Pokazy z audiodeskrypcją i napisami rozszerzonymi na KFF

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym dostępność to nie tylko hasło – to realne działania umożliwiające udział w kulturze osobom z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Także w tym roku część pokazów odbywa się z audiodeskrypcją (AD) oraz napisami rozszerzonymi (CC+). Osoby korzystające z tych usprawnień mogą oglądać filmy z pełnym zrozumieniem zarówno treści wizualnych, jak i dźwiękowych.

W poniedziałkowe przedpołudnie, 26 maja o godz. 11:30 w Kinie Pod Baranami (Sala Niebieska),  odbędzie się pokaz filmu ”Dwa papierosy” w reżyserii Rafała Łysaka. To opowieść o próbie zrozumienia tragedii i sensie przebaczenia. Bohater filmu, Rafał, postanawia spotkać się z młodym mężczyzną, który odebrał życie jego ojca. Spotkanie to staje się początkiem procesu, który przekracza granice zwykłej rozmowy, otwierając przestrzeń na refleksję nad winą, odpowiedzialnością i możliwością zmiany.

W środę, 28 maja o godz. 12:00, również w Kinie Pod Baranami (Sala niebieska), zobaczyć będzie można film ”Na własnych zasadach” w reżyserii Tadeusza Chudego. Bohaterem filmu jest Paweł – wychowanek domu dziecka, który na co dzień trenuje boks i marzy o sportowej karierze. Jednak zbliżająca się dorosłość zmusza go do zmierzenia się z realiami życia poza instytucją. Gdy jego przybrana siostra otrzymuje mieszkanie w spadku, dla Pawła otwiera się szansa na nowy początek – ale decyzje, które musi podjąć, nie są łatwe. Film ukazuje, jak trudno budować niezależność i poczucie bezpieczeństwa bez silnych wzorców i stabilnego zaplecza. To opowieść o relacjach, odpowiedzialności i dojrzewaniu, osadzona w emocjonalnej codzienności młodego człowieka na rozdrożu. Ten tytuł będzie można zobaczyć jedynie z audiodeskrypcją.

Seanse podwójne

W czwartek, 29 maja o godz. 19:30 w Kinie Sfinks (Ośrodek Kultury Norwida), odbędzie się łączony seans dwóch filmów: ”Ingi” Krzysztofa Kopczyńskiego oraz ”Dokąd umierają malarze” – pełnometrażowego debiutu dokumentalnego w reżyserii Michała Pietraka. Pierwszy z nich to niezwykle aktualny i poruszający dokument opowiadający o ukraińskiej dziewczynce, która wraz z niewidomymi rodzicami ucieka przed wojną i buduje nowe życie w Warszawie. Mimo trudnych doświadczeń, Inga staje się przewodniczką dla swojej rodziny, pokazując niezwykłą siłę dziecięcej odporności. ”Dokąd umierają malarze” to z kolei refleksyjny portret artysty Bolesława Gasińskiego, który tworzył z dala od głównego nurtu, w otoczeniu przyrody, ludzi i zwierząt. Film składa się z fragmentów prywatnych archiwów, wspomnień i nagrań, tworząc obraz życia splecionego nierozerwalnie ze sztuką, miłością i chorobą ukochanej osoby.

Ten podwójny pokaz odbędzie się także następnego dnia (30 maja) w Kinie Pod Baranami (Sala Niebieska) o godzinie 13:00.

Aby skorzystać z audiodeskrypcji, wystarczy pobrać darmową aplikację AudioMovie na telefon ze sklepu Google Play/App Store, zabrać słuchawki i w kasie kina odebrać kod QR aktywujący audiodeskrypcję dla danego seansu.

Na seanse można wejść z psem asystującym (lub psem przewodnikiem), a jeśli któryś z widzów bądź widzek będzie potrzebował/potrzebowała wsparcia asystenta (przyprowadzenia do kina i obecności asystenta podczas seansu), prosimy o kontakt do 23 maja pod adresem: [email protected] – dołożymy wszelkich starań, by uczestnictwo w Festiwalu było komfortowe i satysfakcjonujące.

Insiderskie karnety na 65. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach, a także kwalifikuje do nagród BAFTA.

Krakowski Festiwal Filmowy organizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Kraków, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Programu Kreatywna Europa MEDIA oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Współorganizatorem KFF w Barbakanie jest Narodowe Centrum Kultury w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025.

65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 25 maja do 1 czerwca 2025 roku oraz od 30 maja do 15 czerwca online na KFF VOD.

Kategoria: News.

Aktualności

1 z 1148