Konkurs dokumentalny

17 filmów
Szesnaście filmów w rywalizacji o Złoty i Srebrne Rogi. Konkurs otwierający drogę do Oscara i Europejskich Nagród Filmowych (EFA). Wszystkie barwy dokumentu: thriller, dramat społeczny i esej. Wielkie problemy świata i jego zwykłych mieszkańców, od Islandii po Mongolię. Próby rozwikłania tajemnic rodzinnych i relacji gangstersko-policyjnych. Codzienna udręka życia w syberyjskiej tundrze i walka z przemocą policji w Hongkongu. Rosyjski wideobloger kontra reżim putinowski, fiński reżyser chory na boreliozę z walce z okrutną chorobą. Świat oszalały przez wojnę i religijne zaślepienie. Młodzieńcze uniesienia i horror nałogu. I antybohater, który się nie poddaje, czerpiąc z życia tyle, ile się da.
 • Antybohater (No Hero At All)

  reż. Michał Kawecki
  dok2021

  Miszka to chłopak o wielu twarzach – drobny przestępca i obiecujący narciarz alpejski, który mimo niepełnosprawności fizycznej i trudnych warunków życia czerpie z niego garściami. Poznajemy go w kluczowym momencie, kiedy wkracza w dorosłość i dostaje ostatnią szansę, by wziąć udział w paraolimpiadzie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Antybohater
 • Czerwona obręcz (The Red Ring)

  reż. Joonas Berghall
  dok2021

  Dezinformacja, obojętność, a przede wszystkim niewyobrażalne cierpienie – tego wszystkiego doświadczył reżyser filmu, odkąd zachorował na boreliozę. Odwiedzając różne kraje ujawnia kontrowersje i mity wokół tej choroby oraz żerujące na nich globalne interesy.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Czerwona obręcz
 • Dalekowschodnia golgota (Far Eastern Golgotha)

  reż. Julia Sergina
  dok2021

  „Lepiej być klaunem niż inteligentnym niewolnikiem” – uważa Wiktor Toropcew, youtuber z Kraju Chabarowskiego na wschodnich rubieżach Rosji. Bohater podejmuje walkę z Lewiatanem – lokalną korupcją, powszechną beznadzieją i zastraszaniem niepokornych, próbując wybudzić z letargu rosyjskie społeczeństwo.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Dalekowschodnia golgota
 • Długa droga do domu (North by Current)

  reż. Angelo Madsen Minax
  dok2021

  Autor filmu odwiedza swą mormońską rodzinę trzy lata po wielkiej tragedii. Ale jest też ukryty cel tego powrotu – Angelo chciałby się dowiedzieć, jak najbliżsi rozumieją jego transpłciową tożsamość. Czy kamera spełni rolę rodzinnego psychoterapeuty?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Długa droga do domu
 • Dzieci wroga (Children of the Enemy)

  reż. Gorki Glaser-Müller
  dok2021

  Córka Patricia Galveza była „narzeczoną dżihadu”. Po jej śmierci ojciec podejmuje walkę o odzyskanie siedmiorga swoich wnucząt przebywających w syryjskim obozie dla uchodźców. Film jest zapisem brawurowej akcji i ogromnej determinacji człowieka, który pragnie wyrwać dzieci z piekła.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Dzieci wroga
 • Krąg (The Wheel)

  reż. Nomin Lkhagvasuren
  dok2020

  Dlaczego wśród mieszkańców Mongolii jest tyle prób samobójczych? Poprzez różne historie film przygląda się doświadczeniom i emocjom, jakie towarzyszyły tym desperackim gestom. W wielu przypadkach nie da się odwrócić biegu wydarzeń. Zarówno dla tych, którzy wyszli z tych prób cało, jak i dla pozostających w żałobie rodzin, życie musi się toczyć dalej.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Krąg
 • Niebieski kod milczenia (Blue Code of Silence)

  reż. Magnus Skatvold, Gregory Mallozzi
  dok2020

  W latach 70. nowojorski detektyw Bob Leuci zajął się infiltracją kolegów po fachu, uwikłanych w przestępczy proceder. Ale zdemaskowanie korupcji przyniosło mu łatkę zdrajcy. Kim był naprawdę? Z sensacyjnym nerwem i odniesieniami filmowymi dokument tworzy niejednoznaczny portret człowieka.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Niebieski kod milczenia
 • Odwaga (Courage)

  reż. Aliaksei Paluyan
  dok2021

  Przez wiele miesięcy przyglądaliśmy się temu, co po ostatnich wyborach działo się na białoruskich ulicach. W tym chaosie próbuje się odnaleźć trójka aktorów podziemnego mińskiego teatru. Sprzeciw wobec władzy wyrażali sztuką, a teraz postanowili dołączyć do tłumu, co wystawia na próbę ich odwagę.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Odwaga
 • Ogniem pisane (Writing with Fire)

  reż. Rintu Thomas, Sushmit Ghosh
  dok2021

  Wbrew stereotypom i przesądom, na przekór systemowi kastowemu i kryzysowi dziennikarstwa grupa mieszkanek stanu Uttar Pradesh tworzy własną niezależną gazetę. Nasilająca się w Indiach przemoc wobec kobiet i radykalizacja sceny politycznej sprawiają, że wydawanie pisma staje się coraz bardziej ryzykowne.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ogniem pisane
 • O mężczyźnie, który malował krople wody (The Man Who Paints Water Drops)

  reż. Oan Kim, Brigitte Bouillot
  dok2020

  Koreański malarz Kim Tschang-Yeul wyspecjalizował się w abstrakcyjnych obrazach – przez kilkadziesiąt lat tworzył wariacje wokół motywu wodnych kropelek. Wraz z jego synem zanurzamy się w mikrokosmos tej twórczości, naznaczonej filozofią Wschodu. Stopniowo jednak malarstwo Kima odsłania swoje traumatyczne korzenie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu O mężczyźnie, który malował krople wody
 • Rentgen rodzinny (Radiograph of a Family)

  reż. Firouzeh Khosrovani
  dok2020

  Reżyserka sięga po metaforę zdjęć rentgenowskich, by przejrzeć na wskroś relację łączącą jej rodziców: matkę oddaną irańskiej rewolucji i zsekularyzowanego ojca radiologa. Za pomocą bogatych archiwaliów i dyskretnych inscenizacji tworzy obraz podzielonego domu i kształtującej się w nim kobiecej tożsamości.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Rentgen rodzinny
 • Spacer z Aniołami (Walk With Angels)

  reż. Tomasz Wysokiński
  dok2021

  W RPA nagminnie znikają dzieci. Często kryją się za tym zorganizowany biznes, zmowa milczenia i mrożące krew historie. Jerry, który od czasów dzieciństwa walczy ze swoimi demonami, podejmuje próbę odnalezienia dziewczynki porwanej przed kilkoma laty. Śledztwo prowadzi do samego jądra ciemności.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Spacer z Aniołami
 • Straceńcy (Lost Boys)

  reż. Joonas Neuvonen, Sadri Cetinkaya
  dok2020

  [18+] Ten film to narkotyczny trip, zagadka kryminalna i zapis pornograficzny. Twórcy ruszają tropem dwóch swoich kumpli, którzy zaginęli podczas wspólnego wypadu do Tajlandii i Kambodży. Miała to być ekstremalna przygoda, tymczasem próba wyjaśnienia zagadki przypomina wkraczanie w otchłań.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Straceńcy
 • Tato ich zastrzelił (Dad Shot Them)

  reż. Per Anders Rudelius
  dok2020

  Ta historia wstrząsnęła mieszkańcami Szwecji: 14 lat temu w miasteczku Rödeby ojciec nastoletniego Mattisa zabił jego prześladowcę, a drugiego chłopca ciężko ranił. Jak uczestnicy i świadkowie tych wydarzeń radzą sobie dzisiaj z traumą? Jedno tutaj jest pewne: niezależnie od wyroku sądowego przegrali wszyscy.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Tato ich zastrzelił
 • W potrzasku (Inside the Red Brick Wall)

  reż. Hong Kong Documentary Filmmaker
  dok2020

  Listopad 2019 roku przyniósł w Hongkongu nasilenie protestów przeciwko ustawie o ekstradycji tamtejszych obywateli do Chin. Oglądamy jeden z najbardziej dramatycznych momentów – trwające 13 dni policyjne oblężenie politechniki. Dzięki twórcom dokumentu te surowe materiały zamieniają się w pełne napięcia kino.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu W potrzasku
 • Zupa z homara (Lobster Soup)

  reż. Pepe Andreu, Rafá Moles
  dok2020

  Rodzinna knajpka w rybackim miasteczku Grindavík to małe centrum świata. Tu spotykają się stare wilki morskie i miejscowe oryginały. Ale świat pędzi do przodu i zmiany coraz bardziej dają się we znaki bywalcom lokalu. Islandzka miejscowość w cieniu wulkanów przyciąga turystów i wielki biznes.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zupa z homara
 • Życie Ivanny (Life of Ivanna)

  reż. Renato Borrayo Serrano
  dok2021

  Tytułowa bohaterka to istna siłaczka. Młoda matka pięciorga dzieci należy do wspólnoty nomadów zamieszkujących tundrę. Nie mogąc liczyć na męża alkoholika, Ivanna marzy, by porzucić koczownicze życie i surowe warunki. Przeprowadzka do miasta oznacza jednak radykalną zmianę i pogwałcenie tradycji.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Życie Ivanny