Konkurs dokumentalny

15 filmów
15 filmów w rywalizacji o Złoty Róg i Srebrne Rogi. Konkurs otwierający drogę do Oscara i Europejskich Nagród Filmowych. Niepokoje współczesnego świata i powroty do przełomowych wydarzeń historycznych, tajemnice rodzinne i skrywane głęboko, systemowe zaniechania. Ludzie bez perspektyw i herosi naszych czasów. Mieszkańcy metropolii i wiosek na krańcu świata, małe satysfakcje i mozół tworzenia. Życie, by żyć, i życie pomnik. Filmy ze zdjęć i materiałów archiwalnych, fascynujące opowieści fabularne, ale w formie dokumentu. Komiks i kryminał, dramat rodzinny, kino społeczne i przerażający cień wojny w Ukrainie.
 • 1489

  reż. Shoghakat Vardanyan
  dok2023

  Tytuł filmu to numer, jakim oznaczono zaginionego w akcji armeńskiego żołnierza walczącego z Azerami o Górski Karabach w 2020 roku. Podczas gdy rodzina próbuje odnaleźć ciało studenta, jego siostra za pomocą smartfona rejestruje proces poszukiwań i emocje, jakie im towarzyszą.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu 1489
 • Baldiga - Wyzwolone serce (Baldiga - Unlocked Heart)

  reż. Markus Stein
  dok2024

  Berlin Zachodni lat 80. był europejską stolicą subkultury LGBT+. Jej współtwórcą i kronikarzem stał się Jürgen Baldiga – fotografik, poeta i aktywista. Z pozostawionych przez niego archiwaliów powstała rozedrgana opowieść o nim samym i o środowisku żyjącym w cieniu epidemii AIDS. Seans 18+

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Baldiga - Wyzwolone serce
 • Bracia Andersson (The Andersson Brothers)

  reż. Johanna Bernhardson
  dok2024

  Uznany szwedzki reżyser Roy Andersson miał trzech braci, ale ich drogi w pewnym momencie dramatycznie się rozeszły. Stojąca za kamerą córka jednego z nich w intymny i zarazem bezkompromisowy sposób prześwietla historię rodziny, naznaczoną przez uzależnienia i konflikty.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Bracia Andersson
 • Drzewa milczą (Silent Trees)

  reż. Agnieszka Zwiefka
  dok2024

  Runa, 16-letnia Kurdyjka, uciekła z Iraku przed atakami ISIS i wraz z rodziną utknęła na polsko-białoruskiej granicy. W końcu udało jej się dotrzeć do Polski, musiała jednak dorosnąć w przyspieszonym tempie. Poznajemy ją bliżej za sprawą animowanych rysunków jej autorstwa.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Drzewa milczą
  Nagrody:Złoty Lajkonik / Wyróżnienia
 • Dziedzictwo (Inheritance)

  reż. Matt Moyer, Amy Toensing
  dok2024

  Przez kilka lat autorzy filmu towarzyszyli rodzinie z Appalachów, regionu wyeksploatowanego i dotkniętego kryzysem opioidowym. Wnikliwie i z empatią pokazują sytuację najmłodszej generacji, już na starcie obciążonej biedą i wszechobecnością uzależniających substancji. Poznajemy rezolutnego Curtisa, gotowego wyrwać się z zaklętego kręgu, który pochłania jego najbliższych.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Dziedzictwo
 • Ewangelia według Ciretty (The Gospel According to Ciretta)

  reż. Caroline von der Tann
  dok2024

  Ciretta żyje na ulicach starego Neapolu, głównie z kradzieży i prostytucji. Jest też ulicznym śpiewakiem oraz wyznawcą lokalnego kultu maryjnego. W jego towarzystwie odwiedzamy miejsca, gdzie plebejska religijność miesza się z pogodą ducha i międzyludzką solidarnością.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ewangelia według Ciretty
 • Gdzie jest Alicja? (Alice On & Off)

  reż. Isabela Tent
  dok2024

  Przez 10 lat twórczyni filmu śledziła losy swojej bohaterki, która jako nastolatka urodziła dziecko w związku z dużo starszym mężczyzną. Film jest historią kolejnych zniknięć Alice – wrażliwej dziewczyny i artystki, desperacko poszukującej własnej drogi i uciekającej przed swoimi demonami.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Gdzie jest Alicja?
 • Monogamia

  reż. Ohad Milstein
  dok2023

  Reżyser obserwuje swych rodziców, których związek dawno temu się wypalił, co matka próbuje zrekompensować sobie zakupoholizmem. Syn inicjuje psychodramę z ich udziałem, a jednocześnie testuje własny związek, który także zaczyna popadać w rutynę. Czy monogamia nadal jest najlepszą formą związku?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Monogamia
 • O karawanie i psach (Of Caravan and The Dogs)

  reż. Askold Kurov, Anonymous 1
  dok2024

  W Rosji ci, którzy głoszą prawdę, uznawani są agentów obcego wywiadu. Na przykład dziennikarze „Nowej Gaziety”, która pół roku przed inwazją na Ukrainę otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Tylko jak ocalić ten niezależny głos w warunkach jeszcze większego przykręcania śruby?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu O karawanie i psach
  Nagrody:Złoty Róg
 • Przechwycone (Intercepted)

  reż. Oksana Karpovych
  dok2024

  O czym mówią rosyjscy żołnierze, kiedy dzwonią z frontu do domów? Rozmowy telefoniczne, jakie ukraińskie służby specjalne nagrywały w pierwszym półroczu wojny, przedstawiają zupełnie inny obraz niż tworzony przez kremlowską propagandę. W zestawieniu z postapokaliptycznymi widokami tworzą studium zniewolenia i konformizmu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Przechwycone
  Nagrody:Srebrny Róg / Nagroda Specjalna
 • Rok z życia kraju (A Year in the Life of the Country)

  reż. Tomasz Wolski
  dok2024

  Stan wojenny, wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 roku, wymierzony był w ruch „Solidarność”, ale miał też inne oblicza. Korzystając wyłącznie z materiałów archiwalnych, film zagląda za kulisy tamtych wydarzeń. Podważa zmitologizowany obraz polskiego społeczeństwa jako ofiary systemu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Rok z życia kraju
  Nagrody:Srebrny Róg
 • Rok z życia kraju [audiodeskrypcja PL + napisy rozszerzone] (A Year In the Life of the Country [PL audio description])

  reż. Tomasz Wolski
  dok2024

  Stan wojenny, wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 roku, wymierzony był w ruch „Solidarność”, ale miał też inne oblicza. Korzystając wyłącznie z materiałów archiwalnych, film zagląda za kulisy tamtych wydarzeń. Podważa zmitologizowany obraz polskiego społeczeństwa jako ofiary systemu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Rok z życia kraju [audiodeskrypcja PL + napisy rozszerzone]
 • Syn mułły (Son of the Mullah)

  reż. Nahid Persson
  dok2023

  Ruhollah Zam, represjonowany dziennikarz z Teheranu, był zmuszony wyjechać z rodziną do Francji, lecz nawet tu musi żyć w konspiracji. Reżyserka towarzyszy mu podczas zdalnej pracy i w codziennym strachu. Okazuje się, że międzynarodowa sieć aktywistów jest infiltrowana przez irański reżym.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Syn mułły
 • Zniknąć bez śladu (Johatsu – Into Thin Air)

  reż. Andreas Hartmann, Arata Mori
  dok2024

  W Japonii działają wyspecjalizowane firmy, które pomagają ludziom rozpłynąć się w powietrzu. Uciekinierzy mogą zostawić za sobą wszystko i rozpocząć zupełnie nowe życie gdzieś indziej. Wraz nimi zanurzamy się w tajemniczym świecie podwójnych tożsamości i skrywanych rodzinnych dramatów.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zniknąć bez śladu
 • Życie jest piękne (Life Is Beautiful)

  reż. Mohamed Jabaly
  dok2023

  Kiedy palestyński filmowiec Mohamed Jabaly został zaproszony do Norwegii, nie miał pojęcia, że będzie zmuszony spędzić tam siedem lat. Nie mógł powrócić do Gazy, bo Izrael zamknął właśnie jedyne przejście graniczne z Egiptem. Powstała z tego tragikomiczna opowieść o palestyńskim losie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Życie jest piękne