You Destroy. We Create. The War on Ukraine's Culture

Niemcy2022dokument25'Virtual Reality na KFF

Co się dzieje, gdy muzea nie mogą już pokazywać swoich zbiorów, a zamiast tego muszą je ukrywać? Co to znaczy być artystą ulicznym, gdy twoje miasto jest bombardowane? Co to znaczy być muzykiem, gdy twój kraj jest atakowany? „You Destroy. We Create” zabiera nas w 25-minutową, wciągającą podróż przez rozdarty wojną kraj, w którym artyści i profesjonaliści ze sfery kultury zajmują się ochroną, odbudową i tworzeniem sztuki. Od początku wojny liczba ofiar cywilnych wzrosła do ponad 6000, a ponad 7 milionów uciekło z kraju. Kolejną poważną ofiarą wojny jest sztuka i kultura. Według UNESCO do listopada 2022 r. w całym kraju zniszczonych zostało ponad 200 miejsc o znaczeniu kulturowym. Twórcy wykorzystują połączenie filmów stereo 360°/180°, nagrań z drona, skanów fotogrametrycznych i animacji CG, aby przedstawić angażującą emocjonalnie historię.

Partner
reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Felix Gaedtke

Wielokrotnie nagradzany twórca immersyjny i współzałożyciel studia storytellingowego NowHere Media. Poprzez swoje prace tworzy przestrzenie dla niedostatecznie reprezentowanych głosów w dyskursach głównego nurtu. Pasja Felixa do przekazywania różnych rzeczywistości na całym świecie doprowadziła go do pracy z technologiami VR i AR. Jego ostatnia praca „Kusunda” została stworzona we współpracy z rdzenną grupą w Nepalu i podkreśla ich walkę o odzyskanie języka. Film zdobył prestiżową nagrodę Storyscapes Award na Tribeca Film Festival. Jest absolwentem Sundance New Frontier i otrzymał między innymi nagrodę „Best Use of Immersive Arts” na SXSW, a także nagrodę Lumiere Award za „Najlepszy dokument VR”. Immersyjne prace Felixa były wystawiane na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, SXSW, Cannes XR, ONZ, HotDocs, a także w ZKM i poza nim. Jego trwający dokument 360 o kulturze podczas wojny na Ukrainie jest obecnie w postprodukcji.

Gość Q&A, portret reżysera
Gayatri Parameswaran

Wielokrotnie nagradzana scenarzystka, reżyserka i producentka dzieł immersyjnych. Dorastała w Indiach, a obecnie mieszka w Berlinie, gdzie jest współzałożycielką NowHere Media - studia opowiadania historii, które patrzy na współczesne kwestie przez krytyczny pryzmat. Gayatri pracuje na przecięciu storytellingu, technologii i zmian społecznych. Jej prace były prezentowane na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, Tribeca Film Festival, SXSW, IDFA, Festival de Cannes, United Nations i innych. Jest absolwentką Sundance New Frontier, zdobyła między innymi nagrodę Tribeca Storyscapes Award dla najlepszego filmu immersyjnego, SXSW Best Use of Immersive Arts i Lumiere Award dla najlepszego filmu dokumentalnego VR. Gayatri wykłada gościnnie na Freie Universität (FU) Berlin, Hochschule für Medien, Kommunikation und Wirtschaft (HMKW) Berlin, Filmakademie Baden-Württemberg i Züricher Hochschule der Kunst (ZHdK). Jest stypendystką programu Erasmus Mundus w dziedzinie reportażu wojennego oraz absolwentką stypendium kanclerza Niemiec.

Fotos
Kadr z filmu You Destroy. We Create. The War on Ukraine's Culture