Konkurs dokumentalny

13 filmów
13 filmów w rywalizacji o Złoty Róg i Srebrne Rogi. Konkurs otwierający drogę do Oscara i Europejskich Nagród Filmowych.Katastrofa ekologiczna, dyskryminacja, wyzysk, niebezpieczni twórcy, szpiedzy, a w tle wojna. Reżyserzy i reżyserki rejestrują rzeczywistość, która nie napawa optymizmem, ale jak przypominają dokumenty korzystające z archiwalnych materiałów, w przeszłości też działy się rzeczy niepokojące, a nawet przerażające. Konfrontacja z trudnymi tematami pozwala na lepsze zrozumienie mechanizmów rządzących światem, ale też na pogłębioną refleksję nad życiem, która może przynieść odrobinę pokrzepienia.
  • Dokąd umierają malarze (Do Painters Die Elsewhere)

    reż. Michał Pietrak
    dok2025

    Dla Bolesława Gasińskiego życie i sztuka tworzyły nierozerwalny splot. Artysta pozostawił po sobie nie tylko obrazy, ale także bogate materiały audio i wideo. To one stanowią główne tworzywo tego dokumentu, składając się na wizualnie wyrafinowany portret outsidera. 

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dokąd umierają malarze
  • Dziecko z pyłu (Child of Dust)

    reż. Weronika Mliczewska
    dok2025

    Sang był jednym z setek tysięcy dzieci spłodzonych przez amerykańskich żołnierzy podczas wojny w Wietnamie. Dziś chciałby poznać biologicznego ojca. Wyprawa do USA znaczy dla niego bardzo dużo, kiedy jednak spotyka swoją nową rodzinę, nic nie jest tym, czego się spodziewał.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dziecko z pyłu
  • Farma lisów (Pet Farm)

    reż. Finn Walther, Martin Walther
    dok2024

    Czy powinno się zezwalać na udomowienie dzikich zwierząt? Joakim od dzieciństwa kochał lisy i po latach spełnił swoje marzenie: założył hodowlę. Musi jednak stawić czoła panującym w Norwegii przepisom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Farma lisów
  • Kieł i pazur (Tooth and Nail)

    reż. Radu Mocanu, Mihai Gavril Dragolea
    dok2024

    Tiberiu, niegdyś lokalny biznesmen, to dziś zdeterminowany rumuński aktywista. Dokumentuje nielegalną wycinkę w państwowych lasach i publikuje dowody w swoich mediach społecznościowych. Dwóch dziennikarzy podąża jego śladem, by stać się świadkami zdarzeń niczym z pełnego napięcia filmu sensacyjnego.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kieł i pazur
  • Kraina cieni (Shadowland)

    reż. Otso Tiainen
    dok2024

    To miał być film o ezoterycznej wspólnocie żyjącej dzisiaj we francuskich Pirenejach. Podczas kręcenia zdjęć okazało się, że przeciwko jednemu z członków sekty, hollywoodzkiemu reżyserowi Richardowi Stanleyowi, wniesiono poważne oskarżenia. Powstał dokument rozpięty między utopijną fantazją a brutalnym zderzeniem z rzeczywistością.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kraina cieni
  • Niebiańscy kochankowie (Lovers in the Sky)

    reż. Fermin de la Serna
    dok2025

    Cristina i La Bonita przez wiele lat pracowały jako kucharki na statkach handlowych pływających po peruwiańskiej Amazonce. Jednakże transpłciowość wciąż stanowi wyzwanie wobec miejscowych obyczajów i przekonań.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Niebiańscy kochankowie
  • Nowe początki (New Beginnings)

    reż. Vivianne Perelmuter, Isabelle Ingold
    dok2025

    Al, mieszkaniec kalifornijskiego rezerwatu Yurok, postanawia wyruszyć w daleką podróż. Z powodu katastrofy ekologicznej coraz trudniej mu zajmować się rybołówstwem, a w głowie ciągle kłębią się demony wojny. Czy spotkanie z dawnymi towarzyszami broni pozwoli mu odzyskać równowagę?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nowe początki
  • Ogrodnik, buddysta i szpieg (The Gardener, the Buddhist & the Spy)

    reż. Håvard Bustnes
    dok2025

    Bezkarni potentaci produkujący rakotwórczy azbest, aktywiści walczący z globalną siecią nielegalnych powiązań i człowiek, który był podwójnym, a może nawet potrójnym agentem – oto dokument śledczy, którego bohater nieustannie się wymyka.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ogrodnik, buddysta i szpieg
  • Propagandysta (The Propagandist)

    reż. Luuk Bouwman
    dok2024

    Dlaczego zasłużony holenderski filmowiec Jan Teunissen stał się podczas drugiej wojny światowej „carem nazistowskiej propagandy”? Film złożony wyłącznie z archiwaliów (w tym wielu dotąd nieznanych) opowiada historię człowieka, który zaczął współpracować z okupantami „z miłości do kina”.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Propagandysta
  • Sanatorium

    reż. Gar O'Rourke
    dok

    Witajcie w Kujalniku, sławnym uzdrowisku niedaleko Odessy. Mimo wakacyjnej atmosfery i sympatycznego klimatu tego miejsca w pobliżu ciągle toczy się wojna. Pobyt w czarnomorskim kurorcie to chwilowy powrót do normalności i spokoju.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Sanatorium
  • Silver

    reż. Natalia Koniarz
    dok2025

    Bez tego metalu nie byłoby dzisiaj nowoczesnych technologii. W XXI wieku w kopalniach srebra w boliwijskim Potosí nadal panują mordercze warunki pracy, z której zyski czerpią międzynarodowe korporacje. Całe życie mieszkańców tych okolic kręci się wokół kopalni, a dokument jest surową obserwacją ich codzienności. 

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Silver
  • Tata

    reż. Lina Vdovîi, Radu Ciorniciuc
    dok2024

    W tym filmie globalny problem, jakim jest niewidzialne niewolnictwo, spotyka się z rodzinną historią przemocy. Kiedy mołdawska dziennikarka odkrywa, że jej zatrudniony we Włoszech ojciec jest wykorzystywany i bity przez pracodawcę, przyjeżdża na miejsce i ukrytą kamerą próbuje zarejestrować nadużycia. 

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tata
  • Wielki szef (The Big Chef)

    reż. Tomasz Wolski
    dok2025

    Pracował dla radzieckiego wywiadu, sfingował swoją kolaborację z Gestapo i do końca życia musiał się z tego tłumaczyć. W Polsce 1968 roku jako ofiara antysemickiej nagonki został zamknięty w areszcie domowym. Z kreatywnie wykorzystanych archiwaliów wyłania się niezwykła postać Leopolda Treppera.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wielki szef