Dźwięki muzyki

6 filmów
W tym roku, wspólnie z Festiwalem Muzyki Filmowej, włączamy się w projekt “50 na 50”, by uczcić 50. urodziny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W plenerowym Kinie Pod Wawelem przedstawimy pięć tytułów, w których ważną rolę odgrywa muzyka, zarówno ta specjalnie skomponowana dla filmu, jak i ta, która stała się powodem do powstania filmu. Podczas pokazów usłyszycie kompozycje wykonywane przez Ryśka Riedla i grupę Dżem, Paktofonikę oraz Mieczysława Kosza, a także napisane przez uznanych kompozytorów muzyki filmowej: Leszka Możdżera, Mikołaja Trzaskę oraz Jan Komara i Mikołaja Majkusiaka.
  • Ikar. Legenda Mietka Kosza (Icarus. The Legend of Mietek Kosz)

    reż. Maciej Pieprzyca
    fab2019

    Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego pianisty, który jako dziecko traci wzrok i trafia do ośrodka w Laskach. Tam odkrywa muzykę jako sposób opowiadania świata. Choć zaczyna od klasyki, jego serce zdobywa jazz. Przełomem w jego życiu staje się spotkanie z charyzmatyczną wokalistką Zuzą, które na zawsze odmienia jego los.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ikar. Legenda Mietka Kosza
  • Jesteś Bogiem (You Are God)

    reż. Leszek Dawid
    fab2012

    Film o grupie Paktofonika, która zmieniła oblicze polskiego hip-hopu. Obraz koncentruje się na historii Magika, Rahima i Fokusa, którzy za sprawą takich utworów, jak słynny "Jestem Bogiem", stali się głosem ówczesnego pokolenia młodych Polaków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jesteś Bogiem
  • Kos (Scarborn)

    reż. Paweł Maślona
    fab2023

    Wiosna 1794 roku. Generał Tadeusz „Kos” Kościuszko wraca do Polski, by wzniecić powstanie przeciw Rosji. Łączy siły szlachty i chłopów, stając się symbolem walki o wolność i równość. Film to dynamiczna opowieść o rewolucji, zdradzie i nadziei na niepodległość.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kos
  • Kulej. Dwie strony medalu (Kulej. All That Glitters Isn't Gold)

    reż. Xawery Żuławski
    fab2024

    Historia Jerzego i Heleny Kulejów. On – legendarny bokser, podwójny mistrz Europy i ośmiokrotny mistrz Polski, który jako jedyny polski pięściarz wywalczył dwa złota olimpijskie i choć nigdy nie leżał na deskach, to w życiu upadał nie raz. Ona – silna kobieta, która niezmiennie stała u jego boku, ale nie chciała na zawsze pozostać w jego cieniu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kulej. Dwie strony medalu
  • Polska kontra Historia (Poland versus History)

    reż. Joanna Grudzinska
    dok2025

    Pogrom w Jedwabnem z 1941 roku przez długi czas był białą plamą w polskiej historii. Dopiero książka „Sąsiedzi” Jana Tomasza Grossa uruchomiła debatę na temat stosunków polsko-żydowskich w czasach okupacji. Film pokazuje, jak temat ten podzielił Polaków i został zawłaszczony przez politykę historyczną.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Polska kontra Historia
  • Skazany na bluesa (Destined for Blues)

    reż. Jan Kidawa-Błoński
    fab2005

    Filmowa opowieść o  charyzmatycznym wokaliście grupy Dżem, Ryśku Riedlu, jednym z największych talentów polskiej sceny rockowej. Jego rozpoznawalny głos i teksty piosenek dla wielu młodych ludzi, którzy dorastali na jego muzyce, były symbolem wolności i niezależności - zarówno tej artystycznej, jak i osobistej.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Skazany na bluesa