Abraham

Iran2023fabuła14'Międzynarodowy konkurs krótkometrażowy

W konserwatywnym społeczeństwie nie ma miejsca na inność. Młodzi irańscy twórcy od lat konsekwentnie i odważnie, na przekór cenzorom i policji obyczajowej, przypominają, że ona jednak istnieje. Ukrywa się za zamkniętymi drzwiami, z dala od spojrzeń donosicieli i surowych egzekutorów norm. Sama siebie chroni przed światem zewnętrznym i stara się też realizować. Tańczyć, śpiewać, zrzucać hidżab. Szukać swojej wolności. “Abraham” to krótka opowieść utrzymana w konwencji thrillera policyjnego, która nieśmiało przygląda się pewnej zbrodni. Nie wszystkie pytania zostają wypowiedziane na głos, ale kontekst jest jasny. Abraham znika. Pozostają tylko spalone kobiece ubrania. Chłopca i jego religijnego ojca szukają dwaj policjanci.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Elnaz Ghaderpour

Reżyserka i montażystka. Ukończyła studia licencjackie z reżyserii filmowej oraz magisterskie z montażu na Uniwersytecie Sztuki w Teheranie. Przez 12 lat pracowała jako montażystka.

Gość Q&A, portret reżysera
Reza Gamini

Reżyser filmowy. Zrealizował 5 krótkometrażowych filmów, w tym "Endorphin", która zdobyła specjalne wyróżnienie jury na 66. Festiwalu Filmowym w Locarno.

zdjęcia
Arman Fayaz
scenariusz
Elnaz Ghaderpour, Reza Gamini
muzyka
Payam Azadi
dźwięk
Saman Shahamat
montaż
Elnaz Ghaderpour
produkcja
Ali Asgari, Pooyan Sedghi
Fotos
Kadr z filmu Abraham
Zwiastun