Iluminacja

11 filmów
W bodaj najwybitniejszym filmie Krzysztofa Zanussiego, za który reżyser został uhonorowany Grand Prix na festiwalu w Locarno 1973, bohater szuka prawdy o sobie i o świecie, pragnie oświecenia. Takiej iluminacji potrzebują też bohaterowie filmów prezentowanych i nagradzanych na ważnych festiwalach filmowych, takiej iluminacji potrzebowali ich twórcy, by stworzyć dzieła wybitne, niepoddające się prostym interpretacjom.
 • Arcydzieło (The Masterpiece)

  reż. Álex Lora
  fab2024

  Leo i Diana, bogate małżeństwo, zabierają uszkodzony telewizor do punktu recyklingu. Spotykają tam Salifa i jego syna, dwóch złomiarzy. Diana prosi ich, by przyjechali do ich domu po więcej przedmiotów. Kiedy przyjeżdżają, Leo patrzy na nich z nieufnością, dopóki nie zobaczy, że złomiarze mają coś, czego on i Diana chcą.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Arcydzieło
 • Bez końca (Wander to Wonder)

  reż. Nina Gantz
  anim2023

  Mary, Billybud i Fumbleton, bohaterowie programu dla dzieci, to maleńkie ludziki w futrzastych kostiumach. Pewnego dnia twórca show, Wujek Gilly, umiera, a jego mali aktorzy próbują kontynuować telewizyjny występ. Urocza animacja o przeżywaniu żałoby, jednocześnie odsłaniająca kulisy telewizji.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Bez końca
 • Być tam (Been There)

  reż. Corina Schwingruber Ilić
  dok2023

  Weekendowe wycieczki, wypady za miasto, wycieczka na łono natury lub podróż dookoła świata. Ledwie kilka dni wolnego, a już się wyjeżdża. Nigdy wcześniej chęć podróżowania nie była tak powszechna, a odwiedzane miejsca tak przeładowane. Co z tego mamy, poza dowodem w postaci zdjęcia, że tam byliśmy?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Być tam
 • Łapa nieszczęścia (Claw Machine)

  reż. Georges Salameh
  anim2023

  Kiedy wybucha wojna masz dwie opcje: zostać i stawić opór albo uciekać. Żadna z nich nie jest dobra. Bohater, niczym zranione, przestraszone zwierzę, ucieka między walącymi się od bomb budynkami. Osobista, a jednocześnie uniwersalna opowieść pokazująca dramat migracji i doświadczenie wykorzenienia.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Łapa nieszczęścia
 • Odległości (Distances)

  reż. Matej Bobrik
  dok2023

  Historia rodziny nepalskich imigrantów mieszkających w Polsce, którzy wierzą, że czeka ich tu lepsza przyszłość. Zmiana warunków życia doprowadza jednak do tego, że ich relacje wystawione są na ciężką próbę

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Odległości
 • Portret konia (Horse Portrait)

  reż. Witold Giersz
  anim2023

  “Koń, jaki jest, każdy widzi” - tymczasem Witold Giersz udowadnia, że spojrzenie bywa subiektywne. Mistrz polskiej animacji przywołuje dzieła sztuki portretujące konie: ożywia zwierzę narysowane przez Leonarda da Vinci, Pablo Picasso czy Władysława Podkowińskiego. Malarska podróż przez historię sztuki w galopującym tempie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Portret konia
 • Purga

  reż. Gintarė Valevičiūtė Brazauskienė, Antanas Skučas
  anim2023

  Purga to rodzaj gwałtownego wiatru, połączonego z burzą śnieżną, występujący na Syberii. To właśnie tam, za kołem podbiegunowym, rozgrywa się animacja. Jest rok 1942, a ludzie deportowani przez Sowietów muszą zmierzyć się z siłami majestatycznej, ale nieprzejednanej natury.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Purga
 • Uraza (Resentment)

  reż. Gleb Osatinski
  fab2023

  17-letni Yasha buntuje się przeciwko władzy, ale w sowieckiej Ukrainie lat 90. niektóre siły przeciwne są bardziej niebezpieczne niż inne. Kiedy Yasha osiąga punkt krytyczny, nieznane impulsy popychają go ku krawędzi nieodwracalnej szkody.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Uraza
 • Uśmiech Gruzji (Smiling Georgia)

  reż. Luka Beradze
  dok2023
  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Uśmiech Gruzji
 • Via Dolorosa

  reż. Rachel Gutgarts
  anim2023

  Dziesięć dni przed żydowskim świętem Jom Kipur, autorka animacji wraca na ulice Jerozolimy. Próbując odnaleźć swoją zagubioną młodość, chwyta ulotne obrazy tętniącego nocnym życiem miasta. Odważne, subiektywne spojrzenie na dojrzewane w mieście obciążonym historią i rytuałami, bezkompromisowo łączące sacrum z profanum.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Via Dolorosa
 • Zbieracze butelek (Bottlemen)

  reż. Nemanja Vojinović
  dok2023

  Na obrzeżach stolicy Serbii, Belgradu, znajduje się jedno z największych wysypisk śmieci w Europie - Vinča. Niegdyś stanowisko archeologiczne z czasów europejskiego neolitu, teraz - toksyczna przestrzeń, nietknięta pożarami, jest miejscem pracy zbieraczy plastikowych butelek - bottlemenów.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zbieracze butelek