Żegnamy Włodzimierza Niderhausa

Żegnamy jedną z najważniejszych osób w polskiej kinematografii.

Włodzimierz Niderhaus, jeden z najbardziej znanych i cenionych producentów filmowych, wieloletni dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, zmarł w wieku 75 lat. Był inicjatorem i producentem nagradzanych filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. „Excentryków” , „Różyczki” , „Róży”, „Generała Nila”, „Córek Dancingu”, “Komornika”. W swojej działalności zawodowej szczególną troską otaczał młodych twórców, produkując nagradzane często debiuty filmowe.

Był członkiem Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej. Wielokrotnie gościł na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Koncertem Voo Voo z udziałem Macieja Maleńczuka rozpoczęliśmy rok temu w Krakowie obchody 70. rocznicy powstania WFDiF. W tym roku mija 30 lat jak został jej dyrektorem.

“Pożegnamy Go filmem “Guczo. Notatki z życia” Marii Zmarz-Koczanowicz. Ostatnim, który wyprodukował. Film zaprezentowany zostanie w konkursie polskim 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który w tym roku odbywa się online. Dojmująco smutno, że Włodzimierz Niderhaus już nas nie odwiedzi i nie wesprze dobrym słowem i konkretną jak zawsze decyzją” – wspomina producenta Krzysztof Gierat.