>

Filmy do słuchania. Dźwięki muzyki zimą

Na platformie PLAY KRAKÓW rusza przegląd najciekawszych i najbardziej różnorodnych dokumentów muzycznych z kultowego filmowego konkursu DocFilmMusic Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W programie muzyczna podróż przez najdalsze zakątki globu i galerię fascynujących postaci świata dźwięków. 

Przygotowaliśmy jedyny w swoim rodzaju zestaw filmowych perełek, które podbiły serca naszej publiczności! – wyjaśnia Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W ramach cyklu “Dźwięki muzyki zimą” zanurzymy się w utworach efemerycznej Aurory z Norwegii, przyjrzymy się bliżej męskiemu chórowi, w którym chodzi o znacznie więcej niż tylko śpiew, poznamy założycieli jedynego na świecie bandu ocalałych z Holokaustu, odpłyniemy w świat niepowtarzalnych nut laureata Oscara – Ryuichiego Sakamoto, by na deser wejść w świat sztuki niepowtarzalnego Mikołaja Trzaski.

Z krainy fiordów usłyszymy dźwięki Aurory. Bywa nazywana cudownym dzieckiem Björk i jest jedną z najbardziej charyzmatycznych wokalistek młodego pokolenia. Aurora Aksnes uchyla w filmie “Była sobie Aurora” drzwi do swego magicznego świata. Przed nami portret artystki, która próbuje ocalić niezależnego ducha i swą dziecięcą wrażliwość. Krążą wieści, że Aurora odwiedzi Polskę z kilkoma koncertami w pierwszych dniach marca.

Bohaterowie kolejnego filmu także pochodzą z dalekiej północy. W 2016 roku przed koncertem grupy Black Sabbath w Norwegii miał wystąpić amatorski chór złożony z 25 mężczyzn w średnim wieku. Kiedyś w żartach obiecali sobie nawzajem, że jeśli któryś z nich umrze, pozostali zaśpiewają na jego pogrzebie. Film “Męski klub” opowiada o wspólnej pasji, o szorstkiej męskiej przyjaźni i byciu razem w najtrudniejszych chwilach.

Życie zaczyna się po dziewięćdziesiątce – można pomyśleć, kiedy patrzy się dziś na bohaterów filmu “Saul & Ruby – Kapela ocalałych”. Obaj przeżyli Zagładę, mieszkają w USA i kilka lat temu założyli zespół grający muzykę klezmerską. Marzeniem Saula i Ruby`ego jest przyjazd z koncertami do Polski – kraju ich pochodzenia i miejsca największej traumy. Mimo różnych przeciwności losu udaje im się wreszcie zrealizować swój plan. Swoimi pełnymi wigoru opowieściami i muzyką przypominają nam o tym, co się wydarzyło w naszej części Europy.

Fanom muzyki filmowej nie trzeba przedstawiać tytułowego bohatera dokumentu “Ryuichi Sakamoto: Coda”. Laureat Oscara i wielu innych nagród, autor muzyki do filmów Bertolucciego, a ostatnio do „Zjawy”. Tym razem Sakamoto występuje również jako muzyczny eksperymentator, aktywista walczący z degradacją środowiska naturalnego i człowiek zmagający się z ciężką chorobą. Nowych dźwięków poszukuje w naturze – na biegunie północnym i w skażonych rejonach Fukushimy, ale także w Afryce. Opowieść o korzeniach muzyki zamienia się w filmową medytację, mówi o walce człowieka z jego ograniczeniami. Film został nagrodzony Złotym Rogiem w konkursie DocFilmMusic Krakowskiego Festiwalu Filmowego. 

Artysta tak oryginalny i otwarty jak Mikołaj Trzaska zasługuje na bardzo niekonwencjonalny portret. Dlatego twórcy filmu “Ucho wewnętrzne” poszukują języka, który uchwyciłby geniusz jazzowych improwizacji, a zarazem muzyczną filozofię jednego z najznakomitszych polskich klarnecistów i saksofonistów, grającego z największymi sławami jazzu. Film odkrywa wewnętrzny pejzaż Trzaski, w szczególności zaś jego inspiracje i twórcze przyjaźnie, m.in. z pisarzem Andrzejem Stasiukiem.

Stęsknieni widzowie Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w oczekiwaniu na kolejną edycję wydarzenia, które rozpocznie się 29 maja 2022, będą mogli wrócić do swoich ulubionych tytułów lub nadrobić filmowe zaległości.

Wszystkie filmy będą dostępne dla zalogowanych użytkowników platformy playkrakow.com w cenie 9 zł. Przegląd potrwa do końca stycznia 2022 roku.

Platforma PLAY KRAKÓW wystartowała we wrześniu 2020 roku i jest pierwszym miejskim serwisem typu VOD w Polsce. Operatorem platformy stworzonej na zlecenie Miasta Krakowa jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Można w niej znaleźć spektakle teatralne i operowe, filmy, koncerty, spotkania z ciekawymi postaciami świata literatury czy biznesu.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara w kategoriach film krótkometrażowy (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowy film dokumentalny, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.