Cud

Polska2024fabuła30'Konkurs polski

Utalentowana autorka animacji Ewa Borysewicz wkracza na terytorium kina aktorskiego, aby stworzyć filmowy eksperyment, przewrotnie interpretujący losy Maryi i Józefa. Życie młodego mężczyzny, hedonisty i grzesznika, wywraca się do góry nogami, gdy jego żona zachodzi w ciążę. Bohater próbuje ucieczki, ale ta nie przynosi ukojenia, przeciwnie, jeszcze bardziej gmatwa jego życie. Nie potrafi już rozdzielić jawy od pijackiej halucynacji zabarwionej biblijnymi opowieściami i ludowymi pieśniami. A może to naprawdę nie majaki? Scenariusz powstał na motywach powieści Ignacego Karpowicza. Biblijny przekaz i język wplata się w poetykę absurdalnego humoru. Intrygująca forma estetyczna pozwala przekroczyć ograniczenia kina aktorskiego i popuścić wodze fantazji.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Ewa BorysewiczGość Q&A

Reżyserka, scenarzystka, artystka wizualna i pedagożka. Absolwentka Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie – doktorantka w Szkole Filmowej w Łodzi. Autorka nagradzanych filmów animowanych, z których „Do serca Twego” został m.in. nominowany do Złotego Niedźwiedzia na MFF Berlinale i zdobył Grand Prix na Festiwalu Animateka w Lublanie. Odbyła program rezydencji artystycznej w Tokio oraz w Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie. Pracuje i mieszka w Warszawie.

zdjęcia
Marcin Lesisz
scenariusz
Ewa Borysewicz
animacja
Paulina Konopacka, Zofia Klamka, Kaja Krzysiek, Zofia Snarska, Niuta Godlewska, Zuzanna Podpora
obsada
Bartłomiej Kotschedoff, Joanna Połeć, Barbara Jonak, Paulina Kondrak, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Dorota Kiełkowicz, Bogusław Suszka
muzyka
Marzena Majcher
dźwięk
Michał Fojcik
montaż
Aleksandra Rosset - Żak
produkcja
Piotr Szczepanowicz, Jakub Karwowski (Letko)
Fotos
Kadr z filmu Cud