Końce i początki

Polska2024fabuła17'Konkurs polski

Ten rok nie był łaskawy dla truskawek. Na początku kwietnia spadł śnieg. Truskawki zaczęły kwitnąć 21. Pierwszy tego roku owoc zjadł ślimak, drugi Adam, trzeci pojawił się równocześnie z setkami innych. Reszta jest historią, której bohaterami nie są Piotr i Paweł, chociaż ich ingerencja w los sprawia, że pierwszy pocałunek Julii ma wyjątkowo słodki smak. Utrzymane w lekkim tonie „Końce i początki” pozwalają widzom zabłądzić po labiryncie ludzkich losów, które splatają się w najmniej spodziewanych okolicznościach. Ktoś, nie po raz pierwszy zresztą, myli dni, ktoś inny zawsze ma plan ucieczki, ktoś inny jeszcze podejrzewa u siebie alergię na truskawki. Pani z uczelni bezwzględna. Kto wie, czy w tej historii nie zakochałby się sam Robert Altman? Nawet jeżeli pole truskawek to nie Gosford Park. A może autorom bliżej do Jerzego Skolimowskiego?

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Klaudia FortuniakGość Q&A

Łodzianka. Reżyserka i scenarzystka. Studentka Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, absolwentka Szkoły Wajdy. Autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych ("Praca domowa", "Backer’s Block") oraz fabularnych ("Ciepło", "Końce i początki").

zdjęcia
Mateusz Nowak
scenariusz
Klaudia Fortuniak, Magdalena Kućka
animacja
Mikołaj Mirzewski
obsada
Izabela Dąbrowska, Izabella Dudziak, Karol Lelek, Zbigniew Waleryś, Julia Mika, Kirył Pietruczuk, Radosław Olejniczak, Małgorzata Chwiałkowska, Agnieszka Januszkiewicz, Jakub Kondrat, Maciej Walter, Roman Sętkowski, Robert Maćkowiak, Łukasz Źródlak, Krzysztof Surówka, Jerzy Matula
muzyka
Jan Królikowski
dźwięk
Artur Walaszczyk
montaż
Piotr Pohl
produkcja
Agata Golańska (Szkoła Filmowa w Łodzi)
Fotos
Kadr z filmu Końce i początki
Zwiastun