Zmarł Kazimierz Karabasz

W wieku 88 lat zmarł twórca polskiej szkoły dokumentu, wybitny reżyser Kazimierz Karabasz.

 

Kazimierz Karabasz urodził się w 1930 roku w Bydgoszczy. Był reżyserem filmów dokumentalnych, absolwentem Wydziału Reżyserskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. W latach 1956-1990 pracował jako reżyser w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie.

 

Był autorem około 50. filmów dokumentalnych, m.in.: „Muzykanci”, „Ludzie w drodze”, „Spotkania”, „Rok Franka W.” czy „Pierwszy krok” i jednym z twórców „polskiej szkoły dokumentu”.  Wyreżyserował cztery filmy fabularne, a także kilka spektakli dla Teatru Telewizji. Członek Studia Filmowego Kronika i Akademii Sztuki w Berlinie. Autor książek o warsztacie dokumentalisty: „Cierpliwe oko”, „Bez fikcji”, „Odczytać czas” i „Rozmowa o dokumencie”. Wieloletni wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, wychowawca wielu pokoleń polskich dokumentalistów, w latach 1982-87 pełnił funkcję dziekana Wydziału Reżyserii, a od 2000 był kierownikiem Zakładu Filmu Dokumentalnego.

Rok temu uczelnia uhonorowała go tytułem doktora honoris causa.

 

Laureat licznych nagród na festiwalach międzynarodowych i krajowych. Film „Muzykanci” (1960) został nagrodzony podczas pierwszej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, otrzymał Syrenkę Warszawską (Nagroda Klubu Krytyki Filmowej), a także nagrody na festiwalach w Lipsku, Tours, Wenecji, Mexico City, Oberhausen, San Francisco.

W 2006 roku odebrał na Krakowskim Festiwalu Filmowym nagrodę Smoka Smoków.

 

Kazimierz Karabasz zmarł 11 sierpnia w Warszawie.