Smok Smoków 2021

 
Każdego roku Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej przyznaje nagrodę Smoka Smoków za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii. W trakcie 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, 31 maja odbierze ją Piotr Dumała – mistrz światowej animacji i twórca autorskich technik filmowych.

 

 

 

2021

Piotr Dumała

1956

Piotr Dumała to wybitny polski artysta: scenarzysta, animator, reżyser, scenograf, rysownik, plakacista, literat, aktor, a także pedagog. Absolwent Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1982), gdzie uczył się też w Pracowni Grafiki Filmowej prof. Daniela Szczechury, współtwórcy polskiej szkoły animacji, również laureata nagrody Smoka Smoków.

Dla mnie film to jest okienko, przez które zaglądamy do jakiegoś innego świata powiedział kiedyś Piotr Dumała i jego własna twórczość jest świetnym potwierdzeniem tej opinii. – uzasadnia wybór tegorocznego laureata Smoka Smoków, przewodniczący Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, profesor Tadeusz LubelskiOglądając filmy Piotra Dumały, kontaktujemy się z takim innym, niepowtarzalnym światem, mając cały czas świadomość, że czynimy to za pośrednictwem autora, który za nas przez okienko patrzy. W tym świecie – jak w marzeniu sennym – obowiązują inne reguły niż w naszym rzeczywistym: możliwe są nieoczekiwane przeobrażenia, panuje inne światło i inne tempo, do jego zrozumienia niezbędne jest poczucie humoru

Masterclass Piotra Dumały
31.05 MOS Małopolski Ogród Sztuki, godz. 11:00

Godzinny masterclass z reżyserem Piotrem Dumałą będzie połączeniem rozmowy prowadzonej przez Jerzego Armatę i pokazu eksperymentalnego filmu animowanego „8. kwartet Dymitra Szostakowicza”. Film ten, zrealizowany w 2011 r przy udziale montażystki Beaty Walentowskiej jest 20-minutowym kolażem scen z filmu Dumały „Zbrodnia i kara” z 2000 Roku, a jego dramaturgia podąża za muzyką kwartetu smyczkowego. Będzie to inspiracją do dyskusji na temat związków dramaturgicznych między muzyką i obrazem w procesie tworzenia artystycznej animacji.

Więcej informacji oraz lista prezentowanych filmów Piotra Dumały