porażki i zwycięstwa. – komentuje dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat.

Dokumenty bez ograniczeń

Krótkie, długie, a czasem bardzo długie. Przed selekcjonerami filmów dokumentalnych sporo pracy, z którą poradzą sobie pod kierownictwem kuratorki sekcji Anity Piotrowskiej. Krytyczce filmowej „Tygodnika Powszechnego” i członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI towarzyszyć będą reżyser Grzegorz Zariczny, dziennikarz Marcin Stachowicz, reżyserka Clara Kleininger-Wanik, dziennikarz Tadeusz Marek oraz reżyserka Aniela Gabryel

Tylko pozornie mniej pracy będą mieć filmoznawca Maciej Gil i reżyserka Teresa Czepiec, którzy zajmą się krótkometrażowymi dokumentami. 

Animacje i fabuły

Formy dowolne, tyle tylko, że ograniczone metrażem. Kuratorka sekcji, reżyserka Wiola Sowa i filmoznawczyni Olga Bobrowska wybiorą do programu 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego najciekawsze animacje z całego świata. 

Z kolei z różnorodnością krótkometrażowych fabuł skonfrontują się: filmoznawca Bartek Tesarz, reżyser Artur Wyrzykowski, filmoznawczyni Anna Waszczuk, dziennikarz Mateusz Demski, filmoznawczyni Marta Stańczyk oraz reżyser Jakub Radej.

Wybór

Zespół selekcjonerów wraz z dyrektorem festiwalu Krzysztofem Gieratem wybierze do połowy kwietnia  tytuły, które zostaną zaprezentowane w czterech równorzędnych konkursach – trzech międzynarodowych: dokumentalnym, krótkometrażowym i DocFilmMusic oraz w konkursie polskim. 

Fascynujące opowieści z całego świata trafią też do filmowych sekcji specjalnych. Jedną z nich będzie “Fokus na Rumunię” czyli przegląd najnowszej kinematografii z tamtego regionu. Jak co roku, najlepsze filmy naukowe trafią do cyklu Docs+Science przygotowanego przez Karola Jałochowskiego – dziennikarz tygodnika “Polityka”, fizyka i reżysera filmów dokumentalnych. Nie zabraknie też sekcji “Kids&Youth. Kino dla młodych”, za którą od kilku lat odpowiada Magdalena Walo.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.