>

Film “Biała Mama” rekomendowany do Europejskiej Nagrody Filmowej

Już po raz czwarty Krakowski Festiwal Filmowy rekomenduje pełnometrażowe filmy dokumentalne do Europejskiej Nagrody Filmowej. W tym roku oficjalną rekomendację otrzymał film “Biała Mama” (reż. Zosya Rodkevich, Evgeniya Ostanina), który był prezentowany w międzynarodowym konkursie dokumentalnym w tym roku.

 

 

Światowa premiera filmu odbyła się 30 maja w Krakowie przy udziale twórców oraz licznie zgromadzonej widowni. Premierowy pokaz podczas Festiwalu to jeden z warunków rekomendacji do Europejskiej Akademii Filmowej.

 

“Biała mama” to pełnometrażowy dokument o wielodzietnej rodzinie wystawionej na ciężką próbę. Alina, mając szóstkę ciemnoskórych dzieci, zrodzonych ze związku z Etiopczykiem, decyduje się adoptować białego chłopca, który zmaga się z psychicznymi problemami. Film ukazuje próby akceptacji, zrozumienia i walki o dobro najbliższych mimo wielu przeciwności.

 

“Biała Mama” to niezwykle mocny film, a główna bohaterka to jedna z najbardziej imponujących postaci, jaka zdobyła ekrany w ostatnim czasie”- podkreśla Vladan Petkovic, rosyjski krytyk filmowy z prestiżowego portalu Cineuropa.

 

Pełnometrażowy debiut dokumentalny Rodkevich „Mój przyjaciel Borys Niemcow” (2016) zdobył Złoty Róg – główną nagrodę w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnym na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

 

Europejska Nagroda Filmowa przyznawana od 1988 roku to jedna z najbardziej prestiżowych nagród filmowych. Jej pierwszym laureatem był Krzysztof Kieślowski za “Krótki film o zabijaniu”. Tegoroczna gala wręczenia nagród odbędzie się 15 grudnia w Sewilli.

 

Krakowski Festiwal Filmowy jest jednym z 10 europejskich festiwali filmowych rekomendujących do Nagrody w kategorii Film dokumentalny i jednym z 15 nominujących filmy w kategorii Film Krótkometrażowy. Przywilej ten mają m.in. festiwale w Locarno, Wenecji, San Sebastian, Cannes, Berlinie, Amsterdamie i Lizbonie.

 

W kategorii filmu krótkometrażowego Krakowski Festiwal Filmowy przyznał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej (PRIX EFA KRAKÓW 2018 dla najlepszego filmu europejskiego) filmowi “Spuśćcie psy” (reż. Emmanuelle Fleytoux ), który podczas tegorocznego Festiwalu został nagrodzony Srebrnym Smokiem.

 

  1. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 26 maja do 2 czerwca 2019 r.