Powrót Agnieszki H.

Polska, Czechy2013dokument77'Retrospektywa Jacka Petryckiego

"Powrót Agnieszki H." jest lekką i w wielu miejscach dowcipną opowieścią o studenckich latach najsławniejszej polskiej reżyserki Agnieszki Holland, która studiowała na FAMU w latach 1966 - 1971. Był to okres politycznych przełomów, artystka aktywnie uczestniczyła w wydarzeniach Praskiej Wiosny oraz protestach studenckich przeciwko tzw. normalizacji w Czechosłowacji. W 1970 r. na kilka tygodni trafiła do więzienia. W filmie powraca do miejsc znanych z młodości, a także do przyjaciół. W podróży towarzyszy jej dwóch kolegów z FAMU, operator Andrzej Koszyk oraz dokumentalista Andrzej Zajączkowski. Powodem jej kolejnego powrotu do Czech była realizacja serialu "Gorejący krzew", który opowiada o wydarzeniach związanych z samospaleniem Jana Palacha. Walorem dokumentu jest to, iż za kamerą stanął wieloletni przyjaciel i współpracownik reżyserki, operator najważniejszych jej filmów fabularnych, Jacek Petrycki. Ich relacja jest bardzo bliska i nacechowana pełnią zrozumienia. Dzięki wytworzeniu szczególnego porozumienia w trójkącie bohaterka - kamera - operator powstał bardzo intymny portret reżyserki, która do dziś jest wierna swoim ideałom z czasów młodości. [materiały TVP]

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Krystyna Krauze

Absolwentka reżyserii dokumentalnej FAMU. Zrealizowała dla telewizji czeskiej kilka reportaży. Autorka filmu dokumentalnego „Nasz Vasek – siła bezsilnych”, którego bohaterem jest Václav Havel, a tematem jego relacje z Polską oraz kontakty polskiej i czechosłowackiej opozycji.

Gość Q&A, portret reżysera
Jacek PetryckiGość Q&A

Operator i realizator filmów fabularnych, dokumentalnych i teatrów telewizji, urodzony 1 grudnia 1948 roku w Poznaniu. Jest laureatem nagrody BAFTA Brytyjskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu "The Betrayed" (1996), a także wielu zagranicznych i polskich nagród, w tym nominacji do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za zdjęcia do filmu Mariusza Malca "Człowiek wózków" (2002). Autor zdjęć do najgłośniejszych dokumentów lat 70.: "Życiorys" (1975) i "Szpital" (1976) Krzysztofa Kieślowskiego, "Jak żyć" (1977) i "Próba mikrofonu" (1980) Marcela Łozińskiego, a także filmów innych dokumentalistów. Jest także autorem zdjęć do filmów tzw. kina moralnego niepokoju, na stałe kojarzony z tym nurtem: "Spokoju" (1976) i "Amatora" (1979) Krzysztofa Kieślowskiego, "Aktorów prowincjonalni" (1978) czy wykraczającej poza ten nurt "Kobiety samotnej" (1981) Agnieszki Holland.

zdjęcia
Jacek Petrycki
scenariusz
Krystyna Krauze
muzyka
Maciej Kaziński, Maria Bikont, Mikołaj Trzaska
montaż
Evženie Brabcová
Fotos
Kadr z filmu Powrót Agnieszki H.