Europa, Europa

96 filmów
  • 2720

    reż. Basil da Cunha
    dok2023

    Po brutalnym nalocie policji na biedną dzielnicę Lizbony, 7-letnia dziewczynka szuka swojego zaginionego starszego brata. W tym samym czasie młody, świeżo zwolniony były więzień próbuje zacząć życie od nowa, wolny od przestępczego świata. Losy tych dwojga skrzyżują się w najgorszy z możliwych sposób.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu 2720
  • Ai Weiwei i Turandot (Ai Weiwei's Turandot)

    reż. Maxim Derevianko
    dok2025

    Kiedy światowej sławy artysta i aktywista bierze się za wystawianie klasycznej opery, można mieć pewność, że będzie to interpretacja rewolucyjna. Poruszając temat kryzysu uchodźczego czy wojny w Ukrainie, Ai Weiwei raz jeszcze okazuje się twórcą, który wierzy, że sztuka wpływa na rzeczywistość.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ai Weiwei i Turandot
  • Amelia Starlight

    reż. Laura Thomassaint
    fab2024

    Uwielbiana przez media i publiczność francuska gwiazda, Amélia Starlight (Emmanuelle Béart), jest nieuleczalnie chora. Już dawno wycofała się z życia publicznego, lecz pewnego dnia dziennikarka prowadząca popularny talk show otrzymuje od niej elektryzującą wiadomość: Amélia chce po raz ostatni wystąpić w telewizji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Amelia Starlight
  • Aria di Bravura

    reż. Małgorzata Goliszewska
    dok

    Szczera i osobista opowieść o świecie osób jąkających się. Film śledzi historię niezwykłej terapeutki, Grażyny Malczyk, która wierzy, że odkryła nową metodę walki z jąkaniem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Aria di Bravura
  • Azza

    reż. Stefanie Brockhaus
    dok2025

    Tytułowa bohaterka jest instruktorką jazdy w kraju, gdzie do niedawna kobietom nie wolno było prowadzić aut. Lecz pozostaje ofiarą innego saudyjskiego prawa: po rozwodzie to mąż przejął opiekę nad ich dziećmi. Azza podejmuje próbę zawalczenia o siebie i wyrusza w podróż na pustynię.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Azza
  • A Song of Humble Beauty

    reż. Anna Konik
    dok2025

    W epoce masowej produkcji dóbr jednorazowego użytku ta wyprawa do dzisiejszego Karaczi przypomina podróż w czasie. Podglądamy pracę tradycyjnych farbiarzy, garncarzy czy hafciarek, ale dostajemy coś więcej niż etnograficzny zapis – filmową medytację.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu A Song of Humble Beauty
  • Bałtyk (The Queen and the Smokehouse)

    reż. Iga Lis
    dok2025

    Pani Miecia nazywana jest królową Łeby. Prowadzi kultową wędzarnię ryb, ale dla niej to coś więcej niż biznes. Pod wpływem rodziny i współpracowników będzie musiała zadbać także o siebie. Ten ciepły portret tryskającej energią kobiety nie stroni od gorzkich tonów, a jego tłem jest nadbałtycki folklor.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bałtyk
  • Basen albo śmierć złotej rybki (The Pool or Death of a Goldfish)

    reż. Daria Kopiec
    anim2025

    Metaforyczna animacja o dorastaniu i prawie do własnego zdania. Bohaterka funkcjonuje niczym złota rybka – spełnia życzenia rodziców, nie wyraża własnych potrzeb. Skumulowane emocje zaczynają ją jednak zalewać jak woda w basenie. Czy utonąć we własnych łzach i niewyrażonych uczuciach, czy walczyć o wolność?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Basen albo śmierć złotej rybki
    Nagrody:Złoty Lajkonik
  • Bez końca (Wander to Wonder)

    reż. Nina Gantz
    anim2023

    Mary, Billybud i Fumbleton, bohaterowie programu dla dzieci, to maleńkie ludziki w futrzastych kostiumach. Pewnego dnia twórca show, Wujek Gilly, umiera, a jego mali aktorzy próbują kontynuować telewizyjny występ. Urocza animacja o przeżywaniu żałoby, jednocześnie odsłaniająca kulisy telewizji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bez końca
  • Bez reszty (Nothing Else)

    reż. Jakub Prysak
    fab2025

    Wera jest młodą malarką, ma piękny, zatopiony w zieleni dom z widokiem na jezioro, przystojnego męża, który świetnie zarabia, pociesznego psa Chagalla oraz brutalną diagnozę nieuleczalnego schorzenia. Małżeństwo musi się zmierzyć z nieuchronnością jej choroby, ale reakcje obojga są skrajnie różne.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bez reszty
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Bloodline

    reż. Wojciech Węglarz
    dok2024

    Historia żubra oddzielonego od stada przez mur na granicy polsko-białoruskiej, który przypadkowo staje się świadkiem dramatycznych wydarzeń, jakie mają miejsce w tym czasie po obu stronach. Dramat zwierzęcia symbolicznie współgra z dramatem ludzi oddzielonych od bliskich.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bloodline
    Nagrody:Złoty Lajkonik
  • Być krewnym Johna Malkovicha (Being Related to John Malkovich)

    reż. Luka Mavretić
    dok

    Ojciec i syn, poeci, wyruszają w podróż przez rodzinne wspomnienia i legendy, by poznać prawdę o sobie i swojej relacji. Tropiąc domniemane pokrewieństwo z hollywoodzką gwiazdą, mierzą się z przeszłością, która może zmienić ich przyszłość. Intymna opowieść o pamięci, tożsamości i delikatnej więzi między bliskimi.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Być krewnym Johna Malkovicha
  • Casting

    reż. Rafał Łysak
    dok2024

    „Poszukuję osoby, która chce, aby zrobić o niej film” – brzmiało ogłoszenie o castingu do filmu dokumentalnego. Reżyser Rafał Łysak bada motywacje ludzi pragnących, aby ich historia została sfilmowana. Co tak naprawdę kryje się za chęcią wystąpienia przed kamerą?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Casting
  • Człowiek, który nie potrafił milczeć (The Man Who Could Not Remain Silent)

    reż. Nebojsa Slijepcevic
    fab2024

    27 lutego 1993 r., Strpci, Bośnia i Hercegowina. Pociąg pasażerski z Belgradu do Baru zostaje zatrzymany przez siły paramilitarne w ramach czystki etnicznej. Kiedy żołnierze porywają niewinnych cywilów, tylko jeden człowiek spośród 500 pasażerów ma odwagę im się przeciwstawić. To prawdziwa historia człowieka, który nie mógł milczeć.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Człowiek, który nie potrafił milczeć
  • David Keenan - słowa na płótnie (David Keenan - Words on Canvas)

    reż. Paddy Hayes
    dok2025

    W muzyce Davida Keenana słychać prawdziwą Irlandię – tę dzisiejszą, niewolną od lokalnych problemów, oraz tę zapisaną w tradycji i pejzażu. Kamera przez półtora roku podąża za irlandzkim bardem, docierając do korzeni jego twórczości i kreśląc intymny portret artysty.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu David Keenan - słowa na płótnie
  • Dokąd umierają malarze (Do Painters Die Elsewhere)

    reż. Michał Pietrak
    dok2025

    Dla Bolesława Gasińskiego życie i sztuka tworzyły nierozerwalny splot. Artysta pozostawił po sobie nie tylko obrazy, ale także bogate materiały audio i wideo. To one stanowią główne tworzywo tego dokumentu, składając się na wizualnie wyrafinowany portret outsidera. 

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dokąd umierają malarze
  • Dom / Home

    reż. Aleksandra Powalacz, Julia Powalacz
    dok2025

    Co słychać w górach? Czy cisza brzmi tak samo w Tatrach i na Antarktydzie? Pobudzająca zmysły poetycka opowieść o podróżach w najdalsze zakątki globu i w głąb siebie. Przewodnikami są między innymi znakomici polscy himalaiści: Andrzej Bargiel, Kinga Baranowska, Anna Tybor, a także podróżnik Marek Kamiński.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dom / Home
  • Drogi Leo Sokolosky (Dear Leo Sokolosky)

    reż. Weronika Szyma
    anim2024

    Młoda dziewczyna pisze list do Leona Sokolosky’ego, mężczyzny, który razem z jej pradziadkiem przebywał w obozie pracy w Ansbach. W filmie przeszłość miesza się z teraźniejszością, a animowane obrazy zestawiane są ze zdjęciami z rodzinnego archiwum, tworząc zapis intymnej rozmowy, już nie z adresatem listu, a z pradziadkiem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Drogi Leo Sokolosky
  • Dwa papierosy (Two Cigarettes)

    reż. Rafał Łysak
    dok2024

    Po śmierci ojca Rafał spotyka się z jego zabójcą. Daniel ma 21 lat i właśnie wyszedł z poprawczaka. Choć Rafał chce tylko zrozumieć motywy zbrodni, jego zaangażowanie szybko zaczyna przekraczać postawione wcześniej granice.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dwa papierosy
  • Dziecko swoich czasów (Child of their Time)

    reż. Huibert van Wijk
    dok2024

    W latach 70. wiele holenderskich rodzin adoptowało dzieci z Indonezji. Tim jest jednym z nich. Jego przybrani rodzice mieli dobre intencje, jednak coś poszło nie tak. Dziś bohater ma pretensje do ojca, że zabrał go do Europy. Jesteśmy świadkami rodzinnej psychodramy, którą rejestruje brat Tima, reżyser tego filmu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dziecko swoich czasów
  • Dziecko z pyłu (Child of Dust)

    reż. Weronika Mliczewska
    dok2025

    Sang był jednym z setek tysięcy dzieci spłodzonych przez amerykańskich żołnierzy podczas wojny w Wietnamie. Dziś chciałby poznać biologicznego ojca. Wyprawa do USA znaczy dla niego bardzo dużo, kiedy jednak spotyka swoją nową rodzinę, nic nie jest tym, czego się spodziewał.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dziecko z pyłu
    Nagrody:Złoty Lajkonik / Złoty Róg / Nagroda Specjalna
  • D jak dystans (D is for Distance)

    reż. Christopher Petit, Emma Matthews
    dok2025

    Co mają ze sobą wspólnego utrata pamięci, William S. Burroughs, powojenne akcje szpiegowskie CIA i dzisiejsze zmagania z bezduszną służbą zdrowia? To wszystko łączy się ze sobą w kreacyjnym i zarazem bardzo osobistym eseju. Podążając za chorym na epilepsję Louisem, odbywamy podróż do świata pełnego paradoksów i emocji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu D jak dystans
  • Eksplodująca dziewczyna (The Exploding Girl)

    reż. Caroline Poggi, Jonathan Vinel
    anim2024

    Przez ostatnie trzy miesiące Candice eksplodowała każdego dnia. Czasami nawet 2 lub 3 razy dziennie. Jej rekord wynosi siedem razy. Obecnie ma na koncie 192 eksplozje.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Eksplodująca dziewczyna
  • Fandango

    reż. Remedios Málvarez Báez, Arturo Andújar
    dok2024

    Andaluzyjska prowincja Huelva słynie z tego, że pielęgnuje swoją tradycyjną muzykę, czasem wzgardzaną i uznawaną za plebejską wersję flamenco. Tymczasem fandango stanowi osobny styl, w dodatku ciągle żywy wśród mieszkańców.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Fandango
  • Farma lisów (Pet Farm)

    reż. Finn Walther, Martin Walther
    dok2024

    Czy powinno się zezwalać na udomowienie dzikich zwierząt? Joakim od dzieciństwa kochał lisy i po latach spełnił swoje marzenie: założył hodowlę. Musi jednak stawić czoła panującym w Norwegii przepisom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Farma lisów
  • Gospodyni roku (Housewife of the Year)

    reż. Ciaran Cassidy
    dok2024

    Ciepły obiad na stole, czysty dom, dzieci pod dobrą opieką i zadowolony mąż. Za tym idealnym, tradycyjnym wizerunkiem irlandzkiego gospodarstwa domowego stały nieraz bardzo zmęczone i samotne kobiety. Szansą na wyjście z domu był dla nich ogólnokrajowy konkurs „Gospodyni roku”, telewizyjny show emitowany w latach 1969–1995.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gospodyni roku
  • Graceless Age: Ballada o Johnie Murrym (The Graceless Age)

    reż. Sarah Share
    dok2023

    John Murry, przybrany krewniak noblisty Williama Faulknera, a przede wszystkim wyobcowany i niepokorny muzyk z południa USA, trafia na irlandzkie wybrzeże, by znaleźć ukojenie. Reżyserka towarzyszy mu w powrocie do przeszłości i w symbolicznej próbie odnowy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Graceless Age: Ballada o Johnie Murrym
  • Halo, centrala (Hello, Headquarters)

    reż. Zuzanna Heller
    anim2025

    Mężczyzna próbuje zgłosić zaginięcie swojej żony. W centrali czekają na niego zdenerwowani ludzie w kolejce, druczki do wypełnienia i niemiła obsługa. Utrzymana w klimacie kafkowskiego absurdu opowieść staje się uniwersalną metaforą bezsilności wobec biurokracji, a także walki z bezdusznym systemem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Halo, centrala
  • Inga

    reż. Krzysztof Kopczyński
    dok2025

    W piąte urodziny Ingi, 24 lutego 2022 roku, Rosja napadła na Ukrainę. Kraj opuściło prawie sześć milionów ludzi, w tym dwa miliony dzieci. Wraz z niewidomymi rodzicami, pięcioma kotami i psem Inga przeniosła się na ulicę Dedala w Warszawie. W cieniu konfliktu i przy towarzyszącym bólu po utracie domu, dziewczynka staje się przewodniczką rodziny po nowej rzeczywistości.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Inga
  • Kieł i pazur (Tooth and Nail)

    reż. Radu Mocanu, Mihai Gavril Dragolea
    dok2024

    Tiberiu, niegdyś lokalny biznesmen, to dziś zdeterminowany rumuński aktywista. Dokumentuje nielegalną wycinkę w państwowych lasach i publikuje dowody w swoich mediach społecznościowych. Dwóch dziennikarzy podąża jego śladem, by stać się świadkami zdarzeń niczym z pełnego napięcia filmu sensacyjnego.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kieł i pazur
  • Kolorowy film o młodych ludziach (All the Colors of Youth)

    reż. Agnieszka Kalińska
    dok2025

    Jaka jest dzisiejsza młodzież? Gen Z wychowuje się w epoce nieograniczonych możliwości i dostępu do najnowszych technologii. A jednak kondycja emocjonalna przedstawicieli tego pokolenia pokazuje, że dorastanie w erze cyfrowej ułatwia życie, lecz nie czyni go prostszym.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kolorowy film o młodych ludziach
  • Kraina cieni (Shadowland)

    reż. Otso Tiainen
    dok2024

    To miał być film o ezoterycznej wspólnocie żyjącej dzisiaj we francuskich Pirenejach. Podczas kręcenia zdjęć okazało się, że przeciwko jednemu z członków sekty, hollywoodzkiemu reżyserowi Richardowi Stanleyowi, wniesiono poważne oskarżenia. Powstał dokument rozpięty między utopijną fantazją a brutalnym zderzeniem z rzeczywistością.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kraina cieni
  • Krzyk (Clamor)

    reż. Salomé Da Souza
    fab2023

    Johannes i Gabin są młodymi, zakochanymi w sobie kuzynami: ich historia rozgrywa się na południu Francji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Krzyk
  • Książę (The Prince)

    reż. Alex Sardà
    fab2024

    Artur jest tancerzem, a jego grupę taneczną czeka ważny spektakl. Jest też młodszym synem zamożnego biznesmena, którego ryzykowne decyzje mogą zaważyć na przyszłości i dobrobycie całej rodziny. W przededniu wyczekiwanej premiery Artur staje przed dylematem moralnym.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Książę
  • Lekcja paleontologii (Paleontology Lesson)

    reż. Sergei Loznitsa
    dok2025

    Ponad rok po inwazji Rosji na Ukrainę wojna wciąż rozgrywa się na ulicach, ale w kijowskim Muzeum Historii Naturalnej dzieci mogą na chwilę o niej zapomnieć. Pod czujnym okiem Siergieja Łoźnicy przenoszą się do świata sprzed milionów lat – wolnego od wojennej rzeczywistości. 

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Lekcja paleontologii
  • Listy z Wilczej (Letters from Wolf Street)

    reż. Arjun Talwar
    dok2025

    Na ulicy w centrum Warszawy imigrant z Indii, próbuje pokonać granice dzielące go od pełnego niepokojów kraju. Poprzez obiektyw kamery, na nieco ponad kilometrowej Wilczej, odkrywa mozaikę ukrytych historii, fascynujących postaci i wspólnych tęsknot, a Polska zyskuje czuły i pełen humoru portret.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Listy z Wilczej
  • Ludzie i rzeczy (People & Things)

    reż. Damian Kosowski
    fab2024

    Ukraina, 2028 rok. Wojna się skończyła, pozostaje uporządkowanie trudnych spraw. Olena z córką Kirą i nowym partnerem Tymurem przyjeżdża odebrać wyniki badań DNA, które potwierdzają śmierć jej zaginionego męża. Procedura przebiega zgodnie z planem, jednak kobietę ogarniają wątpliwości.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ludzie i rzeczy
    Nagrody:Wyróżnienie
  • Mama Micra

    reż. Rebecca Blöcher
    dok2024

    Matka reżyserki, zanim wyszła za mąż, prowadziła niekonwencjonalne życie w drodze. Wróciła do Niemiec i założyła rodzinę, jednak potem znów wyruszyła w podróż. Przez 10 lat mieszkała w samochodzie i prawie nie widywała córki. Wolność była dla niej wszystkim, ale miała swoją wysoką cenę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mama Micra
  • Maskonury (Puffling)

    reż. Jessica Bishopp
    dok2023

    12+ Na odległej islandzkiej wyspie nastolatki Birta i Selma zamiast nocnych imprez wybierają akcje ratunkowe. Dziewczyny pomagają młodym maskonurom uwięzionym przez światła miasta. W tej kameralnej opowieści we wspólną podróż ku dorosłości wyruszają zarówno ratowane ptaki, jak i bohaterki filmu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Maskonury
  • Miasto które wyjechało (The Town That Drove Away)

    reż. Natalia Pietsch, Grzegorz Piekarski
    dok2025

    W Kurdystanie ostatni mieszkańcy prastarego miasta bezsilnie patrzą, jak dziedzictwo dziewięciu cywilizacji znika pod wodą, by turecki rząd mógł wybudować tamę na rzece Tygrys. Jednak nawet w najtrudniejszych momentach potrafią dostrzec drobne radości i zachowują godność, co pozwala im przetrwać.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Miasto które wyjechało
  • Moja utracona rosyjska matka (My Lost Russian Mother)

    reż. Sam Jones
    dok2023

    Irlandzki reżyser opowiada historię rodzeństwa, które zostało przysposobione przez amerykańską rodzinę. Gabe decyduje się na podróż do Rosji, gdzie ma nadzieję odnaleźć biologiczną matkę. Spotkanie z nią okazuje się bolesnym doświadczeniem. Historia mężczyzny i jego rozczarowanie rosyjską rodziną ma też swój niespodziewany, mroczny finał.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Moja utracona rosyjska matka
  • Motherland

    reż. Gor Arushanyan
    fab2025

    Republika Górskiego Karabachu upada. W opustoszałej górskiej wiosce słychać strzały, wybuchy i widać ciemny dym. Prawie wszyscy mieszkańcy już uciekli. Został tylko Aram. Próbuje ocalić niepełnosprawną matkę, która nie chce odejść. Azerbejdżańskie wojsko jest już blisko, a czas na decyzję się kurczy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Motherland
  • Módl się za nasze grzesznice (Pray for Our Sinners)

    reż. Sinead O'Shead
    dok

    Irlandzka reżyserka i dziennikarka Sinéad O’Shea powraca do rodzinnego Navan, by ujawnić nadużycia, do których dochodziło w tamtejszych instytucjach katolickich. W swoim konfrontacyjnym dokumencie rozmawia z osobami, które w latach 60. i 70. doświadczały zastraszania i okrucieństwa ze strony nauczycieli oraz zakonnic.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Módl się za nasze grzesznice
  • Mój Konik (JUMP!)

    reż. Michał Cysewski
    dok2024

    Pasją Magdy jest jazda konna, jednak z powodu wysokich kosztów dziewczyna musi porzucić lekcje. Znajduje nowe hobby – hobby horsing, nietypową dyscyplinę sportową, która polega na imitowaniu jazdy konnej. Za pozornie dziecięcą zabawą kryją się poważna rywalizacja i prawdziwe emocje.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mój Konik
  • Na krzywe łby (The Crooked Heads)

    reż. Jakub Krzyszpin
    anim2025

    Młody chłopak próbuje skonfrontować się z nieobecnością brata i wkracza w brutalną rzeczywistość osiedla. Animacja o dorastaniu w świecie przemocy, milczenia i nieprzepracowanej przeszłości. Przerażający portret codzienności pełnej agresji, niespłaconych długów i niewyrównanych porachunków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Na krzywe łby
  • Na własnych zasadach (On My Own Terms)

    reż. Tadeusz Chudy
    dok2025

    Paweł trenuje boks, ale czekają go zupełnie inne wyzwania – przede wszystkim samodzielne życie, które będzie musiał rozpocząć po opuszczeniu domu dziecka. Niezależnie od tego, co się wydarzy w życiu Pawła, liczy się przede wszystkim jego relacja z najbliższą mu osobą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Na własnych zasadach
  • Nerw Pacyfiku (Pacific Vein)

    reż. Ulu Braun
    anim2024

    Film zabiera nas w podróż przez malowniczy amerykański Zachód. Otoczony pseudorzymskimi budowlami, Assange, robi gazowane napoje i zastanawia się and cyfryzacją naszego życia. Film hipnotycznie łączy fikcję z dokumentem, ukazując niespokojne imperium, w którym amerykański sen przerodził się w upiorną autosugestię.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nerw Pacyfiku
  • Nibylandex (Neverlandex)

    reż. Agata Kapuścińska
    fab2025

    Piotruś mieszka z tatą, który bardzo o niego dba. Ojciec tłumaczy Piotrusiowi świat i przestrzega przed strasznymi niebezpieczeństwami, które czyhają na niego poza domem. Piotruś ma 35 lat i pewnego dnia trafia na starą, tajemniczą gazetkę z krzyżówkami, która otworzy mu drzwi do samodzielności.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nibylandex
  • Nie zapomnij pamiętać (Don't Forget to Remember)

    reż. Ross Killeen
    dok2024

    Pogodna i refleksyjna opowieść o bliskości, przemijaniu, zmianie i o roli sztuki, która wychodzi poza galerie. Popularny artysta streetartowy, Asbestos, mierzy się z powolnym odchodzeniem swojej mamy, która choruje na alzheimera. Wykorzystując swoją sztukę, Asbestos wyrusza na ulice Dublina, by opowiadać o pamięci.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nie zapomnij pamiętać
  • Notatki z krainy owiec (Notes from Sheepland)

    reż. Cara Holmes
    dok2023

    Bohaterka filmu z trudnością łączy karierę artystyczną z hodowlą owiec (tą ostatnią zajęła się, gdy odziedziczyła rodzinne gospodarstwo). Jest zaangażowaną hodowczynią, z dumą nosi szminkę, ale zestawia ją z roboczym kombinezonem, w którym wypasa swoje zwierzęta. Wymyka się stereotypom na temat ról płciowych przez lata przypisywanym Irlandkom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Notatki z krainy owiec
  • Nowe początki (New Beginnings)

    reż. Vivianne Perelmuter, Isabelle Ingold
    dok2025

    Al, mieszkaniec kalifornijskiego rezerwatu Yurok, postanawia wyruszyć w daleką podróż. Z powodu katastrofy ekologicznej coraz trudniej mu zajmować się rybołówstwem, a w głowie ciągle kłębią się demony wojny. Czy spotkanie z dawnymi towarzyszami broni pozwoli mu odzyskać równowagę?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nowe początki
  • Nowy Jork 769 km (In 769 km, New York)

    reż. Sofiia Buhrii
    dok2025

    769 kilometrów – tyle dzieli kijowską piekarnię od Nowego Jorku, okupowanej miejscowości w okręgu donieckim w Ukrainie. To właśnie tam trafia chleb wypiekany przez osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Choć pracownicy piekarni zmagają się z własnymi trudnościami, ich praca ratuje ludzi na wschodzie kraju.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nowy Jork 769 km
  • Ogrodnik, buddysta i szpieg (The Gardener, the Buddhist & the Spy)

    reż. Håvard Bustnes
    dok2025

    Bezkarni potentaci produkujący rakotwórczy azbest, aktywiści walczący z globalną siecią nielegalnych powiązań i człowiek, który był podwójnym, a może nawet potrójnym agentem – oto dokument śledczy, którego bohater nieustannie się wymyka.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ogrodnik, buddysta i szpieg
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Ostatnie śniegi (Last snows)

    reż. Sarah Henochsberg
    fab2024

    Ferie w Alpach miały być beztroskie, ale między rodzicami panuje wyczuwalne napięcie, a młodsza siostra marudzi i wygaduje rzeczy, których nie powinna. Dziesięcioletnia Sacha wie, że to ich ostatni wspólny wyjazd, i stara się zadbać atmosferę i o całą rodzinę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ostatnie śniegi
  • Ostatni ludzie (The last people)

    reż. Nicolas Pindeus
    fab2025

    Senne miasteczko na austriackiej prowincji. Lenz pracuje w kuchni, Carina jest kelnerką. Carina podoba się Lenzowi, ale chodzi z Fabianem, który ma samochód i krewki temperament. Młodzi ludzie zabijają małomiasteczkową nudę piątkowym wyjściem do lokalnego baru. Jedno z takich spotkań okaże się brzemienne w skutki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ostatni ludzie
  • O czym szepcze błoto? (What Does The Mud Whisper)

    reż. Dea Tcholokava
    dok2025

    W gruzińskiej łaźni Akhtala kuracjusze z całego kraju zażywają prozdrowotnych kąpieli błotnych. Towarzyszy im pięcioletnia Tako, która podgląda swoją babcię przy pracy. Codzienna monotonia skłania dziewczynkę do budowania własnego świata na podstawie zasłyszanych legend.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu O czym szepcze błoto?
  • Pasażer Andrzej Munk (The Passenger Andrzej Munk)

    reż. Michał Bielawski
    dok2025

    Dokument poświęcony Andrzejowi Munkowi, czołowemu twórcy polskiej szkoły Filmowej, powstał na bazie unikatowych materiałów archiwalnych. Złożyły się one na opowieść o człowieku zanurzonym w historię, o jego ewolucji artystycznej i emocjach towarzyszących temu procesowi.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pasażer Andrzej Munk
  • Pasja według Agnieszki (The Passion of Agnieszka)

    reż. Wojciech Staroń
    dok2025

    Zapis ostatniej współpracy legendarnej montażystki Agnieszki Bojanowskiej i Bogdana Dziworskiego – duetu, który stworzył jedne z najważniejszych filmów w historii polskiego dokumentu. Kamera Wojciecha Staronia rejestruje kulisy ich niełatwej, ale niezwykle twórczej relacji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pasja według Agnieszki
    Nagrody:Złoty Lajkonik
  • Pierwsze zauroczenie (Early Feelings)

    reż. Nurlan Hasanli
    fab2024

    Życie 11-letniego bohatera kręci się wokół piłki. Boisko, naklejki z piłkarzami, koszulki z nazwiskiem idola. Rutynę przerywa śmierć sąsiadki, a na pogrzebie pojawia się rodzina z zagranicy. Wśród nich – dziewczynka, od której chłopiec nie może oderwać wzroku. Czy kumple też to zauważyli?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pierwsze zauroczenie
  • Pieśń wieloryba (The Whale Song)

    reż. Michał Hytroś
    dok2025

    Film jest impresyjnym portretem Krzysztofa Globisza. Poudarowe odzyskiwanie mowy staje się dla niego autoterapią i jednocześnie procesem twórczym. Poprzez „wielorybie haiku” bohater na nowo komunikuje się z otoczeniem, a widz dostaje możliwość zanurzenia się w jego wewnętrznym świecie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pieśń wieloryba
  • Pociągi (Trains)

    reż. Maciej J. Drygas
    dok2024

    Czy pociąg może służyć za metaforę ludzkiego losu? Dokument Macieja J. Drygasa to historyczna podróż kolejowa przez XX-wieczną Europę, która składa się wyłącznie z materiałów filmowych znalezionych w archiwach na całym świecie. 

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pociągi
  • Pokój temu domowi (Peace to This House)

    reż. Kinga Kociarz
    anim2024

    Rytmicznie skapujący ser, Matka Boska w tle, gdaczące kury w klatkach, obieranie kurczaków – wszystko to buduje niepokojącą atmosferę domu, w którym główną rolę pełnią powtarzane cyklicznie czynności. Realistyczne zdjęcia postaci kontrastują z oniryczną aurą filmu, a przewrotny finał zdaje się zadawać pytanie, czy z tego domu można się wyprowadzić.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pokój temu domowi
  • Polowanie (Hunting)

    reż. Lea Favre
    anim2024

    Młoda dziewczyna rusza na polowanie – nie na zwierzęta, lecz na idealne ujęcie do filmu dokumentalnego. Uczy, jak być czujnym, niewidocznym, gotowym na uchwycenie tej jednej wyjątkowej chwili, takiej jak romantyczny pocałunek, niepowtarzalny gest czy błysk w oku. Gdy Lea sądzi, że złapała swój kadr, sama staje się ofiarą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Polowanie
    Nagrody:Srebrny Smok / Nagroda Specjalna
  • Po prostu (Just)

    reż. Olga Kałagate
    fab2025

    Aga i Bartek szykują się na kolację z przyjaciółmi – a zarazem wieczór bez dzieci na mieście. Plan beztroskiego spędzenia czasu burzy jednak wyznanie przyjaciół, którzy po 15 latach związku ogłaszają rozstanie. Po tej niespodziewanej wiadomości, w drodze do domu, Aga i Bartek zaczną przyglądać się własnej relacji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Po prostu
  • Propagandysta (The Propagandist)

    reż. Luuk Bouwman
    dok2024

    Dlaczego zasłużony holenderski filmowiec Jan Teunissen stał się podczas drugiej wojny światowej „carem nazistowskiej propagandy”? Film złożony wyłącznie z archiwaliów (w tym wielu dotąd nieznanych) opowiada historię człowieka, który zaczął współpracować z okupantami „z miłości do kina”.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Propagandysta
    Nagrody:Wyróżnienie
  • Przeżyć egzekucję (Surviving the Death Commitee)

    reż. Nima Sarvestani
    dok2025

    Ten film ogląda się niczym mocny thriller, a chwilami jak dramat sądowy. Na naszych oczach odbywa się skomplikowana akcja, której celem jest schwytanie i osądzenie człowieka współodpowiedzialnego w latach 80. za masakrę tysięcy irańskich więźniów politycznych.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przeżyć egzekucję
  • Qaher

    reż. Nada Khalifa
    fab2025

    „Gdzie lepiej? Tu czy tam?” – pytają Jasona ludzie, których spotyka, gdy po latach, już jako obywatel Kanady, wraca do Palestyny. Mężczyzna odwiedza ojczyznę z ważnego powodu. Stara się dotrzeć do rodzinnej wioski, a najtrudniejszą częścią tej podróży okaże się ostatnia mila, która uświadomi bohaterowi moc tytułowego qaher.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Qaher
  • Radix

    reż. Anne Breymann
    anim2025

    Na gałęzi spotykają się dwa tajemnicze stworzenia. Przypominają ptaki, lecz równie dobrze mogą być fragmentami drzewa, które zyskały swobodę ruchu. Choć na początku są ostrożne, z czasem zbliżają się do siebie, nieśmiało dotykają i otwierają przed sobą – dosłownie i metaforycznie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Radix
  • Rajskie ptaki (Birds of Paradise)

    reż. Tomek Ducki
    anim2025

    Ptaki żyją szczęśliwie i beztrosko na wyspie ze… swoich własnych obchodów. Gdy do brzegu dopływa tajemniczy przedmiot, codzienność ptasiej społeczności zaczyna się chwiać. Nowy, kolorowy świat fascynuje, ale też prowadzi do konfliktów. Przewrotna opowieść o harmonii i cienkiej granicy między postępem a chaosem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rajskie ptaki
  • Rekonstrukcja (Reenactment)

    reż. Marcin Strauchold
    fab2025

    Za sprawą swojego chłopaka Anka trafia na obóz rekonstrukcji historycznych. Próbuje znaleźć swoje miejsce w społeczności, ale okazuje się, że historyczne uprzedzenia wobec kobiet są zaskakująco aktualne. Uczestnicy obozu z oddaniem odgrywają role z przeszłości, ale jednocześnie toczy się między nimi współczesna rozgrywka towarzyska.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rekonstrukcja
  • Rozdarcia (Tears)

    reż. Paulina Ziółkowska
    anim2025

    „Rozdarcia” to kolażowa animacja, w której niezliczone możliwości przecinają się niczym splątane ulice miast. Różni ludzie, cele podróży, ideały piękna – bohaterka ma tyle dróg do wyboru i tak wiele decyzji do podjęcia każdego dnia. Czuje się zagubiona w świecie, który jest pełen pytań czekających na jej odpowiedź.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rozdarcia
    Nagrody:Wyróżnienie
  • Rozszczepienie (Fission)

    reż. João Pedro Prado, Anton Yaremchuk
    dok2025

    Czy elektrownie atomowe są dla nas zagrożeniem czy ratunkiem? Dokument problematyzuje gorący temat – energetykę jądrową – osadzając go w różnych miejscach i kontekstach, globalnych i lokalnych. Rozpisuje go na głosy, które chwilami brzmią bardzo poważnie, a chwilami ekscentrycznie i zabawnie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rozszczepienie
  • Rozterki skrzypka Caliu (Caliu: Nothing else, what else can I do?)

    reż. Simona Constantin
    dok2025

    Po rozpadzie romskiej grupy Taraf de Haïdouks wirtuoz skrzypiec Gheorghe „Caliu” Anghel, z nowym składem i pod innym szyldem, próbuje powrócić do czasów świetności, choć nie pomaga mu w tym jego osobowość. Przed nami pełnokrwisty portret genialnego artysty i trudnego człowieka.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rozterki skrzypka Caliu
  • Sanatorium

    reż. Gar O'Rourke
    dok

    Witajcie w Kujalniku, sławnym uzdrowisku niedaleko Odessy. Mimo wakacyjnej atmosfery i sympatycznego klimatu tego miejsca w pobliżu ciągle toczy się wojna. Pobyt w czarnomorskim kurorcie to chwilowy powrót do normalności i spokoju.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Sanatorium
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Silver

    reż. Natalia Koniarz
    dok2025

    Bez tego metalu nie byłoby dzisiaj nowoczesnych technologii. W XXI wieku w kopalniach srebra w boliwijskim Potosí nadal panują mordercze warunki pracy, z której zyski czerpią międzynarodowe korporacje. Całe życie mieszkańców tych okolic kręci się wokół kopalni, a dokument jest surową obserwacją ich codzienności. 

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Silver
    Nagrody:Srebrny Róg / Nagrody specjalne
  • Soliści z Kijowa (Kyiv Soloists)

    reż. Trond Kvig Andreassen
    dok2025

    Kiedy rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja na Ukrainę, muzycy z kijowskiej orkiestry zaczynali właśnie trasę koncertową po Włoszech. Z dnia na dzień stali się uchodźcami, lecz nie przerwali występów. Każdy z bohaterów musi teraz na nowo zdefiniować swoją rolę jako artysta i obywatel.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Soliści z Kijowa
  • Spójrz na dom swój (Look Homeward)

    reż. Artem Rachkelyuk
    fab2025

    Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, rodzice wysłali Vlada i jego siostrę do Polski, by zapewnić im bezpieczeństwo. Sami zostali w targanym konfliktem kraju. Vlad ma się opiekować młodszą siostrą, ale jego myśli nieustannie uciekają w kierunku ojczyzny, a zwłaszcza do powołanego do wojska ojca.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Spójrz na dom swój
    Nagrody:Złoty Smok / Złoty Lajkonik
  • Strach (Fear)

    reż. Robert Zawadzki
    fab2025

    Jola mieszka na Podlasiu, w pobliżu granicy z Białorusią. Jej syn Marek pracuje w Straży Granicznej i przeczesuje lasy w poszukiwaniu nielegalnych imigrantów. Jola jest taksówkarką i nie chce się wtrącać, ale pewnego dnia awaria samochodu zmusi ją do konfrontacji z własnymi przekonaniami.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Strach
  • Szczęście Agaty (Agatha's Happiness)

    reż. Krzysztof Rogulski
    dok2024

    Inspirująca opowieść o tym, że życie z chorobą to coś więcej niż tylko walka z przeciwnościami losu. Czy niepełnosprawność wyznacza granice szczęścia? Agata Roczniak – pierwsza w Polsce modelka na wózku, świetna pływaczka, prezeska Fundacji Diversum, żona i matka – udowadnia, że nie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Szczęście Agaty
  • Szwecja (Sweden)

    reż. Nik Azad
    fab2024

    Do biura, w którym znudzeni urzędnicy ślęczą nad stertami papierów, trafia mężczyzna. Niestety zanosi się na dłuższy pobyt, bo w jego dokumentach brakuje niezbędnego numeru identyfikacyjnego. Krótki metraż, który mógłby zrealizować Wes Anderson na podstawie scenariusza Franza Kafki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Szwecja
  • Światło nieśmiertelności (The Light of Immortality)

    reż. Mikołaj Janik
    dok2025

    „Badając historię światła, badamy historię człowieka” – mówi Janusz Chmielniak, największy w Polsce kolekcjoner lamp, który zgromadził ponad 1500 eksponatów z różnych epok. Film, zrealizowany w duchu kina wielkiej przygody, jest fascynującą podróżą przez dzieje ciemności i światła.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Światło nieśmiertelności
  • Świat na szali (World at Stake)

    reż. Susanna Flock, Adrian Jonas Haim, Jona Kleinlein
    anim2025

    Wykorzystując stylistykę popularnych gier wideo: „FIFA”, „PGA Tour” i „DiRT Rally”, animacja porusza problemy wykraczające daleko poza sportowe areny. Każdy z bohaterów zmaga się nie tylko z rywalami, lecz także ze swoimi emocjami, oczekiwaniami i publicznością, która nieustannie ocenia zawodników. Czy ta gra toczy się tylko o punkty?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Świat na szali
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Tam gdzie żyją smoki (Where Dragons Live)

    reż. Suzanne Raes
    dok2024

    Film jest intymnym i czarującym portretem dziecięcych lęków i wyobrażeń, a także nieprzemijającej mocy rodzinnych mitów i artefaktów, które kształtują nasze życie. Śledzimy losy rodzeństwa Impey, które przygotowuje swój rodzinny dom na sprzedaż. Bohaterowie stają przed trudnymi wyborami, które skarby zachować, a które wyrzucić. To pokazuje, jak różne wspomnienia ma każde z nich.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tam gdzie żyją smoki
  • Tata

    reż. Lina Vdovîi, Radu Ciorniciuc
    dok2024

    W tym filmie globalny problem, jakim jest niewidzialne niewolnictwo, spotyka się z rodzinną historią przemocy. Kiedy mołdawska dziennikarka odkrywa, że jej zatrudniony we Włoszech ojciec jest wykorzystywany i bity przez pracodawcę, przyjeżdża na miejsce i ukrytą kamerą próbuje zarejestrować nadużycia. 

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tata
    Nagrody:Srebrny Róg
  • To wszystko przez nią (It’s All Because of Her)

    reż. Daria Kopiec
    fab2025

    Maria samotnie wychowuje zamkniętego w sobie nastoletniego syna. Kostek ignoruje próby kontaktu, a ich relacja wydaje się zamrożona. Maria znajduje sposób, by do niego dotrzeć, ale ucieka się do mistyfikacji i kłamstwa, które będą ją drogo kosztować. Film dla osób 18+.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu To wszystko przez nią
    Nagrody:Wyróżnienia
  • We krwi (In the Veins)

    reż. Maciej Tyburski
    dok2025

    To miał być film o Józefie Lewartowskim – Żydzie, komuniście i organizatorze powstania w getcie warszawskim. Niespodziewanie zmienia się w portret jego prawnuka Josepha, paryżanina, który – próbując zrozumieć historię ruchu oporu w rodzinie – zaczyna ją współtworzyć.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu We krwi
  • Wielki szef (The Big Chief)

    reż. Tomasz Wolski
    dok2025

    Pracował dla radzieckiego wywiadu, sfingował swoją kolaborację z Gestapo i do końca życia musiał się z tego tłumaczyć. W Polsce 1968 roku jako ofiara antysemickiej nagonki został zamknięty w areszcie domowym. Z kreatywnie wykorzystanych archiwaliów wyłania się niezwykła postać Leopolda Treppera.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wielki szef
  • Wycieczka do lasu (Trip to the Forest)

    reż. Sławomir Mielnik
    dok2023

    Czy pokolenie TikToka i „Minecrafta” nie umrze z nudów w lesie? Reżyser towarzyszy uczniom spędzającym rok na leśnych wyprawach. Film pokazuje zaskakujące emocje i odkrycia młodych ludzi, którzy uczą się bycia razem i kontaktu z naturą. 12+

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wycieczka do lasu
  • Zatańcz ze mną, tato (Dance with Me, Dad)

    reż. Małgorzata Goździk
    dok2025

    Dorosła córka próbuje zbliżyć się do emocjonalnie niedostępnego ojca. W ich relacji odbija się szerszy konflikt dwóch pokoleń: starszego, które nie umie szczerze mówić o uczuciach, i młodszego, które potrzebuje otwartego dialogu. 

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zatańcz ze mną, tato
    Nagrody:Wyróżnienie
  • Zdjęcia w mojej głowie (I Dream in Photos)

    reż. Gary Lennon
    dok

    Nagrodzony Pulitzerem fotoreporter Cathal McNaughton u szczytu kariery postanawia porzucić wymarzony zawód. Powrót z życia w strefach wojny do wiejskiego domku na irlandzkiej wsi nie jest dla niego łatwy. McNaughton ma wreszcie czas, by odbudować relację z dorastającym synem i zająć się rodzicami, jednak wspomnienia z przeszłości go nie opuszczają. 

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zdjęcia w mojej głowie
  • Zgraja (Horde)

    reż. Janina Księska
    anim2024

    Psychodeliczny korowód dziwacznych stworów zmierza rytmicznie do czerwonej wieży na pustkowiu. W środku trwa hipnotyczna impreza, której tempem z czubka wieży steruje tajemnicza postać. Taniec, szał i kolorowy chaos ogarniają wszystkich... poza pewnym niebieskim ludzikiem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zgraja
  • Zimny dom (Cold Home)

    reż. Alicja Liss
    anim2025

    W szarym, zlodowaciałym domu mieszkają matka i córka. Właściwie ze sobą nie rozmawiają. Wszystko tu tonie w chłodzie i rutynie – również emocje, ukryte w milczeniu i powtarzalnych gestach. Aż pewnego dnia przez okno wpada promień słońca, który topi lód i niesie ciepło oraz nadzieję na zmianę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zimny dom
  • Złodziej (The Thief)

    reż. Christoffer Rizvanovic Stenbakken
    fab2025

    Kaali zauważa, że jego ukochana suczka zniknęła, i jest zdeterminowany, by ją odnaleźć. Ktoś ją ukradł? Porwał? Małe miasteczko na wschodnim wybrzeżu Grenlandii to nieoczywista sceneria dla odysei – ale to właśnie tu, szukając pupilki, Kaali odnajduje siebie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Złodziej
  • Żeby tylko nas nie znaleźli (As Long As They Don't Find Us)

    reż. Maja Górczak
    dok2025

    Filmowy hołd dla jednej z pierwszych studentek reżyserii w łódzkiej Szkole Filmowej, Stefanii Świecy. Pozostawiła po sobie tylko jeden film – przejmującą etiudę, w której mierzyła się z traumą Holokaustu. Jakie były jej dalsze losy?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Żeby tylko nas nie znaleźli
  • Życie i inne problemy (Life and Other Problems)

    reż. Max Kestner
    dok2024

    W 2014 roku władze kopenhaskiego ogrodu zoologicznego uznały, że żyrafę imieniem Marius należy poddać eutanazji. Decyzja ta spotkała się z lawinową, globalną wręcz reakcją społeczną. Nawiązując do tej historii, Max Kestner podaje w wątpliwość potoczne przekonania o istocie życia, świadomości oraz rzekomej wyjątkowości gatunku ludzkiego.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Życie i inne problemy
  • Żywe kamienie (Living Stones)

    reż. Jakob Ladányi Jancsó
    fab2025

    Młoda kobieta przebywa w ośrodku rehabilitacyjnym i zagłębia się w coraz mroczniejsze rejony swojej przeszłości. Pod nadzorem terapeuty powoli odkrywa kolejne warstwy traumy. Zaufanie i intymność są nieodzowną, ale bardzo kruchą częścią tego procesu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Żywe kamienie