Syndrom pustej kartki

Łotwa2024dokument8'Międzynarodowy konkurs krótkometrażowy

Esej dokumentalny badający proces twórczy powstawania książki od pierwszej myśli pisarza po wydruk maszynopisu. W świecie, w którym maszyny drukarskie nieustannie wypluwają miliony stron nowych książki, istnieje rzeczywistość poprzedzająca ten proces. Współczesny pisarz zmaga się z kryzysem twórczym nad pustą kartką papieru. Bezskutecznie szuka on pierwszego zdania, które otworzyłoby drogę dla całej historii. Temu procesowi towarzyszy strumień wątpliwości potęgujący poczucie zagubienia i bezcelowości tak dobrze znane wrażliwym jednostkom w obecnych czasach.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Jānis ĀbeleGość Q&A

Reżyser filmó dokumentalnych i fabularnych. Swoim filmem dyplomowym "Six Feet Above" (2015) zdobył Grand Prix na 33. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Tous Courts" (Francja). Ten sukces przygotował grunt pod jego debiut fabularny "7 Billion Years before the End of the World" (2018). Rok później, drugi film reżysera, "Jelgava '94", otrzymał cztery krajowe nagrody filmowe, w tym uznanie za najlepszą reżyserię dla Jānisa Ābele w wieku 29 lat. "Jelgava '94" stał się także pierwszym łotewskim filmem fabularnym dostępnym na platformie Netflix. W 2022 roku wyreżyserował krótkometrażowy esej dokumentalny "81 Meters", który odwiedził 15 festiwali.

Gość Q&A, portret reżysera
Toms ŠķēleGość Q&A

Operator filmowy i reżyser mieszkający w Rydze, na Łotwie. Posiada tytuł magistra sztuk pięknych na wydziale operatorskim. Jest autorem zdjęć do filmów dokumentalnych i fabularnych realizowanych na Łotwie, w Estonii, Serbii, Irlandii, na Węgrzech, we Francji, we Włoszech i w USA. Od 2019 roku zajmuje się także reżyserowaniem teledysków, a w 2023 zadebiutował jako reżyser filmem krótkometrażowym. W 2024 roku premierę będzie miał trzeci film fabularny, do którego zdjęcia wykonał, jak również krótkometrażowy esej dokumentalny "Syndrom białej kartki", zrealizowany wspólnie z Jānisem Ābele , a także kilka pełnometrażowych dokumentów, przy których współpracował.

zdjęcia
Toms Šķēle
scenariusz
Linda Rudene
montaż
Andris Grants
produkcja
Jānis Ābele (Chaland Films)
Fotos
Kadr z filmu Syndrom pustej kartki
Zwiastun