KFF na fali. Artystki

W najbliższy poniedziałek startuje 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Już po raz szósty tamtejsza publiczność będzie miała okazję zobaczyć filmy dokumentalne, które doceniło jury i pokochała publiczność Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W tym roku bohaterkami wybranych filmów są dwie polskie artystki – wokalistka Urszula Dudziak i malarka Agata di Masternak.

Dzięki wieloletniej współpracy Krakowskiego Festiwalu Filmowego z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych już po raz kolejny zebrani w Gdyni widzowie będą mieli okazję zobaczyć znakomite, nagrodzone w Krakowie dokumenty. W programie znalazły się dwa tytuły – “Twarze Agaty” w reżyserii Małgorzaty Kozery oraz “Ula” Agnieszki Iwańskiej.

20 września program  “KFF na fali”  zainauguruje pokaz, nagrodzonego tegorocznym Złotym Lajkonikiem, dokumentu o malarce Agacie di Masternak. Tytułowa bohaterka “Twarzy Agaty” Małgorzaty Kozery jako szesnastolatka usłyszała, że prawdopodobnie w ciągu dwóch lat wykrwawi się na śmierć. Tego dnia narodziła się na nowo. Dwadzieścia lat później ma za sobą ponad trzydzieści skomplikowanych operacji twarzy, mieszka w Londynie i jest artystką, która swoje zmagania ze śmiertelną chorobą przekuła w sztukę.

Następnego dnia, czyli 21 września, gdyńska publiczność zobaczy dokument o wybitnej wokalistce, Urszuli Dudziak. “Ula” debiutującej Agnieszki Iwańskiej została nagrodzona Złotym Hejnałem, stając się tym samym pierwszym polskim filmem, który otrzymał główną nagrodę w międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic. Dokument jest niezwykłym zapisem fascynującej i burzliwej podróży przez Stany Zjednoczone, studia muzyczne i związki artystki, o których zza kadru opowiada ona sama.

Harmonogram projekcji:

“Twarze Agaty”, reż. Małgorzata Kozera

20 września, 14:15, Helios – sala 3 

“Ula”, reż. Agnieszka Iwańskiej

21 września, 12:00, Gdyńskie Centrum Filmowe – Sala Goplana 

Bilety do nabycia na stronie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach w dniach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.

Kategoria: News.

Aktualności

95 z 1939