Cel nieznany – pokaz specjalny w dniu krakowskiego Marszu Pamięci

W niedzielę, 17 marca Krakowska Fundacja Filmowa oraz Kino Pod Baranami zapraszają na specjalny pokaz dokumentalnego filmu “Cel nieznany” (“Destination Unknown”, reż. Claire Ferguson) – unikalnego świadectwa dwunastu ocalałych z Zagłady. Po seansie odbędzie się spotkanie z jednym z bohaterów filmu Edwardem Mosbergiem oraz producentem i autorem zdjęć Llionem Robertsem.

 

 

To już drugi pokaz specjalny tego głośnego filmu dokumentalnego organizowany przez Krakowską Fundację Filmową. Ubiegłoroczny odbył się przy udziale tłumnie zgromadzonej publiczności. Jak pisał Tadeusz Szyma w “Kinie”,  “Jest to wprawdzie kolejny, pośród bardzo już wielu, film o Zagładzie, ale przecież zupełnie wyjątkowy i niezwykły”.

 

“Cel nieznany” to znakomicie zrealizowany, wstrząsający dokument, na który składają się zeznania mężczyzn i kobiet, którym udało się przeżyć koszmar niemieckich obozów koncentracyjnych lub uniknęli schwytania, żyjąc w ukryciu. Film jest końcowym efektem czternastoletniego projektu realizowanego przez producenta i autora zdjęć Lliona Robertsa.

 

Zainspirowany przypadkowym spotkaniem z synem ocalałego z Holokaustu, Roberts przez kilkanaście lat jeździł po świecie rozmawiając z ludźmi, którym udało się przeżyć. Niektórzy, jak Edward Mosberg, regularnie wracają na tereny obozów aby przywoływać pamięć o traumatycznych wydarzeniach wojny. Inni, jak Mietek Pemper – stenograf komendanta obozu koncentracyjnego w Krakowie-Płaszowie Amona Götha i doradca Oskara Schindlera, początkowo odmówił udziału w filmie.

 

Dzięki współpracy z reżyserką Claire Ferguson, z rozmów wyłania się opowieść o ludziach, którzy – mimo różnych, przerażających doświadczeń – stanęli przed tym samym, niemal niemożliwym do wykonania zadaniem: żyć dalej ze wspomnieniami. Opowieść tym ważniejsza, że większość tych osób nigdy wcześniej nie podzieliła się swoją historią, a połowa zmarła w trakcie produkcji filmu lub tuż po jej zakończeniu.

 

Pokaz filmu odbędzie się w dniu Marszu Pamięci, który jak co roku przejdzie z Placu Bohaterów Getta do byłego obozu w Płaszowie. Początek o godzinie 12.00.

 

Na projekcję i spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki dystrybuowane w Kinie Pod Baranami od czwartku, 14 marca ([email protected] lub 12 423 07 68) do ich wyczerpania.

 

Spotkanie w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym poprowadzi krytyczka filmowa Anita Piotrowska.

Film w języku angielskim z polskimi napisami.

 

“Cel nieznany” (“Destination Unknown”, reż. Claire Ferguson)

17 marca (niedziela), godz. 16.00, Kino Pod Baranami,
Rynek Główny 27, Sala Czerwona I piętro

 

Informacje na bieżąco: >>Cel nieznany