Z Krakowskiego Festiwalu Filmowego do Europejskich Nagród Filmowych

Dwa filmy prezentowane na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym znalazły się na prestiżowej liście dwunastu dokumentów z szansą na nominację do Europejskich Nagród Filmowych. Jednym z nich jest rekomendowana przez festiwal zwycięska „Adwokatka” w reżyserii Rachel Leah Jones i Philippe Bellaiche. A drugim prezentowany w sekcji pozakonkursowej „Kraj miodu” Ljubomir Stefanov i Tamary Kotevskiej.

Krakowski Festiwal Filmowy okazał się niezwykle szczęśliwy dla „Adwokatki”. Poza rekomendacją do Europejskich Nagród Filmowych dokument Rachel Leah Jones i Philippe Bellaiche zwyciężył w Międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych.

Bohaterką „Adwokatki” jest Lea Tsemel , która od pięćdziesięciu lat broni spraw z góry uznanych za przegrane. Ta izraelska aktywistka na rzecz praw człowieka zasłynęła głównie jako sądowa obrończyni Palestyńczyków, także tych oskarżanych o terroryzm. Będąc sprzymierzeńcem dla jednych, dla innych natychmiast stała się śmiertelnym wrogiem. Z bogatych archiwaliów i bieżących materiałów wyłania się fascynujący portret kobiety niezłomnej. Z osobistych wyznań jej męża i dzieci dowiadujemy się, co to znaczy żyć z kimś, kto w imię sprawiedliwości gotów jest podjąć największe ryzyko.

Drugim z filmów jest „Kraj miodu” w reżyserii Ljubomir Stefanov i Tamary Kotevskiej. Dokument był pokazywany w pozakonkursowej sekcji Laureaci Festiwalu.

Akcja dokumentu rozgrywa się gdzieś na dalekiej macedońskiej prowincji w ubogiej chacie, w której mieszkają dwie samotne kobiety: matka i córka. Schorowana 85-letnia staruszka jest świadoma zbliżającej się śmierci, cierpliwie czeka na swój koniec, podczas gdy jej starzejąca się córka oddaje się pracy. Kobieta zajmuje się tradycyjnym pszczelarstwem, które stanowi podstawowe źródło utrzymania ich bardzo skromnego gospodarstwa. Niespodziewanie w sąsiedztwie kobiet pojawia się wielodzietna rodzina z całym swoim dobytkiem. Harmonijne życie bohaterek zostaje zakłócone.

Listę wszystkich wybranych dokumentów można znaleźć na oficjalnej stronie Europejskich Nagród Filmowych.