Brzęczenie ziemi

Czechy2023fabuła29'Międzynarodowy konkurs krótkometrażowy

Czeski humor i kosmiczne wyzwanie dla ludzkości. Praga do tej pory była centrum Europy. W chwili, gdy Europejska Agencja Kosmiczna uczyniła ją bazą dla nowej misji, stała się centrum Wszechświata. Grupa naukowców i jedna obywatelka, zgłoszona do wyjątkowego konkursu przez dzieci, muszą wspólnie zadecydować o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego gatunku. Przy niekoniecznie okrągłym stole rozpoczyna się debata, w której kwestie egzystencjalne zderzą się z dozorcą zmartwionym o to, kto zgasi światło, płonące lasy z równouprawnieniem kobiet, a objęta ścisłą tajemnicą misja z żelazkiem do prasowania.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Greta StocklassaGość Q&A

Reżyserka filmowa urodzona w Czechach, pochodząca z czesko-szwedzkiej rodziny. W 2013 roku rozpoczęła studia na wydziale dokumentalnym praskiej FAMU. Jej film "The Still Life of Vera" miał premierę w sekcji Short Joy na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie i był pokazywany również na festiwalach Vision du Réel, Neisse Film Fest czy DOK.fest München, otrzymał również nominację do czeskiej studenckiej nagrody filmowej Magnesia Award (Czeskie Lwy). Głównym motywem jej filmów jest tożsamość. Jej filmy balansują na granicy dokumentu, fikcji i eksperymentu.

zdjęcia
Tomáš Frkal
scenariusz
Greta Stocklassa, Veronika Dvorská
obsada
Helena Dvořáková, Angela Nwagbo, Philipp Schenker, Jiří Najvrt, Jan Slovák, David Payne, Jana Komárková, Mathias Wafula, Marek Vašut
muzyka
Juras Karaka
montaż
Alan Sýs
produkcja
Jakub Vacík, Marek Dusil (Famu)
Fotos
Kadr z filmu Brzęczenie ziemi