Fokus na Rumunię

5 filmów
Europejska poetka wolności, walcząca o rodzinę aktorka, przyszły święty o hipnotyzującym spojrzeniu i mnich, który porzucił syna. Z pięciu filmowych spojrzeń na współczesną Rumunię wyłania się kraj pełen kontrastów, w którym nowoczesność ściera się z tradycją, sacrum z profanum, a przeszłość nie daje o sobie zapomnieć.
 • Kielich. O synach i córkach (The Chalice. Of Sons and Daughters)

  reż. Catalina Tesar, Dana Bunescu
  dok2022

  Grupa Romów w Transylwanii ma tradycję przekazywania kielicha, która przypomina tradycję rodzin arystokratycznych. Niepozorny artefakt może trafić tylko do męskich potomków klanów. Kłopoty z zajściem w ciążę czy urodzenie samych córek, prowadzą do konfliktów rodzinnych, a nawet grożą zakończeniem związku. Aby uniknąć tragedii, młode kobiety decydują się na aborcję selektywną.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kielich. O synach i córkach
 • Między ciszą a grzechem (Between Silence and Sin)

  reż. Diana Nicolae
  dok2024

  Czy poezja może zagrażać dyktaturze? Wiersze, które pisała Ana Blandiana nie tylko oburzały Nicolae Ceaușescu i jego świtę, ale przede wszystkim poruszały i zachwycały czytelników oraz pasjonatów literatury, również tych spoza komunistycznej Rumunii. Poezja legendarnej autorki przekraczała granice, jej tomiki wierszy ukazywały się na Zachodzie, a ona mimo wielu możliwości postanowiła zostać w kraju.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Między ciszą a grzechem
 • Ojcze nasz (Holy Father)

  reż. Andrei Dăscălescu
  dok2020

  Pojawienie się na świecie dziecka prowokuje przyszłych rodziców do konfrontacji z własnymi bliskimi. Dla obojga nie jest to łatwe, bo pochodzą z rozbitych rodzin. Paula odbywa kilka zachowawczych rozmów online, ale jej partner, reżyser filmu, Andrei, postanawia udać się w podróż aż do klasztoru u podnóża góry Athos. To tam przed laty zamieszkał jego ojciec, dziś oddany wierze, mnich.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ojcze nasz
 • Zbyt blisko (Too Close)

  reż. Botond Püsök
  dok2023

  Nie pił, pochodził z szanowanej rodziny i co niedzielę uczestniczył we mszy. Tylko Andrea i jej córka wiedziały, że mężczyzna pod swoją sympatyczną powierzchownością skrywa człowieka o niebezpiecznych skłonnościach. Kiedy trafił do więzienia, mieszkańcy transylwańskiej wsi, zamiast stanąć po stronie ciężarnej kobiety i jej dziecka, nie uwierzyli w jego winę.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zbyt blisko
 • Życie pozagrobowe ojca Arseniego (Arsenie. An Amazing Afterlife)

  reż. Alexandru Solomon
  dok2023

  Na zdjęciu widzimy przystojnego młodego mnicha o hipnotyzującym spojrzeniu. Już sam portret przykuwa wzrok, a towarzysząca jego śmierci legenda męczeństwa, sprawia, że o ojcu Arsenim Bocce trudno zapomnieć. Prześladowany przez komunistyczną władzę duchowny, po latach stał się symbolem walki z okrutnym ustrojem i naczelnym rumuńskim cudotwórcą.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Życie pozagrobowe ojca Arseniego