LGBTQ+

9 filmów
Żyjemy w świecie, w którym, to jaką mamy orientację seksualną ma ogromne znaczenie, niestety, najczęściej na niekorzyść osób nieheteronormatywnych. Reżyserzy_ki nie boją się pokazywać trudnej rzeczywistości społeczności LGBTQ+, ale coraz częściej dają im szansę na szczęśliwe zakończenie.
  • Inna droga Jackie Shane (Any Other Way: The Jackie Shane Story)

    reż. Michael Mabbott, Lucah Rosenberg-Lee
    dok2024

    „Urodziłam się, ale nigdy nie żyłam” – mówi afroamerykańska wokalistka R&B, którą pod koniec lat 50. transfobia i rasizm wygnały z USA do Kanady. Wykorzystując rozmowy telefoniczne przeprowadzone przed śmiercią Jackie Shane, twórcy filmu opowiadają historię jej życia w ukryciu i wyjścia z szafy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Inna droga Jackie Shane
    Nagrody:Złoty Hejnał
  • Kolorowy film o młodych ludziach (All the Colors of Youth)

    reż. Agnieszka Kalińska
    dok2025

    Jaka jest dzisiejsza młodzież? Gen Z wychowuje się w epoce nieograniczonych możliwości i dostępu do najnowszych technologii. A jednak kondycja emocjonalna przedstawicieli tego pokolenia pokazuje, że dorastanie w erze cyfrowej ułatwia życie, lecz nie czyni go prostszym.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kolorowy film o młodych ludziach
  • Meredith Monk - portret w kawałkach (Monk in Pieces)

    reż. Billy Shebar, David C Roberts
    dok

    Oto artystka totalna, której wokalno-performerska twórczość nigdy nie dawała się łatwo zaklasyfikować. Mówi się, że muzyka Meredith Monk pochodzi z innej planety. Film jest kolażem jej niezwykłych aktywności i osobistych przemyśleń w konfrontacji z przeszłością i nieuchronnym przemijaniem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Meredith Monk - portret w kawałkach
  • Niebiańscy kochankowie (Lovers in the Sky)

    reż. Fermin de la Serna
    dok2025

    Cristina i La Bonita przez wiele lat pracowały jako kucharki na statkach handlowych pływających po peruwiańskiej Amazonce. Jednakże transpłciowość wciąż stanowi wyzwanie wobec miejscowych obyczajów i przekonań.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Niebiańscy kochankowie
  • Notatki z krainy owiec (Notes from Sheepland)

    reż. Cara Holmes
    dok2023

    Bohaterka filmu z trudnością łączy karierę artystyczną z hodowlą owiec (tą ostatnią zajęła się, gdy odziedziczyła rodzinne gospodarstwo). Jest zaangażowaną hodowczynią, z dumą nosi szminkę, ale zestawia ją z roboczym kombinezonem, w którym wypasa swoje zwierzęta. Wymyka się stereotypom na temat ról płciowych przez lata przypisywanym Irlandkom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Notatki z krainy owiec
  • Pełne wsparcie (Full Support)

    reż. Michal Cohen
    dok2024

    W tym miejscu chodzi o coś więcej niż dopasowanie biustonosza. Do sklepu w Jafie przychodzą klientki młode i niemłode, Żydówki i Arabki, po mastektomii i operacjach plastycznych, cis kobiety i trans kobiety. A brafitterka staje się na moment ich przyjaciółką i powiernicą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pełne wsparcie
  • Poza rajem (Beyond Eden)

    reż. Al Johnstone
    dok2025

    W latach 70. na fali radykalnych przemian społecznych grupa amerykańskich lesbijek postanowiła stworzyć świat bez mężczyzn, osiedlając się z dala od wielkich metropolii. Po 50 latach część z nich wraca sprawdzić, co zostało z miejsca, które miało stać się ich nowym Edenem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Poza rajem
  • Prawdziwa historia Tamary Łempickiej (The True Story of Tamara de Lempicka & The Art of Survival)

    reż. Julie Rubio
    dok2024

    Dziś jej malarstwo przeżywa na świecie renesans i pozostaje inspiracją dla twórców z różnych dziedzin. Nie mniej fascynujący od samych obrazów jest życiorys urodzonej w Warszawie artystki. Film składa hołd Łempickiej, która odważnie przekraczała granice stawiane kobietom w sztuce.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Prawdziwa historia Tamary Łempickiej
  • Rocky Horror: w tym szaleństwie jest metoda (Sane Inside Insanity — The Phenomenon of Rocky Horror)

    reż. Andreas Zerr
    dok2025

    Istnieją zjawiska, o których nie śniło się badaczom popkultury – takim fenomenem był musical „The Rocky Horror Picture Show”, a zwłaszcza jego ekranowa wersja. W 50. rocznicę premiery dokument Andreasa Zerra opowiada brawurową historię powstania filmu i jego fanowskiej otoczki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rocky Horror: w tym szaleństwie jest metoda