Konkurs dokumentalny

15 filmów
15 filmów w rywalizacji o Złoty Róg i Srebrne Rogi. Konkurs otwierający drogę do Oscara i Europejskich Nagród Filmowych. Niepokoje współczesnego świata i powroty do przełomowych wydarzeń historycznych, tajemnice rodzinne i skrywane głęboko, systemowe zaniechania. Ludzie bez perspektyw i herosi naszych czasów. Mieszkańcy metropolii i wiosek na krańcu świata, małe satysfakcje i mozół tworzenia. Życie, by żyć, i życie pomnik. Filmy ze zdjęć i materiałów archiwalnych, fascynujące opowieści fabularne, ale w formie dokumentu. Komiks i kryminał, dramat rodzinny, kino społeczne i przerażający cień wojny w Ukrainie.
  • Bezdroża (Unpaved)

    reż. Mikael Lypinski
    dok2023

    Reżyser kieruje obiektyw kamery na małą społeczność mieszkającą wśród gór i lasów Oregonu. Ludzie żyją tam po spartańsku, za to na własnych warunkach – w bliskim kontakcie z naturą, zwierzętami i ze sobą nawzajem. Jest to życie dalekie od sielanki, lecz bohaterowie tego filmu odnaleźli swoje miejsce na Ziemi.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bezdroża
  • Czy jest tam ktoś? (Is There Anybody Out There?)

    reż. Ella Glendining
    dok2023

    Reżyserka i zarazem bohaterka tego filmu obala stereotypy związane z odmiennością i niepełnosprawnością. Pomimo ciężkiej deformacji ciała żyje pełnią życia i spełnia się jako kobieta i artystka. Żeby sprawdzić, czy są na świecie osoby z podobną przypadłością, wyrusza w daleką podróż.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czy jest tam ktoś?
    Nagrody:Srebrny Róg / Nagroda Specjalna
  • Kim nie jestem (Who I Am Not)

    reż. Tunde Skovran
    dok2023

    Sharon była finalistką wyborów Miss RPA, Dimakatso jest znanym aktywistą. Łączy ich to, że są osobami interpłciowymi, czyli ze zróżnicowanymi cechami płciowymi. Świat tymczasem wymaga od nich jednoznacznego określenia się, co nie zawsze jest zgodne z ich subiektywnymi odczuciami.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kim nie jestem
    Nagrody:Srebrny Róg
  • Kraj, do którego należysz (The Land You Belong)

    reż. Elena Rebeca Carini
    dok2023

    Długą drogę – z północnych Włoch do Bukaresztu – musi przebyć reżyserka w poszukiwaniu swej biologicznej rodziny. Dla niej jest to też wyprawa w głąb własnej tożsamości. Adoptowana przez włoską parę we wczesnym dzieciństwie, ma pojęcia, jaki będzie ten brakujący rumuński puzzel.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kraj, do którego należysz
  • Lazaro i Rekin (Lazaro and the Shark. Cuba under the Surface)

    reż. William Sabourin O´Reilly
    dok2022

    Na Kubie nawet karnawał to sprawa polityczna. Fiesta odbywająca się latem w Santiago de Cuba upamiętnia wybuch rewolucji, dla mieszkańców jest przede wszystkim manifestacją lokalnej tożsamości. Bywa też wołaniem o wolność, co nie może podobać się komunistycznej władzy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Lazaro i Rekin
  • Mam na imię Szczęście (My Name Is Happy)

    reż. Nick Read, Ayse Toprak
    dok2022

    W 2015 roku turecko-kurdyjska piosenkarka Mutlu Kaya została postrzelona we własnym domu. Twórcy filmu śledzą losy dziewczyny, która postanowiła doprowadzić winowajcę przed sąd i podjęła walkę o odzyskanie głosu, stając się symbolem sprzeciwu wobec bezkarności sprawców „zabójstw honorowych”.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mam na imię Szczęście
    Nagrody:Złoty Róg
  • Matczyzna (Motherland)

    reż. Alexander Mihalkovich, Hanna Badziaka
    dok2023

    Panująca w białoruskim wojsku „fala” ma wiele wspólnego z tamtejszym terrorem politycznym. Dlatego Swietłana nie wierzy, że jej syn w koszarach popełnił samobójstwo. Gdzieś w innym miejscu inny chłopak właśnie przywdziewa mundur. Ich równoległe losy tworzą porażający obraz postsowieckiej rzeczywistości.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Matczyzna
  • Milczący dom (Silent House)

    reż. Farnaz Jurabchian, Mohammad Reza Jurabchian
    dok2022

    Te ściany były świadkami historii, nie tylko irańskiej. Przyglądały się burzliwym losom trzech pokoleń rodziny, która mieszkała w pewnej teherańskiej willi przez blisko pół wieku, kiedy wokół wrzało i zmieniało się wszystko. A szczególną rolę odegrały tu kobiety.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Milczący dom
  • Pieśni ziemi (Songs of Earth)

    reż. Margreth Olin
    dok2023

    Reżyserka przed trzydziestu laty opuściła rodzinny dom. Dziś odwiedza z kamerą górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając śladami swych rodziców i przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Historia rodzinna zamienia się tu w zapierający dech wizualno-dźwiękowy poemat.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pieśni ziemi
  • Porywacze (The Hostage Takers)

    reż. Puk Damsgaard, Søren Klovborg
    dok2023

    Nazywano ich Beatlesami, bo zanim dołączyli do ISIS, wychowali się w Wielkiej Brytanii. To oni pilnowali zakładników z Zachodu, wykazując się szczególnym okrucieństwem. Rozmowy z dżihadystami skonfrontowane zostały ze wspomnieniami ofiar, negocjatorów, świadków – tak powstał prawdziwy thriller dokumentalny.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Porywacze
  • Radical Move

    reż. Aniela Gabryel
    dok2023

    Teatr czy sekta? Sztuka czy przemoc? Członkowie legendarnej grupy teatralnej „Workcenter”, założonej przez Jerzego Grotowskiego, po raz pierwszy tak szczerze opowiadają o swoich doświadczeniach pracy metodami jednego z największych rewolucjonistów polskiego i światowego teatru.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Radical Move
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Sen o Arizonie (Dreaming Arizona)

    reż. Jon Bang Carlsen
    dok2022

    „Fantazja dokumentalna zagrana przez prawdziwych ludzi” – tak reżyser opisuje swój film z pogranicza obserwacji i kreacji, kina i teatru. Bohaterowie tej opowieści to pięcioro licealistów z miasteczka w stanie Arizona, a jej głównym tworzywem są uczucia, traumy i marzenia tych młodych ludzi.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Sen o Arizonie
  • Sprawa Dmitrijewa (The Dmitriev Affair)

    reż. Jessica Gorter
    dok2023

    Przypadek Jurija Dmitrijewa pozwala zobaczyć, jak Putinowski reżim traktuje tych, którzy poszukują prawdy. Głęboko w rosyjskich lasach, wbrew woli władz, 60-letni Yuri Dmitriev poszukuje masowych grobów z epoki stalinowskiego terroru wobec własnego narodu - aż pewnego dnia zostaje aresztowany i skazany na 15 lat kolonii karnej.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Sprawa Dmitrijewa
  • Symptomy wojny (Signs of War)

    reż. Juri Rechinsky, Pierre Crom
    dok2022

    Tocząca się obecnie wojna w Ukrainie rozpoczęła się dziewięć lat temu. Francuski fotoreporter Pierre Crom dokumentował tamten okres i dzisiaj za pomocą słów i obrazów opowiada o swoich doświadczeniach z frontu i z ukraińskiej ulicy, a także o znakach, które już wówczas zwiastowały pełnoskalową inwazję.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Symptomy wojny
  • Wiele hałasu o umieranie (Much Ado about Dying)

    reż. Simon Chambers
    dok2022

    Reżyser powraca z Indii do Londynu, by zaopiekować się sędziwym wujem. David jest byłym aktorem, samotnym gejem, postacią barwną i ekscentryczną. Film o nim miał być zapisem pożegnania, ale wujek wcale nie zamierza umierać. Daje swojemu bratankowi ostatnią lekcję.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wiele hałasu o umieranie