Konkurs dokumentalny

15 filmów
15 filmów w rywalizacji o Złoty Róg i Srebrne Rogi. Konkurs otwierający drogę do Oscara i Europejskich Nagród Filmowych. Niepokoje współczesnego świata i powroty do przełomowych wydarzeń historycznych, tajemnice rodzinne i skrywane głęboko, systemowe zaniechania. Ludzie bez perspektyw i herosi naszych czasów. Mieszkańcy metropolii i wiosek na krańcu świata, małe satysfakcje i mozół tworzenia. Życie, by żyć, i życie pomnik. Filmy ze zdjęć i materiałów archiwalnych, fascynujące opowieści fabularne, ale w formie dokumentu. Komiks i kryminał, dramat rodzinny, kino społeczne i przerażający cień wojny w Ukrainie.
 • 1341 fotosów o miłości i wojnie (1341 Frames of Love & War)

  reż. Ran Tal
  dok2022

  „Czasem najokropniejsze rzeczy bywają estetyczne” – mówi Micha Bar-Am, legendarny fotografik. Jego twórczość to kronika 60 lat izraelskiej historii, szczególnie konfliktów zbrojnych i etnicznych napięć. Opowiada o tym wyłącznie zza kadru, a film ma postać kolażu jego ikonicznych zdjęć.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu 1341 fotosów o miłości i wojnie
 • Adamiani

  reż. Hirotoshi Takeoka
  dok2021

  Kistowie to gruzińscy Czeczeni zamieszkujący wąwóz Pankisi. Tamtejsi mężczyźni znani są ze swej bitności, lecz ciągnie się za nimi zła sława „terrorystów”. Film jest wielowątkową opowieścią o mieszkańcach mało znanego zakątka Kaukazu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Adamiani
 • Boylesque

  reż. Bogna Kowalczyk
  dok2022

  Lulla la Polaca to najstarsza polska drag queen, walcząca o prawo do indywidualnej ekspresji. W filmie poznajemy jej bardziej prywatne wcielenie: jako wrażliwca i marzyciela, traktującego swój występ przed kamerą niczym kolejny brawurowy performance.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Boylesque
  Nagrody:Srebrny Lajkonik / Nagroda Specjalna
 • Katedra (The Cathedral)

  reż. Denis Dobrovoda
  dok2022

  Dla jednych idealista wiedziony wiarą, dla innych szaleniec i człowiek grzeszący pychą - 60 lat temu Justo Gallego Martínez rozpoczął wznoszenie gigantycznej katedry. Własnymi środkami i niemal wyłącznie za pomocą własnych rąk. Co się stanie z budowlą po śmierci jej budowniczego?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Katedra
  Nagrody:Złoty Róg
 • Krucha pamięć (Fragile Memory)

  reż. Igor Ivanko
  dok2022

  Na daczy pod Odessą autor filmu odnalazł stare klisze fotograficzne należące do jego dziadka – ukraińskiego filmowca Leonida Burłaki. Poprzez te zdjęcia i materiały kręcone przez dziadka na przestrzeni kilkudziesięciu lat dokument próbuje ocalić jego życie od zapomnienia.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Krucha pamięć
  Nagrody:Nagroda Specjalna
 • Mały Axel (Little Axel)

  reż. Bård Kjøge Rønning, Fabien Greenberg
  dok2021

  Na archiwalnych zdjęciach i filmach jego dzieciństwo wygląda niczym wielkie greckie wakacje. Na dodatek w towarzystwie Leonarda Cohena, który był partnerem matki Axela. Jak to się stało, że ten słodki chłopczyk spędził potem kawał życia w szpitalach psychiatrycznych?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Mały Axel
 • Na pełnym gazie (At Full Throttle)

  reż. Miro Remo
  dok2021

  Jaroslav to z pozoru antybohater: nie zrobił upragnionej kariery kierowcy rajdowego i niczego się nie dorobił. Przed obiektywem staje się bohaterem naszych czasów – postacią śmieszną i tragiczną jednocześnie, wiedzioną na manowce przez różne, w tym także populistyczne siły.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Na pełnym gazie
 • Nie chcemy ciebie w naszym mieście (No Place for You in Our Town)

  reż. Nikolay Stefanov
  dok2022

  Pernik uchodzi w Bułgarii za matecznik subkultury kibolskiej. Rodzinne miasto reżysera, w czasach komunizmu słynące z przemysłu wydobywczego, lata świetności ma za sobą, stąd wysoki poziom frustracji i agresji. Film bez uprzedzeń śledzi losy bohaterów, pozostawiając ich ocenę widzowi.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Nie chcemy ciebie w naszym mieście
 • Pod powierzchnią (Beneath the Surface)

  reż. Alexander Niakaris Irvine-Cox
  dok2022

  Ten film ogląda się jak najlepszy skandynawski kryminał osadzony w krajobrazach dalekiej Północy. Przez wiele lat z norweskiej gminy Tysfjord docierały informacje o aktach pedofilii, ale dopiero solidne dziennikarskie śledztwo ujawniło ogromną skalę tego procederu i jego rasistowski kontekst.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Pod powierzchnią
 • Poślizg kontrolowany (Tolyatti Adrift)

  reż. Laura Sistero
  dok2022

  Pod nazwą Bojewaja Kłassika kryje się grupa młodych ludzi uprawiających nielegalny drifting. Rozbijają się starymi ładami, z których kiedyś słynęło ich rodzinne miasto Togliatti. Przed nami miasto w ruinie i obraz kolejnego straconego pokolenia Rosjan.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Poślizg kontrolowany
  Nagrody:Srebrny Róg
 • Rekonstrukcja inwazji (Reconstruction of Occupation)

  reż. Jan Sikl
  dok2021

  Za sprawą nieznanych dotychczas materiałów archiwalnych rok 1968 w Czechosłowacji to coś więcej niż historia. Widmowe obrazy i słowa czytane po latach z ruchu warg nabierają nowej mocy, pozwalając spojrzeć na inwazję wojsk Układu Warszawskiego z perspektywy zwykłych ludzi.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Rekonstrukcja inwazji
 • Syndrom Hamleta (The Hamlet Syndrome)

  reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
  dok2022

  Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości i marzeń. Życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Syndrom Hamleta
  Nagrody:Złoty Lajkonik / Wyróżnienie / Nagrody specjalne
 • Wieczna wiosna (Eternal Spring)

  reż. Jason Loftus
  dok2022

  W marcu 2002 roku członkowie zakazanej w Chinach grupy Falun Gong przejęli kontrolę nad państwową stacją telewizyjną. Chcieli dać wyraz swej niezgodzie na prześladowania, ale przyczynili się do nasilenia represji. Animując komiks Daxionga, który był jedną z ofiar, film odtwarza atmosferę tamtych wydarzeń.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wieczna wiosna
 • Wszystko, co żyje (All That Breathes)

  reż. Shaunak Sen
  dok2022

  We współczesnym Nowym Delhi los ludzi i zwierząt bywa podobny. Spowite zabójczym smogiem miasto jest także sceną ksenofobicznych prześladowań, których ofiarą padają głównie muzułmanie. Dlatego bracia Nadeem i Saud nie czują się tu bezpiecznie. Nadal jednak robią swoje - od dwóch dekad prowadzą w domu klinikę dla ptaków.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wszystko, co żyje
  Nagrody:Srebrny Róg
 • W moich butach (En mis zapatos)

  reż. Pedro Morato
  dok2021

  Paco Mora, wybitny tancerz i choreograf flamenco, zrezygnował z kariery, żeby zająć się chorą na alzheimera matką i spełnić jej marzenie o tańcu. Jesteśmy świadkami bliskości i codziennej troski, które przeczą wyobrażeniom o męskich rolach w rodzinie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu W moich butach