Pokazy dokumentów kandydujących do Orłów

Zapraszamy na pokazy specjalne wybranych filmów dokumentalnych kandydujących do tegorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły 2020, które odbędą się w kinie Kultura w Warszawie, sala Rejs.

IN TOUCH, reż. Paweł Ziemilski
Opowieść o mieszkańcach wsi Stare Juchy na Mazurach, z której od początku lat 80-tych wyemigrowało do Islandii ponad czterystu mieszkańców. To ponad połowa całej społeczności. Zbiorowa emigracja części populacji, przyczyniła się do powstania niezwykłej więzi między tą odległą od Polski wyspą, a prowincjonalną częścią Mazur.

SYMFONIA FABRYKI URSUS, reż. Jaśmina Wójcik
Filmowe  podsumowanie pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej Jaśminy Wójcik ze społecznością byłych pracowników fabryki, dokument kreacyjny wprowadzający do filmu metody sztuki partycypacyjnej.  Łączy sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. W realizacji wzięli udział byli pracownicy zakładu – robotnice, technolodzy, kierownicy, sekretarki a także traktorzyści.

WIATR. THRILLER DOKUMENTALNY , reż. Michał Bielawski
Kiedy na Podhalu wieje halny, pozostawia za sobą zniszczone domy i połamane lasy. Gwałtowne skoki ciśnienia wpływają także na samopoczucie ludzi i zwierząt. Zwiększa się przy tym aktywność miejscowej straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Zafascynowani tajemniczym żywiołem twórcy dokumentu obserwują, jak nadejście niszczycielskiej wichury mąci życie kilkorga lokalnych mieszkańców.  

MNICH Z MORZA, reż. Rafał Skalski
W Tajlandii 70% mężczyzn wyświęca się na tymczasowego mnicha. Zgodnie z tajską tradycją każdy prawdziwy mężczyzna powinien raz w życiu wstąpić do klasztoru i zostać buddyjskim mnichem, nawet na kilka dni. Ball ma dwa tygodnie, żeby odnaleźć spokój, ale cały świat próbuje mu przeszkodzić.  

TAKIE MAŁE MIASTECZKO BATORY, reż.  Anna Dejczer
Załoga nieistniejącego już polskiego transatlantyka ‘TSS Stefana Batorego’ wypływa w swój ostatni rejs przez morze. Zostawiają swoje domy, rodziny, powolne życie na emeryturze, po to, żeby spędzić dzień i noc we wspólnym rejsie i na moment wrócić do zwyczajów, które pamiętają z codziennego życia na statku.

MIŁOŚĆ I PUSTE SŁOWA, reż.  Małgorzata Imielska
Pełnometrażowy film dokumentalny o zmaganiu się z chorobą Alzheimera. Opowieść o Adamie i Wandzie. Są małżeństwem od blisko czterdziestu lat, nie tylko kochającym się, ale także bardzo zaprzyjaźnionym. Przez całe swoje życie byli dla siebie całym światem. Dziś on jest zdrowy, ona cierpi na chorobę Alzheimera. Punktem wyjścia dla opowiadanej historii jest obrazowe badanie rezonansem magnetycznym, które potwierdza u Wandy gwałtowny rozwój choroby. Wszystkie kolejne, opisywane przez nas wydarzenia są związane z opieką, jaką Adam otacza żoną.

Poniedziałek  | 27 stycznia  | godz. 11:30 – IN TOUCH, reż. Paweł Ziemilski
Wtorek | 28 stycznia | g. 11:30 – SYMFONIA FABRYKI URSUS, reż. Jaśmina Wójcik
Środa | 29 stycznia | g. 11:30 – WIATR. THRILLER DOKUMENTALNY,  reż. Michał Bielawski
Czwartek | 30 stycznia | g. 11:30 – MNICH Z MORZA, reż. Rafał Skalski
Piątek | 31 stycznia | g. 11:30 – TAKIE MAŁE MIASTECZKO BATORY, reż.  Anna Dejczer
Piątek 31 stycznia g. 13:00 – MIŁOŚĆ I PUSTE SŁOWA, reż.  Małgorzata Imielska
Seanse biletowane. Dla członków Polskiej Akademii Filmowej wstęp wolny!