Podręcznik dla rozwodników

Belgia2023fabuła12'Międzynarodowy konkurs krótkometrażowy

Rozwód to wcale nie taka skomplikowana sprawa, jak twierdzą dorośli. Wystarczy podzielić wszystko na dwie równe części i upewnić się, że byli partnerzy mieszkają od siebie wystarczająco daleko. Po sześciu latach rwania włosów z głowy, płaczu i rozpaczy będzie można wreszcie spokojnie porozmawiać. Co prawda film Petera Ghesquiere’a rozgrywa się w mglistej scenerii, ale nie jest kolejną ponurą opowieścią o traumie. Szczypta szalonego, absurdalnego humoru, teatralny kostium i dziecięca narracja sprawiają, że tej historii bliżej do kina Wesa Andersona niż dramatów psychologicznych Ingmara Bergmana.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Peter Ghesquiere

Reżyser filmowy, urodzony w 1980 roku w Belgii. Studiował reżyserię na Wyższej Szkole Sztuk Ritcs w Brukseli, gdzie uzyskał dyplom w 2004 roku. Jego filmy były prezentowane na wielu festiwalach filmowych na całym świecie: "Moonglow" (2004, debiut) został wybrany do konkursu Cinéfondation na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2005 roku; "Downside Up" (2016), był znalazł się na długiej liście nominacji do Oscara 2019 w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Fabularny. Film opowiadający historię świata, w którym każdy ma zespół Downa, zdobył swoją pierwszą nagrodę na FEST i otrzymał w sumie 34 nagrody krajowe i międzynarodowe na festiwalach filmowych na całym świecie.

zdjęcia
Piet Deyaert
scenariusz
Peter Ghesquiere
obsada
Nico Sturm, Hélène De Vos, Luca Van Steen, Willow Rose Wood, Gabriël Opdebeeck, Marjan De Schutter, King Izogie, Jasmina Fall
muzyka
Hannes De Maeyer
dźwięk
Enckels Raf, Elias Vervecken
montaż
Ward Geerts
produkcja
Hans Everaert, Bo De Group (Menuetto Film)
Fotos
Kadr z filmu Podręcznik dla rozwodników
Zwiastun