172 filmy

Filmy 60. KFF

Filmy możliwe do obejrzenia w kinie online w dniach 31 maja – 7 czerwca 2020.

Przeglądaj także: Filmy w podziale na Konkursy i Cykle.


 • Acasa, mój dom (Acasa, My Home)

  reż. Radu CiorniciucRumunia, Finlandia, Niemcy2020dokument85'
  Kadr z filmu Acasa, mój dom

  W bukaresztańskim rezerwacie przyrody mieszka romska rodzina. Jej życie ulegnie radykalnej zmianie, kiedy będzie musiała przenieść się do mieszkania w bloku. Pojawią się nieznane dotychczas problemy, wynikające z odmiennego stylu życia.

  Więcej o tym filmie Acasa, mój dom

 • Africa Mia

  reż. Richard Minier, Edouard SalierFrancja2019dokument81'
  Kadr z filmu Africa Mia

  Tytuł filmu nawiązuje do utworu Las Maravillas de Mali – pionierów muzyki afro-kubańskiej. W 1964 roku grupa młodych malijskich muzyków została wysłana na karaibską wyspę, aby zacieśniać więzy kulturalne pomiędzy dwoma komunistycznymi krajami.

  Więcej o tym filmie Africa Mia

 • Alicja i żabka (Alice and the Frog)

  reż. Olga BołądźPolska2020fabuła28'
  Kadr z filmu Alicja i żabka

  Trudny, budzący duże emocje temat aborcji – w zaskakującej oprawie. Opowieść o szybkim dorastaniu, które na główną bohaterkę spada gwałtownie, wbrew jej woli. Nastolatka trafia w sam środek fantazji, w której jest pięknie i strasznie zarazem. Z decyzją nie można jednak zwlekać w nieskończoność, a dookoła nie brakuje doradców.

  Więcej o tym filmie Alicja i żabka

 • Anna

  reż. Dekel BerensonUkraina2019fabuła15'
  Kadr z filmu Anna

  Gdzieś we wschodniej Ukrainie, w miejscu bez perspektyw i nadziei na zmianę Anna, samotna matka w średnim wieku, postanawia dać życiu jeszcze jedną szansę. Pod wpływem radiowej reklamy zapisuje się na wieczorek zapoznawczy organizowany przez agencję matrymonialną, która łączy Amerykanów z Ukrainkami.

  Więcej o tym filmie Anna

 • Autoportret (The Self Portrait)

  reż. Margreth Olin, Katja Hogset, Espen WallinNorwegia2020dokument70'
  Kadr z filmu Autoportret

  Lene Marie Fossen nie chce być „ikoną anoreksji”, choć fotografia jest dla niej formą autoterapii. Jej zdjęcia, szokujące i piękne zarazem, stają się zapisem desperackiej walki z chorobą i śmiercią.

  Więcej o tym filmie Autoportret

 • backstage.episodes

  reż. Marcin WojciechowskiPolska2020animacja11'
  Kadr z filmu backstage.episodes

  Jak tworzyć nowe utwory, skoro „porozrzucane dźwięki krążą po pokoju, a słowa nie nabierają żadnego kształtu”? Animacja Marcina Wojciechowskiego to nie tylko historia inspirowana życiem Iana Curtisa, wokalisty Joy Division, ale przede wszystkim uniwersalna opowieść o człowieku, który nie radzi sobie z rzeczywistością.

  Więcej o tym filmie backstage.episodes

 • Bajkonur. Ziemia (Baikonur. Earth)

  reż. Andrea SoriniWłochy2019dokument76'
  Kadr z filmu Bajkonur. Ziemia

  Zbudowany w latach 50. ubiegłego wieku kosmodrom Bajkonur to miejsce narodzin mitu radzieckiej kosmonautyki – symbol jej wzlotu, upadku, a potem częściowego zmartwychwstania. Ten pustynny region Kazachstanu, przecinany niegdyś przez Jedwabny Szlak, to także miejsce nawarstwiania się wielu innych mitologii.

  Więcej o tym filmie Bajkonur. Ziemia

 • Belfer (Teach)

  reż. Alexandru BrendeaRumunia2019dokument82'
  Kadr z filmu Belfer

  Pasjonat, entuzjasta wiedzy, erudyta, a przede wszystkim niezwykły nauczyciel. Bohater dokumentu miał już dosyć pomstowania na rumuński system edukacji, wziął sprawy w swoje ręce i założył szkołę. We własnym domu z zapałem uczy grupę uczniów nie tylko matematyki.

  Więcej o tym filmie Belfer

 • Białe oko (White Eye)

  reż. Tomer ShushanIzrael2019fabuła21'
  Kadr z filmu Białe oko

  Prozaiczna sytuacja przekształca się w dramat społeczny. Bohater przez przypadek odnajduje na ulicy swój ukochany rower, skradziony miesiąc wcześniej. Próbując go odzyskać, uruchamia łańcuch zdarzeń, który wkrótce każe mu zakwestionować własne działania. Kto popełnia tu większą zbrodnię? Rzekomy złodziej czy szlachetny sprawiedliwy?

  Więcej o tym filmie Białe oko

 • Brodząc (Wade)

  reż. Upamanyu Bhattacharyya, Kalp SanghviIndie2019animacja11'
  Kadr z filmu Brodząc

  Dystopijna wizja Kalkuty, która w wyniku globalnego ocieplenia, została zalana przez nieuchronnie podnoszący się stan wód. Brodzący w powodzi, pozbawieni swoich domów mieszkańcy walczą o przetrwanie ze stadem tygrysów. Kto wyjdzie zwycięsko z tego starcia? Kogo trzeba będzie poświęcić, by ocalić innych?

  Więcej o tym filmie Brodząc

 • Brokat i kurz (Glitter & Dust)

  reż. Anna Koch, Julia LemkeNiemcy2020dokument91'
  Kadr z filmu Brokat i kurz

  Kto powiedział, że rodeo jest tylko dla mężczyzn? Cztery bohaterki dzieli prawie wszystko, pochodzą z odmiennych kręgów kulturowych i kierują się różnymi przesłankami, ale łączy je wspólna pasja. W siodle czują się równie dobrze, jak ich ojcowie i koledzy.

  Więcej o tym filmie Brokat i kurz

 • Burzliwe życie Ike'a White'a (The Changin’ Times of Ike White)

  reż. Daniel VernonWielka Brytania2019dokument77'
  Kadr z filmu Burzliwe życie Ike

  Był człowiekiem wielu talentów, a tego, co przeżył, starczyłoby na kilka biografii. Płytę „Changin' Times” nagrał w więzieniu, gdzie odsiadywał dożywocie. Ze sprzecznych relacji wyłania się portret afroamerykańskiego artysty naznaczonego przez swe pochodzenie i uwikłanego we własne kłamstwa.

  Więcej o tym filmie Burzliwe życie Ike'a White'a

 • Byli sobie bracia (Once Were Brothers)

  reż. Daniel RoherUSA, Kanada2019dokument102'
  Kadr z filmu Byli sobie bracia

  W jaki sposób narodziła się jedna z najsłynniejszych grup w historii rock'n'rolla? Trudno wyobrazić sobie The Band bez Robbiego Robertsona, który jako gitarzysta i autor tekstów ukształtował muzyczny wizerunek zespołu. Występują m.in. Martin Scorsese, Bob Dylan i Bruce Springsteen.

  Więcej o tym filmie Byli sobie bracia

 • Cadavre Exquis

  reż. Stéphanie Lansaque, François LeroyFrancja2018animacja13'
  Kadr z filmu Cadavre Exquis

  Z perspektywy jednookiego psa poznajemy wąskie uliczki starego Hanoi. Przy synkopowanych rytmach wietnamskiego bluesa, w ferii barw nasz przewodnik prowadzi nas tam, gdzie kierują go jego zmysły, głównie zmysł powonienia. Co spotka naszego czworonożnego bohatera wśród codziennego zgiełku miasta?

  Więcej o tym filmie Cadavre Exquis

 • Ciałość (Lushfulness)

  reż. Weronika SzymaPolska2020animacja6'
  Kadr z filmu Ciałość

  Spojrzenie w lustro zachęca bohaterkę do stopniowego odkrywania własnej cielesności. Na początku niepewnie, z dystansem, później odważniej i z zaciekawieniem. Im śmielsza w gestach staje się kobieta, tym subtelniejsza staje się animacja. Zaczyna się erotyczna gra wizualnymi niedopowiedzeniami, fragmentami ciała, niewyraźnymi konturami.

  Więcej o tym filmie Ciałość

 • Cienie bez słońca (Sunless Shadows)

  reż. Mehrdad OskoueiIran, Norwegia2019dokument74'
  Kadr z filmu Cienie bez słońca

  Rzadko udaje się wejść z kamerą za bramę irańskiego więzienia, zwłaszcza dla kobiet. Bohaterki filmu odsiadują wyroki za zabicie mężczyzn ze swoich rodzin. Dla tutejszych więźniarek życie za kratkami bywa bezpieczniejsze i swobodniejsze od tego na wolności.

  Więcej o tym filmie Cienie bez słońca

 • Co ma nadejść, jest zaledwie obietnicą (That Which Is to Come Is Just a Promise)

  reż. Flatform Holandia, Włochy, Nowa Zelandia2019dokument22'
  Kadr z filmu Co ma nadejść, jest zaledwie obietnicą

  Transowy film zrealizowany przez włosko-niemiecki kolektyw artystyczny Flatform (Anna Maria Martena i Roberto Taroni) to ciąg przenikających się wzajemnie ujęć będący refleksją nad epoką człowieka - Antropocenem. Związane z nią zmiany, cykle susz i powodzi, docierają nawet na Funafuti, zagubioną na Pacyfiku wyspę archipelagu Tuvalu.

  Więcej o tym filmie Co ma nadejść, jest zaledwie obietnicą

 • Czarna owca (Black Sheep)

  reż. Ed PerkinsWielka Brytania2018dokument27'
  Kadr z filmu Czarna owca

  Historia Corneliusa Walkera, którego życie radykalnie zmieniło się, gdy zamordowany został jego rówieśnik, Damilola Taylor. Nakręcony z udziałem nieprofesjonalnych aktorów film zaciera granice między dokumentem a fabułą, stawiając trudne i bardzo aktualne pytania o rasę i tożsamość.

  Więcej o tym filmie Czarna owca

 • Czarna wyspa (Kounachir)

  reż. Vladimir KozlovFrancja2019dokument71'
  Kadr z filmu Czarna wyspa

  W 1945 roku archipelag Kuryli został zaanektowany przez ZSRR. Wkrótce potem wypędzono mieszkających tam od pokoleń Japończyków, a ich kulturę wymazano z pamięci. Obecni mieszkańcy ciągle odnajdują ślady japońskiej przeszłości i tęsknie wypatrują lepszego jutra.

  Więcej o tym filmie Czarna wyspa

 • Czuły film (Go and Tell Her)

  reż. Aleksandra MaciejczykPolska2019fabuła18'
  Kadr z filmu Czuły film

  Polsko-ukraińskie pogranicze. Zoja przyjeżdża do Polski, żeby razem ze starszym bratem handlować na lokalnym targu, ale szybko ucieka od zajęcia, żeby spotkać się z dawno niewidzianą przyjaciółką – Iśką. Nastolatka właśnie pochowała ojca. Pomiędzy dziewczętami rodzi się napięcie i bliskość, które jedna z nich błędnie interpretuje.

  Więcej o tym filmie Czuły film

 • Dad You've Never Had

  reż. Dominika ŁapkaPolska2020dokument29'
  Kadr z filmu Dad You

  Dominika odwiedza niewidzianego latami ojca, którego zna właściwie tylko z listów. Tych kilka dni, które spędzą razem w jego mieszkaniu, nie wystarczy, aby zmienić cokolwiek w ich niełatwej relacji. Ich rozmowy będą trudne i pełne emocji. Czy córce uda się w końcu zadać to najważniejsze pytanie?

  Więcej o tym filmie Dad You've Never Had

 • Daimi

  reż. Marie GrahtøDania2012fabuła19'
  Kadr z filmu Daimi

  Są święta Bożego Narodzenia. Pod choinką od dawna leżą już prezenty, ale dwunastoletnia Daimi czeka z ich rozpakowaniem na powrót mamy. Jest sama w ciemnym domu, a towarzystwa dotrzymuje jej jedynie udomowiona, niesforna świnka.

  Więcej o tym filmie Daimi

 • Dalej jest dzień (Beyond Is the Day)

  reż. Damian KocurPolska2020fabuła26'
  Kadr z filmu Dalej jest dzień

  Czarno-białe zdjęcia, naturszczycy w głównych rolach i mały realizm polskiej prowincji. Paweł jest samotnym mężczyzną, który pracuje na małym promie rzecznym. Dzień po dniu mija mu na tych samych czynnościach, aż na jego drodze staje Mohammad, nielegalny imigrant. Paweł postanawia mu pomóc. W końcu jest ktoś, z kim może porozmawiać.

  Więcej o tym filmie Dalej jest dzień

 • Dom Literatów czyli kartoteka zebrana (House of Writers)

  reż. Marek GajczakPolska2019dokument61'
  Kadr z filmu Dom Literatów czyli kartoteka zebrana

  Legendarny dom literatów przy ulicy Krupniczej w Krakowie był miejscem unikalnym w skali światowej. Po wojnie stał się przyczółkiem bezdomnych pisarzy. W latach 1945-1996 mieszkało tu ponad stu literatów (w tym Szymborska, Kisielewski, Mrożek, Różewicz czy Gałczyński).

  Więcej o tym filmie Dom Literatów czyli kartoteka zebrana

 • Dorośli (Adults)

  reż. Zhenya KryukovaRosja2019fabuła26'
  Kadr z filmu Dorośli

  W ponury dzień w ciasnym mieszkaniu po zmarłym mężczyźnie dochodzi do konfrontacji pomiędzy dwójką jego dorosłych dzieci. Brat i siostra nie widzieli się od dawna. Ich drogi się rozeszły, ale wzajemne animozje tylko nabrały na sile. Mieszanina żałoby, wódki i duszy tworzy mocny obraz kryzysu rodziny.

  Więcej o tym filmie Dorośli

 • Druga rodzina (A Second Family)

  reż. Ramón Sánchez Orense, Susanne KraussDemokratyczna Republika Konga2019dokument8'
  Kadr z filmu Druga rodzina

  Sportowe emocje, młodzieńcza energia i mnóstwo radości. W takim otoczeniu dorasta nastoletnia Amina. Jej mama nie mogła znaleźć dla niej miejsca w tradycyjnej szkole, więc zapisała słyszącą córkę do tej przeznaczonej dla osób głuchoniemych. Dziewczynka doskonale się w niej odnalazła, opanowała język migowy i została trenerką drużyny koszykówki niesłyszących dzieci.

  Więcej o tym filmie Druga rodzina

 • Dusza człowiek (A Friendly Man)

  reż. Łukasz KonopaIzrael2019dokument22'
  Kadr z filmu Dusza człowiek

  O Jozy moglibyśmy bez wahania powiedzieć dusza człowiek. Otwarty, zabawny, zna języki, z pasją podchodzi do swojej pracy przewodnika po Jerozolimie. Tymczasem pod pogodnym obliczem skrywa się mężczyzna, który swoją burzliwą biografią mógłby obdzielić kilka osób.

  Więcej o tym filmie Dusza człowiek

 • Dziecko z drewna i ukryta matka lasu (Wood Child and Hidden Forest Mother)

  reż. Stephen IrwinWielka Brytania2020animacja10'
  Kadr z filmu Dziecko z drewna i ukryta matka lasu

  Trwa polowanie, na ziemię padają kolejne, martwe zwierzęta. Na strzały myśliwego odporny jest tylko mały chłopiec. Kula nie zabija go, lecz otwiera w brzuchu dziecka tunel do magicznego lasu. Tak zaczyna się psychodeliczna podróż w pętli czasowej pełnej cudacznych zwierząt, absurdalnych wydarzeń i zaskakujących metamorfoz.

  Więcej o tym filmie Dziecko z drewna i ukryta matka lasu

 • Dzień Babci (Grandma's Day)

  reż. Ewa ŚlusarczykPolska2019dokument18'
  Kadr z filmu Dzień Babci

  [16+] Bohaterką filmu jest 83-letnia Babcia Krysia, która od pewnego czasu poznaje tajniki mediów społecznościowych, głównie Facebooka. Jest to jednak tylko pretekst, aby poruszyć temat relacji międzyludzkich w czasach smartfonów i mediów społecznościowych.

  Więcej o tym filmie Dzień Babci

 • Edna (One of Many)

  reż. Vuk MitevskiMacedonia2019animacja11'
  Kadr z filmu Edna

  Macedonia, jako jeden z przystanków na bałkańskim szlaku migracyjnym, jest bezpośrednim świadkiem cierpienia tysięcy ludzi. ,,One of Many" przedstawia historię miłosną rozgrywającą się na tle kryzysu uchodźczego. Wizualne metafory i abstrakcyjne obrazy czynią opowieść bardziej poetycką, a brutalność – mniej dosłowną.

  Więcej o tym filmie Edna

 • Efekt motylka (The Butterfly’s Dream)

  reż. Jarosław SzmidtPolska2020dokument91'
  Kadr z filmu Efekt motylka

  Autor filmu z najbliższej odległości obserwuje walkę o życie siedmioletniej Zuzi, cierpiącej na niezwykle rzadką genetyczną chorobę. Jej skóra, wrażliwa niczym skrzydło motyla, rozpada się przy najlżejszym dotknięciu. Jedyną szansą na zmniejszenie cierpień dziewczynki jest kosztowna operacja w USA...

  Więcej o tym filmie Efekt motylka

 • Efekt motylka [seans z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących] (The Butterfly’s Dream)

  reż. Jarosław SzmidtPolska2020dokument91'
  Kadr z filmu Efekt motylka [seans z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących]

  Film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Autor filmu z najbliższej odległości obserwuje walkę o życie siedmioletniej Zuzi, cierpiącej na niezwykle rzadką genetyczną chorobę. Jej skóra, wrażliwa niczym skrzydło motyla, rozpada się przy najlżejszym dotknięciu. Jedyną szansą na zmniejszenie cierpień dziewczynki jest kosztowna operacja w USA...

  Więcej o tym filmie Efekt motylka [seans z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących]

 • Epitafium (Epitaph)

  reż. Victor AsliukBiałoruś2020dokument28'
  Kadr z filmu Epitafium

  Białoruska nekropolia. Dla jednych to miejsce spotkań ze zmarłymi bliskimi, przestrzeń skupienia i modlitwy, nieliczni poszukują śladów przeszłości, a jeszcze inni spędzają czas na… rodzinnym biesiadowaniu. Na wszystkich spoglądają zatrzymane w czasie nagrobne fotografie.

  Więcej o tym filmie Epitafium

 • Ernst i światłość (Ernst and the Light)

  reż. Anders Thomas Jensen, Tomas Villum JensenDania1996fabuła12'
  Kadr z filmu Ernst i światłość

  Jezus Chrystus powraca na ziemię z misją zbawienia świata przy pomocy nowego wybrańca. Jednak świat dwa tysiące lat później wygląda zupełnie inaczej, a wybraniec nie jest specjalnie zainteresowany propozycją współpracy.

  Więcej o tym filmie Ernst i światłość

 • Exodus przez Dunaj (The Danube Exodus)

  reż. Péter ForgácsHolandia1998dokument60'
  Kadr z filmu Exodus przez Dunaj

  Co łączy słowackich Żydów, uciekających w sierpniu 1939 roku przez Rumunię do Palestyny i besarabskich Niemców, rok później wracających do nigdy nie widzianej ojczyzny na mocy paktu Ribbentrop–Mołotow? Mistrzowski montaż przywraca życie bezimiennym bohaterom wielkiej historii.

  Więcej o tym filmie Exodus przez Dunaj

 • Fortunata

  reż. Paweł BanasiakPolska2020dokument80'
  Kadr z filmu Fortunata

  Niezwykła historia życia polskiej modelki i celebrytki, która zrobiła oszałamiającą karierę we Włoszech na początku lat 2000. Życie na najwyższych obrotach ma jednak swoją cenę – narkotyczna euforia przeradza się w depresję. I kiedy wydaje się, że w końcu, po latach bohaterka odnalazła spokój dzięki wierze, następuje niezwykły zwrot akcji…

  Więcej o tym filmie Fortunata

 • Fotograf wojny (Photographer of War)

  reż. Boris Benjamin BertramDania2019dokument78'
  Kadr z filmu Fotograf wojny

  Słynny duński fotoreporter od ponad 20 lat dokumentuje wydarzenia związane z łamaniem praw człowieka i bieżącymi konfliktami, będąc często w samym centrum wojny. Jednak największe wyzwanie, z jakim przyjdzie mu się zmierzyć, czeka na niego w domu.

  Więcej o tym filmie Fotograf wojny

 • Front grubych (Fat Front)

  reż. Louise Detlefsen, Louise Unmack KjeldsenDania, Szwecja, Norwegia2019dokument87'
  Kadr z filmu Front grubych

  Są młode, piękne i – jak z dumą mówią o sobie – grube. Bohaterki nie wstydzą się swoich kształtów i walczą o to, by każdy mógł akceptować siebie bez względu na wygląd oraz opinie tych, którzy zarzucają im promowanie otyłości.

  Więcej o tym filmie Front grubych

 • Gdzieś w międzyczasie 1940-1943 (Meanwhile Somewhere 1940-1943)

  reż. Péter ForgácsWęgry1994dokument52'
  Kadr z filmu Gdzieś w międzyczasie 1940-1943

  Film zmontowany z amatorskich nagrań z okresu wojny. Sceny rozgrywające się w okupowanych krajach Europy gdzieś na marginesie historii, z dala od głównych frontów wojny. Świat oszalał, katastrofa zbliża się wielkimi krokami, ale życie siłą rozpędu toczy się dalej…

  Więcej o tym filmie Gdzieś w międzyczasie 1940-1943

 • Gdzie jesteś Adamie? (Where Are You, Adam?)

  reż. Oleksandr ZaporoshchenkoUkraina2019dokument80'
  Kadr z filmu Gdzie jesteś Adamie?

  Niezwykły kontemplacyjny dokument ukazujący życie kilku duchownych żyjących na Świętej Górze na półwyspie Athos. Ich codzienność podporządkowana jest surowym regułom. Gorliwie modlą się i wytrwale pracują dla dobra społeczności, z której wykluczono kobiety.

  Więcej o tym filmie Gdzie jesteś Adamie?

 • Godny człowiek (A Worthy Man)

  reż. Kristian HåskjoldDania2018fabuła19'
  Kadr z filmu Godny człowiek

  Co nocy Erik samotnie pracuje w swojej piekarni. Regularnie słucha wtedy swojej ulubionej audycji „Żartowniś tygodnia”, w której bardzo chciałby wziąć udział i opowiedzieć swoje żarty. Testuje je na swojej rodzinie, która jest nieczuła na próby rozśmieszania przez ojca i męża. Nie znajdując wsparcia, mężczyzna coraz bardziej zamyka się w sobie, by wreszcie dać upust swojej desperacji.

  Więcej o tym filmie Godny człowiek

 • Gorzka miłość (Bitter Love)

  reż. Jerzy ŚladkowskiSzwecja, Finlandia, Polska2020dokument86'
  Kadr z filmu Gorzka miłość

  Rejs statkiem po Wołdze może być dobrą okazją do uleczenia złamanego serca, przeżycia romansu czy naprawy szwankującego związku. Kamera czułym okiem przygląda się wielkim i małym dramatom, kibicując bohaterom w znalezieniu prawdziwej miłości.

  Więcej o tym filmie Gorzka miłość

 • Gruba Kaśka (Fat Kathy)

  reż. Julia PełkaPolska2019dokument14'
  Kadr z filmu Gruba Kaśka

  Z małżami łączy warszawiaków związek podobny do tego, który splatał kiedyś losy kanarków i górników. To na ośmiu obleczonych w niepozorne powierzchowności mięczakach spoczywa odpowiedzialność za zdrowie, a może i życie setek tysięcy mieszkańców miasta. Julia Pełka opowiada nie tylko o zawiłościach systemu wodociągowego stolicy.

  Więcej o tym filmie Gruba Kaśka

 • Guczo. Notatki z życia (Guczo. Notes on Life)

  reż. Maria Zmarz-KoczanowiczPolska2020dokument76'
  Kadr z filmu Guczo. Notatki z życia

  Pełna archiwalnych smaczków historia wyklętego przez rodzinę arystokraty, człowieka o wielu twarzach i talentach. Czerpiący pełnymi garściami z życia miłośnik kobiecego piękna, sportowiec, artysta, przyjaciel Witkacego, obywatel świata… Kim tak naprawdę był August Zamoyski?

  Więcej o tym filmie Guczo. Notatki z życia

 • Guczo. Notatki z życia [film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących] (Guczo. Notes on Life)

  reż. Maria Zmarz-KoczanowiczPolska2020dokument76'
  Kadr z filmu Guczo. Notatki z życia [film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących]

  Film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Pełna archiwalnych smaczków historia wyklętego przez rodzinę arystokraty, człowieka o wielu twarzach i talentach. Czerpiący pełnymi garściami z życia miłośnik kobiecego piękna, sportowiec, artysta, przyjaciel Witkacego, obywatel świata… Kim był tak naprawdę August Zamoyski?

  Więcej o tym filmie Guczo. Notatki z życia [film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących]

 • Hard On

  reż. Joanna RytelSzwecja2019animacja19'
  Kadr z filmu Hard On

  W scenografii jak w domku dla lalek, z surrealistycznym makijażem, bohaterki filmu – matka i córka – starają się dopasować do oczekiwań każdej z nich. Matka chciałaby, żeby córka nie przeszkadzała, kiedy odwiedzają ją kolejni mężczyźni. Dziewczynka chce pójść do szkoły, mieć psa i choć trochę uwagi ze strony matki.

  Więcej o tym filmie Hard On

 • Hey! Teachers!

  reż. Yulia VishnevetsRosja2020dokument90'
  Kadr z filmu Hey! Teachers!

  Dwoje młodych idealistów podejmuje pracę w szkole i bardzo chce ją zmienić. Na przestrzeni jednego roku szkolnego przyglądamy się ich wysiłkom, by zdobyć zaufanie nastoletnich uczniów, by rozbudzić w nich zainteresowania i wychować na lepszych ludzi.

  Więcej o tym filmie Hey! Teachers!

 • Ikki Illa Meint

  reż. Andrias HøgenniDania, Wyspy Owcze2018fabuła21'
  Kadr z filmu Ikki Illa Meint

  Jakie konsekwencje może mieć zablokowanie kogoś w internecie? Przypadkowe spotkanie dwóch koleżanek w sklepie staje się przyczynkiem do rozważań na temat mediów społecznościowych i ich roli w kontaktach międzyludzkich.

  Więcej o tym filmie Ikki Illa Meint

 • Imigrancki Blues – Amerykański sen (Hunky Blues – The American Dream)

  reż. Péter ForgácsWęgry2009dokument100'
  Kadr z filmu Imigrancki Blues – Amerykański sen

  Historia węgierskiej emigracji do USA w początkach XX wieku. Rozmaite świadectwa, listy, fotografie i ujęcia z epoki sugestywnie oddają gorączkowy rytm i paradoksy życia w nowym świecie. Z jednej strony wolność od sztywnych ram klasowego systemu post-feudalnej Europy, z drugiej – ekonomiczny wyzysk na niespotykaną skalę.

  Więcej o tym filmie Imigrancki Blues – Amerykański sen

 • In Case of an Emergency

  reż. Jakub A. KoziełPolska2019dokument26'
  Kadr z filmu In Case of an Emergency

  Albert kiedyś był królem życia. Miał w Nowym Jorku dobrze prosperujące studio fotograficzne i prowadził życie playboya. Dziś jest taksówkarzem w Tarnowie. Po latach, znużony prowincjonalną rzeczywistością, postanawia wrócić do USA i doprowadzić do końca kilka niezałatwionych spraw.

  Więcej o tym filmie In Case of an Emergency

 • Jakub, Mimmi i gadające psy (Jacob, Mimmi and the Talking Dogs)

  reż. Edmunds JansonsPolska, Łotwa2019animacja70'
  Kadr z filmu Jakub, Mimmi i gadające psy

  [7+] Jakub i Mimmi niezbyt się lubią. Wkrótce jednak pojawia się szansa, by to zmienić. Dzieci zaprzyjaźniają się z gangiem gadających psów. Przed nimi bardzo ważne wyzwanie…

  Więcej o tym filmie Jakub, Mimmi i gadające psy

 • Jak moja babcia stała się krzesłem (How My Grandmother Became a Chair)

  reż. Nicolas FattouhLiban, Niemcy, Katar2020animacja10'
  Kadr z filmu Jak moja babcia stała się krzesłem

  Pewnego dnia kwiaty przestały pachnieć jak kiedyś. Potem muzyka w radio zaczęła szumieć, aż w końcu całkiem ucichła... Gdy starsza kobieta zaczęła po kolei tracić zmysły, opiekę nad babcią przejęła gosposia. Wzruszająca historia o starości, wykorzystująca metaforę do pokazania bolesnych procesów odchodzenia.

  Więcej o tym filmie Jak moja babcia stała się krzesłem

 • Jak pływać, żeby nie utonąć (How to Swim and Not to Drown)

  reż. Anna PawluczukPolska2019dokument22'
  Kadr z filmu Jak pływać, żeby nie utonąć

  Nietypowy portret weterana zawodów w „pływaniu na byle czym”. Arnold corocznie konstruuje osobliwe, bliżej niezidentyfikowane obiekty pływające. Pracy towarzyszy nieustanny rozgardiasz, a życie rodzinne toczy się w rytmie podyktowanym oczekiwaniem na zbliżające się wydarzenie.

  Więcej o tym filmie Jak pływać, żeby nie utonąć

 • Jak z filmu (The Fantastic)

  reż. Maija BlåfieldFinlandia2020dokument29'
  Kadr z filmu Jak z filmu

  Kino to potęga, działa na zmysły, pobudza wyobraźnię, ale przede wszystkim wpływa na nasze wyobrażenia o świecie. Bohaterami dokumentu są uciekinierzy z Korei Północnej, którzy na podstawie przemyconych zagranicznych filmów kształtowali swoją wizję rzeczywistości poza granicami zamkniętego kraju.

  Więcej o tym filmie Jak z filmu

 • Jej obraz (Her painting)

  reż. Olga PapaczPolska2020dokument8'
  Kadr z filmu Jej obraz

  [16+] Film jest portretem Aliny, która każdego dnia podróżuje pomiędzy dwoma zupełnie odległymi światami. Dokument „Jej obraz” porusza temat ciałopozytywności i pokazuje, jak różne role możemy odgrywać, przebywając w odmiennych środowiskach.

  Więcej o tym filmie Jej obraz

 • Jestem tutaj (I'm Here)

  reż. Julia OrlikPolska2020animacja15'
  Kadr z filmu Jestem tutaj

  „Jestem tutaj!” chciałaby krzyknąć bohaterka, ale nie jest w stanie poprosić nawet o szklankę wody. Nie może też wstać, bo choroba przykuła ją do łóżka i uzależniła od innych. Doskonale za to słyszy wszystko, co jej bliscy mówią na temat jej stanu. Przeszywająca opowieść o samotności przedstawiona z perspektywy umierającej kobiety.

  Więcej o tym filmie Jestem tutaj

 • Jestem William (I Am William)

  reż. Jonas ElmerDania2017fabuła76'
  Kadr z filmu Jestem William

  [10+] William to zwyczajny, ułożony chłopiec, który uważa, że ma w życiu pecha. Mama przebywa w szpitalu i nie może się nim opiekować, więc William trafia do innego miasteczka, pod skrzydła wuja Nilsa. Tutaj przeżyje przygodę, dzięki której odkryje swoją siłę i uwierzy w siebie.

  Więcej o tym filmie Jestem William

 • Jest tam kto? (Are You There)

  reż. Maartje NevejanHolandia2019dokument89'
  Kadr z filmu Jest tam kto?

  W dzieciństwie Maartje Nevejan cierpiała na napady padaczkowe. W ich trakcie miała poczucie braku istnienia, chwilowego nieuczestniczenia w świecie. Dziś holenderska artystka mierzy się z zagadką kosmicznej nicości w projekcie multimedialnym, którego film jest niewielką, ale centralną częścią. Nevejan włącza w swój projekt artystów i naukowców – oraz widzów.

  Więcej o tym filmie Jest tam kto?

 • Julia nad morzem (Julia at the Seaside)

  reż. Mariusz RusińskiPolska2020dokument17'
  Kadr z filmu Julia nad morzem

  [16+] Julia samotnie spędza swoje letnie wakacje nad morzem. Używając Tindera, spotyka się z różnymi ludźmi - niektórzy są natrętni, z innymi czuje się niezręcznie, ale może wśród nowo poznanych osób znajdzie się ktoś godny zaufania? O tym wszystkim twórcy opowiadają z mieszaniną czułości i ironii.

  Więcej o tym filmie Julia nad morzem

 • Jutro już minęło (Tomorrow's Gone)

  reż. Boaz GoldbergIzrael2019dokument70'
  Kadr z filmu Jutro już minęło

  Postać Charliego Megiry do dziś jest owiana tajemnicą. Wiadomo, że naprawdę nazywał się Gabi Abudraham, że był barwną figurą izraelskiego undergroundu, a wyglądem przypominał bohaterów wczesnych filmów Jarmuscha. Jakie demony skrywał Charlie pod swą sceniczną maską?

  Więcej o tym filmie Jutro już minęło

 • Kamerdyner (The Butler)

  reż. Daniel DencikDania2019dokument25'
  Kadr z filmu Kamerdyner

  Christopher to młody oczytany człowiek, którego pasją jest kolarstwo. Choć regularnie bierze udział w zawodach, to zawsze przegrywa. Nie jest to zwyczajny pech, a świadoma decyzja. Kluczowa okazuje się być empatia i chęć bycia użytecznym.

  Więcej o tym filmie Kamerdyner

 • Kamień (The Stone)

  reż. Bartosz KozeraPolska2020fabuła25'
  Kadr z filmu Kamień

  W środku parku leży kamień. Nie jest to taki zwykły głaz. Poruszająca się na wózku zakonnica po dotknięciu go zostaje uzdrowiona. Przełożona klasztoru marzy o ogłoszeniu cudu, ale dla arcybiskupa kamień jest zbyt świeckim, pospolitym przedmiotem, aby mógł nabrać cech wyższych. Przeorysza nie zamierza się jednak poddać. Wpada na inny pomysł.

  Więcej o tym filmie Kamień

 • Kiruna - Nowy wspaniały świat (Kiruna - A Brand New World)

  reż. Greta StocklassaCzechy2019dokument87'
  Kadr z filmu Kiruna - Nowy wspaniały świat

  Reżyserka zabiera nas do tytułowej Kiruny, niewielkiego, liczącego niespełna 20 tys. mieszkańców miasta położonego za kręgiem polarnym. Ekspansja kopalni rudy żelaza zmusza lokalne władze do przeniesienia części miasta w nowe miejsce.

  Więcej o tym filmie Kiruna - Nowy wspaniały świat

 • Kocham cię, tęsknię, mam nadzieję zobaczyć cię, zanim umrę (I Love You I Miss You I Hope I See You Before I Die)

  reż. Eva Marie RødbroDania2019dokument76'
  Kadr z filmu Kocham cię, tęsknię, mam nadzieję zobaczyć cię, zanim umrę

  Mieszkając na przedmieściach Colorado Springs, trudno uciec od swojego przeznaczenia. Reżyserka obserwuje z bliska trzy generacje kobiet i tworzy impresjonistyczny obraz codzienności, w którym znajduje swoje odbicie także wewnętrzny świat bohaterek.

  Więcej o tym filmie Kocham cię, tęsknię, mam nadzieję zobaczyć cię, zanim umrę

 • Kodak

  reż. Andrew Norman WilsonUSA2019dokument33'
  Kadr z filmu Kodak

  Historia, którą opowiada amerykański artysta Andrew Norman Wilson zmusza widza do odnajdowania ukrytych związków obrazów, archiwalnych fotografii, filmów, reklam, animacji komputerowych i fragmentów opowieści snutych przez dwóch enigmatycznych bohaterów. Film jest frapującą refleksją nad statusem obrazów i ludzi w społeczeństwie późnego kapitalizmu.

  Więcej o tym filmie Kodak

 • Koszerna plaża (Kosher Beach)

  reż. Karin KainerIzrael2019dokument62'
  Kadr z filmu Koszerna plaża

  W Tel Awiwie, jednym z najbardziej zsekularyzowanych miast Izraela, znajduje się plaża przeznaczona dla ortodoksyjnych Żydówek. Odgrodzona i oznaczona, przyciąga plażowiczki odziane w tradycyjne stroje. Jest schronieniem, ale i miejscem spotkań rozmodlonych kobiet w różnym wieku. Pływają, ćwiczą, medytują, a nawet surfują pod czujnym okiem ratowników.

  Więcej o tym filmie Koszerna plaża

 • Latawce (Kites)

  reż. Franciszek Dźwierżyński, Łukasz StryjewskiPolska2020dokument5'
  Kadr z filmu Latawce

  Kitesurferzy na Helu. Potęga żywiołu i ludzie, którzy z dziecięcą – zdawałoby się – beztroską potrafią ją okiełznać. Zapierające dech w piersiach ewolucje. I pasja, która pozwala dosłownie i w przenośni unieść się nad ziemią.

  Więcej o tym filmie Latawce

 • Lili

  reż. Peter HegedusAustralia, Węgry2019dokument75'
  Kadr z filmu Lili

  Burzliwa historia XX wieku, trzy kontynenty i trzy pokolenia opuszczonych kobiet. Węgierka Lili od wielu lat mieszka w Australii. Ojczyznę opuściła tuż po rewolucyjnych wydarzeniach z 1956 roku. W Europie zostało jej starsze dziecko, mała Lili. Porzucona córka założyła własną rodzinę, przeżyła tragedię i samotnie wyjechała do Kanady.

  Więcej o tym filmie Lili

 • Lola

  reż. Zuzanna WoźniczkaPolska2019dokument11'
  Kadr z filmu Lola

  [16+] Karol utożsamia się z damską wersją siebie występując jako drag queen pod pseudonimem Lola. Bohater jest na początku swojej nowej drogi. Bardzo intensywnie stara wejść w nowy świat, by zaistnieć na scenie i móc w pełni być sobą.

  Więcej o tym filmie Lola

 • Los Bengalas

  reż. David Valero SimónHiszpania2019fabuła21'
  Kadr z filmu Los Bengalas

  Bezdroża słonecznej Hiszpanii i oldskulowy band w corocznej trasie po festiwalach w niewielkich wsiach i miasteczkach. Błyszczące marynarki i wpadające w ucho przeboje. To tournée jest jednak inne. Słowa piosenek zaczynają gdzieś umykać, gubią się czas i miejsce. To podróż ku ostatniemu wielkiemu koncertowi życia.

  Więcej o tym filmie Los Bengalas

 • Maja

  reż. Marijana JankovicDania2018fabuła22'
  Kadr z filmu Maja

  Czułe spojrzenie na temat imigracji oczami dziecka. Maja przeprowadza się z rodzicami z Serbii do Danii, gdzie z dnia na dzień musi się nauczyć funkcjonowania w zupełnie nowej i obcej rzeczywistości.

  Więcej o tym filmie Maja

 • Malownicze epoki (Picturesque Epochs)

  reż. Péter ForgácsWęgry2016dokument133'
  Kadr z filmu Malownicze epoki

  Hołd oddany Márii Gánóczy – znakomitej węgierskiej malarce tworzącej w powojennych Węgrzech. Obrazy i materiały filmowe z prywatnego archiwum bohaterki składają się na portret artystki, która w niełatwych czasach potrafiła łączyć miłość do sztuki z poświęceniem dla rodziny.

  Więcej o tym filmie Malownicze epoki

 • Mam na imię Sonila (My Name Is Sonila)

  reż. Suela BakoFrancja, Albania2019fabuła20'
  Kadr z filmu Mam na imię Sonila

  Grupka kieszonkowców okrada pasażerów miejskiego autobusu. Portfel ginie też z torebki Sonili, która jednak nie zamierza przejść nad sprawą do porządku dziennego. Jest przekonana, że rozpozna sprawców, o ile policja udzieli jej pomocy. Z minuty na minutę prosta sprawa nabiera charakteru kafkowskiego absurdu.

  Więcej o tym filmie Mam na imię Sonila

 • Maria nie żyje (Maria Is Not Alive)

  reż. Martyna MajewskaPolska2020fabuła29'
  Kadr z filmu Maria nie żyje

  Opowieść zawieszona pomiędzy dramatem i groteską, humorem i filozofią. Maria nie żyje, ale żyje. Popełniła samobójstwo, ale przez kilka dni pozostaje w swoim żywym ciele. Nie wiadomo, jak się zabiła, szuka przyczyn własnej śmierci. Nie pamięta ich. Obserwuje, jak wygląda świat bez niej. Co teraz?

  Więcej o tym filmie Maria nie żyje

 • Maski (Beyond Noh)

  reż. Patrick SmithUSA, Japonia2020animacja4'
  Kadr z filmu Maski

  Podróż przez kulturę, tradycję i wierzenia ludzi z całego świata z wykorzystaniem 3475 masek. Maski japońskiego teatru Nō, meksykańskie trupie czaszki czy ozdoby weneckiego karnawału mieszają się z wizerunkami Hello Kitty czy Lorda Vadera. Każda z nich jest symbolem lub skrywa za sobą swoją własną historię.

  Więcej o tym filmie Maski

 • Miara szczęścia (Average Happiness)

  reż. Maja GehrigSzwajcaria2019animacja7'
  Kadr z filmu Miara szczęścia

  Standardowe elementy prezentacji danych uciekły z Power Pointa, stając się bohaterami i scenografią animacji. Zmysłowy taniec wykresów słupkowych, diagramów i cyfr przypomina o wzajemnym oddziaływaniu na siebie poszczególnych wskaźników, efekcie domina, a także o problemach pojedynczych ludzi ukrytych za statystycznymi raportami.

  Więcej o tym filmie Miara szczęścia

 • Między nami (Between Us)

  reż. Dorota ProbaPolska2020dokument53'
  Kadr z filmu Między nami

  Czy istnieje przepis na udany związek? Trzy pary, różniące się wiekiem, stażem i doświadczeniem, ujawniają przed kamerą swoje lęki i marzenia dotyczące wspólnego życia. W tym ciepłym, mądrym filmie nie brakuje trudnych pytań, zaskakujących odpowiedzi, wielkich emocji ani humoru. Jak w życiu.

  Więcej o tym filmie Między nami

 • Millenium

  reż. Daria GodyńPolska2020animacja8'
  Kadr z filmu Millenium

  Sylwester 1999. Mężczyzna, który tej nocy nie wychodzi z domu, przez przypadek staje się świadkiem morderstwa. Rozpoczyna samotne śledztwo na miarę Humphreya Bogarta XXI wieku. Nawiązująca do kina noir i dreszczowców Hitchcocka czarna komedia o milenijnym lęku z plastikowymi „maryjkami”, kocem w papieża i babcią w różowym dresie.

  Więcej o tym filmie Millenium

 • Miłość bez granic (Higher Love)

  reż. Hasan OswaldUSA2019dokument78'
  Kadr z filmu Miłość bez granic

  Kiedy uzależniona od narkotyków Nani zachodzi w ciążę, jej partner Daryl, który nie jest już w stanie jej pomóc, próbuje przynajmniej uratować ich dziecko. Film bez znieczulenia pokazuje brutalną rzeczywistość związaną z amerykańskim kryzysem opioidowym.

  Więcej o tym filmie Miłość bez granic

 • Miss Przeznaczenia (Little Miss Fate)

  reż. Joder von RotzSzwajcaria2020animacja8'
  Kadr z filmu Miss Przeznaczenia

  Psychodeliczna podróż do świata, którym steruje wielka Złota Ręka. Pewnego dnia centrum dowodzenia przejmuje sprzątaczka, a to może doprowadzić do widowiskowej katastrofy… Totalnie pokręcone science-fiction w estetyce kultowych gier arcade z soundtrackiem z komputerów Atari, pełne przemocy, obscenicznych scen i absurdalnego humoru.

  Więcej o tym filmie Miss Przeznaczenia

 • Miss Universum 1929. Lisl Goldarbeiter. Królowa w Wiedniu (Miss Universe 1929. Lisl Goldarbeiter. A Queen in Wien)

  reż. Péter ForgácsAustria, Holandia, Węgry2006dokument70'
  Kadr z filmu Miss Universum 1929. Lisl Goldarbeiter. Królowa w Wiedniu

  Nostalgiczne wspomnienia, czarno-białe emocje i pierwsze sygnały nadchodzącej katastrofy. Zmontowana z unikalnych archiwaliów z epoki historia bajecznego społecznego awansu wiedeńskiej ślicznotki i wielkiej miłości w przededniu katastrofy, która unicestwi ten świat.

  Więcej o tym filmie Miss Universum 1929. Lisl Goldarbeiter. Królowa w Wiedniu

 • Mistrz świata (The Champion of the World)

  reż. Federico Borgia, Guillermo MadeiroUrugwaj2019dokument78'
  Kadr z filmu Mistrz świata

  Oto były mistrz świata w kulturystyce. Po sportowej karierze została mu jedynie poważna choroba nerek, lecz Antonio Osta nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Autorzy filmu przypatrują się jego skomplikowanej relacji z synem, stawiając pytania, czym tak naprawdę są męskość i siła.

  Więcej o tym filmie Mistrz świata

 • Moja bezsenna ciemność (My Sleepless Night)

  reż. Ryszard LenczewskiPolska2019dokument8'
  Kadr z filmu Moja bezsenna ciemność

  Dokument Ryszarda Lenczewskiego to eksperymentalne spojrzenie na lata jego pracy i życie rodzinne. Operator filmowy oraz współautor zdjęć między innymi do „Idy” Pawła Pawlikowskiego tym razem filmuje przestrzeń przesiąkniętą duchem przeszłości – swoją pracownię i kolekcję pamiątkowych fotografii.

  Więcej o tym filmie Moja bezsenna ciemność

 • Moja bezsenna ciemność [seans z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących] (My Sleepless Night)

  reż. Ryszard LenczewskiPolska2019dokument8'
  Kadr z filmu Moja bezsenna ciemność [seans z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących]

  Film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Dokument Ryszarda Lenczewskiego to eksperymentalne spojrzenie na lata jego pracy i życie rodzinne. Operator filmowy oraz współautor zdjęć między innymi do „Idy” Pawła Pawlikowskiego tym razem filmuje przestrzeń przesiąkniętą duchem przeszłości – swoją pracownię i kolekcję pamiątkowych fotografii.

  Więcej o tym filmie Moja bezsenna ciemność [seans z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących]

 • Mój ojciec w roli ojca (El Father Plays Himself)

  reż. Mo ScarpelliWenezuela, Wielka Brytania, Włochy, USA2020dokument108'
  Kadr z filmu Mój ojciec w roli ojca

  Nie jest łatwo nakręcić film fabularny z własnym ojcem. Zwłaszcza wtedy, gdy jest głównym aktorem, a filmowa opowieść inspirowana jest jego życiem w amazońskiej dżungli. I na dodatek ma on poważny problem z alkoholem. Praca na planie zamienia się w psychodramę.

  Więcej o tym filmie Mój ojciec w roli ojca

 • Najszczęśliwszy facet na świecie (The Happiest Man in the World)

  reż. Joonas BerghallFinlandia2020dokument85'
  Kadr z filmu Najszczęśliwszy facet na świecie

  Alkoholik, mężczyzna zmagający się z depresją, były żołnierz, ojciec pozbawiony praw rodzicielskich czy chorujący na serce pacjent… Wszyscy są obywatelami najszczęśliwszego kraju świata, Finlandii. Jednym z nich jest również reżyser filmu, który postanawia bliżej przyjrzeć się krajanom.

  Więcej o tym filmie Najszczęśliwszy facet na świecie

 • Nasza macierz (Our Motherland)

  reż. Shamira RaphaelaHolandia2019dokument73'
  Kadr z filmu Nasza macierz

  Biały mężczyzna w średnim wieku, przykładny mąż i ojciec wielodzietnej rodziny. Nazywa się Constant Kusters i jest obecnie jednym z najważniejszych holenderskich polityków. Jego partia znana z wyrazistych prawicowych poglądów zyskuje na popularności, a wszystkiemu przyglądają się z niepokojem zasymilowani emigranci.

  Więcej o tym filmie Nasza macierz

 • Na Górze Tyrryry (On the Top Tyrryry)

  reż. Renata KijowskaPolska2019dokument60'
  Kadr z filmu Na Górze Tyrryry

  Poznajcie zespół Na Górze, złożony z rockandrollowców i buntowników. Niektórzy członkowie grupy są niepełnosprawni umysłowo, część z nich to pensjonariusze domu pomocy społecznej, ale dzięki swej wielkiej pasji robią to, co lubią najbardziej. I są w tym naprawdę dobrzy.

  Więcej o tym filmie Na Górze Tyrryry

 • Nieokiełznany (Untamed)

  reż. Juliette VigerDania2016animacja8'
  Kadr z filmu Nieokiełznany

  Nowy Jork, jazz i… wilk. Skryta nastolatka usiłuje oswoić ojca, który zmienił się w dzikie zwierzę. Zatracony w muzycznym szaleństwie, coraz bardziej oddala się od swojej córki i nie zauważa skali zniszczeń, jakie powoduje swoim zachowaniem.

  Więcej o tym filmie Nieokiełznany

 • Nieplanowane (Overdue)

  reż. Tessa Louise PopeHolandia2019dokument24'
  Kadr z filmu Nieplanowane

  Trzy dziewczyny opowiadają o podejmowaniu najważniejszej w życiu decyzji. Ich twarze w zbliżeniach wyrażają więcej niż słowa: ból, samotność i przytłaczający ciężar odpowiedzialności. Choć wszystkie trzy są przekonane, że postąpiły słusznie, doświadczenie aborcji już na zawsze zmieni ich życie.

  Więcej o tym filmie Nieplanowane

 • Niewidzialne (The Unseen)

  reż. Behzad NalbandiIran2019dokument61'
  Kadr z filmu Niewidzialne

  Prostytucja, narkomania, przemoc i bezdomność to codzienność bohaterek animowanego dokumentu Behzada Nalbandiego. Nazywa się je kartonowymi śpiącymi, bo rozłożone kartonowe pudła są ich domem, zanim kobiety nie trafią do zamkniętego ośrodka na obrzeżach stolicy Iranu.

  Więcej o tym filmie Niewidzialne

 • Niewinność (Innocence)

  reż. Ben ReidWielka Brytania2019fabuła20'
  Kadr z filmu Niewinność

  Opowiedziana z werwą najlepszych brytyjskich kryminałów zagadka, która wciąga od pierwszego do ostatniego ujęcia. Są w tym filmie emocje, dramat i napięcie. W tajemniczych okolicznościach ginie pracownik domu opieki społecznej – wypada przez okno. Jak do tego doszło? Odpowiedź zna tylko jedna osoba: Dylan, chłopak z zespołem Downa.

  Więcej o tym filmie Niewinność

 • Nina

  reż. Hristo SimeonovBułgaria2019fabuła20'
  Kadr z filmu Nina

  Kino małego realizmu, pozbawiona tkliwego sentymentalizmu obserwacyjna opowieść o dziewczynce w potrzasku. Nina pieniądze na utrzymanie zdobywa jako kieszonkowiec. Przy kolejnej kradzieży zostaje złapana na gorącym uczynku, ale jej ofiara postanawia nie wzywać policji. Ofiarowuje za to swoją pomoc…

  Więcej o tym filmie Nina

 • Ninosca

  reż. Peter TorbiörnssonSzwecja2020dokument104'
  Kadr z filmu Ninosca

  O czym marzy młoda dziewczyna z małej wioski w Nikaragui? O księciu z bajki, który pozwoli jej wyrwać się z biednego domu. Książę się pojawi, ale zamiast szczęścia przyniesie przemoc i nędzę. Minie 20 lat, nim Ninosca zdecyduje się opuścić brutalnego męża i wyruszyć za marzeniami do Hiszpanii.

  Więcej o tym filmie Ninosca

 • Noamia

  reż. Antonio GaldamezPolska2020fabuła29'
  Kadr z filmu Noamia

  Za chwilę wzejdzie słońce. Za chwilę nowy dzień. Rybacy wracają na ląd z sieciami pełnymi ryb. Krzyk mew budzi mieszkańców nadmorskiej metropolii, a przed komisarzem Delmanem kolejne śledztwo. Być może najtrudniejsze w jego życiu, bo z ofiarą łączy go pewna tajemnica. Kino gatunkowe łączy się tu z elementami społecznego realizmu.

  Więcej o tym filmie Noamia

 • Nocna zmiana (keep shiftin')

  reż. Verena WagnerNiemcy2019dokument21'
  Kadr z filmu Nocna zmiana

  Przygraniczna fabryka szkła ożywa wraz z pojawieniem się pierwszych pracowników. To dobrze zbudowani i wytatuowani mężczyźni z Czech i Niemiec. Żyją w symbiozie, porozumiewają się w obu językach, choć przede wszystkim skupiają się na pracy. Dzięki sile ich mięśni powstaje kruche piękno.

  Więcej o tym filmie Nocna zmiana

 • Nokturn (Nocturne)

  reż. Gwanjo JeongKorea Południowa2019dokument95'
  Kadr z filmu Nokturn

  Muzyka może łączyć, ale też i dzielić. Przekonuje się o tym dwójka koreańskich braci, z których jeden jest wirtuozem fortepianu i autystykiem, drugi zaś pozostaje w jego cieniu zarówno na scenie, jak i w oczach wychowującej ich samotnie matki.

  Więcej o tym filmie Nokturn

 • Odmienne stany świadomości (Altered States of Consciousness)

  reż. Piotr StasikPolska2020dokument55'
  Kadr z filmu Odmienne stany świadomości

  „Kim chciałbyś zostać?”, „o czym mógłbyś nam opowiedzieć?”, „co jest najważniejsze w życiu?” – odpowiedzi na te pytania udzielają dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera. Dokument pozwala choć trochę wniknąć w zakamarki tych fascynujących i nieszablonowych umysłów.

  Więcej o tym filmie Odmienne stany świadomości

 • Ojciec (The Father)

  reż. Gleb OsatinskiUSA2019fabuła9'
  Kadr z filmu Ojciec

  Andriej musi podpisać dokumenty dotyczące odłączenia jego ojca od aparatury podtrzymującej życie. Ta graniczna decyzja wyzwala w mężczyźnie dawne wspomnienia. „Ojciec” to opowiedziana z czułością subtelna historia o relacji ojca i syna, o rzeczach i chwilach najważniejszych, które kształtują nas jako ludzi.

  Więcej o tym filmie Ojciec

 • Oko ducha (Ghost Eye)

  reż. Wouter Sel, Thijs De CloedtBelgia2020animacja19'
  Kadr z filmu Oko ducha

  Johnny Supro to animowany „Taksówkarz” Scorsese, który z perspektywy samochodu obserwuje społeczną degrengoladę: przemoc, alkoholizm, seksualne napaści. Czy na jego życie miała wpływ dziewczyna nazwana „Okiem ducha”? Utrzymana w poetyce neo-noir podróż do najmroczniejszych zakamarków ludzkiego wnętrza.

  Więcej o tym filmie Oko ducha

 • On nie może żyć bez kosmosu (He Can't Live Without Cosmos)

  reż. Konstantin BronzitRosja2019animacja16'
  Kadr z filmu On nie może żyć bez kosmosu

  Konstantin Bronzit powraca, by znów zabrać widzów w kosmos. Tym razem reżyser przedstawia relację kobiety i jej syna, który na świat przychodzi w… skafandrze kosmonauty. Marzenia chłopca o locie poza ziemską atmosferę stopowane są przez matkę, której kosmos odebrał już bliską osobę. Wzruszająca animacja o dorastaniu i poszukiwaniu swojego przeznaczenia.

  Więcej o tym filmie On nie może żyć bez kosmosu

 • Ostatnie dni lata (Last Days of Summer)

  reż. Klaudia KęskaPolska2020fabuła26'
  Kadr z filmu Ostatnie dni lata

  Letnią sielankę w dobrze prosperującej rodzinnej winnicy przerywa atak na jedną z młodych pracownic sezonowych – Yanę. Relację ofiary może potwierdzić tylko jedna osoba: jej przyjaciółka Tosia. Nastolatka staje przed trudnym moralnym wyborem pomiędzy sprawiedliwością a ochroną swoich bliskich. Co wybierze?

  Więcej o tym filmie Ostatnie dni lata

 • Ostatni rycerze prawej strony (Last Knights of The Right Side)

  reż. Michał EdelmanPolska2020dokument67'
  Kadr z filmu Ostatni rycerze prawej strony

  Choć w czarnych kominiarkach wyglądają niemal identycznie, do skrajnie prawicowych poglądów doprowadziły ich bardzo różne drogi. Michał Edelman przez pół roku towarzyszył z kamerą członkom Brygady Łódzkiej ONR podczas organizowanych przez nich akcji – z kulminacją podczas Dnia Niepodległości w 2019 roku.

  Więcej o tym filmie Ostatni rycerze prawej strony

 • Papa

  reż. Maryia YakimovichPolska2020dokument29'
  Kadr z filmu Papa

  Przejmujący, piękny film o trudnej miłości. Nastrojowe, ulotne animacje i domowe ujęcia VHS przywołują beztroskie chwile z przeszłości. Ale szczęśliwe dzieciństwo jest tylko iluzją maskującą trudne wspomnienia: chorobę psychiczną ojca, strach i rozpad rodziny.

  Więcej o tym filmie Papa

 • Papierowy dom (Paper House)

  reż. Martyna HoldaPolska2020animacja6'
  Kadr z filmu Papierowy dom

  W „Papierowym domu” mieszka dziewczynka, która nigdy nie zaznała miłości w swojej rodzinie. Dla matki zawsze była ciężarem, zbędnym elementem błąkającym się obok. Dziewczynka musiała bawić się sama, lalkami odgrywać sceny kochającej się rodziny i uciekać do świata wyobraźni… Czarno-biała animacja przypominająca, że dzieciństwo nie zawsze jest kolorowe.

  Więcej o tym filmie Papierowy dom

 • Patision Avenue

  reż. Thanasis NeofotistosGrecja2018fabuła13'
  Kadr z filmu Patision Avenue

  Tempo, nerw i jedno ujęcie. Precyzyjna forma sprawia, że błaha historia wciąga widza niczym wir. Aktorka śpieszy się na przesłuchanie, gdy odkrywa, że jej syn został w domu sam. Musi zażegnać kryzysową sytuację, dysponując tylko telefonem i szybkim krokiem, którym pokonuje niespokojną dzielnicę Aten. Wielka Nagroda Jury – Hollywood Film Festival.

  Więcej o tym filmie Patision Avenue

 • Perła pustyni (Pearl of the Desert)

  reż. Pushpendra SinghIndie, Korea Południowa2019dokument82'
  Kadr z filmu Perła pustyni

  Manganiarowie to muzułmańska społeczność, która zamieszkuje głównie pustynny Radżastan i słynie ze swego muzycznego dziedzictwa. Łącząc kulturoznawczą obserwację z dokumentem kreacyjnym, film opowiada o zderzeniu pielęgnowanych od pokoleń tradycji z nowoczesnością.

  Więcej o tym filmie Perła pustyni

 • Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia (Pilgrims of Divine Mercy)

  reż. Przemysław Jan ChrobakPolska2020dokument83'
  Kadr z filmu Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia

  Film drogi. Czterech nawróconych w więzieniu recydywistów wyrusza na piechotę do Watykanu, ciągnąc na specjalnym wózku dar dla papieża – obraz Jezusa Miłosiernego. Do grupy poobijanych przez życie twardzieli od początku zdaje się nie pasować piąty pielgrzym, uciekający od własnych demonów…

  Więcej o tym filmie Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia

 • Pieśni z krainy węgla (Coal-Country Song. Gundermann)

  reż. Grit LemkeNiemcy2019dokument98'
  Kadr z filmu Pieśni z krainy węgla

  „Bob Dylan z kopalni” – tak mówiono o jednym z najsłynniejszych bardów NRD, którego gwiazda świeciła jeszcze po zjednoczeniu Niemiec. Gerhard Gundermann z robotnika wierzącego w komunizm stał się ikoną przemian, jakie dotknęły industrialny region i cały kraj.

  Więcej o tym filmie Pieśni z krainy węgla

 • Plantarium

  reż. Tomek DuckiPolska, Węgry2020animacja7'
  Kadr z filmu Plantarium

  Tajemniczy ogród ukryty pod powierzchnią ziemi zarządzany jest przez samotnego ogrodnika. To miejsce ponure, duszne i niepokojące, ale jednocześnie magiczne. Pewnego dnia z doniczki - zamiast rośliny - wyrasta mały chłopiec z niebezpiecznymi paznokciami...

  Więcej o tym filmie Plantarium

 • Pocałunek Kadara. Prywatne Węgry 12 (Kadar’s Kiss – Private Hungary 12)

  reż. Péter ForgácsWęgry1997dokument46'
  Kadr z filmu Pocałunek Kadara. Prywatne Węgry 12

  Ironiczne spojrzenie na Węgry czasów realnego socjalizmu obnaża schizofreniczny rozdźwięk między oficjalną a prywatną wersją komunistycznej rzeczywistości. Drętwe ideologiczne przemowy ilustrowane niemrawą krzątaniną robotników na wielkim placu budowy – i fotografowane gdzieś w ukryciu nagie kobiece ciała.

  Więcej o tym filmie Pocałunek Kadara. Prywatne Węgry 12

 • Podróż zimowa (Winter Journey)

  reż. Anders ØstergaardDania2019dokument87'
  Kadr z filmu Podróż zimowa

  Małżeństwo utalentowanych żydowskich muzyków ucieka w trakcie drugiej wojny światowej do Stanów Zjednoczonych. Po latach syn w rozmowie z ojcem odkrywa szczegóły ich życia w nazistowskich Niemczech.

  Więcej o tym filmie Podróż zimowa

 • Pollywood

  reż. Paweł FerdekPolska2020dokument85'
  Kadr z filmu Pollywood

  Nie od dziś wiadomo, że Hollywood stworzyli polscy Żydzi. Ruszając ich śladem, współczesny reżyser z Polski próbuje spełnić swój własny American Dream. Na pierwszym planie jest pogoń za marzeniami, od zawsze napędzająca przemysł filmowy. Tylko jak znaleźć receptę na sukces?

  Więcej o tym filmie Pollywood

 • Położna (The Midwife)

  reż. Maria StachurskaPolska2020dokument54'
  Kadr z filmu Położna

  Bohaterką filmu jest bohaterka okresu okupacji – Stanisława Leszczyńska. Przedwojenna położna, pomagająca żydom z łódzkiego getta, została pojmana przez gestapo i zesłana do obozu w Oświęcimiu. Tutaj rozpoczęła się jej misja: odbierać porody w najmroczniejszym miejscu na Ziemi.

  Więcej o tym filmie Położna

 • Portret kobiecy (Portrait of a Woman)

  reż. Natalia DurszewiczPolska2020animacja5'
  Kadr z filmu Portret kobiecy

  Tytułowy „portret kobiecy” wymalowany jest ze społecznych oczekiwań, stereotypów i kulturowych konstruktów. Wreszcie bohaterka postanawia wyzwolić się z otaczających ją ograniczeń. Czy uda jej się uciec? Animowana interpretacja wiersza laureatki Nagrody Nobla, Wisławy Szymborskiej, namalowana czerwoną paletą barw.

  Więcej o tym filmie Portret kobiecy

 • Powiedz mi coś jeszcze (Tell Me More)

  reż. Martyna PeszkoPolska2020dokument29'
  Kadr z filmu Powiedz mi coś jeszcze

  Minimalistyczna kronika codziennych wyzwań, jakich wymaga pielęgnacja sparaliżowanego człowieka. I wysiłków podejmowanych przez córkę, by – być może po raz ostatni – porozmawiać z mamą, która komunikuje się ze światem jedynie poprzez ruchy gałek ocznych.

  Więcej o tym filmie Powiedz mi coś jeszcze

 • Powrót do domu (Coming Home)

  reż. Benjamin SwiczinskyAustria2019animacja4'
  Kadr z filmu Powrót do domu

  Donald Trump ogłasza dzień, w którym „kowboje przegrali z Indianami". Amerykę na nowo zasiedlają jej rdzenni mieszkańcy, pozostali muszą wrócić do swoich domów. W podróż udaje się m.in. Bruce Lee, Robert de Niro czy Woody Allen… O polityce migracyjnej USA, strachu przed imigrantami oraz kolonializmie z dystansem i w komiksowej stylistyce.

  Więcej o tym filmie Powrót do domu

 • Powtórnie rzeźbione w czasie: Sanatorium Zonnestraal (Re-sculpted in Time: Sanatorium Zonnestraal)

  reż. Michiel van BakelHolandia2020animacja10'
  Kadr z filmu Powtórnie rzeźbione w czasie: Sanatorium Zonnestraal

  “Lubię wizualizować rzeczy wcześniej niewidziane i w ten sposób wzbogacać moje doświadczanie realności”, mówi Michiel van Bakel – i to właśnie robi w swoim filmie. Fotograf i filmowiec, który studiował też astronomię i psychologię swoich kompetencji używa do przywołania widmowych obrazów słynnego holenderskiego sanatorium.

  Więcej o tym filmie Powtórnie rzeźbione w czasie: Sanatorium Zonnestraal

 • Po stronie nocy (The Night Side)

  reż. Alexandra NavratilHolandia2019dokument5'
  Kadr z filmu Po stronie nocy

  Szwajcarska artystka bada historię fascynującego, przeżywającego renesans medium, jakim jest fotografia analogowa. W filmie przywołuje nieznane szczegóły ciągu technologicznego, który towarzyszył produkcji materiałów światłoczułych Agfa-Orwo. Jaką rolę 25 lat temu pełniła w nim niewidoma Gundula Brett? Czy obraz rodzi się tylko na styku ciemności i światła?

  Więcej o tym filmie Po stronie nocy

 • Praca dla pełnoetatowego głupca ((Fool Time) Job)

  reż. Gilles CuvelierFrancja2017animacja17'
  Kadr z filmu Praca dla pełnoetatowego głupca

  Pedro znalazł nową pracę. Trochę dziwną, ale czasy są ciężkie i nie należy narzekać. To naprawdę szansa! Nie przypuszczał, jak wiele się zmieni w jego życiu…

  Więcej o tym filmie Praca dla pełnoetatowego głupca

 • Prawie jak człowiek (Almost Human)

  reż. Jeppe RøndeDania, Wielka Brytania2020dokument47'
  Kadr z filmu Prawie jak człowiek

  Poruszający się na granicy gatunków film poświęcony pytaniom o naturę związku między człowiekiem i technologią. Czy już stworzyliśmy nowego Frankensteina? Jeśli tak, to czy nas zniszczy? A może pokocha? Jeppe Rønde nie podsuwa gotowych interpretacji. Zakłada, że najciekawsze jest formułowanie pytań.

  Więcej o tym filmie Prawie jak człowiek

 • Problem

  reż. Tomasz WolskiPolska2020fabuła15'
  Kadr z filmu Problem

  Jedno ujęcie i zdarzenie, które wytrąca z codziennej rutyny mieszkańców pewnego podwórka. Wszyscy śpieszą się do swoich zadań, ale na chodniku leży nieprzytomny mężczyzna – tytułowy "problem". Trzymająca w napięciu krótka fabuła, w której pobrzmiewa dokumentalne i realistyczne zacięcie reżysera.

  Więcej o tym filmie Problem

 • Punta Sacra

  reż. Francesca MazzoleniWłochy2019dokument98'
  Kadr z filmu Punta Sacra

  Lokalna społeczność Ostii, mimo ciągłych zmian w tej okolicy, nie zamierza się poddawać – ani morskiemu żywiołowi, ani ludzkim planom. Reżyserka z czułością obserwuje kobiecą wspólnotę i unikalny klimat miejsca, które za chwilę może zniknąć z mapy.

  Więcej o tym filmie Punta Sacra

 • Pyza (Chubby)

  reż. Madeleine Sims-Fewer, Dusty MancinelliKanada2019fabuła22'
  Kadr z filmu Pyza

  Rozedrgana kamera. Choinka. Światełka. Świąteczne zamieszanie, rozmowy, sprzeczki, rozrabiające dzieci. Zabawa, która wymyka się spod kontroli. Ale może wymknęła się znacznie wcześniej? Tajemnica, którą skrywa charyzmatyczna Jude rozerwie tę delikatną rodzinną tkankę na strzępy.

  Więcej o tym filmie Pyza

 • Rekonstrukcja (Reconstruction)

  reż. Jiří Havlíček, Ondřej NovákCzechy2018fabuła15'
  Kadr z filmu Rekonstrukcja

  17-letni Olda czeka na proces w areszcie dla nieletnich. Codzienne monotonne więzienne czynności przeplatają się z rekonstrukcją zdarzenia, które doprowadziło młodego mężczyznę za kratki. Pewnej letniej nocy wakacyjna nuda zamieniła się w okrutną zabawę, która zakończyła się tragicznie.

  Więcej o tym filmie Rekonstrukcja

 • Roz-poznanie (Co-ognition)

  reż. Przemysław ŚwidaPolska2020animacja6'
  Kadr z filmu Roz-poznanie

  Bohater udaje się w szaleńczy bieg po własnej świadomości, próbując rozpoznać kolejne wersje samego siebie. Co stanie się, gdy „ja” bohatera wreszcie się spotkają? Animacja w abstrakcyjny sposób przedstawia proces kształtowania osobowości, wykorzystując do tego wizualne zabawy czarną kreską i swobodne przenikanie się kolejnych obrazów.

  Więcej o tym filmie Roz-poznanie

 • Rozwiązanie (Reason)

  reż. Szymon RuczyńskiPolska2020animacja8'
  Kadr z filmu Rozwiązanie

  W małym miasteczku żyje kobieta nazywana wiedźmą. Ludzie oskarżają ją o rzucanie uroków, śmierć siedmiu krów, zatrzymanie rozwoju miejskich inwestycji i inne nieszczęścia. Wiedźmy broni tylko jedna kobieta. Czy i ona zmieni zdanie, gdy w jej życiu wydarzy się tragedia? Hejt i fałszywa moralność wpisane w historię o polowaniu na czarownicę.

  Więcej o tym filmie Rozwiązanie

 • Sasha (The Sasha)

  reż. María Molina PeiróHolandia2019dokument20'
  Kadr z filmu Sasha

  20 kwietnia 1972 roku Charles Duke postawił swój pierwszy krok na Księżycu. Miał wtedy 36 lat i na powierzchni Srebrnego Globu zostawił nie tylko odciski swoich butów, ale i pewną ważną dla niego fotografię, która stała się przedmiotem frapujących artystyczno-dokumentalnych rozważań Marii Moliny Peiro.

  Więcej o tym filmie Sasha

 • Saul & Ruby – Kapela ocalałych (Saul & Ruby's Holocaust Survivor Band)

  reż. Tod LendingUSA2019dokument80'
  Kadr z filmu Saul & Ruby – Kapela ocalałych

  Obaj przeżyli Zagładę, mieszkają w USA i kilka lat temu założyli zespół grający muzykę klezmerską. Największym marzeniem Saula i Ruby`ego jest przyjazd z koncertami do Polski – kraju ich pochodzenia i miejsca największej traumy.

  Więcej o tym filmie Saul & Ruby – Kapela ocalałych

 • Słoneczna wycieczka (Solar Walk)

  reż. Réka BucsiDania2017animacja21'
  Kadr z filmu Słoneczna wycieczka

  Eksperymentalna, figlarna wizualna kompozycja, której autorką jest urodzona na Węgrzech Réka Bucsi. Eksploracja kosmosu, której oddają się główni bohaterowie filmu, jest według reżyserki przygodą piękną, absurdalną i melancholijną zarazem. Animowany jej ręką Wszechświat ukazuje swoją może nie ludzką, ale zaskakująco przyjazną twarz.

  Więcej o tym filmie Słoneczna wycieczka

 • Słuchaj (Now Listen)

  reż. Kijek/Adamski Polska2020animacja4'
  Kadr z filmu Słuchaj

  Trwają próby dialogu między kobietą a zastygłym na piedestale mężczyzną. Ona chce mu coś powiedzieć używając języka migowego, on milczy zaklęty w skale. Dopiero uderzenie kamieniem sprawia, że pomnik zaczyna się rozpadać, a między bohaterami pojawia się szansa na nić porozumienia.

  Więcej o tym filmie Słuchaj

 • Sonia (Siv Sleeps Astray)

  reż. Catti Edfeldt, Lena HannoHolandia, Szwecja2016fabuła79'
  Kadr z filmu Sonia

  [6+] Siedmioletnia Sonia po raz pierwszy nocuje poza domem. U Celestyny, jej nowej koleżanki, wszystko jest całkiem inne, a nawet odrobinę magiczne. Dzięki parze wyjątkowo rozmownych borsuków ta noc będzie dla dziewczynki pełna niezapomnianych przygód. „Sonia” to adaptacja książki Pii Lindenbaum – tej samej, która opisała przygody Nusi i Zlatanki.

  Więcej o tym filmie Sonia

 • Sukienka (The Dress)

  reż. Tadeusz ŁysiakPolska2020fabuła30'
  Kadr z filmu Sukienka

  Julia pracuje w przydrożnym motelu i poddaje się wszechogarniającemu poczuciu odrzucenia i samotności. Jest inna i społeczeństwo wielokrotnie dało jej to odczuć. Marzy jednak o związku, o bliskości fizycznej z mężczyzną. Niespodziewanie na jej drodze staje przystojny kierowca ciężarówki. Zaczyna o nim fantazjować.

  Więcej o tym filmie Sukienka

 • Swobodne opadanie. Prywatne Węgry 10 (Free Fall – Private Hungary 10)

  reż. Péter ForgácsWęgry1996dokument75'
  Kadr z filmu Swobodne opadanie. Prywatne Węgry 10

  Kronika zapowiedzianej śmierci: opowiedziana przy pomocy unikalnych rodzinnych archiwaliów historia Zagłady węgierskich Żydów. Oglądamy drobiazgowo udokumentowaną przez filmowca amatora z Szegedu codzienność zamożnej rodziny Petö: od beztroskich jeszcze pierwszych lat wojny, przez kolejne etapy szykan – aż po tragiczne lato 1944.

  Więcej o tym filmie Swobodne opadanie. Prywatne Węgry 10

 • Synek (Sonny)

  reż. Paweł ChorzępaPolska2019dokument40'
  Kadr z filmu Synek

  Subtelna opowieść o trudnej rodzinnej relacji. Marcin w wieku dwunastu lat został odebrany rodzicom–alkoholikom i resztę dzieciństwa spędził w domu dziecka. Po osiągnięciu pełnoletności wraca do rodzinnego domu i próbuje na nowo nawiązać kontakt z ojcem. Nałóg okazuje się jednak silniejszy. Marcin traci nadzieję...

  Więcej o tym filmie Synek

 • Syn naszego ojca (Our Fathers' Sons)

  reż. Ulaa SalimDania2014fabuła8'
  Kadr z filmu Syn naszego ojca

  Relacja ojca i syna na tle różnic pokoleniowych i kulturowych. Urodzony w Jordanii ojciec przeniósł się z rodziną po lepsze życie do Danii. Teraz jego syn musi mierzyć się ze wszystkimi uprzedzeniami kierowanymi pod adresem ojca.

  Więcej o tym filmie Syn naszego ojca

 • Szepty (Whispers)

  reż. Izabela ZubryckaPolska2019dokument11'
  Kadr z filmu Szepty

  [16+] Na pewnej podlaskiej wsi żyje kobieta blisko związana z naturą, zajmuje się ogrodem, zielarstwem. Gdy zapada zmrok, oddaje się pradawnej praktyce szeptuństwa. Autorka z wrażliwością przygląda się niezwykłemu światu, który najpełniej ujawnia się w cichych szmerach szeptów bohaterki.

  Więcej o tym filmie Szepty

 • Szklane negatywy (Glass Negatives)

  reż. Jan BorowiecPolska2019dokument39'
  Kadr z filmu Szklane negatywy

  Odnalezienie ukrytych na strychu lubelskiej kamienicy tytułowych negatywów portretujących miejscową żydowską społeczność staje się początkiem fascynującej podróży w czasie i przestrzeni. Drobiazgowa analiza cudem przywróconych do życia fotografii prowadzi do zaskakujących odkryć…

  Więcej o tym filmie Szklane negatywy

 • Sztangista (Weightlifter)

  reż. Dmytro Sukholytkyy-SobchukPolska, Ukraina2018fabuła30'
  Kadr z filmu Sztangista

  Petro, zawodowy sztangista przygotowuje się do ważnych zawodów. Przed ich rozpoczęciem otrzymuje tragiczną wiadomość, która zmusza go do podjęcia ważnej decyzji. Bohater daleki jest od stereotypu, głęboko przeżywa tragedię i boryka się z wątpliwościami dotyczącymi tego, co się wydarzyło. Wraca do niego przeszłość…

  Więcej o tym filmie Sztangista

 • Świąteczny prezent (The Christmas Gift)

  reż. Bogdan MureşanuRumunia, Hiszpania2018fabuła23'
  Kadr z filmu Świąteczny prezent

  20 grudnia 1998 roku, kilka dni po krwawym stłumieniu przez Nicolae Ceausescu zamieszek w Timisoarze, spokojny wieczór ojca rodziny zamienia się w koszmar. Dowiaduje się, że jego synek wysłał list do Mikołaja z bardzo szczególnym życzeniem…

  Więcej o tym filmie Świąteczny prezent

 • Toomas w Dolinie Dzikich Wilków (Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves)

  reż. Chintis LundgrenEstonia, Chorwacja, Francja2019animacja18'
  Kadr z filmu Toomas w Dolinie Dzikich Wilków

  Utrata pracy zmusza Toomasa do poszukiwania innego źródła dochodów. Zaczyna od bycia hydraulikiem, a kończy na angażu we włoskich porno-westernach. Swoje nowe zajęcie ukrywa przed ciężarną żoną. Ona jednak też ma swoje tajemnice… Niecenzuralna animacja z wilkami w rolach głównych, prowadząca do nieprzewidywalnego finału.

  Więcej o tym filmie Toomas w Dolinie Dzikich Wilków

 • Traktat Wittgensteina (Wittgenstein Tractatus)

  reż. Péter ForgácsWęgry1992dokument32'
  Kadr z filmu Traktat Wittgensteina

  Eksperymentalny esej filmowy oparty na „Traktacie logiczno-filozoficznym” Wittgensteina. Zderzając archiwalne, czarno-białe ujęcia z początku XX wieku z mówionymi i pisanymi cytatami, Forgács ilustruje kluczowe dla wiedeńskiego filozofa pojęcia logiki, języka i rzeczywistości.

  Więcej o tym filmie Traktat Wittgensteina

 • Twarz Carlotty (Carlotta's Face)

  reż. Valentin Riedl, Frédéric SchuldNiemcy2019animacja5'
  Kadr z filmu Twarz Carlotty

  Valentin Riedl zajmuje się neuronauką i jest lekarzem, Frédéric Schuld to artysta parający się animacją. Wspólnie przedstawiają obraz wewnętrznego świata kobiety cierpiącej na prozopagnozję, zaburzenie postrzegania uniemożliwiające rozpoznanie swojej własnej twarzy.

  Więcej o tym filmie Twarz Carlotty

 • Tygrysice menopauzy (Tigress of Menopause)

  reż. Henryk DederkoPolska2020dokument50'
  Kadr z filmu Tygrysice menopauzy

  Dosadny i naturalistyczny a, jednocześnie ciepły i niesłychanie wzruszający. Nowy film Henryka Dederki przybliża fenomen musicalu „Klimakterium… i już!” – w którym cztery tytułowe „tygrysice” - z przymrużeniem oka, ale bez owijania w bawełnę – opowiadają i śpiewają o życiu po menopauzie.

  Więcej o tym filmie Tygrysice menopauzy

 • Tygrysice menopauzy [AD] (Tigress of Menopause)

  reż. Henryk DederkoPolska2020dokument50'
  Kadr z filmu Tygrysice menopauzy [AD]

  Film z audiodeskrypcją oraz z napisami dla niesłyszących. Dosadny i naturalistyczny a jednocześnie ciepły i niesłychanie wzruszający. Nowy film Henryka Dederki przybliża fenomen musicalu „Klimakterium… i już!” – w którym cztery tytułowe „tygrysice” - z przymrużeniem oka, ale bez owijania w bawełnę – opowiadają i śpiewają o życiu po menopauzie.

  Więcej o tym filmie Tygrysice menopauzy [AD]

 • Uległość (Submission)

  reż. Michał CiechomskiPolska2020fabuła30'
  Kadr z filmu Uległość

  Historia wędkarza, który staje w obliczu końca świata. Mroczna przepowiednia świętej Ichthis rozpoczyna utrzymaną w apokaliptycznym klimacie, aktualną opowieść o więzi Natury i Człowieka, i o tym, jak łatwo zniszczyć delikatny balans między tymi siłami. Intrygujące i niepokojące kino, wpisujące się w dyskusję o ekologii, niepozbawione elementów humoru.

  Więcej o tym filmie Uległość

 • Uścisków twoich mi potrzeba (I Need the Handshakes)

  reż. Andrej KuciłaPolska2020dokument19'
  Kadr z filmu Uścisków twoich mi potrzeba

  Niewielka osada zagubiona w bezkresie białoruskiej prowincji. W małym domku na uboczu mieszka 92-letnia Walentyna, która opiekuje się sparaliżowaną od urodzenia córką. Przeraźliwie piękny film o bezgranicznym poświęceniu, ogromnej sile wyobraźni i poezji, która potrafi zastąpić rzeczywistość.

  Więcej o tym filmie Uścisków twoich mi potrzeba

 • U babci (At grandma's)

  reż. Milena MądraPolska2019dokument10'
  Kadr z filmu U babci

  [16+] Film stanowi opowieść o wyjątkowej bliskości babci i wnuczki, mimo fizycznych ograniczeń. Starsza kobieta i niepełnosprawna dziewięcioletnia dziewczynka wiodą pozornie nieskomplikowane życie, odnajdując przyjemność w każdej czynności.

  Więcej o tym filmie U babci

 • U barbera (Q's Barbershop)

  reż. Emil LangballeDania2019dokument60'
  Kadr z filmu U barbera

  Parę dni z życia jednego z najbardziej wyluzowanych barberów w Danii. Wizyta w salonie Quasima to nie tylko możliwość obcięcia się w stylu Willa Smitha lub Mike’a Tysona, ale też okazja do spotkań towarzyskich i rozmów o miłości, polityce czy tęsknocie za opuszczonym krajem.

  Więcej o tym filmie U barbera

 • We Have One Heart

  reż. Katarzyna WarzechaPolska2020dokument11'
  Kadr z filmu We Have One Heart

  Wzruszająca animowana historia o pamięci, utracie i poszukiwaniu korzeni. Opowieść o wielkiej miłości polskiej studentki i irackiego Kurda przerwanej przez wojenną zawieruchę – a jednocześnie kronika dorastania kolejnego pokolenia u schyłku PRL i stopniowego odkrywania rodzinnych tajemnic.

  Więcej o tym filmie We Have One Heart

 • White Riot

  reż. Rubika ShahWielka Brytania2019dokument81'
  Kadr z filmu White Riot

  Londyński ruch Rock Against Racism narodził się w 1976 roku jako protest wobec radykalizacji postaw nacjonalistycznych. Jego bronią stały się przede wszystkim masowe wydarzenia muzyczne. Gorącą atmosferę tamtych wydarzeń odtwarzają dziś współtwórcy i sympatycy ruchu.

  Więcej o tym filmie White Riot

 • Wielki strach (The Fear)

  reż. Pawlina Carlucci SforzaPolska2020dokument28'
  Kadr z filmu Wielki strach

  Przerażająca opowieść o czasach bezprawia i strachu, który do dziś pomaga chronić tożsamość morderców. Tuż po wojnie w okolicach Przeworska z rąk sąsiadów masowo ginęli ludzie wracający z robót w Niemczech. Autorom filmu udało się dotrzeć do wstrząsających relacji osób, które jako dzieci były świadkami zbrodni.

  Więcej o tym filmie Wielki strach

 • Wieloryb z Lorino (The Whale From Lorino)

  reż. Maciej CuskePolska2019dokument59'
  Kadr z filmu Wieloryb z Lorino

  Wśród mieszkańców syberyjskich rubieży ciągle żywa pozostaje tradycja polowań na walenie. Rytuał połowu dostarcza pożywienia i pozwala przetrwać w trudnych warunkach. Film kontempluje codzienność Półwyspu Czukockiego i odsłania brutalne strony życia w tym zapomnianym miejscu.

  Więcej o tym filmie Wieloryb z Lorino

 • Większość (Majority)

  reż. Tessa HoffeWielka Brytania2019fabuła15'
  Kadr z filmu Większość

  „Syn też jest Polakiem?”, „Urodził się tu. Jest też Rumunem” – na zadane ewidentnie nie po raz pierwszy pytanie odpowiada Sonia, administratorka osiedla dla seniorów. Właśnie złożono na nią skargę. Nie w niej czy w przeciekającym dachu tkwi jednak problem, a w rezydentach i ich nieskrywanej niechęci wobec imigrantki.

  Więcej o tym filmie Większość

 • Własne śmieci (Your Own Bullshit)

  reż. Daria KopiecPolska2020animacja6'
  Kadr z filmu Własne śmieci

  Znajdź pracę, ożeń się, weź się do roboty – od powtarzanych przez rodziców frazesów bohaterowi puchną uszy. Animowana karykatura rodzinnego obiadu i satyra na życie w cieniu społecznych oczekiwań. Dramat w trzech aktach: dwóch daniach i deserze polanych religijnym sosem, doprawionych chóralnym śpiewem i podanych w groteskowej zastawie.

  Więcej o tym filmie Własne śmieci

 • Współczesny mężczyzna (A Modern Man)

  reż. Eva MulvadDania2017dokument84'
  Kadr z filmu Współczesny mężczyzna

  Charlie Siem to współczesny człowiek sukcesu, znany na całym świecie skrzypek i model pracujący z najważniejszymi projektantami. Jest młody, przystojny i bogaty, a luksusowe życie upływa mu w nieustannej trasie. Czy jest coś, czego mu brakuje?

  Więcej o tym filmie Współczesny mężczyzna

 • Wszyscy jej umarli kochankowie (All Her Dying Lovers)

  reż. Anna Benner, Eluned Zoe AianoNiemcy, Czechy2020animacja6'
  Kadr z filmu Wszyscy jej umarli kochankowie

  Podobno była kiedyś taka pielęgniarka, która została zgwałcona przez nazistów. Podobno potem zachorowała. Podobno postanowiła się zemścić... Animacja wykorzystując opowieści mieszkańców czeskiego miasteczka, próbuje odtworzyć miejską legendę z czasów II wojny światowej.

  Więcej o tym filmie Wszyscy jej umarli kochankowie

 • Wykop (The Foundation Pit)

  reż. Andrey GryazevRosja2020dokument70'
  Kadr z filmu Wykop

  Oto współczesna Rosja bez cenzury, uchwycona w kalejdoskopie YouTube`a. Z ekranów wylewają się skargi i bluzgi nagrywane przez desperatów i frustratów. Ich adresatem jest prezydent Putin. Tytuł filmu nawiązuje do głośnej powieści Andrieja Płatonowa.

  Więcej o tym filmie Wykop

 • Wyrok w sprawie K. (The Verdict in the Case of K.)

  reż. Özgür AnilAustria2020fabuła30'
  Kadr z filmu Wyrok w sprawie K.

  Wyrok sądowy za gwałt na 17-letniej dziewczynie w czasie młodzieżowej imprezy, nagrany na telefon przez kolegę sprawcy, nie zamyka sprawy. Pozostaje trauma ofiary, ale i jej rodziny. Pozostaje stygmat, z którym wszyscy będą musieli na nowo nauczyć się żyć – ale każdy widzi to inaczej: nastolatka, jej brat, ich ojciec, społeczeństwo.

  Więcej o tym filmie Wyrok w sprawie K.

 • Wystarczy nie śpiewać (Just Don't Sing)

  reż. Jędrzej MichalakPolska, Francja2019dokument25'
  Kadr z filmu Wystarczy nie śpiewać

  Jędrzej Michalak obnaża w swoim filmie niecodzienny splot muzyki oraz polityki. Poly-Rythmo to popularny zespół łączący brzmienia soulowe i rytmy voodoo. W swoich wspomnieniach, muzycy zespołu wracają do czasów Mathieu Kérékou, „wojującego nacjonalisty”, rządzącego autorytarnie w Beninie.

  Więcej o tym filmie Wystarczy nie śpiewać

 • W Kijowie się nie strzela (There's No Shooting in Kyiv)

  reż. Jakub ŠedýCzechy2019dokument30'
  Kadr z filmu W Kijowie się nie strzela

  “Dla swojej rodziny staram się żyć normalnie” powiedział jeden z bohaterów dokumentu opowiadającego o codziennym życiu w Kijowie. Mieście, w którym wciąż pobrzmiewają wojenne echa.

  Więcej o tym filmie W Kijowie się nie strzela

 • W potrzasku (Between a Rock and a Hard Place)

  reż. Mads KoudalDania2019fabuła19'
  Kadr z filmu W potrzasku

  Opowieść o wyborze niemożliwym, acz nieuniknionym, a także o głębokiej więzi matki i córki. Życie rzadko pisze nam scenariusze, o których marzymy. Niechciany urzędniczy list zmienia na zawsze bieg życia obu bohaterek, z których tylko jedna ma pełną świadomość tego, co się ma wydarzyć. Nie może jednak temu zapobiec.

  Więcej o tym filmie W potrzasku

 • W zgodzie (In harmony)

  reż. Dorota BatorPolska2019dokument14'
  Kadr z filmu W zgodzie

  Tytuł dokumentalnej impresji Doroty Bator opisuje miejsce pomiędzy cywilizacją i naturą. Życie dwojga staruszków przebiega w harmonii z przyrodą i w rytmie natury. Wśród zielonych drzew oraz śpiewających ptaków uprawiają ziemię i hodują pszczoły w malowniczo położonej pasiece.

  Więcej o tym filmie W zgodzie

 • xABo: Ksiądz Boniecki (xABo: Father Boniecki)

  reż. Aleksandra PotoczekPolska2020dokument73'
  Kadr z filmu xABo: Ksiądz Boniecki

  Intymny portret człowieka w drodze. Film pokazuje księdza Adama Bonieckiego, który w wieku 85 lat zawsze znajduje czas na głęboką rozmowę, a równocześnie pozostaje rozdarty między swoją wiarą i niepokojem o kształt współczesnego Kościoła, szczególnie w Polsce.

  Więcej o tym filmie xABo: Ksiądz Boniecki

 • xABo: Ksiądz Boniecki [AD] (xABo: Father Boniecki)

  reż. Aleksandra PotoczekPolska2020dokument73'
  Kadr z filmu xABo: Ksiądz Boniecki [AD]

  Film z audiodeskrypcją oraz z napisami dla niesłyszących. Intymny portret człowieka w drodze. Film pokazuje księdza Adama Bonieckiego, który w wieku 85 lat zawsze znajduje czas na głęboką rozmowę, a równocześnie pozostaje rozdarty między swoją wiarą i niepokojem o kształt współczesnego Kościoła, szczególnie w Polsce.

  Więcej o tym filmie xABo: Ksiądz Boniecki [AD]

 • Zajezdnia w Asmarze (Depot Asmara)

  reż. Beatrice MöllerNiemcy2019dokument25'
  Kadr z filmu Zajezdnia w Asmarze

  Małe afrykańskie państwo na wschodnim wybrzeżu kontynentu. Niegdysiejsza włoska kolonia, później kraj okupowany przez sąsiednią Etiopię. Dzięki Europejczykom do Erytrei zawitała kolej, Etiopię uważa się za przyczynę jej upadku. Film koncentruje się na dwójce mężczyzn, którzy nie wyobrażają sobie życia z dala od torowisk.

  Więcej o tym filmie Zajezdnia w Asmarze

 • Zamęt. Kronika rodzinna (The Maelstrom: A Family Chronicle)

  reż. Péter ForgácsHolandia1997dokument60'
  Kadr z filmu Zamęt. Kronika rodzinna

  Wykorzystane w tym filmie ujęcia zostały nakręcone w Holandii na przełomie lat 30. i 40 ubiegłego wieku. Uwiecznieni na nich ludzie korzystają z życia: uprawiają sport, bawią się z dziećmi, flirtują. Choć trudno znieść myśl, że nie potrafimy odróżnić jednych od drugich, są wśród nich zarówno przyszłe ofiary, jak i sprawcy Holokaustu.

  Więcej o tym filmie Zamęt. Kronika rodzinna

 • Zepsuta głowa (Broken head)

  reż. Maciej JankowskiPolska2019dokument42'
  Kadr z filmu Zepsuta głowa

  „Lubię czuć się silny” deklaruje osadzony na oddziale dla recydywistów Andrzej. Jednak kłopoty z prawem i narkotykami każą mu przyznać się do słabości. Czy terapia oraz program resocjalizacji pomogą mu stanąć na nogi i uporządkować skomplikowaną relację z dziewczyną?

  Więcej o tym filmie Zepsuta głowa

 • Złote guziki (The Golden Buttons)

  reż. Alex EvstigneevRosja2020dokument19'
  Kadr z filmu Złote guziki

  Rosyjska szkoła dla kadetów zatrzymała się w czasie. Chłopcy, co prawda korzystają z telefonów komórkowych, by porozumiewać się z bliskimi i przeglądać Internet, ale duch i myśl o potędze wschodniego mocarstwa wydają się od lat być niezmienne.

  Więcej o tym filmie Złote guziki

 • Zwyczajny kraj (An Ordinary Country)

  reż. Tomasz WolskiPolska2020dokument53'
  Kadr z filmu Zwyczajny kraj

  Rozmowy kontrolowane i rejestracje za pomocą ukrytych kamer, brudne zapisy przesłuchań i akcji werbunkowych oraz filmy instruktażowe dla funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa – z takich materiałów wyłania się obraz peerelowskiego życia na podsłuchu.

  Więcej o tym filmie Zwyczajny kraj

 • Zwykły facet (Just a Guy)

  reż. Shoko HaraNiemcy2020dokument15'
  Kadr z filmu Zwykły facet

  To nie jest kolejna opowieść o psychopatycznym mordercy i gwałcicielu. Choć bez wątpienia Richard Ramirez nim był. To historia oczarowanych nim kobiet, z którymi łączyła go zażyła korespondencyjna znajomość. Reżyserka za pośrednictwem animowanej formy oddaje im głos, sama będąc jedną z nich.

  Więcej o tym filmie Zwykły facet

 • Z głębi lądu (Dreams from The Outback)

  reż. Jannik SplidsboelDania2019dokument84'
  Kadr z filmu Z głębi lądu

  Przez lata Aborygeni byli traktowani na swojej ziemi niczym podludzie. Chociaż czasy się zmieniły, pokłosie kolonizacji widać do dziś. Bezrobocie, alkoholizm, samobójstwa – to najczęstsze skojarzenia z rejonem Kimberley, gdzie mieszkają bohaterowie filmu.

  Więcej o tym filmie Z głębi lądu