VR na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym

Już po raz trzeci na Krakowskim Festiwalu Filmowym pojawi się VR. Za tegoroczną selekcję pięciu wyjątkowych tytułów ponownie odpowiada Joanna Popińska. W immersyjnym doświadczeniu będzie można wziąć udział podczas od poniedziałku do piątku w Bunkrze Sztuki. Wstęp wolny.

Choć VR@KFF zagości już po raz trzeci, to zadebiutuje w przestrzeni partnerskiego Bunkra Sztuki. Na odbiorców czeka aż pięć niesamowitych produkcji. Każdy z zaproszonych projektów reprezentuje odmienne podejście do narracji w rzeczywistości wirtualnej, ukazując bogactwo form i emocji, jakie oferuje medium immersyjne. Wydarzenie jest inkluzywne, otwarte dla wszystkich zainteresowanych. 

“Emperor” to interaktywne i narracyjne doświadczenie VR, które zaprasza użytkownika do podróży w głąb mózgu ojca cierpiącego na afazję. Wraz z jego córką podróżujemy do przestrzeni mentalnej ojca – wyobrażonej jako ręcznie rysowany, monochromatyczny krajobraz – gdy stara się ona dowiedzieć więcej o jego wewnętrznym ja, teraz zasłoniętym przez chorobę.

Starożytna przepowiednia głosi, że harmonia na świecie powróci, gdy kondor i orzeł będą latać razem – kondor symbolizuje rdzenną ludność, a orzeł zglobalizowany świat. “Ancestral Secret VR” to w wciągające, przełamujące rzeczywistość doświadczenie, któ®e eksploruje życie i światopogląd peruwiańskiej społeczności Q’ero, ostatnich żyjących Inków, redefiniując relacje ludzkości z Matką Ziemią.

Baśń VR “Oto’s Planet” opowiada o spokojnym życiu Oto, który uwielbia wylegiwać się w hamaku i cieszyć się życiem na swojej planecie. Jego spokój zostaje zburzony, gdy pewnego dnia zjawia się tam Exo, nadpobudliwy i kłopotliwy kosmonauta. Próby komunikacji i współżycie tych dwóch współlokatorów są najeżone trudnościami.

“Play Life” zaprasza do tętniącego życiem świata obrazów Algisa Kriščiūnasa, w którym sztuka przekształca się w prawdziwe historie. Poprzez nostalgiczną rozmowę między mężczyzną i kobietą, film eksploruje miłość, pamięć i upływ czasu. Każda scena odsłania emocje, łącząc opowiadaną historię z twórczą wizją Kriščiūnasa. Poprzez to wciągające, pełne emocji i piękna doświadczenie poznajemy głębokie refleksje artysty na temat życia. 

Twórcy “Shelter” pokazują w bardzo intymny sposób wojnę w Ukrainie. Widz zanurza się w codziennym życiu Ukraińców:  od czułej rozmowy między ciężarnymi kobietami na podziemnym oddziale położniczym w Kijowie po rozdzierający serce pogrzeb żołnierza we Lwowie. Od pełnych napięcia przygotowań żołnierzy w koszarach na linii frontu po zapierający dech w piersiach występ orkiestry symfonicznej w piwnicy w Charkowie. Film zaprasza widzów do wirtualnej przestrzeni, by doświadczyli chwil wspólnego człowieczeństwa i zastanowili się nad tym, jakie są koszty wojny.

Projekty w ramach VR@KFF:

  • Ancestral Secret VR, reż. Francisca Silva & María José Díaz, Niemcy, Chile, 20’
  • Emperor, reż. Marion Burger, Ilan J Cohen, Francja, Niemcy 40’
  • Oto’s Planet, reż. Gwenael François, Francja, Kanada, Luksemburg, 28’
  • Play Life, reż. Žilvinas Naujokas, Vilius Petrauskas, Mantas Pronckus, Donatas Ulvydas, Litwa, 26’
  • Shelter, reż. Sjors Swierstra & Ivanna Khitsinska, Holandia, Ukraina,16’

Wstęp na projekcje VR jest wolny. Stanowiska znajdować się będą w Bunkrze Sztuki (Plac Szczepański 3a).

Poznaj insiderski program 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego!

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach, a także kwalifikuje do nagród BAFTA.

Krakowski Festiwal Filmowy organizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Kraków, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Programu Kreatywna Europa MEDIA oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Współorganizatorem KFF w Barbakanie jest Narodowe Centrum Kultury w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025.

65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 25 maja do 1 czerwca 2025 roku oraz od 30 maja do 15 czerwca online na KFF VOD.

Kategoria: News.

Aktualności

2 z 1148