Hej, przygodo! Kids&Youth. Kino dla młodych na 64. KFF

Nocowanki u przyjaciółki, nieoczekiwane międzygatunkowe przyjaźnie, podróż na Islandię, zabawy w detektywów, a nawet doświadczenie emigracji czy zwyczajne codzienne obowiązki, można potraktować jako niezwykłą przygodę, która daje mnóstwo frajdy, ale przede wszystkim pozwala zdobyć nowe doświadczenia. Przygodą może być też wyprawa do kina na znakomite europejskie filmy z sekcji Kids&Youth. Kino dla młodych. Widownia w każdym wieku znajdzie coś dla siebie.

Wybrane do sekcji Kids&Youth. Kino dla młodych filmy są skierowane do różnych grup wiekowych, dla nastoletniej widowni w ramach międzynarodowego projektu Docs4Teens przygotowano cztery świetne i nagradzane dokumenty, a dla rodzin z dziećmi zachwycającą animację i dwie wciągające pełnometrażowe fabuły. 

Tegoroczny program sekcji, z uwagi na dłuższy weekend, został podzielony na dwie części. Pierwsza, dokumentalna, przeznaczona dla zorganizowanej nastoletniej widowni, powstała w ramach międzynarodowego projektu Docs4Teens, a druga skierowana jest dla rodzin z dziećmi. W jej ramach pokażemy trzy europejskie produkcje – dwie fabuły i animację. Znakomicie łączy się to z obchodami Dnia Dziecka, na które przygotowujemy coś specjalnego, dzięki PKO Ubezpieczenia, partnera naszego festiwalu, w tym także Kids&Youth Festiwal. Kino dla młodych – wyjaśnia Magdalena Walo, kuratorka sekcji dziecięcej Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Przygody detektywów

Popularnej Enoli Holmes depczą po piętach inni młodzi detektywi, Tiril i Oliver. Młodzi bohaterowie są świadkami dziwnych wydarzeń w lokalnym muzeum. Do ich miasteczka przyjechała mumia faraona! Zaintrygowani wypadkami w trakcie przygotowań do otwarcia wystawy postanawiają przyjrzeć się im bliżej. Czy za incydentami stoi klątwa prastarej mumii Tutanchamona? Detektywi z “Operacji mumia” (reż. Grethe Bøe-Waal) podejrzewają, że któryś z pracowników muzeum musi być w to zamieszany. Tylko kto jest winny? Elektryk, dekorator, a może dyrektorka muzeum? Czas na zbieranie dowodów i łączenie tropów! Czy Tiril i Oliver zdążą z rozwiązaniem sprawy przed uroczystym wernisażem? A może klątwa faraona okaże się prawdziwa? 

Ze śledztwem na nieco większą skalę będzie musiał zmierzyć się 13-letni Benjamin. Nastolatek jest odnoszącym sukcesy hakerem. Świat internetu jest dla niego odskocznią od trudów życia codziennego. Chłopiec w wieku siedmiu lat stracił matkę i nigdy nie poznał swojego ojca. Pewnego dnia odwiedza go dwóch mężczyzn z wywiadu twierdzących, że znaleźli nagranie video, na którym może być matka bohatera “Hakera” (reż. Poul Berg). Kiedy szok mija, Benjamin postanawia rozpocząć własne dochodzenie w sprawie tego, co stało się jego rodzicielce. Z pomocą przychodzi mu Savannah, która mieszka z nim w tym samym ośrodku. Szybko okazuje się, że jego matka nie była tym, za kogo ją uważał i brała udział w tajnej, rządowej misji.

Wyprawy wojowników

“Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” (reż. Lorenzo Mattotti) to animowana baśń o istnieniu odmiennych od siebie światów, poszukiwaniu tożsamości oraz potędze miłości i władzy na podstawie książki Dino Buzzatiego. Początkiem niezwykłej przygody jest zaginięcie królewskiego syna. Targany tęsknotą Leoncjo, władca sycylijskich niedźwiedzi, wyrusza wraz z poddanymi do krainy człowieka na poszukiwania potomka. Dobre intencje władcy zostają jednak mylnie odebrane przez ludzi, którzy – kierowani żądzą władzy i chciwością – atakują przybyszów. W świecie pełnym magicznych postaci i gdzie wszystko jest możliwe zaczyna się walka o miłość, wpływy i władzę.

W skierowanej dla starszej widowni dokumentalnej produkcji “Dlaczego walczymy?” (reż. Camille Etienne, Solal Moisan) 23-letnia Camille Etienne, francuska aktywistka działająca na rzecz klimatu i sprawiedliwości społecznej wyrusza z kamerą i dwójką najlepszych przyjaciół na Islandię, aby na własne oczy zobaczyć to, o co od wielu lat walczy: topniejący lód. Dzieląc się bardzo osobistą relacją ze swojej podróży stara się zainteresować opinię publiczną tematem, by wzmocnić świadomość społeczeństw na temat kryzysu klimatycznego.

(Nie)codzienne przygody

Codzienność bywa nużąca, ale można ją sobie nieco urozmaicić. Doskonale wiedzą o tym nastoletnie bohaterki “Dziewczyńskich historii” (reż. Aga Borzym). Wspólne nocowanki w ogrodzie pod gołym niebem i godziny spędzone na podwórku – nikt nie zrozumie nas tak dobrze jak przyjaciółka, a w dodatku można z nią porozmawiać o wszystkim. O pierwszych miłościach i relacjach z rodzicami. O postrzeganiu własnego ciała i nadchodzącej pierwszej miesiączce. O szkole i obowiązujących w niej dziwnych zakazach i nakazach. Jagoda i Zuzia są szczere, pełne pozytywnej energii i gotowe zawojować świat!

13-letnia Nastia z “Dziewczynki z dala od domu” (reż. Simon Lereng Wilmont, Alisa Kovalenko) znalazła się w dość trudnej sytuacji. Bohaterka dokumentu jest niezwykle utalentowaną gimnastyczką z Kijowa. Niestety wojna zmusiła ją i jej znajomych do emigracji. Wraz z babcią opuszcza Ukrainę i przenosi się do Niemiec. Próbuje odnaleźć się w nowym miejscu, a przede wszystkim pamięta o swojej największej pasji, gimnastyce artystycznej, której oddaje się niemalże codziennie.

Z kolei bohaterowie krótkiego dokumentu “Jednorożec w śniegowych spodniach nagle uciekł” (reż. Philipp Schaeffer) funkcjonują w świecie na zupełnie innych zasadach. Nagradzany film przenosi nas do świata trzech pewnych siebie dzieci, dla których niewidomość nie jest niepełnosprawnością, lecz innym rodzajem normalności. Krótkie telefoniczne rozmowy mogą być punktem wyjścia do zabawy, albo prowadzić do niespodziewanych przygód.

Kids&Youth. Kino dla młodych to sekcja skierowana głównie do zorganizowanych grup szkolno-przedszkolnych. Wstęp na każdy pokaz jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać pisząc na adres: [email protected]. Liczba miejsc jest ograniczona.

PROGRAM DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH:

  • 27.05 – Dziewczyńskie historie, reż. Aga Borzym, dokument, 10+
  • 28.05 – Dlaczego walczymy, reż. Camille Etienne, Solal Moisan, dokument, 14+
  • 29.05 –  Zestaw krótkometrażowych dokumentów: Jednorożec w śniegowych spodniach nagle uciekł, reż. Philipp Schaeffer // Dziewczynka z dala od domu, reż. Simon Lereng Wilmont, Alisa Kovalenko, dokumenty, 12+

Projekcje odbywać się będą w kinie Mikro (ul. Juliusza Lea 5) o godzinie 9:00. W ramach współpracy z Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki 28 maja odbędzie się dodatkowy pokaz wybranych dokumentów.

POKAZ SPECJALNY DLA RODZIN Z DZIEĆMI:

  • 30.05 – Operacja mumia, reż. Grethe Bøe-Waal, fabuła, 7+
  • 31.05 – Haker, reż. Poul Berg, fabuła, 9+
  • 1.06 – Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię, reż. Lorenzo Mattotti, animacja, 5+

Projekcje w dniach 30-31 maja odbędą się w kinie Paradox (ul. Krupnicza 38) o godzinie 12:00. Z okazji Dnia Dziecka w kinie Kijów o godzinie 11:00 pokazana zostanie animacja “Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię”. Projekcji będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje dla dzieci zorganizowane we współpracy z
PKO Ubezpieczenia, partnerem festiwalu. Prosimy o zarezerwowanie sobie czasu po zakończeniu seansu.

Partnerem sekcji Kids&Youth. Kino dla młodych jest PKO Ubezpieczenia.

Karnety na 64. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Festiwal realizowany jest ze środków: Gminy Miejskiej Kraków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu Kreatywna Europa Komisji Europejskiej, Województwa Małopolskiego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. 

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.

Kategoria: News.
Tag: / / / / / / .

Aktualności

13 z 1939