KFF Industry: Znamy uczestników DOC LAB POLAND 2021

Dwadzieścia jeden projektów zakwalifikowało się do 7. edycji DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu skierowanego do dokumentalistów. Po dwóch sesjach warsztatowych wybrane projekty zostaną zaprezentowane międzynarodowej branży filmowej podczas KFF Industry w czerwcu.

Wśród filmów na etapie rozwoju lub montażu, które wezmą udział w warsztatach są nowe projekty reżyserowane m.in. przez Elizę Kubarską („Krok po kroku”), Piotra Bernasia („Niezauważalni”), Pawła Chorzępę („Ojciec i syn”), czy Mateja Bobrika („Pracownik gościnny”) oraz produkowane przez Macieja Kubickiego, producenta nagradzanego „Over the limit” czy Krzysztofa Kadłubowskiego, producenta docenionego na Krakowskim Festiwalu Filmowym dokumentu „Dziś, jutro… wczoraj”.

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym i KFF Industry od 2015 roku i jest programem wszechstronnego rozwoju projektów dokumentalnych w atmosferze partnerskiej dyskusji, skierowanym do producentów i reżyserów. Efektem dotychczasowych sześciu zakończonych edycji jest ok. 150 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już blisko 60 filmów zdobywających laury na całym świecie (w sumie ok. 250 nagród).

Wśród projektów, które uczestniczyły w minionych edycjach DOC LAB POLAND są m.in. „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego (Złoty Lajkonik na 60. KFF, nagroda Jury Clinique de Genolier na Vision du Reel), „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske (m.in. Srebrny Lajkonik na 60. KFF), „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej (premiera na Hot Docs Canadian International Documentary Festival), „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (Nagroda dla Najlepszego Dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji), czy nagradzany na całym świecie „Over the Limit” Marty Prus. Uczestnicy programu rozwijają swoje projekty w ramach komponentu właściwego etapowi na którym jest ich projekt. Reżyserzy i producenci zakwalifikowani do komponentu Start pracują nad filmami w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć, zaś uczestnicy komponentu Go rozwijają filmy będące w fazie montażu.

Projekty biorące udział w warsztatach będą mieli okazję zaprezentować się przed przedstawicielami branży filmowej podczas wydarzeń KFF Industry w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Autorzy najlepszych projektów mają również szansę na nagrody w postaci grantów finansowych, bonów na usługi postprodukcyjne oraz zaproszenia na najważniejsze europejskie markety koprodukcyjne.

W selekcji tegorocznych warsztatów znalazły się projekty uczestników innych programu rozwoju organizowanych przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. Wśród filmów zakwalifikowanych do Doc Lab Start znalazł się rozwijany na Doc Development „Dziewczyńskie historie” Agi Borzym, na Doc Lab Go dostał się rozwijany w zeszłym roku na etapie wczesnych zdjęć dokument „Moja Ozerna” Kariny Będkowskiej, w selekcji znalazły się też projekty produkowane przez producentów będących absolwentami programu Impakt: Ewy Hoffmann („Bać się mniej”), Joanny Ratajczak („Papa was a King of Kongo”) i Małgorzaty Wali („Wielicki”). Pierwsze warsztaty 7. edycji Doc Lab Poland odbędą się na początku kwietnia.

PROJEKTY DOC LAB START 2021

 • ARCTOWSKI reżyseria: Katarzyna Dąbkowska, produkcja: Ewa Żukowska – Studio Żuk
 • BAĆ SIĘ MNIEJ reżyseria: Edyta Sewruk, produkcja: Ewa Hoffmann – Eh! Ewa Hoffmann
 • CZŁOWIEK Z MARMURU reżyseria: Szymon Kuriata, produkcja: Katarzyna Kuca, Aneta Zagórska – Film Kraków Sp. z o. o.
 • DZIEWCZYŃSKIE HISTORIE reżyseria: Aga Borzym, produkcja: Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska – Pinot Films
 • JEDWABNY SZLAK reżyseria: Marcin Lesisz, produkcja: Marcin Lesisz, Mateusz Sajdak – Stowarzyszenie “Lubińska Grupa Filmowa Uisel Studio”
 • KROK PO KROKU reżyseria: Eliza Kubarska, Michał Woroch, produkcja: Monika Braid – Braidmade Films
 • NAROWISTY DUCH reżyseria i produkcja: Marcin Gęsiarz
 • NIEZAUWAŻALNI reżyseria: Piotr Bernaś, produkcja: Aleksandra Szczęsna – Hasko Film
 • PAPA WAS A KING OF KONGO reżyseria: Joanna Ratajczak, produkcja: Maciej Kubicki, Joanna Ratajczak – Telemark
 • „…PO 20 LATACH” reżyseria: Diana Kadłubowska, Krzysztof Kadłubowski, produkcja: Krzysztof Kadłubowski – Studio Filmowe Plus Tv D.Kadłubowska, K.Kadłubowski
 • PODRÓŻ ABOU reżyseria i produkcja: Gosia Juszczak
 • PRACOWNIK GOŚCINNY reżyseria: Matej Bobrik, produkcja: Agnieszka Skalska – Koi Studio
 • SPÓŹNIENI KOCHANKOWIE reżyseria: Anna Wowra, Lena Jabłońska, produkcja: Rafał Sakowski – Story Vehicle
 • WIELICKI reżyseria: Dariusz Załuski, produkcja: Małgorzata Wala – Go Everest Studio

PROJEKTY DOC LAB GO 2021

 • ARTYŚCI reżyseria i produkcja: Marcin Łobaczewski
 • INKA W SIECI reżyseria: Piotr Bartos, produkcja: Bartek Bartos – MANIFIESTA
 • LEKARSTWO PUSTYNI reżyseria: Rita Ciołek, produkcja: Rita Ciolek – Kazia Productions, LLC
 • LUDZIE, KTÓRYCH ZNAM reżyseria: Zofia Pregowska, produkcja: Zofia Pregowska – Prego media
 • MOJA OZERNA reżyseria: Karina Będkowska, produkcja: Monika Braid – Braidmade Films
 • NAJGŁOŚNIEJ SŁYCHAĆ MILCZENIE reżyseria i produkcja: Anna Konik
 • OJCIEC I SYN reżyseria: Paweł Chorzępa
, produkcja: Joanna Dobrzańska – Bees Film House

Jednocześnie cały czas trwa nabór projektów na powiązany z Doc Lab Poland CEDOC MARKET (Central European Documentary Co-production Market), który odbędzie się na Krakowskim Festiwalu Filmowym, w ramach KFF Industry. Zgłoszenia można przysyłać do 21 marca 2021 roku za pośrednictwem formularza.

Patronami Medialnymi DOC LAB POLAND są: Polish Docs, Magazyn Film Pro, Film &TV Kamera, TVP Kultura, Magazyn Filmowy SFP, Cinema.pl, Filmowe Centrum Festiwalowe oraz Film New Europe.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.