O karawanie i psach

Niemcy2024dokument89'Międzynarodowy konkurs dokumentalny

Wiadomo nie od dziś, że pierwszą ofiarą wojny jest prawda. W Rosji ci, którzy ją głoszą, uznawani są agentów obcego wywiadu. Na przykład dziennikarze „Nowej Gaziety”, która pół roku przed inwazją na Ukrainę otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Tylko jak ocalić ten niezależny głos w warunkach jeszcze większego przykręcania śruby? Łącząc oficjalne i nieoficjalne zapisy, głównie anonimowych autorów, film dokumentuje heroiczną pracę rosyjskich dziennikarzy, ich dylematy związane z emigracją, cenzurą czy autocenzurą oraz nieliczne przejawy opozycyjnego ducha w tamtejszym społeczeństwie.

Nominacja Watch Docs
reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Askold KurovGość Q&A

Urodził się w Uzbekistanie w 1974 roku, obecnie mieszka w Turcji. W 2010 roku ukończył studia w dziedzinie filmów dokumentalnych w Szkole Filmowej Mariny Razbeżkiny w Moskwie. Był jednym z reżyserów nagrodzonego filmu dokumentalnego „Zima, odchodź!” (2012). Jego kolejne filmy „Leninland”, „Children 404” i „The Trial: The State of Russia vs Oleg Sentsov” również zyskały uznanie krytyków i były prezentowane na licznych festiwalach. Jego praca skupia się na problemach praw człowieka i konfliktach społecznych we współczesnej Rosji.

Gość Q&A, portret reżysera
Anonymous 1

Rosyjski niezależny dziennikarz i twórca filmów dokumentalnych. Jego imię nie jest podawane ze względów bezpieczeństwa: autor pozostaje w Rosji i nadal dokumentuje to, co dzieje się z ludźmi w warunkach dyktatury i militaryzmu. Wraz z rozpoczęciem wojny na Ukrainie, nowe rosyjskie prawa wprowadziły wojskową cenzurę, uznając zawód dziennikarza za przestępstwo. Za przedstawione w tym filmie dowody autorowi grozi do 15 lat więzienia w jego rodzinnym kraju - Rosji.

zdjęcia
Anonymous1
scenariusz
Askold Kurov, Anonymous1
muzyka
Anonymousx
montaż
Anonymous2
produkcja
Anonymous1 , Anonymous2 , Askold Kurov (Anonymous)
Fotos
Kadr z filmu O karawanie i psach