Zniknąć bez śladu

Niemcy, Japonia2024dokument86'Międzynarodowy konkurs dokumentalny

W Japonii działają wyspecjalizowane firmy, które pomagają ludziom rozpłynąć się w powietrzu. Jedni chcieliby zniknąć z powodu długów, inni ze strachu przed szefem czy rodziną, a jeszcze inni ze wstydu. Jako tak zwani johatsu mogą zostawić wszystko za sobą i rozpocząć zupełnie nowe życie gdzieś indziej. Film śledzi kilka takich ucieczek - z perspektywy uciekinierów, ich bliskich, jak i tych, którzy organizuję zniknięcia. Zanurzamy się w tajemniczym świecie podwójnych tożsamości, skrywanych rodzinnych dramatów, niezaspokojonych pragnień i ambicji.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Andreas HartmannGość Q&A

Reżyser i producent tworzący w Berlinie. Ukończył HFF "Konrad Wolf" w 2011 roku i był uczniem Prof. Thomasa Arslana na Uniwersytecie Sztuk w Berlinie (UdK). W 2014 roku brał udział w rezydencji artystycznej w Goethe-Institut Villa Kamogawa w Kioto, w Japonii. W 2017 roku był nominowany do niemieckiej nagrody telewizyjnej Grimme Preis i otrzymał grant Gerd Ruge. Jego trzeci pełnometrażowy film "A Free Man" zdobył nagrodę Busan Cinephile dla Najlepszego Dokumentu na 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan.

Gość Q&A, portret reżysera
Arata Mori

Japoński reżyser filmowy, montażysta i artysta, mieszkający w Berlinie i Tokio. Jego twórczość obejmuje filmy dokumentalne, realizowane również dla TV, teatr tańca oraz architekturę. Ukończył studia na kierunku Sztuki Piękne w Central Saint Martins w Londynie i w 2022 roku otrzymał stypendium indywidualne Asian Cultural Council. W 2021 roku jego kreatywny film dokumentalny "A Million", fałszywy reportaż podróżniczy o wyimaginowanym mieście na prawdziwym miejskim szlaku wzdłuż nowego chińskiego jedwabnego szlaku, miał premierę na 64. DOK Leipzig.

zdjęcia
Andreas Hartmann
scenariusz
Andreas Hartmann
muzyka
Jana Irmert, Mika Takehara, Fabrizio Tentoni
dźwięk
Linus Nickl, Nils Vogel-Bartling
montaż
Kai Eiermann
produkcja
Andreas Hartmann, Ruoxi Zhang (Ossa Film)
Fotos
Kadr z filmu Zniknąć bez śladu