Fokus na Irlandię

7 filmów
Malarz, fotograf, artystka wizualna, muzyk i kilka niesamowitych kobiet, które brały udział w popularnym konkursie dla gospodyń. W tle konflikt domowy, walka o prawa reprodukcyjne, odejście od katolickiej dominacji oraz niesamowite krajobrazy i owce. O współczesnej Irlandii nie da się opowiadać pomijając przeszłość. Być może dlatego część tamtejszych twórców i twórczyń opuszcza zieloną wyspę i szuka historii za oceanem.
  • Gospodyni roku (Housewife of the Year)

    reż. Ciaran Cassidy
    dok2024

    Ciepły obiad na stole, czysty dom, dzieci pod dobrą opieką i zadowolony mąż. Za tym idealnym, tradycyjnym wizerunkiem irlandzkiego gospodarstwa domowego stały nieraz bardzo zmęczone i samotne kobiety. Szansą na wyjście z domu był dla nich ogólnokrajowy konkurs „Gospodyni roku”, telewizyjny show emitowany w latach 1969–1995.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gospodyni roku
  • Graceless Age: Ballada o Johnie Murrym (The Graceless Age)

    reż. Sarah Share
    dok2023

    John Murry, przybrany krewniak noblisty Williama Faulknera, a przede wszystkim wyobcowany i niepokorny muzyk z południa USA, trafia na irlandzkie wybrzeże, by znaleźć ukojenie. Reżyserka towarzyszy mu w powrocie do przeszłości i w symbolicznej próbie odnowy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Graceless Age: Ballada o Johnie Murrym
  • Moja utracona rosyjska matka (My Lost Russian Mother)

    reż. Sam Jones
    dok2023

    Irlandzki reżyser opowiada historię rodzeństwa, które zostało przysposobione przez amerykańską rodzinę. Gabe decyduje się na podróż do Rosji, gdzie ma nadzieję odnaleźć biologiczną matkę. Spotkanie z nią okazuje się bolesnym doświadczeniem. Historia mężczyzny i jego rozczarowanie rosyjską rodziną ma też swój niespodziewany, mroczny finał.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Moja utracona rosyjska matka
  • Módl się za nasze grzesznice (Pray for Our Sinners)

    reż. Sinead O'Shead
    dok

    Irlandzka reżyserka i dziennikarka Sinéad O’Shea powraca do rodzinnego Navan, by ujawnić nadużycia, do których dochodziło w tamtejszych instytucjach katolickich. W swoim konfrontacyjnym dokumencie rozmawia z osobami, które w latach 60. i 70. doświadczały zastraszania i okrucieństwa ze strony nauczycieli oraz zakonnic.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Módl się za nasze grzesznice
  • Nie zapomnij pamiętać (Don't Forget to Remember)

    reż. Ross Killeen
    dok2024

    Pogodna i refleksyjna opowieść o bliskości, przemijaniu, zmianie i o roli sztuki, która wychodzi poza galerie. Popularny artysta streetartowy, Asbestos, mierzy się z powolnym odchodzeniem swojej mamy, która choruje na alzheimera. Wykorzystując swoją sztukę, Asbestos wyrusza na ulice Dublina, by opowiadać o pamięci.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nie zapomnij pamiętać
  • Notatki z krainy owiec (Notes from Sheepland)

    reż. Cara Holmes
    dok2023

    Bohaterka filmu z trudnością łączy karierę artystyczną z hodowlą owiec (tą ostatnią zajęła się, gdy odziedziczyła rodzinne gospodarstwo). Jest zaangażowaną hodowczynią, z dumą nosi szminkę, ale zestawia ją z roboczym kombinezonem, w którym wypasa swoje zwierzęta. Wymyka się stereotypom na temat ról płciowych przez lata przypisywanym Irlandkom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Notatki z krainy owiec
  • Zdjęcia w mojej głowie (I Dream in Photos)

    reż. Gary Lennon
    dok

    Nagrodzony Pulitzerem fotoreporter Cathal McNaughton u szczytu kariery postanawia porzucić wymarzony zawód. Powrót z życia w strefach wojny do wiejskiego domku na irlandzkiej wsi nie jest dla niego łatwy. McNaughton ma wreszcie czas, by odbudować relację z dorastającym synem i zająć się rodzicami, jednak wspomnienia z przeszłości go nie opuszczają. 

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zdjęcia w mojej głowie