Czeski film

Polska, Izrael, USA2024dokument70'Panorama polskiego dokumentu

Karniów, małe miasteczko w Czechach, było swego czasu domem dla powiększającej się społeczności żydowskiej. Aż do II wojny światowej, kiedy to naziści brutalnie przejęli władzę i z 450 żydów w mieście nie pozostał ani jeden. Kilkadziesiąt lat później czeskie miasteczko nawiedza kolejna katastrofa - w wyniku powodzi stulecia Karniów zostaje zalany. Uszkodzeniu ulega między innymi stara synagoga. Aby zapobiec jej zniszczeniu, grupa mieszkańców postanawia przywrócić ją do dawnej świetności, a może i dać początek nowej żydowskiej społeczności w mieście.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Justyna GawełkoGość Q&A

Reżyserka i producentka kreatywna. Absolwentka kulturoznawstwa i scenariopisarstwa Script Pro w Szkole Wajdy. Od kilku lat pracuje w branży dokumentalnej, zdobywając doświadczenie w ramach CoPro Market (Izrael) i CEDOC Market (Polska). Reżyserka krótkometrażowego dokumentu "Yehudis" (2018). "Czeski film" to jej pełnometrażowy debiut dokumentalny. Jest producentką kreatywną w Silver Frame (Polska).

Gość Q&A, portret reżysera
Tomer SlutzkyGość Q&A

Reżyser i operator filmów dokumentalnych. Jego debiutancki film "Bronca!" otrzymał wyróżnienie na Haifa Film Festival 2022, miał międzynarodową premierę na Warszawskim Festiwalu Filmowym i zdobył nagrodę za scenariusz na Trieste Latin American Film Festival.

zdjęcia
Tomer Slutzky
scenariusz
Justyna Gawełko
muzyka
Krzysztof Aleksander Janczak
montaż
Noam Amit, Marcin Sucharski, Noa Weinstein
produkcja
Michał Szymanowicz (Agencja Reklamowa Koma 2)
Fotos
Kadr z filmu Czeski film
Zwiastun