>

Smok Smoków 2023

Nagroda Smok Smoków, przyznana w tym roku po raz 27, to najwyższe wyróżnienie Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Wśród dotychczasowych laureatów znalazło się wielu znamienitych twórców m.in. Werner Herzog, Priit Pärn, Kazimierz Karabasz, Bohdan Kosiński, Bogdan Dziworski, Allan King, Albert Maysles, Jonas Mekas, Helena Trestíková, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia czy Paul Driessen.

“Tegoroczny laureat Smoka Smoków, pracujący w Anglii holenderski twórca filmów animowanych Michael Dudok de Wit (ur. 1953), to przykład twórcy osiągającego maksimum efektu artystycznego przy pomocy minimum środków. Wszystkie swoje, nieliczne filmy zrealizował we własnym warsztacie, posługując się prostą kreską rysowaną tuszem. Mieliśmy szczęście gościć go na naszym Festiwalu, kiedy w 2001 roku jego najsłynniejszy, zaledwie 9-minutowy film Ojciec i córka (laureat Oscara i Grand Prix dwóch wielkich festiwali animacji, w Annecy i Zagrzebiu) wzbudził zachwyt publiczności głębią swego liryzmu i otrzymał Nagrodę Klubów Filmowych. Swoje walory reżyser w pełni potwierdził w swoim jedynym jak dotąd filmie pełnometrażowym – pięknej baśni Czerwony żółw (2016, nominacja do Oscara).”

Tadeusz Lubelski

Michael Dudok de Wit urodził się (1953)  i kształcił w Holandii. Studiował w Genewie, Barcelonie i w Farnham w Anglii, gdzie zrealizował swój pierwszy film “Wywiad”. Od 1980 roku mieszka w Londynie. Wyreżyserował i animował wiele nagradzanych produkcji dla branży reklamowej i telewizji. 

W 1992 roku stworzył swój krótki film “Tom Sweep”, a następnie nominowany do Oscara i nagrodzony Cezarem “Mnich i ryba”. Jego najbardziej znany film krótkometrażowy “Ojciec i córka” zdobył Grand Prix w Annecy, Oscara, nagrodę BAFTA i Grand Prix na Animafest w Zagrzebiu oraz dziesiątki innych znaczących nagród. Był także prezentowany i nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym. 

W 2006 roku de Wit zrealizował krótkometrażowy film “Aromat herbaty”, który w całości został narysowany przy użyciu… herbaty. Jego ostatni film to pełnometrażowy “Czerwony żółw” koprodukowany przez światowej sławy Studio Ghibli z Japonii. Film był nominowany do Oscara (2017) i zdobył Nagrodę Specjalną Un Certain Regard na festiwalu w Cannes, a także wiele innych międzynarodowych nagród.

Michael Dudok de Wit ilustruje również książki oraz prowadzi kursy mistrzowskie na temat animacji, kreatywności i pokrewnych tematów na uczelniach artystycznych i uniwersytetach w Wielkiej Brytanii i za granicą.