“Jestem postacią fikcyjną” Arkadiusza Bartosiaka filmem otwarcia 64. KFF

To nie film biograficzny, a uchwycony w ruchu portret wybitnego europejskiego artysty. Za tajemniczą tytułową postacią ukrywa się nie kto inny jak Andrzej Seweryn. Aktor, reżyser, dyrektor, społecznik, a w filmie Arkadiusza Bartosiaka przede wszystkim człowiek, który nie osiada na laurach i wciąż szuka nowych wyzwań. Zaproszony do konkursu polskiego dokument “Jestem postacią fikcyjną” otworzy 64. Krakowski Festiwal Filmowy. Ceremonia i światowa premiera z udziałem reżysera oraz bohatera filmu odbędzie się 26 maja o godz. 18.00 w kinie Kijów. 

Jak prawdziwie sportretować artystę, który się nie zatrzymuje? Który pędzi przez życie i przez swoją sztukę z siłą tornada? Uznałem, że jest tylko jedna skuteczna metoda – dać się tej sile porwać. Rzucić się w wir. Mam nadzieję, że właśnie taki jest nasz film. – wyznaje reżyser dokumentu Arkadiusz Bartosiak. 

„Osiągnąłem w życiu wszystko, co chciałem” – mówi wybitny polski aktor Andrzej Seweryn, a potem porywa nas w dynamiczną podróż po kolejnych wyzwaniach zawodowych, jakie podejmuje wciąż z młodzieńczą werwą. To nie jest biografia podsumowująca jego życiowy dorobek artystyczny – setki wybitnych ról filmowych i teatralnych, działalność polityczną czy wieloletnią rolę dyrektora Teatru Polskiego. Aktor pozostaje u szczytu kariery i ani na chwilę nie zwalnia. Kamera staje się towarzyszem jego codziennych zajęć, dzięki czemu z bliska widzimy rodzące się na gorąco emocje i pasję do pracy.

To świetne, energetyczne kino, kamera bardzo blisko bohatera, w różnych okolicznościach, pokazująca jak niezwykłym aktorem i wszechstronnym człowiekiem jest Seweryn. Mamy tu mężczyznę w sile wieku, pełnego pasji i bardzo samoświadomego. Z wielu godzin materiału zmontowano frapujące 75 minut z Mistrzem, który jest postacią z krwi i kości – uzasadnia wybór Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Arkadiusz Bartosiak (ur. 1975) to reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, krótkich metraży oraz reklam. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim, reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz programu DokPro w Szkole Wajdy. Pracował jako reporter i korespondent zagraniczny. Na koncie ma trzy książki dziennikarskie. Pracy nad dokumentem „Jestem postacią fikcyjną” poświęcił ostatnie trzy lata. 

Karnety na 64. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Festiwal realizowany jest ze środków: Gminy Miejskiej Kraków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu Kreatywna Europa Komisji Europejskiej, Województwa Małopolskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.

Aktualności

56 z 1081