Purga

Litwa2023animacja13'Iluminacja

Purga to rodzaj gwałtownego wiatru, połączonego z burzą śnieżną, występujący na Syberii. To właśnie tam, za kołem podbiegunowym, rozgrywa się animacja. Wśród malowniczych, białych pagórków leżą sterty ciał, a na spokojnie dryfujących krach unoszą się ludzkie zwłoki. Jest rok 1942, a ludzie deportowani przez Sowietów muszą zmierzyć się z siłami majestatycznej, ale nieprzejednanej natury. Każdy ich dzień, to walka o przetrwanie. Oparta na wspomnieniach, tych, którzy przeżyli, animacja zabiera widzów na kraniec świata, by pokazać ludzi na krawędzi swoich możliwości.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Gintarė Valevičiūtė Brazauskienė

Reżyserka, twórczyni sztuk interdyscyplinarnej. Aktywnie zaangażowana w tworzenie i kuratorowanie różnych projektów artystycznych i wystaw. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie sztuki na Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych (VAA), a obecnie jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Fotografii, Animacji i Sztuki Mediów tej uczelni. Filmy i projekty wideo Gintarė zdobyły nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych i sztuki mediów.

Gość Q&A, portret reżysera
Antanas SkučasGość Q&A

Reżyser filmowy i artysta danych, wykładowca Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2005 roku zajmuje się animacją. Jego debiutancka animacja krótkometrażowa „Childhood Diary” (2009) została nagrodzona litewskim Srebrnym Żurawiem. W 2015 roku założył firmę producencką „Tylus kinas”. Pracuje również z nowymi mediami, XR, VR, AR, AI.

scenariusz
Gintarė Valevičiūtė-B., Antanas Skučas
animacja
Svetlana Bezuglova, Milda Kargaudaitė, Pijus Balkaitis, Antanas Skučas, Aurelijus Čiupas, Rusnė Dragūnevičiūtė
muzyka
Marius Salynas
montaż
Gintarė Valevičiūtė-B.
produkcja
Giedrė Burokaitė (Akis Bado)
Fotos
Kadr z filmu Purga
Zwiastun