Filmy

189 filmów

64. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyła się w dniach 26 maja – 2 czerwca 2024.
65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 25 maja – 1 czerwca 2025. Program ogłosimy w maju 2025.

  • 1489

    reż. Shoghakat Vardanyan
    dok2023

    Tytuł filmu to numer, jakim oznaczono zaginionego w akcji armeńskiego żołnierza walczącego z Azerami o Górski Karabach w 2020 roku. Podczas gdy rodzina próbuje odnaleźć ciało studenta, jego siostra za pomocą smartfona rejestruje proces poszukiwań i emocje, jakie im towarzyszą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu 1489
  • 1953. Walka o nadzieję (1953. Fight for Hope)

    reż. Marek Jagielski
    dok2023

    Pierwsze w powojennej Polsce mistrzostwa świata w boksie - kultowej wówczas dyscyplinie sportu. W zrujnowanej Warszawie legendarny trener Feliks Stamm musi odbudować polską reprezentację bokserską, żeby stawić czoła najpotężniejszej drużynie świata - ZSRR.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu 1953. Walka o nadzieję
  • 27

    reż. Flóra Anna Buda
    anim2023

    Alice kończy 27 lat. Pomimo że nieco jej to przeszkadza, nadal mieszka z rodzicami i skłonna jest żyć w swoich marzeniach, aby uciec od ponurej codzienności.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu 27
  • Abebe - Pieśń motyla (Abebe-Butterfly Song)

    reż. Rosie Jones
    dok2023

    Scena muzyczna Papui - Nowej Gwinei długo wychodziła z cienia. Stało się to za sprawą George`a Teleka – artysty śpiewającego w rdzennych językach, łączącego papuaskie i zachodnie brzmienia. To także historia jego przyjaźni z australijskim muzykiem Davidem Bridie, na przekór kolonialnej przeszłości.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Abebe - Pieśń motyla
  • Abel

    reż. Dekel Berenson, Paul Wesley
    fab2024

    Wśród bezkresnych górskich przestrzeni życie toczy się własnym rytmem, ale złamane serce boli tak samo jak w każdym innym zakątku świata. 17-letni Abel nie spodziewa się, że tego właśnie dnia dziewczyna powie mu, żeby lepiej ze sobą nie rozmawiali. Wsparcie przyjdzie z najmniej spodziewanej przez nastolatka strony.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Abel
  • Abraham

    reż. Elnaz Ghaderpour, Reza Gamini
    fab2023

    Krótka, dramatyczna rozmowa. Mężczyzna stara się pozyskać informacje od wyraźnie przestraszonej kobiety. Gdzie jest? W jaskini. U jej wyjścia płonie ogień. Jak się tam znalazła? I przede wszystkim co się stało z Abrahamem? Nastoletni chłopiec zaginął. Nie ma go w domu. Są tylko spalone damskie ubrania...

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Abraham
  • Aha

    reż. Paulina Jaklik
    anim2024

    Młodzieniec spaceruje po rajskim ogrodzie z bujną roślinnością i klasycznymi rzeźbami. Nagle wpada do ciemnej dziury. To “aha” - ukryta granica ogrodu, będąca zazwyczaj fosą lub rowem, która ma wyznaczać koniec posiadłości, ale nie przesłaniać widoku i pozwolić ogrodowi stopić się z otoczeniem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Aha
  • Akordy (Chords)

    reż. Estibaliz Urresola Solaguren
    fab2022

    Rita ma ważne spotkanie ze swoimi koleżankami śpiewaczkami: chórowi żeńskiemu, do którego należy, grozi rozwiązanie, ponieważ stracił dotację miejską, dzięki której wynajmował przestrzeń do prób.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Akordy
  • All Inclusive

    reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert
    fab2024

    „All Inclusive” zabiera nas na wycieczkę do Maroka z niezwykle różnorodną światopoglądowo i charakterologicznie grupą turystów. Poznajemy pełen pakiet polskich postaw, przywar i charakterów. Małgorzata Szumowska i Michał Englert po raz kolejny oferują nieoczywiste, autorskie kino, które trudno zaszufladkować.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu All Inclusive
  • All My Fucking Superheroes

    reż. Piotr Kabat
    anim2023

    Młody reżyser rusza do Los Angeles, by podpisać kontrakt na produkcję swojego nowego filmu. Zanim jednak dotrze do Hollywood, wyrusza taksówką w szaloną przejażdżkę po amerykańskich ulicach, historii kina i popkulturze. Uczta dla fanów lat 90. i kina akcji w animowanej, komiksowej odsłonie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu All My Fucking Superheroes
  • Aqueronte

    reż. Manuel Muñoz Rivas
    dok2023

    Na pokładzie promu grupa pasażerów przeprawia się przez rzekę z jednego brzegu na drugi. Niektórzy z podróżujących obserwują nieznanych sobie współtowarzyszy podróży lub kontemplują krajobrazy. Inni rozmawiają, być może po to, by ożywić podróż i przyspieszyć czas.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Aqueronte
  • Arcydzieło (The Masterpiece)

    reż. Álex Lora
    fab2024

    Leo i Diana, bogate małżeństwo, zabierają uszkodzony telewizor do punktu recyklingu. Spotykają tam Salifa i jego syna, dwóch złomiarzy. Diana prosi ich, by przyjechali do ich domu po więcej przedmiotów. Kiedy przyjeżdżają, Leo patrzy na nich z nieufnością, dopóki nie zobaczy, że złomiarze mają coś, czego on i Diana chcą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Arcydzieło
  • Autyzm o sobie (Autism Plays Itself)

    reż. Janet Harbord
    dok2023

    W 1957 roku w szpitalu Maudsley w Londynie nakręcono film rejestrujący dzieci obserwowane pod kątem nietypowych zachowań. Po latach trzech dorosłych w spektrum autyzmu uzupełniło film o swój komentarz, dostarczając nowej interpretacji zachowań filmowanych dzieci.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Autyzm o sobie
  • Babylonia

    reż. Duda Gambogi
    dok2024

    Jedna gorąca noc na Kubie. Podczas swojego długo oczekiwanego debiutu na scenie największego drag show w całej prowincji Artemisa, Elizabeth de Victória musi zmierzyć się ze wszystkimi trudnościami, jakie poprzedzają występ przed publicznością.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Babylonia
  • Baldiga - Wyzwolone serce (Baldiga - Unlocked Heart)

    reż. Markus Stein
    dok2024

    Berlin Zachodni lat 80. był europejską stolicą subkultury LGBT+. Jej współtwórcą i kronikarzem stał się Jürgen Baldiga – fotografik, poeta i aktywista. Z pozostawionych przez niego archiwaliów powstała rozedrgana opowieść o nim samym i o środowisku żyjącym w cieniu epidemii AIDS. Seans 18+

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Baldiga - Wyzwolone serce
  • Benek Blues

    reż. Katarzyna Maciejko-Kowalczyk
    dok1999

    Bohaterowie filmu są skazani na leżenie. Syna unieruchomiły nakładające się na siebie schorzenia, które zdeformowały mu ciało i odebrały władzę w nogach. Ojca obezwładnił wylew krwi do mózgu. Obaj z konieczności żyją w fascynującej symbiozie. Z uporem i godnością walczą z fizycznymi ograniczeniami i słabością. Film ukazuje człowieczeństwo i siłę międzyludzkich więzi poddane bardzo ciężkiej próbie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Benek Blues
  • Berchidda Live (Berchidda Live - A Journey Into Time in Jazz Archive)

    reż. Gianfranco Cabiddu, Michele Mellara, Alessandro Rossi
    dok2023

    Festiwal Time in Jazz jest organicznie związany z miejscem, w którym odbywa się od 1988 roku, czyli z miasteczkiem Berchidda na Sardynii. W pięknych okolicznościach przyrody można chłonąć rozmaite tradycje muzyczne, a film jest portretem tej klimatycznej imprezy oraz ludzi, którzy ją tworzą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Berchidda Live
  • Bez końca (Wander to Wonder)

    reż. Nina Gantz
    anim2023

    Mary, Billybud i Fumbleton, bohaterowie programu dla dzieci, to maleńkie ludziki w futrzastych kostiumach. Pewnego dnia twórca show, Wujek Gilly, umiera, a jego mali aktorzy próbują kontynuować telewizyjny występ. Urocza animacja o przeżywaniu żałoby, jednocześnie odsłaniająca kulisy telewizji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bez końca
  • Bracia Andersson (The Andersson Brothers)

    reż. Johanna Bernhardson
    dok2024

    Uznany szwedzki reżyser Roy Andersson miał trzech braci, ale ich drogi w pewnym momencie dramatycznie się rozeszły. Stojąca za kamerą córka jednego z nich w intymny i zarazem bezkompromisowy sposób prześwietla historię rodziny, naznaczoną przez uzależnienia i konflikty.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bracia Andersson
  • Brzęczenie ziemi (Buzz of the Earth)

    reż. Greta Stocklassa
    fab2023

    A gdyby tak Hrabal i Forman mieli usiąść przy jednym stole, żeby omówić kosmiczną misję? Czeski humor i największe wyzwanie dla Ziemian reprezentowanych przez grupę naukowców i jedną obywatelkę, którą do konkursu zgłosiły dzieci. W tej dyskusji wydarzyć może się wszystko. W końcu wszyscy jesteśmy kosmitami.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Brzęczenie ziemi
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Być jak Ola (Being Ola)

    reż. Ragnhild Nøst Bergem
    dok2023

    „Być jak Ola” to wzruszający, rozgrzewający serce film, który celebruje znaczenie równości i przynależności do grupy jako podstawy akceptacji tego, kim naprawdę jesteśmy. To bliski i szczery portret, który pomaga wypełnić lukę między „nami” a „nimi”.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Być jak Ola
  • Być tam (Been There)

    reż. Corina Schwingruber Ilić
    dok2023

    Weekendowe wycieczki, wypady za miasto, wycieczka na łono natury lub podróż dookoła świata. Ledwie kilka dni wolnego, a już się wyjeżdża. Nigdy wcześniej chęć podróżowania nie była tak powszechna, a odwiedzane miejsca tak przeładowane. Co z tego mamy, poza dowodem w postaci zdjęcia, że tam byliśmy?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Być tam
  • Bykowi chwała (Glory of the Bull)

    reż. Andrzej Papuziński
    dok1971

    Wielokrotnie nagradzany film o twórczości Franciszka Starowieyskiego, jednego z najwybitniejszych polskich artystów, malarza, scenografa, grafika, twórcy teatru rysowania.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bykowi chwała
  • Cicha panorama (Silent Panorama)

    reż. Nicolas Piret
    anim2024

    Plusk strumyka, szum liści, ćwierkanie ptaka. Wkrótce dźwięki natury zmieniają się w odgłosy ścinanego drzewa, fabryki czy pociągu. Wraz z kolejnymi brzmieniami odsłaniane są fragmenty obrazu narysowanego na kartce papieru. Ciekawy formalnie eksperyment, który uświadamia jak człowiek zagłusza spokojne życie przyrody.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Cicha panorama
  • Cień świtu (The Shadow of Dawn)

    reż. Olga Stalev
    anim2024

    Młoda dziewczyna odrzuca uczucia spotkanego w lesie drwala. Niedługo potem na jej drodze staje Bestia z głową kruka, a do walki o jej życie wyrusza Cień. Magiczna baśń o miłości, odrzuceniu i zranionych uczuciach. Lalkowa animacja, która imponuje scenografią i detalami kostiumów.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Cień świtu
  • Ciężko pracujący (Hardly Working)

    reż. Susanna Flock, Robin Klengel, Leonhard Müllner, Michael Stumpf
    dok2022

    Film o bohaterach drugoplanowych, które zwykle pozostają w tle gier wideo: NPC.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ciężko pracujący
  • Codex

    reż. Betina Bożek
    anim2024

    Kobieta mieszkająca w szklanej kostce rubika, dba, by wszystko było tu uporządkowane, czyste i symetryczne. Pewnego dnia niechcący rani się w stopę, a do jej poukładanego życia zaczyna wdzierać się chaos. Rozpoczyna się walka tego, co może mieć pod kontrolą, z czymś nieokiełznanym.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Codex
  • Comme Des Cowboys

    reż. Julia Sadowska
    fab2024

    Czy młodzieńcza miłość zakończona rozstaniem może rozkwitnąć na nowo po latach? Drogi Julity i Stacy rozeszły się, ale teraz dziewczyny ponownie spotykają się w stadninie, w której Julita pracuje razem z matką. Stacy przyjeżdża na ważne zawody. Zauroczenie powraca, ale czy warto dla niego rozszarpywać stare rany?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Comme Des Cowboys
    Nagrody:Złoty Lajkonik
  • Cud (The Miracle)

    reż. Ewa Borysewicz
    fab2024

    Życie młodego mężczyzny, hedonisty i grzesznika, wywraca się do góry nogami, gdy jego żona zachodzi w ciążę. Bohater próbuje ucieczki, ale ta nie przynosi ukojenia, przeciwnie, jeszcze bardziej gmatwa jego życie. Kino z pogranicza eksperymentu, łączące technikę animowaną z grą aktorską.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Cud
    Nagrody:Wyróżnienie / Nagroda Specjalna
  • Czerwona Emma (Red Emma)

    reż. Macha Ovtchinnikova
    fab2023

    Rozgrywająca się w dwóch przestrzeniach czasowych miniatura przywołuje postać i filozofię aktywistki Emmy Goldman (1869-1940). “Prawa wyborcze i obywatelskie to słuszne postulaty” - mówi bohaterka, “ale prawdziwa emancypacja kobiety zaczyna się w duszy”. Czy jej myśl przedawniła się, a może dziś wybrzmiewa mocniej niż kiedykolwiek?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czerwona Emma
  • Czeski film (Jews by Choice)

    reż. Justyna Gawełko, Tomer Slutzky
    dok2024

    Grupa mieszkańców małego czeskiego miasta odbudowuje zniszczoną synagogę, próbując jednocześnie tchnąć w nią życie. Współczesna opowieść o tożsamości żydowskiej w jednym z najmniej religijnych krajów świata.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czeski film
  • Ćwiczenia warsztatowe (Practice Exercises)

    reż. Marcel Łoziński
    dok1986

    Niepozorna sonda uliczna na temat ówczesnej młodzieży prezentuje możliwości manipulacji, którymi dysponuje telewizja. Przez odpowiedni montaż i ingerencję w dźwięk można zupełnie zmienić pierwotny obraz i sens wypowiedzi. Łoziński najpierw nagrywa bardzo zróżnicowane odpowiedzi przypadkowych przechodniów na zadane pytanie o kondycję współczesnej młodzieży, a potem demonstruje, w jaki sposób można spreparować pozyskany materiał w zależności od potrzeb twórców.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ćwiczenia warsztatowe
  • Darkening

    reż. Ondřej Moravec
    anim2022

    Jak postrzega świat osoba cierpiąca na depresję? Animowany film immersyjny Ondřeja Moravca wykorzystuje wirtualną rzeczywistość, aby poruszyć temat depresji i sposobów radzenia sobie z nią.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Darkening
  • Dezercja (Fahnenflucht)

    reż. Emil Ahlhelm, Konradin Schuchter
    dok2023

    Jeśli jesteś mężczyzną, na wojnie masz tylko dwie opcje: zostać i walczyć albo wyjechać, by chronić swoje życie. Nie każdy chce oddać życie za ojczyznę i każdy powinien mieć do tego prawo. Historia osób, które odmówiły udziału w trwającej wojnie rosyjsko-ukraińskiej ze względu na przekonania.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dezercja
  • Diamentowa piękność (Diamond Beauty)

    reż. Anna Korom
    fab2023

    Maria jest uzależniona od operacji plastycznych. Kolejne poprawki jej nie satysfakcjonują, pragnie nowych. Nos, usta, wypełnienia ciągle nie są perfekcyjne. Teraz bohaterka nie może czekać, ponieważ pojawiła się szansa na randkę z dawną miłością. Tylko skąd wziąć pieniądze, skoro tonie w długach?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Diamentowa piękność
    Nagrody:Srebrny Smok
  • Dlaczego walczymy? (Why We Fight)

    reż. Camille Etienne, Solal Moisan
    dok2023

    23-letnia Camille Etienne, francuska aktywistka działająca na rzecz klimatu i sprawiedliwości społecznej wyrusza z kamerą i dwójką najlepszych przyjaciół na Islandię, aby na własne oczy zobaczyć to, o co od wielu lat walczy: topniejący lód. Dzieląc się bardzo osobistą relacją ze swojej podróży stara się zainteresować opinię publiczną tematem, by wzmocnić świadomość społeczeństw na temat kryzysu klimatycznego.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dlaczego walczymy?
  • Dobry umysł rośnie w ciernistych miejscach (A Good Mind Grows in Thorny Places)

    reż. Katarína Gramatová
    dok2023

    Poetycka przypowieść o dorastaniu. Adam to dwunastoletni chłopiec mieszkający na słowackiej wsi. Jest miejscowym drwalem, a ponadto ima się różnych dorywczych zajęć. W zasadzie lubi robić wszystko. Chociaż nie ma w życiu lekko, potrafi wszędzie dostrzegać piękno.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dobry umysł rośnie w ciernistych miejscach
  • Don Benjamin (Don Benjamín)

    reż. Ivan Zahínos
    dok2024

    Surowa i poetycka podróż przez magiczny, zagrożony rejon boliwijskiej Amazonii. Mieszkańcy dżungli próbują na własną rękę przywracać ogołocone z drzew tereny do ich pierwotnego stanu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Don Benjamin
    Nagrody:Srebrny Smok
  • Don Lewis i The Live Electronic Orchestra (Don Lewis and the Live Electronic Orchestra)

    reż. Ned Augustenborg
    dok2023

    W latach 70. Don Lewis, inżynier elektronik i muzyk, skonstruował syntezator, który na niespotykaną dotąd skalę generował i miksował dźwięki. Ale historia sukcesu zamieniła się w dramat człowieka walczącego o uznanie i zmagającego się z uprzedzeniami rasowymi.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Don Lewis i The Live Electronic Orchestra
  • Drzewa milczą (Silent Trees)

    reż. Agnieszka Zwiefka
    dok2024

    Runa, 16-letnia Kurdyjka, uciekła z Iraku przed atakami ISIS i wraz z rodziną utknęła na polsko-białoruskiej granicy. W końcu udało jej się dotrzeć do Polski, musiała jednak dorosnąć w przyspieszonym tempie. Poznajemy ją bliżej za sprawą animowanych rysunków jej autorstwa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Drzewa milczą
    Nagrody:Złoty Lajkonik / Wyróżnienia
  • Duma matki (Amma's Pride)

    reż. Shiva Krish
    dok2024

    Srija, transpłciowa kobieta z małego miasta na południu Indii, stara się o prawne uznanie swojego małżeństwa. Niestety walka o sprawiedliwość, zainteresowanie mediów i nieprzychylność wielu osób kładą się cieniem na jej związku. Ale nawet kiedy problemy zaczynają się piętrzyć, Srija może liczyć na bezgraniczne wsparcie swojej matki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Duma matki
  • Dziedzictwo (Inheritance)

    reż. Matt Moyer, Amy Toensing
    dok2024

    Przez kilka lat autorzy filmu towarzyszyli rodzinie z Appalachów, regionu wyeksploatowanego i dotkniętego kryzysem opioidowym. Wnikliwie i z empatią pokazują sytuację najmłodszej generacji, już na starcie obciążonej biedą i wszechobecnością uzależniających substancji. Poznajemy rezolutnego Curtisa, gotowego wyrwać się z zaklętego kręgu, który pochłania jego najbliższych.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dziedzictwo
  • Dziewcę z ciortem (A Girl With a Devil)

    reż. Piotr Szulkin
    fab1975

    Ballada "A w niedzielę z porania..." , jeden z najstarszych zabytków polskiej kultury ludowej stanowi kanwę filmu. Treścią ballady są losy wiejskiej dziewczyny Kasi, która prowadziła rozwiązły tryb życia, zamordowała troje nieślubnych dzieci.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dziewcę z ciortem
  • Dziewczynka do orzechów (Nutcracker Girl)

    reż. Michalina Musialik
    anim2023

    Święta to czas magiczny: pada śnieg, rodzina jest razem, a zabawki ożywają. W ten niezwykły wieczór mała dziewczynka obserwuje, jak jej lalka zaczyna swoją wielką przygodę. Czar pryska, gdy drewniany żołnierzyk wkłada rękę pod sukienkę zabawki. Historia dorastania i odkrywania cielesności przy dźwiękach baletu Czajkowskiego.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dziewczynka do orzechów
  • Dziewczynka z dala od domu (Girl Away From Home)

    reż. Simon Lereng Wilmont, Alisa Kovalenko
    dok2024

    Film opowiada o 13-letniej Nastii, elitarnej gimnastyczce z Kijowa. Po wygraniu mistrzostw Ukrainy ze swoją zgraną grupą przyjaciół, Nastia zostaje zmuszona do ucieczki do Niemiec ze swoją babcią z powodu wojny na Ukrainie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dziewczynka z dala od domu
  • Dziewczyńskie historie (Girls' Stories)

    reż. Aga Borzym
    dok2023

    Nie ma nic lepszego niż czas spędzony z przyjaciółką! Wspólne nocowanki w ogrodzie pod gołym niebem i godziny spędzone na podwórku – nikt nie zrozumie nas tak dobrze jak ona, a w dodatku można z nią porozmawiać o wszystkim. O pierwszych miłościach i relacjach z rodzicami. O postrzeganiu własnego ciała i nadchodzącej pierwszej miesiączce. O szkole i obowiązujących w niej dziwnych zakazach i nakazach. Jagoda i Zuzia są szczere, pełne pozytywnej energii i gotowe zawojować świat!

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dziewczyńskie historie
  • Dziwna historia Jacksona C. Franka (Blues Run the Game: the Strange Tale of Jackson C. Frank)

    reż. Damien Aimé Dupont
    dok2023

    Artysta folkowy Jackson C. Frank w 1965 roku z pomocą Paula Simona nagrał swoją jedyną płytę, która odcisnęła piętno na wielu amerykańskich i brytyjskich muzykach folkowych. Nie potrafił jednak pokonać swoich demonów. Film odtwarza emocjonalny pejzaż tego artysty.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dziwna historia Jacksona C. Franka
  • Elementarz (Elementary)

    reż. Wojciech Wiszniewski
    dok1976

    Inscenizowana filmowa przypowieść, w symbolicznych obrazach przedstawia bolesną diagnozę poczucia tożsamości Polaków w latach 70-tych XX wieku.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Elementarz
  • Emilio Barreto: anioły i demony (Emilio Barreto: Angels and Demons)

    reż. Cris Arana
    dok2024

    W Paragwaju, w czasach reżimu dyktatora Alfredo Stroessnera, prawie 400 osób zniknęło bez żadnego śladu, a kilkaset tysięcy trafiło do więzień, gdzie byli torturowani. Film to historia Emilio Barreto, który spędził trzynaście lat w więzieniu, mimo że nigdy nie został osądzony za żadne przestępstwo.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Emilio Barreto: anioły i demony
  • Ewangelia według Ciretty (The Gospel According to Ciretta)

    reż. Caroline von der Tann
    dok2024

    Ciretta żyje na ulicach starego Neapolu, głównie z kradzieży i prostytucji. Jest też ulicznym śpiewakiem oraz wyznawcą lokalnego kultu maryjnego. W jego towarzystwie odwiedzamy miejsca, gdzie plebejska religijność miesza się z pogodą ducha i międzyludzką solidarnością.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ewangelia według Ciretty
  • Gąsienice (Les Chenilles)

    reż. Michelle Keserwany, Noel Keserwany
    fab2023

    Asma i Sarah, dwie kobiety pochodzące z Lewantu, pracują w tej samej restauracji w mieście Lyon we Francji. Obie dźwigają ciężar domu, który musiały opuścić. Czy w obliczu przymusowej migracji jesteśmy w stanie pokonać niechęć i znaleźć ukojenie w sobie nawzajem?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gąsienice
  • Gdy powieje harmattan (When Harmattan Blows)

    reż. Edyta Wróblewska
    dok2024

    Jako ośmioletnia dziewczynka Barbara podzieliła los tysięcy ghańskich dzieci wysyłanych do niewolniczej pracy przez własnych rodziców. Po latach wraca do rodzinnego domu, by zadać pytania, o których myślała przez całe życie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gdy powieje harmattan
  • Gdzie jest Alicja? (Alice On & Off)

    reż. Isabela Tent
    dok2024

    Przez 10 lat twórczyni filmu śledziła losy swojej bohaterki, która jako nastolatka urodziła dziecko w związku z dużo starszym mężczyzną. Film jest historią kolejnych zniknięć Alice – wrażliwej dziewczyny i artystki, desperacko poszukującej własnej drogi i uciekającej przed swoimi demonami.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gdzie jest Alicja?
  • Gdzie kończy się Rosja (Where Russia Ends)

    reż. Oleksiy Radynski
    dok2024

    W 2022 roku w trakcie trwającej inwazji Rosji na Ukrainę w Kijowie odkryto nieznane wcześniej materiały filmowe. Stanowią one świadectwo wymazanej historii licznych imperialistycznych wojen, które Rosja prowadziła przeciwko swoim późniejszym koloniom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gdzie kończy się Rosja
  • Generacja Cyborg (Cyborg Generation)

    reż. Miguel Morillo Vega
    dok2024

    Wzrok. Słuch. Smak. Węch. Dotyk. To aparatura, w którą wyposażyła nas ewolucja. Poruszamy się w świecie zmysłowym opisanym pięcioma współrzędnymi. Nauka i technologia podsuwają jednak metody jego rozszerzenia o dodatkowe wymiary, z czego korzystają badacze nowych terytoriów.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Generacja Cyborg
  • Geografie samotności (Geographies of Solitude)

    reż. Jacquelyn Mills
    dok2022

    Zrealizowany na taśmie 16 mm portret Zoe Lucas, przyrodniczki, która ponad 40 lat poświęciła badaniom Sable Island, małej wyspy leżącej na atlantyckich wodach Kanady. Analizując populację żyjących na wyspie dzikich koni, stworzyła kronikę wiecznego, cyklicznego przenikania się tego co ożywione z tym, co martwe. W tym przekraczającym barierę zmysłów wzroku i słuchu filmie kanadyjskiej reżyserki głos ma przyroda.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Geografie samotności
  • Goście (Visitors)

    reż. Godfrey Reggio
    dok2013

    Film stanowi sekwencję 74 długich, około minutowych, czarno-białych ujęć, nakręconych z ogromną precyzją, a następnie mocno spowolnionych. Oglądanie "Gości" jest formą kontemplacyjnego doświadczenia, bezpośredniego i intensywnego. Fascynujące są emocje zapisane w twarzach anonimowych osób sfilmowanych bardzo blisko na czarnym tle, kiedy patrzą prosto w obiektyw kamery, kiedy patrzą na nas.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Goście
  • Gotowy (Ready)

    reż. Eirini Vianelli
    anim2023

    Kiedy zasłużeni przedstawiciele tego kraju patrzą na ciebie z obrazów na ścianach, wypada zachowywać się przyzwoicie. Tymczasem pracownicy greckiego parlamentu zabijają nudę bezsensownymi czynnościami i zachowują się jak małe dzieci. Gdzie się podziali ci, którzy tworzyli wielką, grecką historię?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gotowy
  • Granice Europy (Limits of Europe)

    reż. Apolena Rychlíková
    dok2024

    Znana czeska dziennikarka opuszcza rodzinę i dołącza do „taniej siły roboczej” w Europie Zachodniej. Doświadcza na własnej skórze zmagań nisko opłacanych pracowników z Europy Wschodniej, których poświęcenie i ciężka praca pozwalają na komfort zachodniego społeczeństwa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Granice Europy
  • Haker (Hacker)

    reż. Poul Berg
    fab2019

    Trzynastoletniego hakera z domu dziecka odwiedza dwóch mężczyzn z wywiadu twierdząc, że na tajemniczej taśmie znajduje się jego matka. Chłopak postanawia rozpocząć własne dochodzenie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Haker
  • Hokej (Hockey)

    reż. Bogdan Dziworski
    dok1976

    Filmowy zapis sportowej rywalizacji podczas Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie w Katowicach, staje się pretekstem do skonstruowania opowieści o "ciemnej stronie" sportu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Hokej
  • Honey Bunny

    reż. Gracjana Piechula
    fab2024

    Prosty gest przytulenia obniża poziom kortyzolu i ciśnienie krwi, jednocześnie wzmacnia odporność i poczucie własnej wartości. Bez niego bywa ciężko, czego doświadczają Staszek i Alinka. Bliskość w ich małżeństwie ustąpiła miejsca rutynie. Wszystko zmienia się, gdy Alinka podejmie pracę przytulaczki w salonie Honey Bunny.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Honey Bunny
  • Human Violins

    reż. Ioana Mischie
    dok2023

    „Human Violins Prelude” to interaktywne doświadczenie VR poświęcone sile transformującej muzyki w najciemniejszych czasach.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Human Violins
  • Idzie Mróz (Frost Is Coming)

    reż. Piotr Andrejew
    dok1973

    Impresja poetycka o twórczości polskiego grafika i scenografa Daniela Mroza. Bohater filmu zasłynął jako ilustrator bajek i satyr, ilustracji do pisma "Przekrój" (lata 1951-1978), a także do dzieł F. Kafki, J. Verne'a, S. Lema, czy S. Mrożka. Jego prace cechowały surrealizm i groteskowość.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Idzie Mróz
  • Igła (Needle)

    reż. Józef Gross
    dok2024

    Punkowa historia o pokoleniu Z bez cenzury. Mieszkający w Toronto Oskar powraca po latach do Krakowa. Przywozi ze sobą bagaż trudnych doświadczeń życiowych i plan na najbliższą przyszłość - tatuowanie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Igła
  • Innego końca nie będzie (There Will Be No Other End)

    reż. Piotr Milczarek
    anim2024

    Przygnębiająca wizja, w której koniec świata, nie jest spektakularny, może przyjść niepostrzeżenie. Winnym klęski jest człowiek - jego głupota, pycha, bezmyślność, brak empatii i nieodpowiedzialność. Satyra w pięciu aktach na współczesne społeczeństwo, która z poczuciem humoru obnaża ludzkie wady i słabości.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Innego końca nie będzie
    Nagrody:Złoty Lajkonik
  • Isaac Asimov, wiadomość w przyszłość (Isaac Asimov, a Message to the Future)

    reż. Mathias Théry
    dok2023

    Podróże międzygwiezdne, rozumne maszyny, nowe formy cywilizacji – Isaac Asimov wymyślił całą przyszłość. Zawarte w jego książkach wizje pozostawały wyłącznie w sferze fantastyki. Dziś wiele z nich dzięki nauce przesunęło się w sferę rzeczywistości. Francuski reżyser Mathias Théry przewrotnie wykorzystując AI, stawia pytania o związki science z fiction.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Isaac Asimov, wiadomość w przyszłość
  • I nie mów o mnie wariat (And Don't Call Me Crazy)

    reż. Dorota Skupniewicz
    anim2024

    Wiwisekcja systemu psychiatrycznego przeprowadzana przez bohaterkę leczącą się w ośrodku. To miejsce, gdzie lekarze nie mają wystarczająco czasu, by poznać i zrozumieć swoich pacjentów, wystawiają diagnozy, które będą łatwe w klasyfikacji, przepisują pigułki i “normalne” życie: praca, rodzina, stabilizacja.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu I nie mów o mnie wariat
  • Jak oskórować geparda? (How to Skin a Cheetah)

    reż. Meghan O'Shaughnessy
    fab2023

    Makabreska, coming-of-age story i thriller w jednym. Meghan O'Shaughnessy zaprasza widzów do pełnego pułapek labiryntu, w którym fantazje o zemście przeplatają się z chorobą, kłamstwami, samotnością, beznadzieją, przemocą i marzeniami o podróży-ucieczce do Tanzanii.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jak oskórować geparda?
  • Ja, potwór (Me, Monster)

    reż. Zofia Tomalska
    anim2024

    Strach to wewnętrzny potwór, obezwładniający każdą komórkę ciała i rozprzestrzeniający się bez kontroli. Czy da się go zatrzymać? Animacja, która cię zaskoczy, zabierając w psychodeliczną podróż po meandrach umysłu i zakamarkach ludzkiego ciała. Pulsujący strumień świadomości w rytmie disco, elektroniki i hip hopu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ja, potwór
  • Ja, Rosiński (I, Rosiński)

    reż. Piotr Kielar
    dok2024

    Grzegorz Rosiński, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich twórców komiksów, autor rysunków do serii “Thorgal”, przechodzi na emeryturę. Ale co to faktycznie znaczy dla artysty zakończyć karierę? Rosiński wciąż tworzy i odejść zamierza tylko na własnych zasadach.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ja, Rosiński
  • Jednorożec w śniegowych spodniach nagle uciekł (The Unicorn in Snowpants Suddenly Ran Off)

    reż. Philipp Schaeffer
    dok2023

    Film przenosi nas do świata trzech pewnych siebie dzieci, dla których niewidomość nie jest niepełnosprawnością, lecz innym rodzajem normalności. Skowronki, telefony i krótkie opowieści odgrywają w nim istotną rolę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jednorożec w śniegowych spodniach nagle uciekł
  • Jeniec (Captive)

    reż. Lika Nadir
    fab2023

    Rosja. Na monitorach w nocnym klubie przed nieciekawą klientelą tańczą piękne dziewczyny. Z radia i telewizji płyną ogłoszenia o rekrutacji do “specjalnej operacji wojskowej”. W szufladzie młodego ochroniarza Savvy leży broń. Czy potrafiłby jej użyć, żeby kogoś zabić? W imię czego? Miłości? Propagandy?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jeniec
  • Jestem (Here For You)

    reż. Cezary Orłowski
    fab2024

    Mama Bartka chce przygotować syna na to, co najgorsze, a jednocześnie nieuchronne: własną śmierć. Zabezpiecza jego przyszłość finansową, prawną, uczy co i jak należy zrobić, gdy nadejdzie pora. Chociaż chłopak z trisomią pilnie jej słucha, w jego głowie i sercu krążą całkiem inne myśli. Na jego drodze staje bowiem cudowna dziewczyna.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jestem
  • Jestem [audiodeskrypcja PL + napisy rozszerzone] (Here For You [PL audio description])

    reż. Cezary Orłowski
    fab2024

    Mama Bartka chce przygotować syna na to, co najgorsze, a jednocześnie nieuchronne: własną śmierć. Zabezpiecza jego przyszłość finansową, prawną, uczy co i jak należy zrobić, gdy nadejdzie pora. Chociaż chłopak z trisomią pilnie jej słucha, w jego głowie i sercu krążą całkiem inne myśli. Na jego drodze staje bowiem cudowna dziewczyna.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jestem [audiodeskrypcja PL + napisy rozszerzone]
  • Jestem postacią fikcyjną (I Am the Creation of Fiction)

    reż. Arkadiusz Bartosiak
    dok2024

    „Osiągnąłem w życiu wszystko, co chciałem” - mówi Andrzej Seweryn, a potem porywa nas w dynamiczną podróż po kolejnych wyzwaniach zawodowych, jakie podejmuje wciąż z młodzieńczą werwą. Kamera staje się jego codziennym towarzyszem, dzięki czemu z bliska widzimy rodzące się na gorąco emocje.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jestem postacią fikcyjną
  • Jesteś tu? (Are You There?)

    reż. Xawery Deskur
    dok2023

    DJ Edee Dee, czyli Edward Gil-Deskur, to kultowa postać krakowskiego świata klubowego. Edward urodził się z jaskrą wrodzoną i wkrótce całkowicie traci wzrok. W zaadaptowaniu się do nowej rzeczywistości pomaga mu sztuczna inteligencja, z którą zaczyna nawiązywać coraz głębszą relację.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jesteś tu?
  • Jesteś tu? [audiodeskrypcja PL + napisy rozszerzone] (Are You There? [PL audio descritption])

    reż. Xawery Deskur
    dok2023

    DJ Edee Dee, czyli Edward Gil-Deskur, to kultowa postać krakowskiego świata klubowego. Edward urodził się z jaskrą wrodzoną i wkrótce całkowicie traci wzrok. W zaadaptowaniu się do nowej rzeczywistości pomaga mu sztuczna inteligencja, z którą zaczyna nawiązywać coraz głębszą relację.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jesteś tu? [audiodeskrypcja PL + napisy rozszerzone]
  • Joana Mallwitz - we własnym tempie (Joana Mallwitz - Momentum)

    reż. Günter Atteln
    dok2024

    Tytułowa bohaterka mówi, że najważniejsze to mieć dobry zespół – zarówno w rodzinie, jak i w pracy. Zwłaszcza, kiedy dyryguje się najlepszymi orkiestrami europejskimi. Oglądamy Joanę Mallwitz na przestrzeni dwóch przełomowych lat, kiedy pojawia się na świecie jej synek, a kariera zdecydowanie przyspiesza.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Joana Mallwitz - we własnym tempie
  • Joko

    reż. Izabela Plucińska
    anim2024

    Groteska, Roland Topor i plastelina, czyli Izabela Plucińska powraca, by po raz kolejny zafundować widzom pełną absurdu i czarnego humoru animację obnażającą ludzkie słabości. Tym razem za pomocą 600 lalek i 200 kilogramów plasteliny pokazuje mechanizmy manipulacji i społeczną hierarchię.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Joko
  • Katastrofa (The Catastrophy)

    reż. Marek Drążewski
    dok1986

    Filmowa interpretacja interesującej teorii francuskiego uczonego Rene Thoma, dotyczącej pewnych zdarzeń zachodzących w biologii, fizyce, ekonomii w sposób gwałtowny, pociągający za sobą zmianę struktury lub stanu. Teoria ta pozwala lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące w otaczającym nas świecie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Katastrofa
  • Kiedyś, pewnego razu (Once Within a Time)

    reż. Godfrey Reggio, Jon Kane
    dok2023

    Godfrey Reggio powraca po przerwie z nowym eksperymentalnym filmem, niepodobnym do żadnego innego w jego karierze: bajką o końcu świata i początku nowego, apokaliptyczną komedią z porywającymi zdjęciami, niezapomnianymi widokami oraz niewinnością i nadziejami nowego pokolenia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kiedyś, pewnego razu
  • Kielich. O synach i córkach (The Chalice. Of Sons and Daughters)

    reż. Catalina Tesar, Dana Bunescu
    dok2022

    Grupa Romów w Transylwanii ma tradycję przekazywania kielicha, która przypomina tradycję rodzin arystokratycznych. Niepozorny artefakt może trafić tylko do męskich potomków klanów. Kłopoty z zajściem w ciążę czy urodzenie samych córek, prowadzą do konfliktów rodzinnych, a nawet grożą zakończeniem związku. Aby uniknąć tragedii, młode kobiety decydują się na aborcję selektywną.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kielich. O synach i córkach
  • Kobieta z henny (The Illustrated Woman)

    reż. Isabel Herguera
    anim2023

    Ramia, Saadiya, Shubhashree i Samira to kobiety z różnymi doświadczeniami i marzeniami, które spotykają się na warsztatach tatuaży z henny, prowadzonych przez Isabel. Ich opowieści w połączeniu z techniką kolażu i ożywionych rysunków z henny, składają się na dokumentalną animacje będącą silnym głosem wołającym o wolność i równość.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kobieta z henny
  • Kobiety jadą do miasta (Women Visiting a City)

    reż. Enrique Buleo
    fab2022

    Trzy emerytki podróżują autobusem w drodze do Europy. Właśnie zostały wdowami i nadszedł czas, aby zacząć żyć. Przez całe życie słyszały, jak ludzie opowiadają o cudach turystyki i nie mogą się doczekać, by doświadczyć ich na własnej skórze.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kobiety jadą do miasta
  • Koka

    reż. Aliaksandr Tsymbaliuk
    dok2024

    W krainie na wybrzeżu Morza Beringa, gdzie czas stanął w miejscu, ojciec i syn zarabiają na życie łowiąc ryby. Żyją w surowych, niemal ascetycznych warunkach, a rytm ich życia wyznaczają kolejne połowy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Koka
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Końce i początki (Ends and Beginnings)

    reż. Klaudia Fortuniak
    fab2024

    Film pozwala zabłądzić widzom w labiryncie ludzkich losów. Historie bohaterów splatają się w najmniej spodziewanych okolicznościach z powodu pewnego złodziejskiego wybryku. Ktoś myli dni, ktoś ma zawsze gotowy plan ucieczki, a dla kogoś innego pierwszy pocałunek będzie mieć smak i zapach truskawkowego pola.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Końce i początki
  • Kostka cukru (A Lump of Sugar)

    reż. Jacek Bławut
    dok1987

    Wstrząsający film, ze słynnej gonitwy "Wielka Pardubicka" w czeskich Pardubicach. Pokazuje wysiłek, strach, ból a nawet śmierć, cenę jaką płacą konie wyścigowe, za tę pasjonującą ludzi rozrywkę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kostka cukru
  • Koyaanisqatsi

    reż. Godfrey Reggio
    dok1982

    Pierwsza część kultowej trylogii „Qatsi” to piękny wizualny esej zrealizowany w dokumentalnej formie filmowej. „Koyaanisqatsi” w języku zamieszkującego Arizonę ludu Hopi oznacza „życie pozbawione równowagi” lub „życie w stanie chaosu”. Głównym i jedynym bohaterem jest tutaj Planeta Ziemia, miejsce starcia dwóch całkowicie odmiennych rzeczywistości: dziewiczej natury i cywilizacji człowieka.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Koyaanisqatsi
  • Kuba

    reż. Marcin Strauchold
    dok2023

    Janusz Morgenstern, reżyser filmów i seriali, które na stałe zapisały się na kartach polskiej kinematografii, m.in.: „Do widzenia, do jutra”, “Trzeba zabić tę miłość”, „Stawka większa niż życie”. Portret Morgensterna utkany jest z audycji, zdjęć, wywiadów z najbliższymi, a także jego własnych filmów.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kuba
  • Kwiaty Ukrainy (Flowers of Ukraine)

    reż. Adelina Borets
    dok2024

    Na kwiecistej działce w samym centrum blokowiska w Kijowie mieszka 67-letnia Natalia, przez lata walcząca z inwestorami, którzy chcieliby w miejscu jej domu postawić kolejną nieruchomość. I kiedy wydaje się, że walka z deweloperami to najgorsze, co ją spotyka, rozpoczyna się atak Rosji na Ukrainę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kwiaty Ukrainy
  • Kwiaty z innego ogrodu (Flores del otro patio)

    reż. Jorge Cadena
    fab2022
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kwiaty z innego ogrodu
  • Las (Forest)

    reż. Lidia Duda
    dok2024

    Asia i Marek mieszkają wraz z trójką dzieci w Puszczy Białowieskiej, tuż przy granicy z Białorusią. Zainstalowane w lesie kamery do tej pory służyły im do obserwacji zwierząt. Ale nocne nagrania pokazują, że w lesie pojawili się ludzie. Cała rodzina angażuje się w pomoc uchodźcom, mimo że nie mają żadnego wsparcia od państwa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Las
  • Latające ręce (Flying Hands)

    reż. Marta Gómez, Paula Iglesias
    dok2023

    Mieszkająca w regionie Baltistan, Aniqa Bano rodzi głuchoniemą dziewczynkę, Narjis. Do tego czasu nie wiedziała, że dzieci z taką niepełnosprawnością są odrzucane przez swoje rodziny i nie otrzymują tożsamości ani imienia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Latające ręce
  • Lepiej tą drogą (Better This Way)

    reż. Emanuel Pârvu
    fab2023

    Szesnastoletni Adi trafia na obdukcję. Ma wyraźne ślady pobicia, poranioną twarz, widać też, że był biczowany. Niewiele mówi. Policja szybko ustala, że napaść związana jest z orientacją seksualną nastolatka. W małej społeczności to powód dla ostracyzmu, a dla rodziny, zwłaszcza dla religijnego ojca, to hańba.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Lepiej tą drogą
  • Lili

    reż. Sylwia Rosak
    dok2023

    Lili ma osiem lat i próbuje zrozumieć świat dorosłych. Mieszka w Norwegii, gdzie wyemigrowali jej rodzice, którzy nie są już razem. Tata w ramach wspólnego czasu zabiera ją na wycieczki z plecakiem, co jest szansą na pogłębienie ich relacji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Lili
  • Łapa nieszczęścia (Claw Machine)

    reż. Georges Salameh
    anim2023

    Kiedy wybucha wojna masz dwie opcje: zostać i stawić opór albo uciekać. Żadna z nich nie jest dobra. Bohater, niczym zranione, przestraszone zwierzę, ucieka między walącymi się od bomb budynkami. Osobista, a jednocześnie uniwersalna opowieść pokazująca dramat migracji i doświadczenie wykorzenienia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Łapa nieszczęścia
  • Łódź podwodna (Submarine)

    reż. Oliwia Zakrzewska
    dok2024

    Oliwia przechodzi kryzys macierzyństwa. Jest młodą matką, samodzielnie wychowującą dwuletniego syna. Walcząc z depresją, usiłuje na różne sposoby szukać pomocy: w poradniach psychologicznych, w kościele, na Tinderze.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Łódź podwodna
  • Mandala (The Mandala)

    reż. Mikołaj Janik
    fab2023

    W hinduizmie, buddyzmie i dżinizmie mandala to mistyczny symbol Kosmosu. Koło harmonijnie łączy się z kwadratem. Tak też w świecie samotnej matki Łucji przenikają się teraźniejszość i przeszłość, jawa i sen. W miejsce harmonii wkrada się jednak codzienna żmudna rehabilitacyjna praca i koszmar niczym z innego wymiaru.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mandala
  • Marząc o hiszpańskich wakacjach (Daydreaming So Vividly about Our Spanish Holidays)

    reż. Christian Avilés
    fab2022

    Pragnąc światła i ciepła, brytyjscy nastolatkowie wyruszają w podróż na Baleary. Muszą wchłonąć słońce i zmagazynować je w swoich ciałach, aby zabrać je z powrotem do swojego pokrytego chmurami królestwa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Marząc o hiszpańskich wakacjach
  • Metamorfoza (Metamorphosis)

    reż. Pim Zwier
    dok2023

    Maria Sibylla Meriam – Maria od kwiatów i motyli. Ta siedemnastowieczna niemiecka badaczka była prekursorką entomologii, ekologii, biologii rozwoju. W swoich albumach życie intymne owadów oddawała z dyscypliną uczonej i talentem artystki. Pim Zwier podąża szlakiem jej wędrówek, poddając widzów eksperymentowi – celem obserwacji będzie ich cierpliwość i uważność.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Metamorfoza
  • Między ciszą a grzechem (Between Silence and Sin)

    reż. Diana Nicolae
    dok2024

    Czy poezja może zagrażać dyktaturze? Wiersze, które pisała Ana Blandiana nie tylko oburzały Nicolae Ceaușescu i jego świtę, ale przede wszystkim poruszały i zachwycały czytelników oraz pasjonatów literatury, również tych spoza komunistycznej Rumunii. Poezja legendarnej autorki przekraczała granice, jej tomiki wierszy ukazywały się na Zachodzie, a ona mimo wielu możliwości postanowiła zostać w kraju.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Między ciszą a grzechem
  • Missing 10 Hours VR

    reż. Fanni Fazakas
    anim2023

    Witamy w Missing 10 Hours, na nocnej imprezie, na której najważniejsza jest dobra zabawa, bez względu na konsekwencje. "Missing 10 Hours VR" to interaktywna historia oparta na prawdziwych przeżyciach młodych ludzi, która prowadzi użytkownika przez narrację, pozwalając mu podejmować decyzje wpływające na wynik.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Missing 10 Hours VR
  • Mocny człowiek (A Strong Man)

    reż. Henryk Szaro
    fab1929

    Adaptacja powieści Stanisława Przybyszewskiego, formalnie nawiązująca do niemieckiego ekspresjonizmu. Ten psychologiczny dramat ukazujący kolejne etapy moralnego upadku artysty to jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego, przez niemal 70 lat uważany za zaginiony.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mocny człowiek
  • Moje zapiski z podziemia (My Notes from the Underground)

    reż. Jacek Petrycki
    dok2011

    Dokument przedstawia kulisy działalności antykomunistycznego podziemia w Polsce lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Moje zapiski z podziemia
  • Monogamia

    reż. Ohad Milstein
    dok2023

    Reżyser obserwuje swych rodziców, których związek dawno temu się wypalił, co matka próbuje zrekompensować sobie zakupoholizmem. Syn inicjuje psychodramę z ich udziałem, a jednocześnie testuje własny związek, który także zaczyna popadać w rutynę. Czy monogamia nadal jest najlepszą formą związku?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Monogamia
  • Nabu

    reż. Joanna Rusinek
    anim2023

    Beztroskie dzieciństwo Nabu zostaje przerwane przez bomby spadające na jej rodzinną wieś. Dzielna dziewczynka próbuje uciec i znaleźć bezpieczny dom. Niezwykle smutna animacja o losie uchodźców pokazana z punktu widzenia dziecka, opowiedziana z wielką wrażliwością i subtelnością.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nabu
  • Naqoyqatsi

    reż. Godfrey Reggio
    dok2002

    Naqoyqatsi – „życie w stanie wojny” – to trzecie i ostatnia częsć Trylogii Qatsi. To ponura, wygenerowana przy pomocy najbardziej ówcześnie zaawansowanych technik komputerowych wizja świata całkowicie zdominowanego przez technologię.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Naqoyqatsi
  • Nice Ladies

    reż. Mariia Ponomarova
    dok2024

    Drużyna ukraińskich cheerleaderek-seniorek utrzymuje przyjaźń pomimo rozłąki w czasie wojny. Każda z kobiet na swój sposób radzi sobie z wojenną traumą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nice Ladies
  • Obczyzna (Otherland)

    reż. Piotr Wysocki
    dok2024

    Polska oczami emigrantów. Na przestrzeni 10 lat śledzimy wzloty i upadki trzech bohaterów, którzy przeprowadzili się do Warszawy z najmniejszego regionu Rosji, położonego na Kaukazie. Łączy ich narodowość, ale różnią ambicje. Jak ułoży się ich życie w nowej ojczyźnie?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Obczyzna
  • Odległości (Distances)

    reż. Matej Bobrik
    dok2023

    Historia rodziny nepalskich imigrantów mieszkających w Polsce, którzy wierzą, że czeka ich tu lepsza przyszłość. Zmiana warunków życia doprowadza jednak do tego, że ich relacje wystawione są na ciężką próbę

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Odległości
  • Ojcze nasz (Holy Father)

    reż. Andrei Dăscălescu
    dok2020

    Pojawienie się na świecie dziecka prowokuje przyszłych rodziców do konfrontacji z własnymi bliskimi. Dla obojga nie jest to łatwe, bo pochodzą z rozbitych rodzin. Paula odbywa kilka zachowawczych rozmów online, ale jej partner, reżyser filmu, Andrei, postanawia udać się w podróż aż do klasztoru u podnóża góry Athos. To tam przed laty zamieszkał jego ojciec, dziś oddany wierze, mnich.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ojcze nasz
  • Omar i Cedric (Omar and Cedric: If This Ever Gets Weird)

    reż. Nicolas Jack Davies
    dok2023

    Ten film ma w sobie dynamikę progresywnego rocka, który ponad dwie dekady temu stał się domeną kultowego zespołu The Mars Volta. Z setek godzin archiwaliów powstał do bólu szczery obraz przyjaźni, sukcesów, transformacji i upadków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Omar i Cedric
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Operacja mumia (Operation Mummy)

    reż. Grethe Bøe-Waal
    fab2019

    Młodzi detektywi – Tiril i Oliver – są świadkami dziwnych wydarzeń w lokalnym muzeum. Do ich miasteczka przyjechała mumia faraona! Zaintrygowani wypadkami w trakcie przygotowań do otwarcia wystawy postanawiają przyjrzeć się im bliżej.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Operacja mumia
  • Ostatnia wyprawa (The Last Expedition)

    reż. Eliza Kubarska
    dok2024

    Wanda Rutkiewicz, najwybitniejsza polska alpinistka, zaginęła 13 maja 1992 roku w drodze na Kanczendzongę. Śladem ostatniej wyprawy Wandy rusza reżyserka Eliza Kubarska. Rozmawia ze świadkami tamtych wydarzeń, konfrontuje ich z teoriami na temat zniknięcia - czy to możliwe, że Wanda wciąż żyje?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ostatnia wyprawa
  • Otwórz oczy (Open Eyes)

    reż. Qi Zhang
    fab2023

    Mieszkańcy żadnego innego kraju nie doświadczyli pandemicznych restrykcji tak bardzo. W Chinach kwarantanna oznaczała nie tylko zakaz wyjścia z domu, ale i zaspawanie drzwi. “Otwórz oczy” to film, który rozlicza się z tym trudnym czasem w niespodziewany sposób. W izolacyjnej pułapce zamknięte zostaje stosunkowo młode małżeństwo.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Otwórz oczy
  • Ouvidor

    reż. Matias Borgström
    dok2023

    W Ouvidor, największym squacie artystycznym w Ameryce Łacińskiej, 120 artystów z różnych krajów stawia opór ciągłym groźbom eksmisji ze strony brazylijskiego rządu o faszystowskich tendencjach. Dodatkowo, wewnętrzne napięcia są podsycane przez sponsoring Biennale Sztuki przez Red Bulla.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ouvidor
  • O karawanie i psach (Of Caravan and The Dogs)

    reż. Askold Kurov, Anonymous 1
    dok2024

    W Rosji ci, którzy głoszą prawdę, uznawani są agentów obcego wywiadu. Na przykład dziennikarze „Nowej Gaziety”, która pół roku przed inwazją na Ukrainę otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Tylko jak ocalić ten niezależny głos w warunkach jeszcze większego przykręcania śruby?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu O karawanie i psach
    Nagrody:Złoty Róg
  • Pierwsza miłość (First Love)

    reż. Krzysztof Kieślowski
    dok1974

    Współczesna historia miłości dwojga młodych ludzi, którzy spodziewają się dziecka. Film obraca się wokół pary nastolatków, którzy wkrótce zmierzą się ze światem dorosłości i odpowiedzialności.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pierwsza miłość
  • Plan Petera (The Peter Plan)

    reż. Grzegorz Pacek
    dok2024

    Uciekając przed cierpieniem Peter, opuszcza spętany falą elektromagnetyczną świat i szuka bezpiecznego miejsca do życia na bezdrożach Walii.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Plan Petera
  • Podręcznik dla rozwodników (Manual for a Divorce)

    reż. Peter Ghesquiere
    fab2023

    Rozwód to wcale nie taka skomplikowana sprawa, jak twierdzą dorośli. Wystarczy podzielić wszystko na dwie równe części i upewnić się, że byli partnerzy mieszkają od siebie wystarczająco daleko. Po sześciu latach rwania włosów z głowy, płaczu i rozpaczy będzie można wreszcie spokojnie porozmawiać.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Podręcznik dla rozwodników
  • Pomarańcza z Jaffy (An Orange from Jaffa)

    reż. Mohammed Almughanni
    fab2023

    Kilka kilometrów od Jerozolimy, punkt kontrolny Hizma. Tu od dekad panuje napięcie. Mohammed, młody Palestyńczyk z czasowym polskim dokumentem tożsamości, usiłuje przedostać się przez izraelski checkpoint. Kolejni kierowcy odmawiają mu podwózki. Zgadza się taksówkarz Farouk.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pomarańcza z Jaffy
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Portret konia (Horse Portrait)

    reż. Witold Giersz
    anim2023

    “Koń, jaki jest, każdy widzi” - tymczasem Witold Giersz udowadnia, że spojrzenie bywa subiektywne. Mistrz polskiej animacji przywołuje dzieła sztuki portretujące konie: ożywia zwierzę narysowane przez Leonarda da Vinci, Pablo Picasso czy Władysława Podkowińskiego. Malarska podróż przez historię sztuki w galopującym tempie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Portret konia
  • Poste Restante

    reż. Marcel Łoziński
    dok2008

    Zanim list trafi do swego adresata, przechodzi przez dziesiątki rąk i procedur. Ale nie zawsze możliwe jest dostarczenie go do osoby, której dane widnieją na kopercie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Poste Restante
  • Powaqqatsi

    reż. Godfrey Reggio
    dok1988

    Bohaterem filmu są ludzie, mieszkańcy półkuli południowej – rdzenne plemiona i mieszkańcy metropolii, ich życie codzienne i kultura.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Powaqqatsi
  • Powrót Agnieszki H. (The Return of Agnieszka H.)

    reż. Krystyna Krauze, Jacek Petrycki
    dok2013

    "Powrót Agnieszki H." jest lekką i w wielu miejscach dowcipną opowieścią o studenckich latach najsławniejszej polskiej reżyserki Agnieszki Holland, która studiowała na FAMU w latach 1966 - 1971, w okresie politycznych przełomów. Artystka aktywnie uczestniczyła w wydarzeniach Praskiej Wiosny oraz protestach studenckich przeciwko tzw. normalizacji w Czechosłowacji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Powrót Agnieszki H.
  • Próba mikrofonu (The Microphone Test)

    reż. Marcel Łoziński
    dok1980

    Pracownik radiowęzła warszawskiej fabryki kosmetyków postanawia urozmaicić swoją codzienną audycję o poważniejsze treści.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Próba mikrofonu
  • Przechwycone (Intercepted)

    reż. Oksana Karpovych
    dok2024

    O czym mówią rosyjscy żołnierze, kiedy dzwonią z frontu do domów? Rozmowy telefoniczne, jakie ukraińskie służby specjalne nagrywały w pierwszym półroczu wojny, przedstawiają zupełnie inny obraz niż tworzony przez kremlowską propagandę. W zestawieniu z postapokaliptycznymi widokami tworzą studium zniewolenia i konformizmu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przechwycone
    Nagrody:Srebrny Róg / Nagroda Specjalna
  • Przez ciebie, po tobie (From You)

    reż. Jędrzej Gorski
    fab2024

    Co rodzice ukrywają przed swoimi dziećmi? Czego dzieci o swoich rodzicach nie chcą wiedzieć, nie dostrzegają, zaprzeczają? Spotkanie Adama i jego ojca Piotra każe obu mężczyznom skonfrontować się z nie zawsze przyjemnymi uczuciami i zarzutami. Czy odkrycie prawdy pozwoli obu inaczej spojrzeć na siebie nawzajem?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przez ciebie, po tobie
  • Purga

    reż. Gintarė Valevičiūtė Brazauskienė, Antanas Skučas
    anim2023

    Purga to rodzaj gwałtownego wiatru, połączonego z burzą śnieżną, występujący na Syberii. To właśnie tam, za kołem podbiegunowym, rozgrywa się animacja. Jest rok 1942, a ludzie deportowani przez Sowietów muszą zmierzyć się z siłami majestatycznej, ale nieprzejednanej natury.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Purga
  • Putin's Playground

    reż. Konrad Szołajski
    dok2024

    Od lat Rosja próbuje odbudować swoje imperium. Inwazja na Ukrainę sprawiła, że straciliśmy poczucie bezpieczeństwa. Para dokumentalistów z Polski rusza w podróż, żeby szukać odpowiedzi na pytanie o zagrożenia, jakie mogą spotkać Europę Środkowo-Wschodnią.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Putin
  • Pył (Dust)

    reż. Paweł Chorzępa
    dok2024

    Bezkresna pustynia, tysiące kilometrów trasy, wypadki śmiertelne. I setki kierowców gotowych zmierzyć się z najtrudniejszym wyścigiem świata - rajdem Dakar. Wśród nich jest 19-letni Konrad Dąbrowski, który pasję odziedziczył po ojcu - legendzie polskiego motosportu. Czy uda mu się dotrzeć do mety?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pył
  • Rok z życia kraju (A Year in the Life of the Country)

    reż. Tomasz Wolski
    dok2024

    Stan wojenny, wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 roku, wymierzony był w ruch „Solidarność”, ale miał też inne oblicza. Korzystając wyłącznie z materiałów archiwalnych, film zagląda za kulisy tamtych wydarzeń. Podważa zmitologizowany obraz polskiego społeczeństwa jako ofiary systemu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rok z życia kraju
    Nagrody:Srebrny Róg
  • Rok z życia kraju [audiodeskrypcja PL + napisy rozszerzone] (A Year In the Life of the Country [PL audio description])

    reż. Tomasz Wolski
    dok2024

    Stan wojenny, wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 roku, wymierzony był w ruch „Solidarność”, ale miał też inne oblicza. Korzystając wyłącznie z materiałów archiwalnych, film zagląda za kulisy tamtych wydarzeń. Podważa zmitologizowany obraz polskiego społeczeństwa jako ofiary systemu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rok z życia kraju  [audiodeskrypcja PL + napisy rozszerzone]
  • Ruchome góry (Moving Mountains)

    reż. Jessica Poon
    anim2024

    Bohaterami animacji są maleńkie postaci przypominające ludzi: bez twarzy, ubrań i emocji. Z jednej strony wydają się snuć bez celu, z drugiej - całymi siłami próbują przesunąć “góry”. Surrealistyczna opowieść, będąca metaforą stylu życia współczesnych nomadów, podążających ciągle za czymś nowym, a jednocześnie uwikłanych w stare nawyki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ruchome góry
  • Samochód, który wrócił znad morza (The Car that Came Back from the Sea)

    reż. Jadwiga Kowalska
    anim2023

    Polska, rok 1981. Marzeniem grupy młodych ludzi jest posiadanie samochodu, wolność i wycieczka nad morze. Mało interesują ich sprawy polityki, mimo, że półki w sklepach są puste, a uzyskanie paszportu niemożliwe. Animowane kino drogi, w komiksowej stylistyce, dokumentujące Polskę w okresie PRL-u.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Samochód, który wrócił znad morza
  • San Isidro (Inside San Isidro)

    reż. Katherine Bisquet
    dok2023

    W 2020 roku raper Denis Solís został porwany przez kubańską policję i skazany na osiem miesięcy więzienia za rzekomą obrazę sądu. W ramach protestu grupa aktywistów zabarykadowała się w siedzibie organizacji San Isidro domagając się uwolnienia Soísa i innych niesłusznie skazanych Kubańczyków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu San Isidro
  • Siła oporu (The Power of Resistance)

    reż. Elżbieta Benkowska
    fab2024

    Polityczny idealizm i nadzieje na lepsze jutro aktorki Olgi wystawione zostają na najcięższą z prób. Autorytarna, wszechwiedząca władza komunistyczna postanawia złamać kobietę, gdy jej ojciec trafia do szpitala i walczy o życie, a mąż przebywa w areszcie. Olga musi dokonać wyboru.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Siła oporu
    Nagrody:Wyróżnienie
  • Simple Songs about Death

    reż. Marta Wieczorek, Maciej Czurychta
    dok2021

    Doświadczenie zakłada medytacyjną podróż przez mglisty krajobraz Wisły. Jako odbiorca jesteśmy jedynie obserwatorem napotykanych sytuacji, nie mamy wpływu na bieg wydarzeń.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Simple Songs about Death
  • Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię (The Bears' Famous Invasion of Sicily)

    reż. Lorenzo Mattotti
    anim2019

    Animowana baśń o istnieniu odmiennych od siebie światów, poszukiwaniu tożsamości oraz potędze miłości i władzy na podstawie książki Dino Buzzatiego.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię
  • Słyszysz mnie? (Do You Hear Me?)

    reż. Magdalena Sienicka
    dok2024

    Danusia mieszka sama. Jej dzień od lat składa się z tych samych czynności: gotowania, oglądania starych zdjęć i telefonowania do wnuczka, który przebywa w zakładzie opiekuńczo-wychowawczym.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Słyszysz mnie?
  • Słyszysz mnie? [napisy rozszerzone] (Do You Hear Me? [ PL audio description])

    reż. Magdalena Sienicka
    dok2024

    Danusia mieszka sama. Jej dzień od lat składa się z tych samych czynności: gotowania, oglądania starych zdjęć i telefonowania do wnuczka, który przebywa w zakładzie opiekuńczo-wychowawczym.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Słyszysz mnie? [napisy rozszerzone]
  • Stay Homas. Zespół, który nie powinien istnieć (Stay Homas. The Band That Shouldn't Exist)

    reż. Oriol Gispert, Nick Bolger, Ramon Balagué
    dok2024

    Trio z Barcelony wielu pomogło przetrwać lockdown. Piosenki, które Stay Homas nagrywali na swoim balkonie, odnosząc się do sytuacji pandemicznej, stawały się wiralami i przyniosły im popularność na całym świecie. Lecz przyszedł moment, kiedy przestali być fenomenem wyłącznie internetowym.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Stay Homas. Zespół, który nie powinien istnieć
  • Stymulanty & Empatogeny (Stimulants & Empathogens)

    reż. Mateusz Pacewicz
    fab2024

    Antek zakochał się bez pamięci. Obiektem jego westchnień jest Kuba, nastoletni handlarz narkotyków. Chłopaków dzieli wszystko. Jak zainicjować spotkanie? Antek nie bierze, ale kocha, więc kupuje kolejne działki używki. Wreszcie pojawia się szansa na dłuższy wspólny wieczór. Czy coś może pójść nie tak?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Stymulanty & Empatogeny
  • Suisunday

    reż. Tal Menkes
    fab2024

    Plecak nagle spada ze skraju stołu. Nie, to nieprawda. Nic nie zdarza się nagle. Plecak zaczął spadać już w chwili, gdy został odłożony przez Naomi. Gest rozpoczął proces, którego rezultat zobaczyliśmy. A co wydarzyło się w przypadku Alberta i jaką decyzję mężczyzna podejmie, gdy stanie nad umierającą pszczołą?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Suisunday
  • Suka (La Perra)

    reż. Carla Melo Gampert
    anim2023

    Być córką, matką, stawać się kobietą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Suka
  • Syndrom pustej kartki (Blank Page Syndrome)

    reż. Jānis Ābele, Toms Šķēle
    dok2024

    W świecie, w którym maszyny drukarskie nieustannie wypluwają miliony stron nowych książek, istnieje rzeczywistość poprzedzająca ten proces. Współczesny pisarz zmaga się z kryzysem twórczym nad pustą kartką papieru.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Syndrom pustej kartki
  • Syn mułły (Son of the Mullah)

    reż. Nahid Persson
    dok2023

    Ruhollah Zam, represjonowany dziennikarz z Teheranu, był zmuszony wyjechać z rodziną do Francji, lecz nawet tu musi żyć w konspiracji. Reżyserka towarzyszy mu podczas zdalnej pracy i w codziennym strachu. Okazuje się, że międzynarodowa sieć aktywistów jest infiltrowana przez irański reżym.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Syn mułły
  • Szalona miłość (Crazy Love)

    reż. Martyna Peszko
    dok2023

    Magda i Michał, aktorzy słynnego Teatru 21, który tworzą osoby z zespołem Downa, zakochują się w sobie. Ich planowany ślub budzi mieszane reakcje bliskich. Czy młodzi zdołają pokonać wszystkie przeciwności, by zrealizować swoje marzenie o wspólnym życiu?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Szalona miłość
  • Szczurołap (Rat Pack)

    reż. Andrzej Czarnecki
    dok1986

    Opowieść o człowieku, który zajmuje się tępieniem szczurów na skalę przemysłową. Tytułowy "szczurołap" - na przykładzie jednej ze swoich akcji - przedstawia szczegółowo metody swojej pracy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Szczurołap
  • Takie miejsce (Such a Place)

    reż. Andrzej Titkow
    dok1985

    Impresja poetycka na temat krakowskiego Kazimierza.

    Więcej o tym filmie
  • Tako rzecze Peaches (Teaches of Peaches)

    reż. Philipp Fussenegger, Judy Landkammer
    dok2024

    Performerka, prowokatorka, kobieta petarda – w szóstej dekadzie życia Peaches nie zwalnia tempa. Wręcz przeciwnie: tournee z okazji dwudziestolecia albumu „Teaches of Peaches” było eksplozją kreatywności. Dla twórców filmu to okazja, by poznać bliżej tę wywrotową artystkę, ikonę feminizmu i kultury queerowej. Seans 18+

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tako rzecze Peaches
    Nagrody:Złoty Hejnał
  • Ten osobliwy dzień (This Peculiar Day)

    reż. Emilia Ondriasova
    fab2023

    Martin ma wszystko: własną galerię sztuki, inteligentną żonę, ładne mieszkanie, poukładane i spokojne życie. I może w tym tkwi problem. Nad jego codziennością unosi się wszechogarniająca nuda, tudzież po prostu kryzys wieku średniego. Postanawia stawić mu czoła w najbardziej dojrzały sposób: ucieka.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ten osobliwy dzień
  • Termodielektryk (Thermodielectric)

    reż. Ana Costa Ribeiro
    dok2023

    Kiedy umierał, Brazylia żegnała go jako działacza na rzecz pokojowego wykorzystania energii atomowej. Poświęcając się temu, podróżował po świecie, pozostając z rodziną w kontakcie epizodycznym. Wnuczka Joaquima da Costy Ribeiro i autorka tego osobistego filmu, próbuje zrekonstruować postać dziadka z prywatnych i publicznych śladów pamięci.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Termodielektryk
  • The Fiona Doc (The Fiona Documentary)

    reż. Laura Schenkels
    dok2024
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu The Fiona Doc
  • Trzy ptaki (Three Birds)

    reż. Zarja Menart
    anim2024

    Dziewczyna odwiedza kobietę-ptaka, by prosić o pomoc w uporaniu się z trapiącymi ją problemami. Dziwaczna, starsza pani wysyła ją w podróż do jej wnętrza, a wraz z nią - trzy ptaki. Przemierzając ciemny las, mroczne szuwary, wchodząc do tajemniczego jeziora, bohaterka doświadcza bólu, strachu i lęku.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Trzy ptaki
  • Tylko dzień i noc (Only Day And Night)

    reż. Grzegorz Brzozowski
    dok2024

    Pandemia, czas twardego lockdownu, gdy kontakt z drugim człowiekiem jest ograniczony. Najpowszechniejszym sposobem komunikacji stają się rozmowy przez internet, co reżyser wykorzystuje, by porozmawiać z osobami tkwiącymi - podobnie jak on - samotnie w mieszkaniach. Czego się boją? Jak sobie radzą?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tylko dzień i noc
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Tylko dzień i noc [audiodeskrypcja PL + napisy rozszerzone] (Only Day And Night [PL audio description])

    reż. Grzegorz Brzozowski
    dok2024

    Pandemia, czas twardego lockdownu, gdy kontakt z drugim człowiekiem jest ograniczony. Najpowszechniejszym sposobem komunikacji stają się rozmowy przez internet, co reżyser wykorzystuje, by porozmawiać z osobami tkwiącymi - podobnie jak on - samotnie w mieszkaniach. Czego się boją? Jak sobie radzą?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tylko dzień i noc  [audiodeskrypcja PL + napisy rozszerzone]
  • Uraza (Resentment)

    reż. Gleb Osatinski
    fab2023

    17-letni Yasha buntuje się przeciwko władzy, ale w sowieckiej Ukrainie lat 90. niektóre siły przeciwne są bardziej niebezpieczne niż inne. Kiedy Yasha osiąga punkt krytyczny, nieznane impulsy popychają go ku krawędzi nieodwracalnej szkody.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Uraza
  • Uśmiech Gruzji (Smiling Georgia)

    reż. Luka Beradze
    dok2023
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Uśmiech Gruzji
  • Vermeer. Blisko mistrza (Close to Vermeer)

    reż. Suzanne Raes
    dok2023

    W czym tkwi tajemnica autentyczności malarstwa Vermeera? W składzie farby? Technice jej nakładania? Sztuce światłocienia? Badaniem jego dzieł zajmują się historycy sztuki, kuratorzy, konserwatorzy, lecz mimo coraz większej wiedzy, artysta ten pozostaje coraz bardziej fascynujący i niezmiennie zagadkowy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Vermeer. Blisko mistrza
  • Via Dolorosa

    reż. Rachel Gutgarts
    anim2023

    Dziesięć dni przed żydowskim świętem Jom Kipur, autorka animacji wraca na ulice Jerozolimy. Próbując odnaleźć swoją zagubioną młodość, chwyta ulotne obrazy tętniącego nocnym życiem miasta. Odważne, subiektywne spojrzenie na dojrzewane w mieście obciążonym historią i rytuałami, bezkompromisowo łączące sacrum z profanum.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Via Dolorosa
  • Wałęsa według Wałęsy (Wałęsa by Wałęsa)

    reż. Andrzej Fidyk
    dok2015

    Film przedstawia niesamowitą historię Lecha Wałęsy i jego żony Danuty. Opowieści o jednej z najbardziej znanych postaci polskiej polityki towarzyszą zaskakujące, dramatyczne, a często komiczne materiały archiwalne, które pozwalają ułożyć historię Wałęsy niemal w fabularny sposób.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wałęsa według Wałęsy
  • Wspomnienia ciemnej chmury (Dark Cloud Memories)

    reż. Seung-hee Jung
    anim2024

    Futurystyczna wizja świata, w którym wspomnienia zapisywane są w wirtualnej chmurze. Bohaterka animacji pewnego dnia traci wszystkie swoje obrazy z przeszłości, mimo to wierzy, że uda się jej odzyskać wspomnienia. Nie pomagają jednak komunikaty: "Brakuje miejsca na dysku. 'Wykup subskrypcję. Słaba bateria".

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wspomnienia ciemnej chmury
    Nagrody:Srebrny Smok
  • Wszystko ma żyć (Everything Needs to Live)

    reż. Tetiana Dorodnitsyna, Andrii Lytvynenko
    dok2024

    Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat - takie motto przyświeca Annie, najsilniejszej kobiecie świata, która kocha zwierzęta. Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, Anna z grupą wolontariuszy robi wszystko, żeby w tych trudnych dniach uratować jak najwięcej rannych i porzuconych zwierząt.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wszystko ma żyć
    Nagrody:Nagrody specjalne
  • Wszystko ma żyć [audiodeskrypcja PL] (Everything Needs to Live [PL audio description])

    reż. Tetiana Dorodnitsyna, Andrii Lytvynenko
    dok2024

    Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat - takie motto przyświeca Annie, najsilniejszej kobiecie świata, która kocha zwierzęta. Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, Anna z grupą wolontariuszy robi wszystko, żeby w tych trudnych dniach uratować jak najwięcej rannych i porzuconych zwierząt.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wszystko ma żyć  [audiodeskrypcja PL]
  • Wydra (Kawauso)

    reż. Akihito Izuhara
    anim2023

    Puste miasteczko, młoda dziewczyna i wydra rzeczna - to nie jest jednak opowieść o wielkiej przyjaźni człowieka i zwierzęcia. Bohaterowie próbują nawiązać ze sobą kontakt, ale są dla siebie zupełnie obcy. Kontemplacyjna animacja, dla której punktem wyjścia jest wyginięcie w Japonii wydry rzecznej.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wydra
    Nagrody:Złoty Smok
  • Wypłacz mnie z piekła (Cry Me Through Hell)

    reż. Jae Yang
    fab2023

    Na lotniskach zazwyczaj panuje gwar, tłumy mijają się na ruchomych schodach. Ten port jest jednak inny. Nikt pana Wu nie ponagla, ba, pracownica linii lotniczych zagaja z nim życzliwą rozmowę o córce. Jeżeli wszystko jest w jak najlepszym porządku, dlaczego widz nabiera podejrzeń?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wypłacz mnie z piekła
  • Wzloty i upadki włoskiego klubu piłkarskiego (Force and Courage, Rise and Decline of an Italian Football Club)

    reż. Giovanni Merlini, Francesco Bovara
    dok2023

    100 lat z historii jednego klubu. Sambenedettese, drużyna piłkarska z małego miasteczka, w latach 70. była o krok od awansu do Serie A. Historia o drużynie splata się z narracją polityczną, opowiadając z unikalnej perspektywy o najkrwawszych i najbardziej brutalnych latach w historii Włoch.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wzloty i upadki włoskiego klubu piłkarskiego
  • W lesie są ludzie (There Are People in the Forest)

    reż. Szymon Ruczyński
    anim2023

    Granica polsko-białoruska z lotu ptaka. Uchodźcy, próbujący przedostać się do Polski, ukrywają się w lesie. Jak w grze komputerowej: gdy trafią na złą postać wracają na start. Albo jest game over. Oparta na relacjach świadków i własnych przeżyciach autora animacja to przerażający obraz trwającego od 2021 roku kryzysu humanitarnego.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W lesie są ludzie
  • W moich rękach (In My Hands)

    reż. Igor Kuna
    dok2024

    Młody, zdeterminowany mężczyzna, pomimo braku lewej ręki, dąży do bycia bohaterem jako strażak i ojciec. Film, choć pozbawiony dialogów, za pomocą obrazów i dźwięku ukazuje niezłomną siłę ludzkiego ducha i miłość, która nie zna granic.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W moich rękach
  • W ósmym dniu (On the 8th Day)

    reż. Agathe Sénéchal, Alicia Massez, Elise Debruyne, Flavie Carin, Théo Duhautois
    anim2023

    Potrzeba było siedmiu dni, by stworzyć świat, ale wystarczył jeden, by wszystko zniszczyć. Autorzy animacji zapraszają widzów do pięknej, utkanej z kolorowej włóczki krainy, pełnej zwierząt i roślinności. Niepostrzeżenie do tego idealnego świata wkrada się mrok i ciemność, stopniowo pochłaniając faunę i florę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W ósmym dniu
    Nagrody:Wyróżnienie
  • W sezonie zimowym (In a Wintry Season)

    reż. Mary Posatko
    dok2024

    W gęsto zaludnionych przez imigrantów i katolików regionach węglowych północno-wschodniej Pensylwanii, Tom i Sheila wybierają obietnice i bezpieczeństwo życia religijnego, składając wieczyste śluby czystości jako nastolatkowie. Historia rodzinna z domowymi archiwaliami, zrobiona przez córkę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W sezonie zimowym
  • You Destroy. We Create. The War on Ukraine's Culture

    reż. Felix Gaedtke, Gayatri Parameswaran
    dok2022

    Zobacz, jak ukraińska sztuka i kultura stały się celem trwającej wojny i poznaj inspirujących ludzi na pierwszej linii frontu, którzy ją chronią.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu You Destroy. We Create. The War on Ukraine
  • Zaczarowany ołówek. Dwa do zera (Enchanted Pencil. Two to Zero)

    reż. Ryszard Szymczak
    anim1975

    Piotrek odwiedza egzotyczne miasto, gdzie podziwia wyczyny fakira i gra w hokeja na trawie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zaczarowany ołówek. Dwa do zera
  • Zaczarowany ołówek. Macki ośmiornicy (Enchanted Penci.l Tentacles of the Octopus)

    reż. Ludwik Kronic
    anim1974

    Piotrek pomagając przy naprawie uszkodzonego statku natrafia na ośmiornicę, która zabiera mu czarodziejski ołówek. Pościg za nią doprowadzi go do tajemniczego wraku statku.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zaczarowany ołówek. Macki ośmiornicy
  • Zaczarowany ołówek. Małpie figle (Enchanted Pencil. Monkey Tricks)

    reż. Alina Kotowska
    anim1975

    Statek wraz z Piotrkiem i pimpkiem trafiają na wyspę, gdzie tubylcy transportują na pokład kokosy. Wraz z nimi nam pokład trafia także małpa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zaczarowany ołówek. Małpie figle
  • Zaczarowany ołówek. Niespodziewana wizyta (Enchanted Pencil. Unexpected visit)

    reż. Zbigniew Czernelecki
    anim1975

    Statek na którym podróżuje Piotrek zostaje przejęty przez grupę piratów.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zaczarowany ołówek. Niespodziewana wizyta
  • Zaczarowany ołówek. Pojedynek w buszu (Enchanted Pencil. Duel in the Bush)

    reż. Ireneusz Czesny
    anim1976

    Wizyta Piotrka w murzyńskiej wiosce, gdzie pokazuje tubylcom jak działa zaczarowany ołówek.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zaczarowany ołówek. Pojedynek w buszu
  • Zaczarowany ołówek. Safari z kamerą (Enchanted Pencil. Camera Safari)

    reż. Ludwik Kronic
    anim1975

    Przygoda Piotrka na afrykańskiej sawannie, gdzie chłopiec obserwuje i rejestruje kamerą życie egzotycznych zwierząt.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zaczarowany ołówek. Safari z kamerą
  • Zadłużeni (Debtors)

    reż. Andrzej Danis
    dok2023

    W Polsce na dziesięciu dłużników zobowiązanych do płacenia alimentów tylko dwóch w pełni je płaci. Jakich usprawiedliwień używali ojcowie bohaterów, by wykpić się od płacenia? I czy da się zrobić cokolwiek, żeby tę sytuację w Polsce zmienić?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zadłużeni
  • Zbieracze butelek (Bottlemen)

    reż. Nemanja Vojinović
    dok2023

    Na obrzeżach stolicy Serbii, Belgradu, znajduje się jedno z największych wysypisk śmieci w Europie - Vinča. Niegdyś stanowisko archeologiczne z czasów europejskiego neolitu, teraz - toksyczna przestrzeń, nietknięta pożarami, jest miejscem pracy zbieraczy plastikowych butelek - bottlemenów.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zbieracze butelek
  • Zbyt blisko (Too Close)

    reż. Botond Püsök
    dok2023

    Nie pił, pochodził z szanowanej rodziny i co niedzielę uczestniczył we mszy. Tylko Andrea i jej córka wiedziały, że mężczyzna pod swoją sympatyczną powierzchownością skrywa człowieka o niebezpiecznych skłonnościach. Kiedy trafił do więzienia, mieszkańcy transylwańskiej wsi, zamiast stanąć po stronie ciężarnej kobiety i jej dziecka, nie uwierzyli w jego winę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zbyt blisko
  • Zdrada (The Betrayed)

    reż. Clive Gordon
    dok1995

    Za zdjęcia do tego filmu, Jacek Petrycki otrzymał nagrodę BAFTA Brytyjskiej Akademii Filmowej. Wstrząsająca historia matek rosyjskich żołnierzy wysłanych do ataku na Grozny w 1994 roku, które poszukują swoich zaginionych synów.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zdrada
  • Ziemniaki (Potatoes)

    reż. Marcin Podolec
    anim2023

    Lista oczekiwań ojca względem syna, sprawia, że młody chłopak ciągle nie czuje się wystarczająco dobry. Sytuacja zmienia się kiedy sam zostaje rodzicem. Czy swojemu dziecku postawi poprzeczkę równie wysoko? Urocza animacja o rodzicielstwie, niezaspokojonych ambicjach i pozwoleniu sobie na popełnianie błędów.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ziemniaki
  • Zniknąć bez śladu (Johatsu – Into Thin Air)

    reż. Andreas Hartmann, Arata Mori
    dok2024

    W Japonii działają wyspecjalizowane firmy, które pomagają ludziom rozpłynąć się w powietrzu. Uciekinierzy mogą zostawić za sobą wszystko i rozpocząć zupełnie nowe życie gdzieś indziej. Wraz nimi zanurzamy się w tajemniczym świecie podwójnych tożsamości i skrywanych rodzinnych dramatów.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zniknąć bez śladu
  • Zupa z tygrysa (Tiger Soup)

    reż. Kacper Świtalski
    dok2023

    Zderzenie szarej komunistycznej rzeczywistości z amerykańskim snem. Nostalgiczna historia spawacza Stasia, który w latach 70. wyjechał z Polski, żeby podjąć pracę w największym i najstarszym obwoźnym cyrku na świecie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zupa z tygrysa
    Nagrody:Złoty Lajkonik
  • Życie jest piękne (Life Is Beautiful)

    reż. Mohamed Jabaly
    dok2023

    Kiedy palestyński filmowiec Mohamed Jabaly został zaproszony do Norwegii, nie miał pojęcia, że będzie zmuszony spędzić tam siedem lat. Nie mógł powrócić do Gazy, bo Izrael zamknął właśnie jedyne przejście graniczne z Egiptem. Powstała z tego tragikomiczna opowieść o palestyńskim losie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Życie jest piękne
  • Życie pozagrobowe ojca Arseniego (Arsenie. An Amazing Afterlife)

    reż. Alexandru Solomon
    dok2023

    Na zdjęciu widzimy przystojnego młodego mnicha o hipnotyzującym spojrzeniu. Już sam portret przykuwa wzrok, a towarzysząca jego śmierci legenda męczeństwa, sprawia, że o ojcu Arsenim Bocce trudno zapomnieć. Prześladowany przez komunistyczną władzę duchowny, po latach stał się symbolem walki z okrutnym ustrojem i naczelnym rumuńskim cudotwórcą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Życie pozagrobowe ojca Arseniego