Krakowski Festiwal Filmowy obchodził w 2020 roku swój 60. jubileusz. Ze względu na pandemię, wszystkie seanse, spotkania z twórcami i wydarzenia towarzyszące odbyły się online. W programie zaprezentowanych zostało prawie 200 filmów z całego świata, w tym kilkadziesiąt premier, odbyło się ponad 60 spotkań z filmowcami, bohaterami i jurorami. Galę wręczenia nagród poprowadził Maciej Stuhr.

 

Z okazji okrągłej, 60. edycji, karnety i bilety dostępne były w jubileuszowych cenach: karnet na wszystkie wydarzenia za 60 zł, a bilet za 6 zł.

Cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, DocFilmMusic oraz polski oceniały wybitne osobowości świata kina, filmowi twórcy, przedstawiciele międzynarodowych festiwali, a także dotychczasowi laureaci Krakowskiego Festiwalu Filmowego, m.in. Jan Komasa, Łukasz Żal, Magdalena Łazarkiewicz, Leszek Możdżer.

Festiwal otworzył dokument „Pollywood” Pawła Ferdka. To osobista podróż do Ameryki, którą reżyser odbył śladami wschodnioeuropejskich założycieli Hollywood – Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner. To także uniwersalna i ekscytująca historia o marzeniach, odwadze i desperacji, ukazana na tle historii Fabryki Snów oraz współczesnego Hollywood.

Gościem specjalnym tej edycji była kinematografia duńska. W ramach sekcji Fokus na Danię zaprezentowane zostały najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Danii oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich.

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu dokumentalnego otrzymał Péter Forgács – wybitny węgierski dokumentalista i światowej sławy artysta multimedialny. Niezwykła twórczość Forgácsa opiera się na oryginalnej technice tworzenia filmów z gotowych materiałów nakręconych przez innych autorów.

W trakcie festiwalu odbyły się pokazy filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących zorganizowane we współpracy z Fundacją Siódmy Zmysł. Będą to: “xABo: Ksiądz Boniecki”, “Efekt Motylka”, “Tygrysice Menopauzy”, “Guczo. Notatki z życia”, “Moja bezsenna ciemność”.

Już po raz ósmy w programie Festiwalu znalazła się sekcja dokumentów naukowych Docs+Science. Ziemia niczyja. Najciekawsze polskie filmy dokumentalne autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów pokazano w ramach Panoramy polskiego dokumentu. Kids&Youth – kino dla młodych to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów i młodzieży. W programie także dokumenty o sprawach kobiecych w cyklu Opowieści ze świata. Świat kobiet oraz obraz starego kontynentu z perspektywy mężczyzn w cyklu Gdzieś w Europie. Chłopaki też płaczą.

Jak zawsze ważną częścią Festiwalu było KFF Industry – największa w Polsce platforma spotkań branżowych. Wydarzenia w ramach KFF Industry również odbyły się online. W programie, już po raz szósty, znalazły się m.in. sesja DOC LAB POLAND, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

Uczestnicy festiwalu w wirtualnej grupie na Facebooku, dzielili się opiniami i wrażeniami na temat filmów.