Dezercja

Niemcy2023dokument29'Międzynarodowy konkurs krótkometrażowy

Jeśli jesteś mężczyzną, na wojnie masz tylko dwie opcje: zostać i walczyć albo wyjechać, by chronić swoje życie. Nie każdy chce oddać życie za ojczyznę i każdy powinien mieć do tego prawo. Historia osób, które odmówiły udziału w trwającej wojnie rosyjsko-ukraińskiej ze względu na przekonania. Chociaż prawnie taka postawa powinna być dozwolona, w praktyce rzadko ma ona zastosowanie i za uchylenie od służby może nawet grozić kara więzienia. Tym, którzy decydują się na ten krok pozostaje tylko jedno wyjście - wyjechać z kraju.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Emil AhlhelmGość Q&A

Urodził się w Monachium w 1998 roku. Kształcił się jako rzeźbiarz w drewnie w Oberammergau w Górnej Bawarii, a od dłuższego czasu eksperymentuje z medium filmowym. Za swoją pracę otrzymał kilka nagród, w tym Bawarską i Niemiecką Młodzieżową Nagrodę Filmową. Od 2021 roku Emil Silvester Ahlhelm studiuje film dokumentalny i dziennikarstwo telewizyjne na Uniwersytecie Telewizji i Filmu w Monachium.

Gość Q&A, portret reżysera
Konradin SchuchterGość Q&A

Urodził się w Austrii. Studiował filozofię, ekonomię i dziennikarstwo w Wiedniu. Podczas studiów pracował w różnych obszarach produkcji filmowej oraz jako niezależny dziennikarz. Od jesieni 2021 r. studiuje film dokumentalny i dziennikarstwo telewizyjne na Uniwersytecie Telewizji i Filmu w Monachium.

zdjęcia
Bence Kátai
muzyka
Felix Grandjean
montaż
Julia Furch
produkcja
Sandra Cavallaro, Emil Ahlhelm, Konradin Schuchter
Fotos
Kadr z filmu Dezercja