>

Ceremonia rozpoczęcia 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego


Niedziela 29.05 19.30, Kino Kijów, Al. Krasińskiego 34

Podczas uroczystej ceremonii rozpoczęcia 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się prezentacja jurorów oraz pokaz filmu otwarcia. Polska premiera filmu “Syndrom Hamleta”, w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego z udziałem twórców.
Inauguracji przewodzić będzie Krzysztof Gierat – dyrektor Festiwalu.

Galę uświetni mini recital kompozytora i pianisty Włodka Pawlika, jedynego laureata nagrody Grammy w historii polskiego jazzu, który przewodniczy tegorocznemu jury dokumentów muzycznych DocFilmMusic.

Syndrom Hamleta, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Polska, Niemcy, 85′, 2022

„Być albo nie być” – w warunkach wojennych te słowa nabierają zupełnie nowych odcieni. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia „generacji Majdanu”. Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami, o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.


Po projekcji zapraszamy na Q&A z udziałem Elwiry Niewiery, Piotra Rosołowskiego i bohaterów filmu.

Przypominamy o możliwości głosowania na najlepsze filmy. Weź udział w plebiscycie publiczności i zagłosuj na swój ulubiony film! W plebiscycie biorą udział wszystkie filmy zakwalifikowane do konkursów 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Głosowanie kończy się 4 czerwca o godzinie 17.00