Międzynarodowy konkurs DocFilmMusic

7 filmów
Osiem tytułów z tegorocznego międzynarodowego konkursu dokumentalnego DocFilmMusic gwarantuje nie tylko odkrycia muzyczne, ale i technologiczne. Niecodzienny sardyński festiwal muzyczny, ułożona dyrygentka, queerowa wokalistka, tajemniczy muzyk, twórca syntezatorów, dwa nieoczywiste duety i zespół, który nie powinien istnieć. Jazzowe wydarzenie i muzycy różnych gatunków, zarejestrowani na winylach, kasetach, taśmach filmowych i cyfrowo na telefonach.
  • Abebe - Pieśń motyla (Abebe-Butterfly Song)

    reż. Rosie Jones
    dok2023

    Scena muzyczna Papui - Nowej Gwinei długo wychodziła z cienia. Stało się to za sprawą George`a Teleka – artysty śpiewającego w rdzennych językach, łączącego papuaskie i zachodnie brzmienia. To także historia jego przyjaźni z australijskim muzykiem Davidem Bridie, na przekór kolonialnej przeszłości.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Abebe - Pieśń motyla
  • Don Lewis i The Live Electronic Orchestra (Don Lewis and the Live Electronic Orchestra)

    reż. Ned Augustenborg
    dok2023

    W latach 70. Don Lewis, inżynier elektronik i muzyk, skonstruował syntezator, który na niespotykaną dotąd skalę generował i miksował dźwięki. Ale historia sukcesu zamieniła się w dramat człowieka walczącego o uznanie i zmagającego się z uprzedzeniami rasowymi.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Don Lewis i The Live Electronic Orchestra
  • Dziwna historia Jacksona C. Franka (Blues Run the Game: The Strange Tale of Jackson C. Frank)

    reż. Damien Aimé Dupont
    dok2023

    Bluesman Jackson C. Frank w 1965 roku z pomocą Paula Simona nagrał swoją jedyną płytę, która odcisnęła piętno na wielu amerykańskich i brytyjskich muzykach folkowych. Nie potrafił jednak pokonać swoich demonów. Film odtwarza emocjonalny pejzaż tego artysty.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dziwna historia Jacksona C. Franka
  • Joana Mallwitz - we własnym tempie (Joana Mallwitz - Momentum)

    reż. Günter Atteln
    dok2024

    Tytułowa bohaterka mówi, że najważniejsze to mieć dobry zespół – zarówno w rodzinie, jak i w pracy. Zwłaszcza, kiedy dyryguje się najlepszymi orkiestrami europejskimi. Oglądamy Joanę Mallwitz na przestrzeni dwóch przełomowych lat, kiedy pojawia się na świecie jej synek, a kariera zdecydowanie przyspiesza.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Joana Mallwitz - we własnym tempie
  • Omar i Cedric (Omar and Cedric: If This Ever Gets Weird)

    reż. Nicolas Jack Davies
    dok2023

    Ten film ma w sobie dynamikę progresywnego rocka, który ponad dwie dekady temu stał się domeną kultowego zespołu The Mars Volta. Z setek godzin archiwaliów powstał do bólu szczery obraz przyjaźni, sukcesów, transformacji i upadków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Omar i Cedric
  • Stay Homas. Zespół, który nie powinien istnieć (Stay Homas. The Band That Shouldn't Exist)

    reż. Oriol Gispert, Nick Bolger, Ramon Balagué
    dok2024

    Trio z Barcelony wielu pomogło przetrwać lockdown. Piosenki, które Stay Homas nagrywali na swoim balkonie, odnosząc się do sytuacji pandemicznej, stawały się wiralami i przyniosły im popularność na całym świecie. Lecz przyszedł moment, kiedy przestali być fenomenem wyłącznie internetowym.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Stay Homas. Zespół, który nie powinien istnieć
  • Tako rzecze Peaches (Teaches of Peaches)

    reż. Philipp Fussenegger, Judy Landkammer
    dok2024

    Performerka, prowokatorka, kobieta petarda – w szóstej dekadzie życia Peaches nie zwalnia tempa. Wręcz przeciwnie: tournee z okazji dwudziestolecia albumu „Teaches of Peaches” było eksplozją kreatywności. Dla twórców filmu to okazja, by poznać bliżej tę wywrotową artystkę, ikonę feminizmu i kultury queerowej.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tako rzecze Peaches