Zmarł Janusz Nowak

Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci Janusza Nowaka, wieloletniego przyjaciela i współpracownika Krakowskiej Fundacji Filmowej i Krakowskiego Festiwalu Filmowego. 

 

Janusz Nowak urodził się w Krakowie 6 grudnia 1941 roku. Skończył Akademię Wychowania Fizycznego, ale porzucił sport i całe swoje zawodowe życie poświęcił kinu. W roku 1965 rozpoczął pracę w Okręgowym Przedsiębiorstwie Rozpowszechniania Filmów w Krakowie, którego następcą prawnym jest obecnie Apollo Film sp. z o.o. Spędził tu 42 lata swego życia. W 1975 został kierownikiem Działu Reklamy i Imprez, zajmował się także dystrybucją i programowaniem kin. Był organizatorem przeglądów i festiwali, w tym kultowych Konfrontacji Filmowych i zakopiańskiego Festiwalu Filmów o Sztuce. W roku 1995 został zastępcą dyrektora ówczesnej Państwowej Instytucji Filmowej Apollo Film, a potem dyrektorem zarządzającym i prezesem zarządu Krakowskiej Fundacji Filmowej, wreszcie członkiem Rady Programowej. W roku 2018 Fundacja obchodziła 15-lecie istnienia.

 

Od początku swojej pracy zawodowej związany był z Krakowskim Festiwalem Filmowym, pełniąc przez wiele lat funkcję dyrektora organizacyjnego. Wychowawca wielu pokoleń menadżerów kultury, w roku 2010 przy okazji 50. edycji festiwalu wyróżniony przez prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznaką Honoris Gratia.

 

„Boleśnie odczuwamy tę śmierć. Janusz był naszym punktem odniesienia. Festiwal znał od podszewki, zaczął go współorganizować, kiedy tworzyła się tzw. krakowska szkoła dokumentu w latach 70, przeprowadzał przez burzliwe czasy stanu wojennego i upadającej komuny, wspierał swoim doświadczeniem po Okrągłym Stole i wtedy, gdy Krakowska Fundacja Filmowa przejęła odpowiedzialność za dalsze losy najstarszego w Polsce i najbardziej renomowanego festiwalu. Trudno nam sobie wyobrazić sytuację bez jego troskliwego telefonu z zapytaniem o przygotowania do kolejnej edycji, ale i o prywatne radości i smutki naszego zespołu” – wspomina Krzysztof Gierat. 

 

Pogrzeb odbędzie się w piątek o godzinie 12.00 na Cmentarzu Podgórskim przy ulicy Wapiennej 13. 

 

 

Krakowska Fundacja Filmowa w 2008 roku, fot. Darek Nawara    

 

 

Rada Programowa i pracownicy Krakowskiej Fundacji Filmowej w 2017 roku, fot. Agnieszka Fiejka