Wszystko ma żyć

Polska, Ukraina2024dokument70'Konkurs polski

Anna już od najmłodszych lat kochała zwierzęta - uczyła biologii w szkole, pracowała w zoo. Jako kobieta szybko zrozumiała, że musi być silna, także fizycznie. W ten sposób w wieku 40 lat rozpoczęła karierę jako trójboistka siłowa i wkrótce została wielokrotną mistrzynią świata i najsilniejszą kobietą na świecie. Wykorzystując potęgę mediów społecznościowych, prowadziła kampanię na rzecz praw zwierząt, zakładała schroniska, szukała nowych rodzin dla dziesiątek bezpańskich psów i kotów. Kiedy w 2022 roku zaczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę, Anna ruszyła na pomoc rannym i porzuconym zwierzętom.

Rekomendacja HER Docs
reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Tetiana DorodnitsynaGość Q&A

Reżyserka filmowa, montażystka i artystka wizualna. Absolwentka Wydziału Reżyserii na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. I. K. Karpenko-Karego. Jest reżyserką filmów krótkometrażowych "Wolves" (2023) i "Who Is Kaya?" (2019). Pracowała w kanałach telewizyjnych, firmach producenckich i studiu filmowym Kyivtelefilm. Jest montażystką pełnometrażowych filmów dokumentalnych "Roses. Film-Cabaret" (2021) Ireny Stetsenko i "Askania Reserve" (2019) Andrii Lytvynenko. "Wszystko ma żyć" to jej debiut pełnometrażowy.

Andrii LytvynenkoGość Q&A

Reżyser i producent filmowy. Ukończył Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji im. I. K. Karpenko-Karego i Studio Dokumentalne w Szkole Wajdy. Jest reżyserem filmów dokumentalnych "Fantastic Ukrainians. Fine Art" (2020) i "Askania Reserve" (2019), który otrzymał nagrody festiwalach Docudays UA oraz Pelicam. Jest współautorem i jednym ze współreżyserów filmu "Euromaidan. Rough Cut" (2014), który zdobył Specjalne Wyróżnienie na MFFD Ji.hlava, a także ukraińskim producentem i jednym z autorów pomysłu na "Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow" (2017) Askolda Kurova.

zdjęcia
Tetiana Dorodnitsyna, Ivan Selistran
scenariusz
Tetiana Dorodnitsyna, Andrii Lytvynenko
bohaterowie
Anna Kurkurina
muzyka
TUMULT
dźwięk
Nataliia Avramenko, Kseniia Vynogradova, Michał Fojcik
montaż
Piotr Ogiński, Tetiana Dorodnitsyna
produkcja
Anna Bławut Mazurkiewicz (Aura Films sp. z o.o.)
Fotos
Kadr z filmu Wszystko ma żyć
Zwiastun