Dźwięki muzyki

4 filmy
Korzenie muzyki, muzyka korzeni. Do źródeł polskiej muzyki wiejskiej dociera instrumentalista i śpiewak Adam Strug, odwiedzając mistrzów z różnych regionów. Romski wirtuoz skrzypiec z węgierskiego zespołu Szászcsávás (grupa koncertowała w Krakowie podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej) musi powoli żegnać się z kolegami, bo ręce odmawiają mu posłuszeństwa. Pochodząca z bardzo patriarchalnego regionu Brazylii Alzira E, matka pięciorga dzieci, robi karierę jako wokalistka i gitarzystka basowa. Miłość, która nie potrzebuje słów, łączy angielską akordeonistkę i romskiego muzyka z Serbii. Czy jednak pozwoli zniwelować różnice kulturowe i zmniejszyć tęsknotę za ojczyzną i bliskimi? Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
 • Agonia (Agony)

  reż. Tomasz Knittel
  dok2020

  Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Dziś prawdziwych muzykantów już nie ma – została jedynie garstka zapaleńców, którzy kultywują czyste ludowe brzmienia. Przewodnikiem po tym świecie jest w filmie Adam Strug, wykonawca i popularyzator muzyki tradycyjnej.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Agonia
 • Coś, czego nigdy nie utraciłam (What I've Never Lost)

  reż. Marina Thomé
  dok2021

  Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Alzira Espíndola to żywa legenda brazylijskiej muzyki. Po latach wspomina swe korzenie i przyjazd do São Paulo, gdzie jako niezależna kobieta i nowatorska artystka nieustannie rzuca wyzwanie muzycznym i patriarchalnym tradycjom.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Coś, czego nigdy nie utraciłam
 • Faith i Branko (Faith and Branko)

  reż. Catherine Harte
  dok2020

  Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Połączyła ich romska muzyka, kiedy Faith przyjechała z Wielkiej Brytanii do Serbii, by uczyć się gry na akordeonie. Kamera przez siedem lat towarzyszyła parze muzyków, rozdartej między dwoma krajami. Czy wspólna pasja pomoże im ocalić miłość?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Faith i Branko
 • Ręce Boga (Hands of God)

  reż. Barna László
  dok2020

  Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Csángáló był wirtuozem skrzypiec w romskim Szászcsávás Band, ale ze względu na chorobę Parkinsona został wyrzucony z zespołu. Zamiast poddać się operacji mózgu, woli przekazać smyczek wnukowi i czekać na cud.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ręce Boga