Filmowa podróż do Rosji

Wrześniowy cykl KFF VOD “Podróże niezwyczajne. Rosja” potrwa od 21-27 września 2020.

Na początek jesieni Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza na filmową podróż niezwyczajną do Rosji – kraju przeciwieństw i niepewności, ale również kraju zwykłych i niezwykłych bohaterów, często boleśnie doświadczonych, którzy wciąż żyją nadzieją na lepsze jutro. 4 filmy dokumentalne, które zaprezentowane zostaną w ramach najbliższej edycji KFF VOD ukażą Rosję bez cenzury, opowiedzianą przez zwykłych ludzi.

Wśród nich “Gorzka miłość” Jerzego Śladkowskiego o niezwykłym rejsie turystycznym po Wołdze, który może być dobrą okazją do uleczenia złamanego serca, przeżycia romansu czy naprawy szwankującego związku. Kamera czułym okiem przygląda się wielkim i małym dramatom, kibicując bohaterom w znalezieniu prawdziwej miłości.

Bohaterowie dokumentu “Czarna wyspa” Vladimira Kozlova są mieszkańcami zaanektowanego przez ZSRR w 1945 roku archipelag Kuryli. Wkrótce potem wypędzono mieszkających tam od pokoleń Japończyków, a ich kulturę wymazano z pamięci. Obecni autochtoni ciągle odnajdują ślady japońskiej przeszłości i tęsknie wypatrują lepszego jutra.

 

“Wykop” (reż. Andrey Gryazev), którego tytuł nawiązuje do głośnej powieści Andrieja Płatonowa, pokazuje współczesną Rosję bez cenzury, uchwyconą w kalejdoskopie YouTube`a. Z ekranów wylewają się skargi i bluzgi nagrywane przez desperatów i frustratów. Ich adresatem jest prezydent Putin. 

W dokumencie “Hey! Teachers!” (reż. Yulia Vishnevets) dwoje młodych idealistów, którzy podejmuje pracę w szkole i bardzo chce ją zmienić. Na przestrzeni jednego roku szkolnego przyglądamy się ich wysiłkom, by zdobyć zaufanie nastoletnich uczniów, by rozbudzić w nich zainteresowania i wychować na lepszych ludzi.

Po spektakularnym sukcesie 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który w całości, jako pierwszy w Polsce odbył się w Internecie, Krakowska Fundacja Filmowa rozpoczęła nowy wirtualny projekt – KFF VOD. Każdego miesiąca, najciekawsze filmy dokumentalne, animowane i krótkometrażowe fabuły, w wyjątkowych zestawach tematycznych, będą udostępnione widzom online przez kilka dni. Wśród nich hity ostatniej edycji Festiwalu, kultowe filmy sprzed lat oraz premiery!

Filmy w cyklu “Podróże niezwyczajne. Rosja” będą udostępnione online na terenie Polski w terminie od 21-27 września 2020 roku na stronie www.krakowfilmfestival.pl. Jednorazowy dostęp w cenie 14 zł umożliwia oglądanie filmu przez 24h.