Kielich. O synach i córkach

Rumunia2022dokument84'Fokus na Rumunię

Tańce, zabawa, alkohol, gwar rodzinnego świętowania. Grupa Romów w Transylwanii ma tradycję przekazywania kielicha, która przypomina tradycję rodzin arystokratycznych. Niepozorny przedmiot, relikt z przeszłości, który wydaje się być antropologiczną ciekawostką, w tamtejszych rodzinach pełni ogromnie ważną funkcję. To herb, symbol prestiżu, który może trafić tylko do męskich potomków rodziny. Młode aranżowane małżeństwa, takie jak bohaterowie dokumentu, zmagają się z ogromną presją, jaką jest spłodzenie syna. Kłopoty z zajściem w ciążę czy urodzenie córki, prowadzą do konfliktów rodzinnych, a nawet grożą zakończeniem związku. Aby uniknąć tragedii młode kobiety decydują się na aborcję selektywną.

Partner
reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Catalina TesarGość Q&A

Antropolożka specjalizująca się w kulturze Romów. Pracuje jako badaczka w National Museum of the Romanian Peasant w Bukareszcie. Stopień doktora uzyskała na University College London, jej praca doktorska dotyczyła ekonomicznych, seksualnych i politycznych aspektów aranżowanych małżeństw wśród Romów z Transylwanii z grupy Cortorari. Film „Kielich. O synach i córkach” opiera się na jej badaniach doktorskich, realizowany był w ramach stypendium postdoktorskiego Fejos od Fundacji Wenner Gren USA. Film jest jej debiutem dokumentalnym.

Gość Q&A, portret reżysera
Dana BunescuGość Q&A

Znana rumuńska montażystka i projektantka dźwięku. Zajmowała się montażem i tworzyła dźwięk do znanych filmów fabularnych Nowej Fali Rumuńskiej (takich jak "Śmierć pana Lăzărescu" C. Puiu, czy "4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni" C. Mungiu), a także kilku ważnych rumuńskich dokumentów (takich jak "Autobiografia Nicolae Ceaușescu" A. Ujicy). W 2017 roku otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale za wybitny wkład artystyczny w dziedzinie montażu. Jest współreżyserką filmów dokumentalnych "The Distance between Me and Me" (2018) i "Evropa" (2021).

zdjęcia
Catalina Tesar, Catalin Musat, Ileana Szasz
scenariusz
Catalina Tesar
montaż
Dana Bunescu, Ciprian Cimpoi
produkcja
Catalina Tesar (Erakli Film)
Fotos
Kadr z filmu Kielich. O synach i córkach