Kids&Youth. Kino dla młodych na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym

Raz, dwa, trzy… szukam!

Nie było łatwo, ale znaleźliśmy! Siedem znakomitych filmów dla małych, nieco starszych i nastoletnich widzów. Wśród wybranych tytułów w sekcji Kids&Youth. Kino dla młodych znalazły się dwie pełnometrażowe animacje, fabuła oraz świetne europejskie dokumenty.

Nocne niebo przeraża Tima. Dlatego chłopiec postanowił zaprzyjaźnić się z gwiazdami. Niestety jedna z nich nagle znika. Mały Miś stracił cały zapas miodu, którego pilnie potrzebuje do przygotowania pysznego tortu. Czy uda się odnaleźć upragniony złoty przysmak i ukochaną gwiazdę? O tym przekonają się najmłodsi widzowie sekcji Kids&Youth. Ich nieco starsi koledzy będą mieli okazję poznać Jacka, który próbuje odnaleźć się w roli starszego brata niezwykłego Gio.
Nastolatki prowadzą inne poszukiwania, mniej oczywiste. Dla nich przygotowano dwa dokumentalne seanse, w których młodzi ludzie próbują odnaleźć siebie, swoją tożsamość i pomysł na przyszłość. Z kolei na rodziny czeka niespodzianka w postaci specjalnego pokazu Retro-bajki dla najmłodszych, przygotowanego wraz z Filmoteką Narodową–Instytutem Audiowizualnym.

W tym roku postanowiliśmy zabrać młodych widzów na poszukiwania. Na szczęście w sekcji Kids&Youth. Kino dla młodych każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zabraknie animacji dla najmłodszych, nagradzanej europejskiej fabuły, ale i dokumentów dla młodzieży. Ku naszej radości te ostatnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród młodych widzów, jak i reżyserów oraz producentów. – komentuje Magdalena Walo, kuratorka sekcji dziecięcej Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Raz

W programie nie mogło nie znaleźć się miejsca dla polskiej produkcji. Dla najmłodszych widzów w Dzień dziecka przygotowano pokaz kinowego przeboju, animacji “Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” w reżyserii Anny Błaszczyk. W lesie doszło do tragedii. Zniknął cały zapas miodu. Bez tego pysznego, lepkiego przysmaku nie da się upiec wymarzonego urodzinowego tortu. Mały Miś postanawia, że wraz z Tatą wyruszą do Złotej Krainy na poszukiwanie niezastąpionego złocistego składnika. Wyprawa okaże się dla nich niesamowitą przygodą.

W tym roku w programie festiwalu znalazła się sekcja Fokus na Hiszpanię, stąd w Kids&Youth. Kino dla młodych animowana “Nocturna” w reżyserii Víctora Maldonado i Adrii Garcii. W tytułowej Nocturnie znajduje się stary sierociniec. Mieszka w nim mały chłopiec. Tim bardzo boi się ciemności. Nocami chroni go przed nią światło gwiazd. Pewnego razu Tim zauważa, że jego ulubiona gwiazda zniknęła. Co więcej, wkrótce zaczęły znikać kolejne nocne towarzyszki. Chłopiec postanawia sprawdzić, co się dzieje.

Dwa

Trochę starsi widzowie będą mieli okazję zobaczyć wyróżnioną Europejską Nagrodą Filmową fabułę “Mój brat ściga dinozaury” (reż. Stefano Cipani). Do Jacka i jego sióstr dołącza Gio. Narodziny chłopca wywracają życie rodziny do góry nogami, tym bardziej że maluch ma zespół Downa. Początkowo Jack jest zachwycony wyjątkowością brata, dostrzega w nim kogoś w rodzaju superbohatera, jednak z czasem jego stosunek do brata nieco się zmieni.
Choć to włoska produkcja, to w jednej z głównych ról znalazła się niezwykle charakterystyczna gwiazda hiszpańskiego kina, Rossy de Palma. 

Trzy 

Na nastoletnią publiczność już po raz drugi czekają znakomite europejskie dokumenty, prezentowane pod międzynarodowym szyldem DOCS4TEENS – Building Bridges, dzięki współpracy Krakowskiego Festiwalu Filmowego z Festiwalem Dei Popoli z Włoch i FIPADOC z Francji. Ideą jest promowanie europejskiego kina dokumentalnego wśród młodych widzów, a także wspieranie międzynarodowej dystrybucji najciekawszych filmowych produkcji przeznaczonych dla młodzieży. 

Protagonistkami pełnometrażowego dokumentu “Jedna na milion” (reż. Joya Thome) są Amerykanka Whitney i Niemka Yara, nastolatki, które dzieli ocean, lecz łączy internet i zamiłowanie do gimnastyki. Pierwsza zdaje się mieć gotowy pomysł na życie, rozwija swoją sportową karierę, godząc ją z obecnością w social mediach popularnością i śpiewaniem, druga zaś jest jej wielbicielką, a przede wszystkim zwyczajną nastolatką, która szuka własnej drogi. Reżyserka pokazuje dziewczyny w różnych sytuacjach, podczas treningów, w trakcie nagrań filmików na YouTube’a czy w wolnym czasie, kiedy spotykają się z przyjaciółkami, dzięki temu możemy je lepiej poznać i zrozumieć.

Sportowa pasja jest też obecna w życiu Mali, bohaterki krótkiego dokumentu “Być dziewczyną” (reż. Charlotte De Cort). Taniec jest dla niej wszystkim. W wieku zaledwie 14 lat opuściła rodzinny dom i przeniosła się do większego miasta, by zamieszkać ze starszą siostrą i mieć bliżej do upragnionej szkoły. Dziewczyna przechodzi tam przyspieszony kurs dorastania. Zakupy, pranie, sprzątanie, występy na turniejach, poprzedzone wieloma godzinami treningów podczas lekcji i po szkole. Mali jest gotowa na wiele poświęceń, jednak ciało nie zawsze chce podążać za marzeniami dojrzewającej nastolatki.

Doskonale wie o tym Eva z “Imperial” (reż. Coline Confort). Spektakularne, zapierające dech widowisko o ogromnej tradycji i wielkim prestiżu. Bohaterka chciałaby stać się jego częścią, ale nie może. Dziewczyna pasjonuje się historią, jej wielkim marzeniem jest wzięcie udziału w imponującej rekonstrukcji historycznej: w przemarszu wojsk napoleońskich. Niestety, jako kobieta nie może dołączyć do armii rekonstruktorów. Eva nie zraża się dwustuletnią tradycją i postanawia przechytrzyć regulamin. W podwójnym kostiumie – historycznym i tożsamościowym – rusza do boju.

W zestawie trzech krótkich dokumentów znalazł się też film “Oaza” w reżyserii Justine Martin. To ostatnie takie beztroskie lato Raphaëla i Rémiego. Do tej pory chłopcy byli nierozłączni. Jako bliźniacy spędzali ze sobą każdą chwilę, w domu, w szkole, w czasie wolnym. Mimo różnic świetnie się dogadują, wiedzą jednak, że niedługo wszystko się zmieni. Między kolejnymi zabawami z przyjaciółmi, grą w piłkę nożną, jazdą na hulajnodze czy wygrzewaniem się na słońcu jeden z nich musi podjąć niezwykle ważną decyzję. Najprawdopodobniej wyjedzie, opuści brata, który ze względu na swoją niepełnosprawność zostanie w rodzinnych stronach.

Szukam! 

Kids&Youth. Kino dla młodych to sekcja skierowana do zorganizowanych grup szkolno-przedszkolnych. Wstęp na każdy pokaz jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać pisząc na adres: [email protected]. Liczba miejsc jest ograniczona.

PROGRAM DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH:

  • 29.05 – Zestaw filmów krótkometrażowych, dokument, 13+
  • 30.05 – Nocturna, reż. Víctor Maldonado, Adrià Garcia, animacja, 7+
  • 31.05 – Mój brat ściga dinozaury,  reż. Stefano Cipani, fabuła, 10+
  • 1.06 – Przytul mnie. Poszukiwacze miodu reż. Anna Błaszczyk, animacja, 5+
  • 2.06 – Jedna na milion reż. Joya Thome , dokument, 13+

Projekcje odbywać się będą w kinie Mikro (ul. Juliusza Lea 5) o godzinie 9:00. 

POKAZ SPECJALNY DLA RODZIN Z DZIEĆMI:

  • 3.06 – Retro-bajki dla najmłodszych, animacja, 5+

Pokazom Retro-bajek dla najmłodszych będzie towarzyszyć prelekcja pani Dobromiły Wrońskiej z Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego. Pierwszy seans odbędzie się w kino Mikro o 11:00, a drugi w kinie Sfinks (ul. osiedle Górali 5) o 14:30. Wstęp wolny, nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. 
Po projekcji zapraszamy do Muzeum Nowej Huty (Osiedle Centrum E 1) na specjalne wydarzenia towarzyszące wystawie Trzepaki, Reksio, Atari.

Szczegółowy program Festiwalu będzie opublikowany w połowie maja na stronie www.krakowfilmfestival.pl.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach programu “Kreatywna Europa”, Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem –  Krakowska Fundacja Filmowa

63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach w dniach od 28 maja do 4 czerwca oraz online na terenie całej Polski od 2 do 18 czerwca 2023.

Kategoria: News.

Aktualności

143 z 1931