Spotkanie filmowców. Panel dokumentu

28.05, 14.30-16.30 – ASP 4

PANEL: Rozwój projektów dokumentalnych

Panel poświęcony nieoczywistym i zróżnicowanym ścieżkom, jakie prowadzą od pierwszej idei do gotowego filmu dokumentalnego. Z perspektywy reżyserów, producentów oraz przedstawicieli programów wspierających rozwój projektów przyjrzymy się stylom pracy, kluczowym decyzjom i wyzwaniom, które wpływają na kształt filmu. Porozmawiamy o roli warsztatów: jak wspierają twórców, jakie dają możliwości, i czy mogą stać się początkiem promocji oraz drogi do dystrybucji. To będzie spotkanie pełne praktycznej wiedzy, inspiracji i wymiany doświadczeń.

PANELIŚCI:

  • Stanisław Zaborowski / współwłaściciel firmy Silver Frame. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Programu dla Kreatywnych Producentów w Szkole Wajdy. W latach 2007-2013 związany z Telewizją Polską, TVN oraz Polskim Radiem. Ukończył kurs Digital Storytelling na University of Birmingham oraz szkolenia w Wajda School. Przewodniczący Sekcji Młodych Producentów w KIPA (2019-2022), obecnie pełni funkcję wiceprezesa Zarządu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Absolwent IDFA Academy w Amsterdamie i Locarno Match Me. Członek Europejskiej Akademii Filmowej oraz grupy roboczej ds. zielonej produkcji filmowej w Polsce. Laureat tytuły Emerging Producer (2019).
  • Julia Groszek / reżyserka filmów dokumentalnych, krótkometrażowych filmów fabularnych i teledysków. Absolwentka reżyserii dokumentalnej i kursu scenariopisarskiego SCRIPT w Szkole Wajdy oraz Atelier Scenariuszowego. Studiowała Komunikację Audiowizualną na Uniwersytecie w Maladze, jest także magistrem kulturoznawstwa. Realizowała dokumenty w Polsce, Rumunii i Jordanii, reportaże w Birmie i Tajlandii, a także asystowała podczas castingu w Kolumbii. Jako asystentka reżysera pracowała m.in. przy filmach Rewers Borysa Lankosza, Modelka Madsa Matthiesena czy Ostatnia rodzina Jana P. Matuszyńskiego. Jej dokument Arabski sekret był prezentowany na ponad 20 festiwalach i zdobył nagrody m.in. dla najlepszego filmu europejskiego na festiwalu AegeanDocs International FF w Grecji, HumanDoc FF czy Ismailia Film Festival w Egipcie. Wyreżyserowała również serial Rzeczy, których nie nauczyła mnie matka (TTV) oraz 8 odcinków programu Znalazłam miłość za granicą (Polsat Cafe). Obecnie rozwija pełnometrażowy dokument Sugarland w Meksyku, który został doceniony na pitchingach na NEM Zagreb w Chorwacji i na Millennium Docs Against Gravity w Warszawie.
  • Katarzyna Wilk / z wykształcenia jest teatrolożką i medioznawczynią, ale zawodowe życie związała z filmem. Wiceprezeska Krakowskiej Fundacji Filmowej, gdzie od prawie dwudziestu lat zajmuje się głównie kinem dokumentalnym, promując i dystrybuując polskie filmy za granicą oraz wspierając polskich twórców i producentów w dotarciu do międzynarodowych rynków i szerokiej publiczności na świecie (w ramach agencji KFF Sales&Promotion, a także projektów Polish Docs i Polish Docs PRO). Kuratorka kilkudziesięciu przeglądów polskiego kina, m.in. w Meksyku, Tokio, Londynie, Rzymie, Guangzhou, Lipsku, Tel Avivie, Bogocie, Toronto czy Buenos Aires. Szefowa KFF Industry – największego międzynarodowego wydarzenia branżowego w Polsce, poświęconego filmom dokumentalnym, animowanym i krótkometrażowym, organizowanego podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
  • Moderator: Kamil Skałkowski / Producent filmowy związany z Kalejdoskop Film i  Studiem Filmowym Kalejdoskop. Nominowany do nagród OFF Camera i KIPA za debiut producencki Syndrom zimowników. Ostatnio wyprodukował Zapaleńcy. Historia polskiego filmu animowanego. Uczestnik międzynarodowych programów branżowych, m.in. Biennale College Cinema, Nowe Horyzonty Studio+, Berlinale Visitors Programme, Bridging the Dragon LAB, Emerging Producers (WCSFP), Focus Asia – When East Meets West. Od 2022 roku Przewodniczy Sekcji Filmu Dokumentalnego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Wydarzenie organizowane przez Sekcję Filmu Dokumentalnego SFP.


.