Mistrz polskiej szkoły filmowej, inspirująca modelka, terapeutka wspierająca podopiecznych w ich zmaganiach z jąkaniem, emigrant z Indii, który portretuje warszawską ulicę, a do tego archiwalna podróż pociągami. Pięć wyjątkowych polskich filmów znalazło się w tegorocznej odsłonie niezwykle popularnej sekcji pozakonkursowej 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Tegoroczna Panorama polskiego dokumentu ma pięć różnych odsłon. Dwie z nich utkane zostały z archiwaliów, trzy to historie współczesne. Drugi podział przebiega inaczej, mamy esej o historii Europy, jest opowieść o warszawskiej ulicy, wreszcie dokumentacja ludzkich zmagań: artysty z tworzywem, osób dotkniętych ułomnościach fizycznymi z przeciwnościami losu – komentuje Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Archiwalne pociągi
Czy pociąg może służyć za metaforę ludzkiego losu? Maciej J. Drygas, jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów, przez siedem lat zbierał materiały archiwalne do filmu uhonorowanego nagrodą główną na festiwalu IDFA. „Pociągi” to monumentalna podróż przez XX-wieczną Europę, w której trasa kolejowa splata się z dziejami wojen, migracji i przemianami społecznymi. Od euforii pierwszych podróżników, przez transporty żołnierzy i wygnańców, po powojenne powroty. Całość zyskuje dodatkowy wymiar dzięki hipnotyzującej muzyce Pawła Szymańskiego w tle.


Zrealizowany w oparciu o unikatowe materiały archiwalne dokument poświęcony Andrzejowi Munkowi, autorowi niezapomnianych filmów „Człowiek na torze”, „Eroica”, „Zezowate szczęście”, „Pasażerka”. Dokument Michała Bielawskiego to autorskie spojrzenie na dorobek artystyczny czołowego twórcy polskiej szkoły filmowej ilustrowane fragmentami filmów, kronikami i zdjęciami z bogatego archiwum bohatera. Całość spaja narracja z offu, zbudowana z wywiadów udzielonych przez samego Andrzeja Munka oraz jego współpracowników i przyjaciół, która prowadzi nas przez opowieść o jego życiu i twórczości. Ważnym elementem “Pasażer Andrzej Munk” są odnalezione w polskich i zagranicznych archiwach nieznane wcześniej materiały filmowe z udziałem reżysera.
Współczesne bolączki
Ulica w centrum Warszawy. Arjun Talwar wyemigrował do Polski ponad dekadę temu z Indii i wciąż zmaga się z poczuciem wyobcowania. Aby pokonać bariery między sobą a pełnym niepokoju krajem, zaczyna filmować swoich sąsiadów, odkrywając mozaikę ukrytych historii, wspólnych tęsknot i fascynujących postaci: listonosza, który oprócz listów dostarcza również recepty na samotność czy przybysza z Damaszku, starającego się odtworzyć z pamięci swoje rodzinne miasto. Z nieco ponad kilometrowej Wilczej wyłania się obraz współczesnej Europy, a Polska, często postrzegana jako nieprzyjazna i konserwatywna, w obiektywie reżysera “Listów z Wilczej” zyskuje czuły i pełen humoru portret.



“Aria di Bravura” to szczera i osobista opowieść o świecie osób jąkających się. Choć problem dotyka aż 2% światowej populacji, rzadko pojawia się w filmach, nawet dokumentalnych. Film Małgorzaty Goliszewskiej, kręcony w Krakowie przez kilka lat, śledzi historię niezwykłej terapeutki, Grażyny Malczyk, która wierzy, że odkryła nową metodę pomagającą ludziom pokonać jąkanie. Równocześnie obserwujemy losy dwojga jej pacjentów – ich codzienne zmagania z komunikacją oraz sukcesy w dążeniu do samorealizacji pomimo wyzwań, jakie stale napotykają.
Film Krzysztofa Rogulskiego jest inspirującą opowieścią o kobiecie, która nieustannie przełamuje własne ograniczenia. Agata Roczniak – pierwsza w Polsce modelka na wózku, prezeska Fundacji Diversum – udowadnia, że życie z niepełnosprawnością to coś więcej niż walka z przeciwnościami losu. Bohaterka “Szczęścia Agaty” ma rdzeniowy zanik mięśni (SMA), a zarazem jest spełnioną matką i żoną. Pływa, skacze ze spadochronem, jeździ w góry, pracuje jako modelka. W ramach swojej fundacji zwiększa świadomość społeczną na temat problemów osób z różnymi niepełnosprawnościami i zaraża innych optymizmem.
Panorama polskiego dokumentu:
- Aria di Bravura, reż. Małgorzata Goliszewska, Polska, 82’, 2025
- Listy z Wilczej / Letters from Wolf Street, reż. Arjun Talwar, Polska, Niemcy, 97’, 2025
- Pasażer Andrzej Munk / The Passenger Andrzej Munk, reż. Michał Bielawski, Polska, 84’, 2025
- Pociągi / Trains, reż. Maciej J. Drygas, Polska, Litwa, 80’, 2024
- Szczęście Agaty / Agatha’s Happiness, reż. Krzysztof Rogulski, Polska, 71’, 2025
Karnety na 65. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!
Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach, a także kwalifikuje do nagród BAFTA.
Krakowski Festiwal Filmowy organizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Kraków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Programu Kreatywna Europa MEDIA. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Współorganizatorem KFF w Barbakanie jest Narodowe Centrum Kultury w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025.
65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 25 maja do 1 czerwca 2025 roku oraz od 30 maja do 15 czerwca online na KFF VOD.