Abel

USA, Wielka Brytania, Meksyk2024fabuła15'Międzynarodowy konkurs krótkometrażowy

Wśród bezkresnych górskich przestrzeni życie toczy się własnym rytmem, ale złamane serce boli tak samo jak w każdym innym zakątku świata. 17-letni Abel nie spodziewa się, że tego właśnie dnia dziewczyna powie mu, żeby lepiej ze sobą nie rozmawiali. Wsparcie przyjdzie z najmniej spodziewanej przez nastolatka strony. Strata okaże się pretekstem do odbudowy więzi równie silnej i ważnej w życiu człowieka, między synem i ojcem, dzieckiem i rodzicem. Reżyser Dekel Berenson powraca do Krakowa. Jego “Ashmina” zdobyła Srebrnego Smoka za “ostrą analizę współczesnych kontrastów społecznych”, wrażliwość, serce i autentyzm. Nie inaczej jest w “Ablu”. Twórca ze zrozumieniem przygląda się troskom swoich bohaterów i pozwala, żeby w ich uczuciach widz odnalazł siebie. To kino, które ujmuje też szczerością gry i niemal dokumentalnym rysem obserwacyjnym.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Dekel BerensonGość Q&A

Wielokrotnie nagradzany reżyser, scenarzysta i producent. Członek Amerykańskiej Akademii Filmowej. Czerpie inspiracje z podróży, podczas których odwiedził ponad 60 krajów, a w swoich filmach koncentruje się na problemach społecznych i humanitarnych. Jego krótki metraż "Anna", którego premiera odbyła się podczas 72. Festiwalu Filmowego w Cannes, znalazł się na liście filmów ubiegających się o nominację do nagrody BAFTA i zdobył nagrodę BIFA dla najlepszego brytyjskiego filmu krótkometrażowego w roku 2019. Wielokrotnie nagradzana "Ashmina" została uznana za najlepszy film krótkometrażowy na Krakowskim Festiwalu Filmowym (2019) i najlepszą fabułę krótkometrażową na 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jerozolimie.

Gość Q&A, portret reżysera
Paul Wesley

Aktor i reżyser urodzony w New Brunswick, New Jersey, jako syn polskich imigrantów Tomasza i Agnieszki Wasilewskich. Do 16 roku życia przemieszczał się między Stanami Zjednoczonymi a Polską, a doświadczenia z obu krajów ukształtowały jego dorosłe życie. Jego ostatnie prace reżyserskie obejmują programy telewizyjne oraz, jako działacz na rzecz praw zwierząt, krótkometrażowy film dokumentalny dotyczący ochrony zwierząt hodowlanych. Jego dorobek producencki to m.in. film "Before I Disappear", który zdobył nagrodę publiczności na SXSW i brał udział w sekcji "Venice Days" na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

zdjęcia
Anna Franquesa Solano, Saulius Lukosevicius L.a.c.
scenariusz
Dekel Berenson
obsada
Joshua Rivera, Daniel Mora
montaż
Krishna Sanchez, Adam Lemnah, Mario Andrew Fierro
produkcja
Lucan Toh (Two & Two Pictures), Lauro Rocha Gość Q&A (Rocha World Films), Babak Anvari (Two & Two Pictures), Andrew Carlberg, Zane Kalnina, Paul Wesley, Dekel Berenson
Fotos
Kadr z filmu Abel